Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    erşin Avatarı

Son Giriş
    21.07-2014
    Saat
    11:14
    Yaşadığı Yer
    Ankara

erşin İşitme engellilere araç alımında avantaj var mı? Ticari araçları kullanabilirler mi?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Konuları tam araştıramadığımdan buradan bir kaç soru sormamın sakıncası yoktur umarım. İşitme engelliler (Başbakanlık Özürlüler İdarisinden aldığım katta %42 oranı vardır.) yurt dışından yada yurt içinden gümrüksüz veya vergisiz araç alabiliyormu, oranlar nedir. Ehliyetim H sınıfı bu arada.
    Diğer bir sorum, ehliyetimde ticari araç kullanamaz diyor. Şimdi ben ticari amaçla değil kendim ve ailem için kullanacağım bir araç almak istersem ve bu araç binek oto değil ticari araç sınıfında olsa (mesela doblo, ford transit, partner gibi) bu araçları kullanamazmıyım. Yoksa bu yasadaki amaç taksi, dolmuş vb. gibi araçlarda ticari kazanç elde edecek şekilde olan araçlardan mı bahsediliyor.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:57
    Yaşadığı Yer
    İzmir

Ufukalp

Erşin,
    ''ticari araç kullanamaz'' ibaresindeki ticari araç kavramından ben kullanım amacı manasını çıkarıyorum.
    Benim ehliyetim ''B'' ama işitme kaybımdan dolayı ''ticari araç kullanamaz'' ibaresi var.
    2005 yılında doblo combi aldım ve o tarihten beri kullanıyorum bir sorunla karşılaşmadım.

Üye
    erşin Avatarı

Son Giriş
    21.07-2014
    Saat
    11:14
    Yaşadığı Yer
    Ankara

erşin

Teşekkürler Ufukalp.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Gerçek Adı
    Ufuk
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:57
    Yaşadığı Yer
    İzmir

Ufukalp

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Diğer soruna malesef olumsuz cevap vermek durumundayım.
    İşitme engelliler için ötv ve mtv muafiyeti yoktur.
    Muafiyet için aracın mutlaka hareket ettirici özel donanıma sahip olması ya da donanımsız olarak %90 ve üzeri rapora sahip olmak gerekir (Başkasının kullanımı için)