Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    suskun62 Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin
    Son Giriş
    18.05-2015
    Saat
    12:24
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/esenyurt
    Blog Mesajları
    2

suskun62 ÖTV'den yararlanarak alacağım arabayı başkası kullanabilir mi?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba arkadaşlar
    ben %65 engel derecesi ve otomatik araç alabilir yazıyor,yani ötv den yararlanabiliyorum, kendi üstüme alacağım arabayı başkası kullanabilirmi?

Üye
    kunta Avatarı

Son Giriş
    20.05-2015
    Saat
    17:02
    Yaşadığı Yer
    Ankara

kunta

hayır malesef kullanmaz

Üye
    suskun62 Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin
    Son Giriş
    18.05-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/esenyurt
    Blog Mesajları
    2

suskun62

peki ben ağır engelli olsam amcam kullanabilirmi ?

Raman72

%90 ve altındaki engellilerde araç başkası tarafından kullanılamaz.

Üye
    suskun62 Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin
    Son Giriş
    18.05-2015
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul/esenyurt
    Blog Mesajları
    2

suskun62

Nasıl oluyor bu iş anlamadım ?
    Benim amcam alacağım arabayı kullanabilir mi kullanamaz mı

SiyahPelerinliAdam

1- Kendinizin kullanacağı bir aracı ÖTV muafiyeti ile alacaksanız "özel tertibatlı" olması şartı var. Tertibat yoksa muafiyet yok...

2- Özel tertibatı olan bir aracı trafik yönetmeliğine göre sahibinden başkası kullanamaz ayrıca vergi muafiyeti ile alınan aracıda başkasına kullandırmayacağınıza dair gümrük müdürlüğüne (gümrük vergisi muafiyetinde) yahut vergi dairesine (Ötv muafiyetinde) taahhüt verirsiniz... Bu sebeplerle Tertibatlı aracın ruhsatında da "sahibinden başkası kullanamaz" ibaresi bulunur...

Umarım anlaşılmıştır...

Üye
    adil korkmaz Avatarı

Gerçek Adı
    mk
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul

adil korkmaz

SiyahPelerinliAdam araba bilginize hayranım sitede pek çok arkadaşı bilgilendirdiğiniz için de size sonsuz minet ve şükranlarımı sunarım.............................

İYİKİ VARSINIZ

Üye
    seyithan Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    15:11
    Yaşadığı Yer
    şanlıurfa gogan

seyithan

arkadaslar yüzde 90 nın ustundeki raporla alınan aracı zaten kendisi kullanamaz ve 3 derece yakınları kullanır ve aracında ozurlu kişinin inip binmesi icin aparatın olması sartı ile otv muhafiyeti ile alabilir diye biliyorum yanlış san beni duzeltsin arkadaslar

elyasa

%90 ve üzeri özrü bulunanların adına ötv muafiyetinden yararlanılıp araç alınabilir. Araçta herhangi bir tertibat olma zorunluluğu yoktur. Aracı engellinin 3. dereceye kadar akrabaları kullanabilir. Yada bir şöfor vekil tayin edip yalnızca o şöför kullanabilir.

Üye
    deruni Avatarı

Son Giriş
    30.12-2014
    Saat
    15:08
    Yaşadığı Yer
    izmit

deruni

aracı ben kullanmak ıstemıoyorum pekı rapor ıcın basvuruda dılekceyı nasıl yazmalıyım hastaneye onu bılemıyorum ben daha once evde bakım ıcın rapor aldım var oranı %92 fakat arac ıcın nasıl basvurucam

Raman72

.....................................Hastanesi Baştabipliğine
    .......Hastalığımdan dolayı engellilere tanınan bir hak olan ÖTV ve MTV muafiyetinden yararlanmak için engelli aracı almak için tarafıma sağlık kurulu raporu verilmesi hususunu;
    Bilgilerinize arz ederim.

ADI SOYADI

A D R E S :

Üye
    deruni Avatarı

Son Giriş
    30.12-2014
    Saat
    15:08
    Yaşadığı Yer
    izmit

deruni

tesekkurler raman

elyasa

Eğer elinizde 2 yıl içinde alınmış %90'ın üzerinde ve süreklidir yazan raporunuz var ise. Doğrudan aracı alacağınız firmaya raporla başvurunuz. Başka bir belgeye ihtiyacınız yok. Aracı 3. dereceye kadar akrabalarının dışında özel bir şoför kullanacaksa aracı sadece o şoför kullanabilir. Onun içinde noterden vekaletname vermeniz gerekir.

Üye
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:00
    Yaşadığı Yer
    Türkiye

UZAKLAR

arkadaşlar bu konuda yasal düzenleme hazırlanıyor %90 altı engeli olanlarında 1 derece yakınları araçları kullanabilecek. Özürlüler idaresi başkanıyla bir tv kanalında bizzat canlı yayına katılarak görüştüm bu konuyu az zaman kaldı bekleyin.

Üye
    akrepyusuf Avatarı

Gerçek Adı
    akrepyusuf
    Son Giriş
    11.02-2015
    Saat
    10:29
    Yaşadığı Yer
    ist

akrepyusuf

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    UZAKLAR;

kardeşim bu bahsettiğin gerçekleşti mi? mesajı yazdığından beri yaklaşık 9 ay geçmiş

Sayfa 1 / 2 12 SonSon