Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 16 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Isa Avatarı

Son Giriş
    18.01-2017
    Saat
    22:01
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba bulent bey sizden yardimci olmanizi rica edecem

yorumlarinizi aciklamalarini yapmissiniz okudum hepsi icin herkese tesekkur ederim. Fakat ben nasil yol izleyecem ne yapmam gerekir yardimci olursaniz sevirim.

Dogustan sol kalca cikigi mevcut eski raporlarima gore %45 sakatlik raporum var yaklasik 6 santim kisalik ve saga bacağıma gore solda incelme mevcut. ama 82 senesinde aldigim rapor gecerli olmuyor sanirim zaten rapora da ulasmiyorum.

Sizden ricam otv ve mtv indiriminden yararlanabilirmiyim ve b sinifi ehliyetim var 80 senelerinde alinmis h sinifi ehliyete cevrilirmi rapor alirken nasil bir yol izlerim tek rapormu alacam hepsi icin yoksa ayri ayrimi. Rapor alirken ne yazdiracam engelli raporu alip sonrami h sinifi raporu alacam ben anlayamadim simdiden tesekkur ederim bilgileriniz icin.

Araci alma hakkim doğarsa cocuklarim kullanabilir mi?

Üye
    tsunami_ Avatarı

Gerçek Adı
    Amando
    Son Giriş
    19.01-2017
    Saat
    15:36
    Yaşadığı Yer
    Uganda
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    3

@Isa

evet..

Üye
    Isa Avatarı

Son Giriş
    18.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@tsunami_

Peki ben sifirdan nasil bir yol izleyebilirim bana yardimci olur musunuz ne yapmam gerekiyor benim yukardada yazdığım gibi nasil yaparim

Üye
    ozkan19 Avatarı

Son Giriş
    21.11-2016
    Saat
    17:15
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@İsa
    Günlerdir aynı soruları bende sormama rağmen kimse yardımcı olmuyor.
    Benimde doğuştan sol kalça çıkığı, 2 cm kısalık var. Öncelikle ben sağlık kuruluna başvurdum. Raporumu aldıktan sonra gelir idaresine ötv siz araç alıp alamayacağımı soracağım. Rapor uygun derslerse; b sınıfı ehliyetimi engelli kodu bulunan ehliyete çevirmek için önce aile hekimi, sonra uzman hekim, ordanda il sağlık müdürlüğüne, en son trafiğe başvuracam.
    Benim araştırmalarım sonucunda durumun böyle olacağını düşünüyorum.
    Umarım Bu yollardan geçmiş bilen birisi daha detaylı bilgilendirir.

Üye
    Isa Avatarı

Son Giriş
    18.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

%90 altinda engelli surucu belgesi ile aliniyor diye yazi okudum sadece nasil yol izleriz onu bilemiyorum burdan umarim yardimci olurlar.

Üye
    sedatgedik Avatarı

Gerçek Adı
    sedatgedik
    Son Giriş
    03.01-2017
    Saat
    15:31
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    2
    Verilen Beğeniler
    0

engelli raporunuz var engelli raporunuz ile sağlık kuruluna heyete girin ve diyin ki benim b sınıf ehliyetim var b sınıf engelliye ceviricem 01.01.2016 tarihinde cıkan yeni trafik yasasında artık H sınıf ehliyeti bulunmamaktadır b sınıf ehliyeti alabiliyorsunuz bu b sınıf ehliyetinizde engelli sürücüdür gibi bir yazı buluncaktır. emniyette raporu teslim ettinizde aracı kimlerin kullanacagının ismini bildiriyorsunuz yada sağlık kurulu ona ayrı bir evrak veriyor bu kısmını tam olarak bende bilmiyorum ama 1 derece akrabalarından 1'i kullanabilir.

Üye
    Isa Avatarı

Son Giriş
    18.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Anladim peki ben alabilirmiyim bilginiz varmi benim sol kalca cikigim var yaklasik 6 santim kisalik ve incelme var bacagimda yani ortopedik alirsiniz dediler bende arastiriyorum ben heyet raporuna alirken ne yazdiraym

Üye
    ozkan19 Avatarı

Son Giriş
    21.11-2016
    Saat
    17:15
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@ Isa
    Sol Alt ekstremitede(kalça. diz. ayak) engelliliği olanlar orana bakılmadan alabilirler. Kriter şu; H sınıfı ehliyet olacak( yeni sistemde b sınıfı kodlu ehliyet) ve sol alt ekstremitede ki engeliniz sağlık kurulu raporunda açıkça yazmalı ve otomatik vites araç kullanır ibaresi geçmeli, birde oran bulunmalı. Ancak şuan hastaneler sağlık kurulu raporuna otomatik vites kullanır ibaresini yazmıyorlar. O konuda Gelir idaresinden aldığım bilgiye göre; Eğer o ibare yoksa biz sizi ötv kdv genel müdürlüğü var oradaki doktorlara yönlendirecez. kağıt üzerinde değerlendirme yapacaklar. otomatik kullanır ibaresi eklenirse sıkıntısız aracınızı alırsınız dediler.
    Sol alt ekstremiteden otomatik araç alan arkadaşlar detaylı bilgi verirse faydamıza olacaktır.

Üye
    earthofdevil Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadasim ben sol alt extremiteden engelliyim otv indirimli arac almak icin engelli raporundan ayri olarak tekrar heyete basvurdum ve %25 oranla otomatik vites arac kullanabilir h sinifi ehliyet alabilir raporu aldim. Yani goruldugu gibi sol bacak icon rapor oraninin onemi yok... sonra o raporla gidip sifir arac aldim araci aldiktan sonra vergi dairesine mtv muafiyeti icin basvurdum oda kabul oldu. 2 yildir araci kullanmaktayim .

Üye
    Isa Avatarı

Son Giriş
    18.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadasim senden allah razi olsun be. Simdi ne yapmaliyim nasil bi yol izleyeyim ben simdi once heyat raporumu alacam sonra h sinifi ehliyet raporumu alacam ne yapmaliyim nasil yol izleyeyim heyet raporuna ne yazdirmaliyim ben aciklarsniz sevinirim simdiden cok tesekkur ederim

Üye
    earthofdevil Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    00:15
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Once hastaneye h sinifi ehliyet ve otv indirimlinarac alacagimdan dolayi rapor almak istiyorum de onlar yonlendirme yaparlar. H sinifi ve otv indirimi ayni taporda oluyor... daha sonra raporinla ehliyet kursuna gidip yeniden ehliyet alman lazim eger ehliyetin var ise sadece direksiyon sinavina giriyorsun. H sinifi ehliyet aldiktan sonra arabani alabilirsin

Üye
    Isa Avatarı

Son Giriş
    18.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Bulent abi mesajlarima cevap vermeniz icin burda ne yapmaliyim acaba kac gundur capa gosteriyorum biriniz artik bilen biri cevap verse lutfen...sol kalca cikigi var bende otv indirimli arac aldim sizi sormak istedigim ruhsatta sadece engelli aracidir 5 yil gecmeden satilamaz yaziyor.. 3ncu derece yakinlari kullanir ibaresi yok.. Çocuk larim bu araci kullanabilirmi ve ruhsattaki ibareyi degistirtmelimiyim...

Üye
    egemmm Avatarı

Gerçek Adı
    Osman
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:12
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    12
    Verilen Beğeniler
    5

@Isa

Aynı durum ben de de var otomatık aracı herkez kullanır. Sıkıntı yapmayın. Aparat varsa işler değişiyor sadece.

Üye
    Isa Avatarı

Son Giriş
    18.01-2017
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Sayin egem arabam otomatik sadece sizin ruhsatta ne yaziyor peki

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:17
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    115
    Verilen Beğeniler
    188

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Isa

Önce ehliyetinizi değiştirmelisiniz: aile hekimi -> uzman hekim -> il sağlık komisyonu -> emniyet
    Sadece otomatik vitesli araç kullanabileceğinize dair kısıtlama kodu yazarlar

Sonra Sol alt ekstremitede kısıtlılık olduğuna dair tanı olan, oran bulunan ve "ötv indiriminden yararlanır" vb. bir değerlendirme bulunan engelli sağlık kurulu raporu almalısınız yetkili hastaneler'den birinden

Bu raporu ve sürücü belgesi ile otomatik vitesli aracı ötv-mtv istisnası ile satın alabilirsiniz.

Aracınızı -istisnasız- herkes kullanabilir. Bu konuda ruhsatta hiç bir kısıtlama olamaz. Ve siz otomatik vitesli tüm araçları kullanabilirsiniz.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon