Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    delice071 Avatarı

Son Giriş
    16.09-2014
    Saat
    01:48
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar önemli ve aklıma takılmış olan sorularım var. bu işi daha önceden yapmış Yada yeterince bilgi sahibi olan arkadaşların yardım etmesini özellikle istiyorum.

1- yurt dışından aracı kendim getirmek istiyorum aracı firma kullanmadan bu işi yapmak istiyorum. Tanıdığım var Avusturya'da sonuçta Avrupa ülkesi Almanya Yada gidip alabilir boş yere aracı firmaya para vermek istemiyorum.
    2- ben aracı aldığımda araç ankara gümrüğüne mi geliyor yoksa Edirne gümrüğüne mi yoksa İstanbul gümrüğüne mi ben Ankara'da yaşıyorum. İstediğim gümrüğe kara yoluyla bırakılabilir mi
    3- araca yapılacak özel tertibat burada mı taktırıyorum yoksa yurtdışında taktırmam mı gerekiyor
    4- eğer burada taktıracaksam projeyi nerede çizdiriyorum ve projeye göre o donanımı kime yaptırıp montalatıyorum
    5- aracın fiyatı hariç bu işlemleri yurtdışından aracı getirip yaptırmanın maliyeti yaklaşık ne kadar olabilir
    6- beş yıldan önce satılırsa hem ÖTV hem gümrük vergisi 5-10 yıl arası satılırsa sadece gümrük vergisi 5 yıl sonraki gümrük vergisi aracın fiyatına tekabül eder mi böyle olması durumunda yurt içinden mi almak avantajlı olur

Yurt dışındaki araçların fiyatları KDV side iade olunca uyguna geliyor ancak bunu aracı firmaya yapınca çok avantajı kalmıyor arkadaşlar bu şekilde araç almak isteyen arkadaşlarımızın bilgisi olması ve daha cesaretle bu işin üzerine gitmek ve başkalarının mağduru olmamak için bilen arkadaşlarımız benimde aklıma gelmeyen ve kendilerinin bildiği özellikle uyarmak istedikleri noktaları burada paylaşırsa çok memmun olurum diğer arkadaşlarada hizmet edebildiysemde sevinirim.

Teşekkür ederim şimdiden.

Üye
    Aciya_Gülmek Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Almanya
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bu sorulari ben de merak ediyorum. Almanyada yasadigim icin araci kendim getirmek istiyorum.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:21
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    108
    Verilen Beğeniler
    180

1- Evet, kendiniz getirebilirsiniz

2- Ankara gümrüğüne girmeli

3-4- Yurt dışından donanımlı şekilde gelmesi lazım

5- Güncel bir fiyat bilmiyorum..?

6- Evet. Yurt içinden almak heer açıdan daha avantajlı.

Üye
    ertanda Avatarı

Son Giriş
    26.02-2015
    Saat
    12:45
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba DELİCE071 arkadaşım ben 10 yıl önce yurt dışından aracı kurum ile araç getirtmiştim süresi doldu yen bir araç getirtmeyi düşünüyorum benim de avusturyada tanıdıklarım ver.aracı olmadan kendim getirtmek istiyorum.kdv iadesi sayesinde 10000 euroluk bir aracı 8000euroya oradan alabiliyoruz bu da senin dediğin gibi bir avantaj.ancak yurtdışından getirirken ne tür evraklar düzenleniyor o konuda forumda cevap bulabilmiş değilim.oradan eksiksiz evrakla aracı ankaraya getirdiğimizde işlemlerin içinden çıkabiliriz diye düşünüyorum.bu konuda bilgi
    lerin olursa forumda paylaşırsan sevinirim.

Üye
    reis Avatarı

Gerçek Adı
    Adem
    Son Giriş
    18.01-2017
    Saat
    03:07
    Yaşadığı Yer
    TÜRKİYE
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Yurtdışından kendim araç alacağım, ne yapmalıyım?

Konuyla alakalı tecrübelerimi yukarıdaki postta paylaşmıştım.

Bildiklerimi yine de acizane cevaplamaya çalışayım. Hatam olursa affola.

1-2 Aracı getirmek senin yükümlülüğünde. İster kendin getir istersen şöfor kirala (Bu işi yapan kişiler var, yada eşyası ile birlikte yolculuğu ucuza getirmek için gelenler oluyor). Araç Edirne gümrüğe girişte işlem yapılıp Ankaraya gidecek.

3- Araca takılacak özel tertibat senin bütçene bağlı şöyle ki ; orada yaptırırsan pahalıya gelir. Burada yaptırırsan orada tavsiyem Avusturyadaki tanıdıklarının bir Türk tamirci ye taktırıp MUTLAKA TERTİBAT FATURASI (çok önemli olduğu için büyük harfle yazdım) kestirilecek. Edirneye girişte tertibat araçta takılı olmalı.

4-Tertibat için proje arabanın gümrük işlemleri bittikten sonra Trafik işlemleri esnasında çizilecek. Projeyi bulunduğun ilde çizen Makine Mühendisleri odasından öğrenebilirsin. Her makine mühendisi çizmiyor. Muayeneye giderken (TÜVTÜRK) proje gidecek ve tertibat da kontrol edilecek.

