+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 4 / 5 İlkİlk 1 2 3 4 5 SonSon
Toplam 66 mesajın 46-60 arasındakiler
Engelli otomobili alırken araç fiyatı nasıl hesaplanır ?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

Çirkin kiz

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    arkadaşlar tsk ederim cok ayrıntılı cok guzel anlatmısınız ama ben pek birşey anlamadim.
    benim bi sorum olacak
    benim %51 raporum var sürekli.
    şimdi H sınıfı ehliyet alıyorum araba almak istiyorum acaba ÖTV indirimi alabilirmiyim. 30 yada 25 bin tl lik bi sıfır arabayı ne kadara alabilirim.
    yardımcı olursaniz sevinirim.

PARAPLEJİ 27

çirkin kız raporunda ne yazıyor.

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

güllerdiyarı

Diyelimki aracın fiyatı 35000 lira yüzde 18 ile çarpıyon yüzdesini buluyorun oda 6300 tl eder sonra 35000 lirayı yüzde 37 ile çarpıyor ve yüzdesini buluyosun bu da 12950 eder,35000 den 12950 çikarıyorsın,22050 tl kalır,sonra bunun üzerine 6300 yüzde 18 kdv ekliyorsun 22050+6300=28350 tl aracın fiyatı

Çirkin kiz;
    30000 lira aracın ötv siz size olan fiyatını hesaplıyoruz?bu fiyat aracın kdv si 5400 tl eder,ötv si 11100 tl eder,30000 den 11100 çıkarıyoruz,18900 kalıyor buna ,5400 tl ekliyoruz,aracın fiyatı 24300 tl dir

25000 tl lik bir aracın fiyatı ise ötv siz size 20250 tl ye gelir

Üye
    Gerçek Adı
    CEMİL DİŞÇİ
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:27
    Yaşadığı Yer
    Nigde, Turkey

cdisci

Güllerdiyarı arkadaş yanlış hesap ediyorsun önce 35000/1.18=29661 bu kdv siz fiyat şimdi ötv çıkacak
    29661/1.37=21650 şimdi son fiyat kdv eklenecek 21650x1.18=25547 fiyat budur

35000tl lik araç 25547 tl ye geliyor ötv siz ayrıca bandrolde düşülecek yaklaşık 25 bin diyelim

NETBUS

arkadaşlar matematik formülleriyle kafanızı karıştırmayın. 10 bin tl de bir yaklaşık 3.000 tl indirim oluyor. yani 30.000 tl lik bir araç 10 bin tl gibi indirime uğramış oluyor. tabi bayilerden biraz daha indirim talebiniz olabilir ama aşağı yukarı hesap bu.

snipper

çirkin kiz;

sürekli raporun olması birşeyi değiştirmez araba almak için rapor alacaksın rapor alış sebebini araba almak olarak belirteceksin ve heyet ona göre değerlendirecek raporunada şunlardan birini yazacak
    özel tertibatlı araç kullanabilir
    otomatik vitesli araç kullanabilir
    otomatik vites yazarsa ötv den yararlanamazsın ama özel tertibatlı araç kullanır derse alabilirsin genelde h sınıfı ehliyet için rapor alırken arabayıda belirterek ikisi için aynı anda rapor alınıyor ben öyle yapmıştım benim raporda şu şekilde yazıyordu.
    H sınıfı ehliyet alır özel tertibatlı araç kullanabilir ben bu raporla hem ehliyet hem araba aldım.
    Saygılar.

Hesaba gelince çok uğraşma araç firmaları o hesabı yapar senin yapacağın hesap düşükte olsa zaten onları kendi hesabını bilir merak etme

Üye
    Gerçek Adı
    ali ceyhan
    Son Giriş
    20.06-2014
    Saat
    11:22
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Blog Mesajları
    1

ali ceyhan

arkadaşlar şimdi 50 000 tl satışı olan bir araç düşünün bayinin yaptığı çıplak fiyat+ötv+kdv dir araç alırken bu hesabı tersten yapın mesela 50000 den önce KDV yi çıkarın 41000 tl bundanda ÖTV yi çıkarın 7 25830 tl bu aracın çıplak fiyatı, buna KDV ekleyin 30479 tl ye geliyor . Tabi bu işlem bayiilerin işine gelmiyor ,toplam fiyattan ÖTV yi çıkarıyorlar bu durumda bizler ödemediğimiz ÖTV nin KDV sini de bayiye ödemiş oluyoruz, araç alacak arkadaşlar bayiide bu şekilde hesap yaptırmaları gerekiyor.

