Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sera Avatarı

Gerçek Adı
    sera
    Son Giriş
    25.11-2016
    Saat
    12:02
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

sera Sol ayak engeli olup, otomatik vites araç alırken aparat mı gerekiyor?!

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    arkadaşlar biraz önce araç alacağım şirketten aradılar otomatik araç kullanır ehliyetim var bana kanunun değiştiğini aparak eklenmesi gerektiğini söylediler istersek sonra çıkartılırmış böyle bir şey var mı acil cevap

Üye
    MUHENDIS Avatarı

Son Giriş
    05.12-2016
    Saat
    10:44
    Yaşadığı Yer
    GÖNLÜM ADANA DA KALDI.

MUHENDIS

sol ayak için aparata gerek yok.otomotik viteste sol ayaga da ihtiyaç yok.saçmalamışlar.bende sol bacaktan engelliyim.arabam otomotik vites ve hiç aparat yok

Üye
    sera Avatarı

Gerçek Adı
    sera
    Son Giriş
    25.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

sera

bana söyledikleri temmuz gibi kanun değişmiş ben anlamıyorum bunları ne aparatı takacak

Üye
    MUHENDIS Avatarı

Son Giriş
    05.12-2016
    Saat
    10:44
    Yaşadığı Yer
    GÖNLÜM ADANA DA KALDI.

MUHENDIS

temmuzda degiştigini bilmiyorum.ama sol bacaktan engelinin aparata ihtiyacı yok.temmuzda degişimiş ama ben hala aparatsız araç kullanıyorum.trafik denetiminde de hiç sorun çıkmadı.bence bunlar işi tam bilmiyorlar. trafik şubeye git sorunu anlat veya telefon aç.

Üye
    ulas Avatarı

Gerçek Adı
    ulaş
    Son Giriş
    29.11-2016
    Saat
    16:30
    Yaşadığı Yer
    istanbul/tuzla

ulas

Bende aparatsiz arac kullaniyorum hem aparat nereye takilacakki sol ayak zaten kullanilmiyor otomotok araclarda

habip50

b) Hareket Ettirici Tertibatın Kapsamı
    Kanunun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinin (b) alt bendi uygulamasında, hareket ettirici aksam olarak debriyaj, fren ve gaz pedalları ile vites kolunda sabitlenmiş bir şekilde özel tertibat yapılması gerekmekte olup, yapılan özel tertibatın kişinin sakatlığıyla uyumlu olması da yasal bir zorunluluktur. Sakatlık derecesi % 90'ın altında olanların gaz, fren, debriyaj pedalları ile vites kolunda sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptırmaksızın kullanabilecek olduğu araçlar ile aracı hareket ettirici özel tertibat sayılmayan (direksiyona topuz takılması, engelin bulunduğu taraftaki silecek kolu, sinyal, cam silecek kumandası, dörtlü flaşör, ön-arka cam su fıskiyesi, korna ve kontak gibi düzeneklerin diğer tarafa alınması veya direksiyon simidine monte edilmesi vb.) tadilat yapılmak suretiyle kullanılabilecek olan araçların ilk iktisabında söz konusu istisnadan yararlanılması mümkün bulunmamaktadır.

c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması
    Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.

Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır. Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

H sınıfı sürücü belgen varsa tertibat yaptırmadan otomatik araç alıp ötv muafiyeti alırsın.

Üye
    tanerbudak Avatarı

Gerçek Adı
    Taner Budak
    Son Giriş
    06.12-2016
    Saat
    16:17
    Yaşadığı Yer
    İZMİR

tanerbudak

değişen kanun neymiş onu isteyin versinler o zaman. kafalarına göre uygulama yapıyorlar.

Üye
    sera Avatarı

Gerçek Adı
    sera
    Son Giriş
    25.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

sera

çok teşekkürler arkadaşlar bilgiler için bende sizler gibi düşünüyorum bakalım bi kaç gün içinde netleştiğinde sonucu paylaşırım

yakups

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar benim iki ayakta da problem var.Ancak düz vitesli arabada sorun olabiliyor.Otomatik viteste sorun olmuyor.Benim sadece otomatik vitesli araç kullanır ibareli rapor alma imkanım var mı?Şu an normal B ehliyetim var.Ben seneye ötv indirimli araba almak istiyorum inşallah.Süreç hakkında bilgi verebilir misiniz?