5-Ben Fransadan aldığım için Avusturyadaki fiyatlar için bişey diyemem her ülke farklı ücret uyguluyor. Ben 200 € devirde 450 € sigorta için verdim ama sigortanın 15 gününü kullandığım için 380 € Türkiyeye geldikten sonra iptal edilip iade alındı.

6- Engelli birine satmak için 3 yıl beklemen engelsiz birine satman için 10 yıl beklemen gerek aksi halde KDV ÖTV GÜMRÜK vergisi verirsin (Umarım yasa değişmemiştir.)
    Konu reis tarafından değiştirilmiştir (26.09-2014 Saat 23:32 ).

Üye
    mehmetselcuk Avatarı

Gerçek Adı
    Selçuk
    Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    00:51
    Yaşadığı Yer
    Ankara,Bonn
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

araç hali hazırda burada olursa misal babam yurtdışından araç getirdi 3 yaşında! izine gelirken getirdiği aracın işlemlerini burdan yaptırabilirmiyiz , Bülentabi sanırım bi aralar oluyor demişti!

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    108
    Verilen Beğeniler
    180

Bu konuda net bir şey söyeyemiyorum Mehmet. Ama olmaması için bir neden göremiyorum. Sadece, prosedürü öğrenmek lazım. Bunun için de Ankara Naklihane'ye gitmek gerek.

Üye
    vipbebeto06 Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    21.09-2015
    Saat
    02:09
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@kunta

slm
    bende ankarada ikamet ediyorm
    yurt dışından şahış aracılığı ile alman bayisinden araç getirtmek istiyorum
    telfonda görüşsek detayları size sorarak öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

slm kunta bana yardımcı olabilirsen memnun olurum...tel : 0544 629 47 01

Üye
    ali711 Avatarı

Gerçek Adı
    ali
    Son Giriş
    05.01-2017
    Saat
    12:12
    Yaşadığı Yer
    kırıkkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

aracc getrme muhabbetini tekrar acıyorum en son arac gtren arkadas anlatsın bız dınlıyelimmm

Üye
    salih mehmet Avatarı

Gerçek Adı
    salih mehmet
    Son Giriş
    30.04-2016
    Saat
    09:14
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

bilgisi olan arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.
    Kardeşim %90 zihinsel ve bedensel engelli otomobil alacağım 1.6 cc si geçmeyecek yine.Türkiyede bilgim var ancak HOLLANDA'da tanıdığım var sana araç temin ederim dedi.Bu işlemler türkiyede nasıl yapılıyorum konu hakkında çok araştırma yaptım ancak net bir bilgi elde edemedim.Bana bu işlemler baştan sona nasıl ilerliyor onu anlatacak yada bu işleri bilen veya araç getirmiş bir kardeşimiz yardımcı olabilir mi ?

@Ufukalp bey bu konu hakkında bilginiz varmı acaba ?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    30.12-2016
    Saat
    03:01
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@salih mehmet
    Yurt içinden %45 ötv muafiyetli ve sadece 5 yıl satılamaz şartı varken yurt dışından 10 yıl satılamayacak bir araç getirme işi bana hiç cazip gelmiyor.
    Bu sebeble hiç ilgimi çekmiyor ve tam bir bilgim de yok.

Üye
    salih mehmet Avatarı

Gerçek Adı
    salih mehmet
    Son Giriş
    30.04-2016
    Saat
    09:14
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Ufukalp bey cazip değil ama fiyatlar uygun en kötü türkiye de150 bin tl civarı olan bir araca bakarsanız 10 yılda olsa türkiye piyasasına gelir.Yerli üretim sayılabilecek bir araç dediğiniz gibi zarar ettirir.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    30.12-2016
    Saat
    03:01
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

@salih mehmet
    Yurt içinden derken yerli olması gerekmiyor.
    Yurt dışından ithal edeceğiniz her aracı yurt içinden de %45 ötv muafiyetiyle alabilirsiniz.
    Fiyatlar ucuz evet ama araçların gerçekten ne durumda olduğunu tam olarak bilemiyorsunuz, ve araç elinize geçene kadar aracılar o fiyatı olabildiğince şişirecek zaten, tek başınıza o işlemleri yapamazsınız.

Üye
    karacadağlı Avatarı

Gerçek Adı
    sefer
    Son Giriş
    25.11-2016
    Saat
    21:34
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Cok güzel anlatimişsiniz tesekkur ederz, benim engelki cocugum var yurdisindan arac getirmek istiyorum,cocuk kullanmiyacağina göreee englli aparati sartmi, örneğin taksi getirmek istiyorum taksinin neresine engelli aparati yapabilirim veya nasil bi şey yapabilir aydinlatirsaniz sevinirm saygilar. Tşkler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    108
    Verilen Beğeniler
    180

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @karacadağlı

Donanımsız araç getirilemez. Sizin, çocuğunuzun araca binip-inmesini sağlayan bir donanımla getirme olanağınız olabilir. O da rapor ve Ankara'daki naklihanenin onayı ile olur

Sayfa 6 / 6 İlkİlk ... 23456