özür diliyerek birşey eklemek istiyorum otomatik vitesli araç ötv den muaf diil diyorsunuz ancak 2010 da çıkan yasaya göre sol bacaktan engelliler otomatik şanjımanlı araç alımında otomatik şanjıman tertibat olarak geçiyor ve ötv den muaf oluyor tabii sadece sol bacaktan engelliler için geçerli.Ayrıca alacagınız raporda otomatik şanjımanlı ve tertibatlı ibaresi kullanılırsa ,yine ötv muhafiyeti var,örneğin gaz ve freni sola kaydırmak otomatik araçta tertibat sayılıyor ve ötv muhafiyeti var.

Şampiyon

en kısa yöntem 1.37'ye bölmek.Yukarıda bahsedilen hesaplamalar ile aynı sonuç çıkıyor;

35000/1.37= 25.547

Üye
    Gerçek Adı
    fatih cücük
    Son Giriş
    11.02-2013
    Saat
    16:41
    Yaşadığı Yer
    gaziantep

fatihcck

slm snipper gecen hafta bende 0 bi araba aldım bayii fiyatı 50.750 tl idi ötv indirimiyle arac bana 36.600 e geldi

sedatmir

snipper arkadaşım yanlış bilgi veriyorsun,

sol ayakyada bacaktan engelli olan benim gibi arkadaşlar Otomatik vites kullanabilir raporu ile ötv indiriminden yararlanıyor.
    ilgili site linki :ENGELLLERN ÖTV STSNASINDA SON DURUM

Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması

Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

ve son olarak haziran 2011 de duyurulan düzenleme linkinide burdan inceleyebilirsiniz.T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı

Düzenlemede desol ayaktan özürlü h sınıfı ehliyeti olan kişiler ötv indiriminden yararlanır ibaresi açıkca belirtiliyor.

snipper

Ben sol ayak ampute olan bir insan ötv den yararlanamaz demedim doktor otomatik vites kullanabilir derse buna özel tertibat gerekmez yani h sınıfı ehliyet alamaz demektir. en azından böyle idi.
    Yeni kanuna göre değişti ise güzel olmuş iyi bi gelişme.

erjando

iki gün önce bi araç bayisine gittim. sıfır araç fiyatını öğrenmek için 38000 TL liste fiyatı olan bi aracı bana vergi muafiyetli olarak 28000 TL olarak hesapladılar. Hesap detayını sormadım ama biraz yüksek hesapladı sanki bilgisi olan ya da hesaplamayı tam olarak bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim.

Üye
    Gerçek Adı
    veli koçyiğit
    Son Giriş
    24.09-2013
    Saat
    15:38
    Yaşadığı Yer
    ANKARA

wissory

38000/1,18(kdv)=32203
    32203/1,37(ötv)=23,506
    23506 tl damga vergisi düşülür aşağı yukarı 500-700 civarında 23000
    araç alırken 23000*1,18(kdv) 27140 tl olur (tabi bayii ile pazarlık yapman halinde daha düşecektir. çünkü bayii karı 23000'in içinde kendi payından biraz daha fedakarlık yapabiliyorlar.)son olarak emsal karar olduğu için KDV iade yolu açılmış görünüyor.kdv'yi mahkeme kanalı ile geri alabilirsin.Ger aldığın takdirde 23000

^^umut^^

arkadaşlar öncelikle slm ederim şimdi araç alırken %hesabını şu şekil yapıyoruz
    megane fiyatı 57500-37%36225 tl bu sonuçtan şuan kdv de alınmıyor buna göre
    36225-18%29704.5 tl para ödeyeceksiniz ok
    arkadaşlar hesap makinasında = yerine % ye basın sonuç kolay

^^umut^^

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    yanlışım varsa düzeltin

arkadaşım ozaman hesap makinalarıda yanlış hesaplıyo

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye