Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 21 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    ist01 Avatarı

Gerçek Adı
    fikret
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:09
    Yaşadığı Yer
    istanbul

ist01 Direksiyon sınavına gireceğim. Özel donanımlı araç kullanıcılarına kolaylık..?

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    merhaba arkadaşlar ilk defa ehliyet alıyorum 3 hafta sonra direksiyon sinavina gircem yanlız youtube den izlediğim videoalrda hep manuel vites ve hiç engelli birinin direksion eğitimi yok daha önce tertibatlı araç kullanıp eğliyet almış arkadaşların sınav günü neler soruldu neler yaşandı görevliler engellilere ne gibi kolaylık sağladı normal insanlar gibi araca binip inemediğimiz için öncelikle sinav aninda neler yapmam gerekir bunları yaşamış kişiler bilgileri paylaşırsa sevinirim en azından yapmam gereken ve izlemem gereken yolu öğrenmiş olurum şimdiden teşekkürler

bu arada ortapedik çift diz altı ampute tekerlekli sandalye kullanıorum tertibat tercihi elden gaz fren

Üye
    besalti20 Avatarı

Gerçek Adı
    celal beşaltı
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    12:10
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Blog Mesajları
    1

besalti20

Hiç merak etme.. çok kolay geçersin inşallah... bende ilk başta senın gıbı dusunuyordum.. heycan yapma yeter.

Üye
    ElifD Avatarı

Gerçek Adı
    ElifD
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adrianople

ElifD

@ist01

Öncelikle başarılar dilerim sınavınız için. Ben otomatik vites ve tertibatlı bir araç ile sınava girdim. Direksiyon dersimi de aynı araçta aldım. Sınav günü diğer kursiyerlerden hiçbir farkınız yok aynı güzergahta sınav oluyorsunuz ve aynı sorular soruluyor. Güzergahta sağa dönelim duralım gibi yönlendirmeler yapılıyor. Sınav anında sizinle konuşacaklardır sizi tanımak adına ve dikkatinizi ölçmek adına. Çok ayrıntıya girmeden çok dikkatinizi dağıtmadan kısa net cevapları verin ve soruyu soranın yüzüne bakmayın yola bakın. Bunu çok deniyorlar.
    Bunu dışında ben tekerlekli sandalye kullanmıyorum ama benden önce araca binen arkadaş kullanıyordu inip binmesini beklediler yardımcı oldular. Bu tabi hocaya ve gözetmene göre değişebilir.
    Başka sorun varsa seve seve yardımcı olurum.

Üye
    Çapa63 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    11:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    1

Çapa63

Çok kolay geçersin yeter ki stres yapma, ayrıca elden tertibatlı direksiyon eğitimin var mı? ya da araç kullanabiliyormusun

Üye
    Eurest Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    İST - Ataşehir

Eurest

Şimdi bir şey merak ediyorum!

2 ayak ampute demişsiniz, geçmiş olsun.
    Eğer size ehliyet verilebilmesi bile söz konusuyken benim uzuvlarım olduğu halde "Size ehliyet alabilir" kararı nasıl ve ne şekilde verildi?

Dediğiniz şekilde sizde İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nden geçmişsiniz? Bu nasıl bir sistem bu nasıl bir değerlendirme!!

Diğer merakım ise; elinizle hem gaz hem fren hemde direksiyon nasıl kullanacaksınız?
    Refleks?
    Fren anında yön değişimi?
    Yokuş çıkarken dönüş "hem gaz hem direksiyon hem fren"??

Örneğin hızla giderken önünüzde ki araç aniden durdu, sizde arkadan yaklaştınız ve frene bastınız dümmdüz durana kadar frene mi basacaksınız yoksa direksiyonu hafif sağa/sola nasıl çevireceksiniz?

Aynı anda "GEREKTİĞİNDE" el ile fren pedalı gaz pedalı ve direksiyon nasıl kullanılabilir?
    Konu Eurest tarafından değiştirilmiştir (10.10-2016 Saat 13:46 ). Gerekçe: imlâ düzeltme

Üye
    ElifD Avatarı

Gerçek Adı
    ElifD
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adrianople

ElifD

@Eurest

1 yıldır fren ve gazı ele alacak şekilde tertibatlı araç kullanıyorum.
    Şöyle ki, basitçe anlatmaya çalışıyorum; normal bir insan ayakları ile gaz ve freni kullanmayı öğrendiğinde daha sonra elden gaz ve frenli bir aracı kullanmak dediğiniz gibi refleks konusunda sıkıntı yaratabilir. Ama hiç bilmiyorken bu şekilde öğrenmek reflekslerinde o yönde gelişmesini sağlıyor. Arabayı biraz deyimi yerindeyse deli kullanıyorum ani fren, gaz ve dönüşlerde problem yaşamıyorum çünkü o şekilde öğrendim, alıştım ve geliştiriyorum.
    Önünüzdeki araç aniden durduğunda sizde aniden duracaksınız bunda ekstra birşey yok. Aracı normal bir sürücü kullanıyorken nasıl refleks olarak ayağı ile frene basıyorsa, sizde eliniz ile öğrendiğiniz bu refleksi eliniz ile uygulayacaksınız.

Ekleme: Diğer merakım ise; elinizle hem gaz hem fren hemde direksiyon nasıl kullanacaksınız? demişsiniz. Sol el ile direksiyon tutulduğunda(ki bu alışınca gayet kolay hatta çift elle tutmayı denedim ve hiç rahat edemedim) tek el inanılmaz kolay. Sağ el ile de vitesin hemen solunda özel aparat var gaz ve frene monte. bu ikisine ayrı ayrı hükmetmek gerekmiyor ittiğinizde fren çektiğinizde gaz oluyor. Tek bir işlem sayılabilir. Ve o kadar hassas ki artık araçlar, bunları hiç zorlanmadan yapabiliyorsunuz.
    Konu ElifD tarafından değiştirilmiştir (10.10-2016 Saat 14:47 ). Gerekçe: ekleme yapıldı

Üye
    Çapa63 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    1

Çapa63

ElifD arkadaşımızın da belirtiği gibi 3-4 yıldır ben de aracımı bu şekilde kullanmaktayım, çok şükür bu güne kadar da her hangi bir sıkıntı yaşamadım, ayrıca bir çok engelli arkadaşımız da yıllardır bu şekilde araç kullanıyor.

Üye
    Eurest Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İST - Ataşehir

Eurest

Kusura bakmayın sizleri rencide ettiysem, bunu da art niyet veya aşağılama olarak algılamayın lütfen.

Benim ehliyetimi yenileme sürecim var bunun için konu açtım inceleyebilirsiniz, rahatsızlığım ise kasılma ile ilgili ve bu kasılmalar kramp şeklinde de değil müdahale edebildiğim kasılmalar. (kaslarla ilgili bir sıkıntı bile değil, nörolojik)

Bana bu yüzden ehliyet alamaz diyor (komisyon) dr lar sürücü olursun dedikleri halde bu karara uymuyorlar.
    5 yılı aşkın süredir her gün trafikte olup bugüne kadar hiçbir şekilde ceza dahi almadım, sadece yanlış yere park etme cezası dışında.

Hal böyle iken sizlere bu şekilde sürücü olur diyen komisyon bana neden sürücü olamaz diyebiliyor! Çıldırmak üzereyim
    Bacaklarım yok sayılıp size uygulanan tertibata karar versinler madem!

3 farklı Prof, Uzman nörolog DR. sürücü olur diyor, bunlar kalkmış trafik güvenliği bilmem ne.

Üye
    NaftalinKokusu Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:25
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

NaftalinKokusu

valla komik bir anımdır ben ehliyeti sadece otomatik araba kullanarak aldım techizat yoktu araba aldığımda techizatlı kullanıyorum şu anda ve şaşırıyorum ben nasıl otomatik araçtan sınavı geçtim diye normalde kendi aracımı kullanamıyorum

Üye
    ElifD Avatarı

Gerçek Adı
    ElifD
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adrianople

ElifD

@Eurest

Muhtemelen kasılmalardan dolayı uygun görmüyorlardır. Serebral Palsi'li birçok kişinin etkileri az bile olsa, kasılmalar yüzünden alamadığını biliyorum.

Üye
    Eurest Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İST - Ataşehir

Eurest

Diğer Doktorlar uygun görüyorlarsa bir bildikleri yok mudur sizce?
    ..ve ben profesyonel şekilde araç kullanabiliyorum! Bir çok kişiden daha iyiyim üstelik. Kasılma nöbeti vs de geçirmiyorum ki.

Kasılma sol el 3-4-5 no'lu parmak ve sol bacakta? (ayakta değil) Başka yerimde yok.

Üye
    ElifD Avatarı

Gerçek Adı
    ElifD
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adrianople

ElifD

@Eurest

sizi anlıyorum fakat özellikle üst bedende herhangi bir kasılma var ise onay vermeyebiliyorlar. Ayaklarınızda olup olmaması birşey değiştirmez el ve parmaklar önemli. Hatta parmak değilde ayakta olsaydı daha rahat işleyebilirdi süreç. Kasılma vs nöbet geçirmiyorum demişsiniz doktorlar ona bakmıyor malesef sizin hastalığınıza ve genel etkilerine bakıyorlar. Nöbet kasılma olmaz olmaz ama olacağı tutar. İşte bu yüzden sıkıntılı olabiliyor.

Üye
    ist01 Avatarı

Gerçek Adı
    fikret
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul

ist01

@Eurest

saten tertibatın amacı ortapedik kişilere kullanım amacı evt bende diz altı ampute fakat diz üstü el kol göz bunlarda hiç bir sorun yok üstüne birde sporcuyum ani reflek kabiliyetim yüksek öğrenme ve beceri kabileyim yüksek ben tek seferde ehliyet sinavini geçtim ve 90 puan aldım bunlar birleşince doğal olarak önümde hiç bir engel kalmiyor sizin konuza gelirsek doktorların değerlendirmesini bilemeyiz inş istediğinize kavuşursunuz ama beni komisyonda gören doktor hanım bana direk sen tamamsın dedi verdi kodları gönderdi bu birazda doktorlar karşısında özgüven cevaplarlada alakalı sanırsam ayrıca tertibatlı araç sürücü kursu bulduk dersler ebaşladık çok rahat direksion tek elle dreksiyonu sıkmadan sol elin avuc içi ile rahat bir şekilde kullanıorsun gerisi saten sağ alin ve tertibatta olay bukadar

Üye
    Çapa63 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    1

Çapa63

Sağ Elden tertibatlı (Gaz-Fren) özel direksiyon eğitiminde yardımcı olabilirim.
    Not:Özel'den görüşelim.

Üye
    ist01 Avatarı

Gerçek Adı
    fikret
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul

ist01

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    6 kasım direksiyon sinavini 0 hata ile geçtim elden gaz fren tertibatlı kurs aracı ile ve baya başaralı buldular tekerlekli sandalye kullanan engellilerin dreksiyon hakimiyeti daha iyi oluyormus öle sölediler hassas oluyormuşuz

Sayfa 1 / 2 12 SonSon