alisveris.engelliler.biz | Tekerlekli sandalye, akülü sandalye, çocuk ürünleri vb. tüm şey Engelliler.Biz alışveriş sitemizde
+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 3 / 5 İlkİlk 1 2 3 4 5 SonSon
Toplam 66 mesajın 31-45 arasındakiler
Engelli otomobili alırken araç fiyatı nasıl hesaplanır ?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

Pasaman

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Becerebilirsem excell'de formüllü liste ekleyeceğim...

Öğleden sonra...

muhammer ozdemır engelli araba alamak

arkadaşlar benim 52raporum vardı şuan 32ye düştü ehliyet aldım sol göz görmedigi için monküler yazıyo ben araba alcam nasıl yol çizmeliyim bu ötv kadeve konusundan nasıl faydalana bilirim şuan rapora ihtiraz ettim tekrar hastane işlerınde rapor için uraşmaktayım teşekürler

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

snipper

özel tertibatlı araba alımında kullanılmak için başvurunu yap buna istinaden raporun sonucunda özel tertibatlı araç alabilir yada alamaz diye ibare koyarlar ona görede alır yada alamazsın bu şekilde bi ibare olursa raporda yüzdesi önemli değil.

Pasaman

Aşağıdaki linkte excell tablosuna basit bir formul ekledim.Bayinin verdiği tek fiyatı bu tabloda detay olarak görebilirsiniz.İnanın çoğu bayi bu konulardan bi haber.Umarım bir faydası dokunur.

İlk sütundaki fiyat kısmına (sarı sütun) bayinin verdiği fiyatı yazdığınız vakit,en sonda (mavi sütun) engelli için oluşacak fiyat hesaplanıyor,ham fiyata sadece KDV giydirilmiş olarak.Bu fiyatın üzerine de tescil,proje,muayene,aparat fiyatını ekleyebilirsiniz.Tescil masrafları da şöyle,bildiğim kadarı ile.

Ruhsat :108 TL
    Trafik Poliçesi : 300TL
    Tespit/Muayene: 127 TL
    Aparat Proje dahil : 500-1000 TL arası

Maliyet bu şekilde...

http://www.dosya.gen.tr/indir-604/otvhsp.xls Bu linkten indirebilirsiniz excell dosyasını.60 sn bekleme süresi var...

Not:Listeyi kullanabilmeniz için,bilgisayarınızda office yüklü olması gerekiyor...

NETBUS

bu uygulama doğru değil. önceden dediğiniz gibi vergi piramitleşmesi dediğimiz olay oluyordu. yani ötv , kdv nin üstünden hesaplanıyordu. ama artık düzenleme mi yaptılar ne olduysa bir çok üründe ötv ve kdv ayrı hesaplanıyor . bunları telefon faturalaırnda elektrikte vs görebilirsin.dolayısıyla vergi dairesi aracılığıyla hakkını ararsan sonuç alacağını tahmin ediyorum.aksi halde bayilerin cebine 1-2 bin tl gibi ekstradan para girmesine neden olursun ki bu parada zaten senden çıkar.

baran sertaç

maliyeye dilekçe yolladım sizde yollyın hakınızı arayın bakalım ne çıkacak bizim gibi engelliler üzerinden geçinen okadar çok insan varkii

Levent54

Bak arkadaşım sana bayiden aldığım fiyatları yazıyorum.Öyle uzun uzun hesaplamalara gerek yok bayi sana bu dökümlü listeyi zaten vermek zorunda
    Net fiyat 34.613
    ötv 12.806
    kdv 8.535
    mtv 324
    plaka 420
    brüt fiyat 56.700

Ötv-mtv siz fiyat

net fiyat 34.613
    kdv 6.230
    plaka 420
    brüt fiyat 41.263

gördüğün gibi ötv ye kdv uygulanmadan çıkan fiyat 41.263 yani bana kdv uygulanmamış oluyor
    doğrumu ?
    Halen araçımı almadım bekliyorum, ama bundan farklı bir hesaplamayı zaten kabul etmem, vergi dairesine baş vurup doğrusunu bayiye bildiririm.
    Ayrıca bunda bayinin karı olmaz zira bunlar vergi olup devletin cebine giren paralar bayi her halukarda net fiyatını alır, karıda bunun içindedir.

romulus

bildiğim kadarıyla devlet sadece kdv den muaf tutmuş engellileri.maliye'den engelli araç alma muafiyeti ile ilgili maddede açık açık yazıyordu.
    ne yazıkki ötv'den kdv muaf değil.geri kalan ödemeler normal satış fiyatı üzerinden hesaplanır.
    rapor,ehliyet,ruhsat apayrı şeyler bunları biliyorsunuzdur.
    ben açıkcası bayilerin işgüzarlık yapabileceğine inanmıyorum.
    1 engelliye araba satarken,vergi ve hesaplamada düzenbazlık yapayım diye işyeri ruhsatı ve otomotiv araç satma ve sözleşmelerini riske atmazlar.
    maliye çok sıkı takip eder mutlaka.

Anlamsız

Ben 33.000 tl'lik aracı 23.000 tl'ye aldım.plaka ve diğer tüm masraflar dahil.aparat hariç.selamlar

Levent54

son kez yazıyorum arkadaşlar yeni bir mevzuatmı yaratıyorsunuz, alınmayan verginin vergisi olmaz, alınmayan ötv nin kdv si olmaz matrah oluşmaz. vergi matrah üzerinden tarh edilir.

fsam

hesap makinesiyle örneğin aracın anahtar teslim fiyatı 45000 olsun
    45000 x 37 % 16550 - = 28350 olarak çıkar.

hazreti

herkez birşey yazmış ama oto firmalarıda çelişkili bilgilere sahip;
    Örneğin fabrika çıkış fiyatı 10000 bin olan bir araca + %18 katmadeğer vergisi ödedikten sonra tescil masrafınıda topladı. Mtv ödemiyoruz ama tesçil masrafı ve proje masrafınıda hesap ediyorlar. Yani mtv ödemiyoruz, ÖTV de ödemiyoruz, hadi proje masrafını anladıkta bu tescil masrafını alıyorlarmı yoksa odamı muaf?

Üye
    Gerçek Adı
    Hakkı Ergün
    Son Giriş
    04.08-2014
    Saat
    23:39
    Yaşadığı Yer
    KOCAELİ/DARICA

thedenizfeneri

MUTLU ENGELLİ HATTI’NDAN ENGELLİLERE ÖNEMLİ DUYURU:
    ÖTV MUAFİYETİNİ BAŞKALARINA KULLANDIRMAYIN!

Son aylarda çağrı merkezimize gelen sorular nedeniyle aşağıdaki bilgilendirmeyi yapma zorunluluğu doğmuştur.
    4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu 7.. Maddesinde yurt içinden sıfır araç alımında özürlülere ÖTV muafiyeti tanımıştır.
    Bu maddeye göre, %40 ve üzeri H sınıfı sürücü belgesi olanlardan aracı hareket ettirmek için özel imal edilmiş hareket ettirici tertibata ihtiyaç duyan özürlülerle, %90 ve üzeri özürlü olanlar bu muafiyetten yararlanabilmektedir.
    Özürlü vatandaşlarımıza tanınmış olan bu hakla ilgili iki hususa dikkatlerinizi çekmek istiyoruz;

1- Muafiyetten faydalanarak araç almak isteyen özürlü vatandaşlarımız hiç ÖTV ödememektedir. Yani bu araçlara kesilen faturalarda ÖTV gösterilmemektedir. Fakat bayiler ne yazık ki hesaplamayı doğru yapmamaktadır. Araç fiyatlandırılırken şunlara dikkat ediniz;
    1. 1- Aracın bayi satış fiyatı ( vergisiz olarak ),
    2. 2- Aracın ÖTV’li fiyatı,
    3. 3- Aracın ÖTV’li ve KDV’li yani satış fiyatı,
    4. 4- Son olarak da plaka, tescil ve bandrol giderleri eklenmektedir.
    Araç kullanıcıya bu şekilde teslim edilmektedir. Bayiler hesaplama yaparken önce ÖTV ekleyip daha sonra KDV’sini hesaplıyorlar. Satış esnasında ÖTV’yi düştüğümüzde şu kadar kalmaktadır gibi hesaplamalar yanlış olmaktadır. Zira bu şekilde yapılan bir hesaplama sizden ÖTV’nin KDV’sinin ( yani fazla ücret alınması ) anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bayinin yapması gereken vergisiz fiyat üzerinden KDV hesaplayıp size ödemeniz gereken tutarı bildirmektir. Ne yazık ki bazen vergisiz fiyatların da yüksek söylendiği durumlarla karşılaşılıyor, Bu durumda da eğer ki fiyattan kuşkulandıysanız aşağıdaki yöntemle aracın net fiyatını bulabilirsiniz.
    • Söylenen fiyattan tescil plaka ve bandrol masraflarını çıkarın,
    • Kalan fiyatı 1.18’e bölerek aracın KDV’siz fiyatını bulun,
    • KDV’siz fiyatı da 1.27’ye bölerek aracın net fiyatını bulabilirsiniz,
    • Son olarak da bulduğuz bu son fiyatı 18 ile çarpıp 100’e bölerseniz ödemeniz gereken KDV’yi bulursunuz.
    • İşte bulmuş olduğunuz net fiyat ve KDV toplamı sizin bayiye ödemeniz gereken fiyattır. Ayrıca tescil masrafları adı altında alınan ücretten de bandrol giderini düşeceksiniz zira özürlüler Motorlu Taşıtlar Vergisinden de muaftır.
    2- Dikkat çekmek istediğimiz ikinci husus ise ÖTV muafiyetinden yararlanılarak alınan araçların ( kasko ) kaza sigortalarıdır;
    Yukarıda da belirttiğimiz gibi ÖTV muafiyeti 4760 Sayılı Kanunun 7. Maddesinde sayılan kişilere tanınmıştır ve aynı maddede aracın sel, heyelan, deprem ve kaza nedeniyle kullanılamayacak duruma gelmesi halinde beş yıl beklemeksizin yeniden araç alınabileceği düzenlenmiştir. Çağrı merkezimize gelen sorularda ise özürlü vatandaşlarımız, sigorta firmalarının ödeme yapmak durumunda kalmaları halinde ÖTV’siz fiyatı ödeyeceklerini söylediklerini bildirmektedir. Bu ise söz konusu muafiyetin özürlüye değil sigorta firmasına tanınması anlamına gelmektedir.
    Yani Devlet özürlülerin almış oldukları araçların kullanılamayacak hale gelmesi halinde ikinci hatta daha fazla muafiyeti tanırken, amacı sizin aracınızı gelebilecek zararlara karşı korumak olan sigorta firmalarının tutumu son derece yanlıştır. Bu nedenle böyle bir poliçeyi özürlü vatandaşlarımız kesinlikle kabul etmemelidir.
    Bilgilerinize sunar(alıntı)

birol son nokta

26.908*37/100=9.956 (ÖTV miktarı)
    26.908+9.956=36.864 (ÖTV’si eklenmiş net fiyat)
    36.864*18/100= 6.636 (ÖTV’si eklenen net satış fiyatının KDV miktarı)
    36.864+6.636=43.500 (ÖTV ve KDV’nin de eklenmiş hali= ATF)

Otomobil bayilerinin engellilere yönelik Ötv’siz araç satış fiyatlarında ATF hesaplama formülü aşağıdaki gibidir.

ATF/1,18/1,37*1,18= Engelliler için Ötv’si düşülmüş ATF
    Bu hesaplamaya göre yukarıdaki aracın Engelliler için Ötv’si düşülmüş ATF’si; 43.500/1,18/1,37*1,18=31.751

Diğer bir hesap ile
    net fiyat + net fiyat*KDV oranı = Engelliler için Ötv’si düşülmüş ATF
    26.908+26.908*18/100= 31.751

Şimdi arada gezen ve bayiler kandırıyor dedirten hesaplamayı yapalım.

43.500*18/100=7830 (KDV miktarı)
    43500-7830=35.670
    35.670*37/100=13.198 (ÖTV miktarı)
    35.670-13.198=22.472 (net fiyat)
    22.472+7.830= 30.300 (Engelliler için Ötv’si düşülmüş ATF)

Dikkat ederseniz net fiyat tablodaki net fiyata göre düşük çıktı. Eğerki bu net fiyata kdv ve ötv eklersek bakalım ne çıkacak.
    22.472*37/100+22.472=30.786 ötvli hali
    30.786*18/100+30.786=36.327 ötv ve kdvli hali

Yani ATF burada 36.327 çıkıyor. Oysa tabloda görüldüğü gibi 43.500 çıkmalıydı.

Dolayısıyla bayiler doğru hesaplıyor arkadaşlar.

snipper

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Kdv oranı 6.636 tl değil 4.843 tl olması gerekir 29.908 tl nin yüzde 18 i okadardır yanı bu listedeki kdv bizim şikayet ettiğimiz şekildedir. Birde normalde sıfır araç satışlarında normal vatandaşlar için hesap bu şekildedir yani ötv- kdv ye dahildir ama ötv ödemeyen birisinin ödemediği bir paranın kdv sini vermesi biraz tuhaf olmaktatır saygılarımla.

Bu konuda bir ilerleme kaddeden bir arkadaşımız var ise paylaşırsa seviniriz bizlerede emsal olur.
    Yokmudur ÖTV NİN KDV sini ödemeden araba alan bir arkadaş.
    Yada vergi dairesinden bir sonuç alan.

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye