Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 53 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:41
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    101
    Verilen Beğeniler
    162

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @uzeyaz

Aslında olması gereken şu: Ben olsam bir saniye bile durmadan BİMER'e şikayet eder ve sonra karara karşı idare mahkemesinde dava açarım. Davada mevzuatın gereğini yapmayarak beni mağdur eden memurun da idari kovuşturmaya tabi tutulmasını talep ederim.

Ama bu ülkede dava süreçleri o kadar uzuyor ki... Raporu aldığınız yerden "manuel vitesli araç kullanamaz, otomatik vitesli araç kullanır" ibareli yeni bir rapor almak en doğru yol.

Belki de Maliye şu yeni sürücü yönetmeliği değişikliğinden sonra "manuel vitesli araç kullanamaz" şartını aramaya başlamıştır. Bu yönde bir iç yazışma ya da talimat olabilir...

Üye
    uzeyaz Avatarı

Son Giriş
    01.08-2016
    Saat
    18:13
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Acaba 18/04/2015 tarihli ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ | Gelir İdaresi Başkanlığı
    Bu tebliğde önceden var olan ne değişti?
    Daha önce "...sağlık raporunda sadece sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) engelliliği olduğu belirtilen malul ve engellilerin otomatik vitesli taşıtlarının başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın, malul ve engelli adına kayıt ve tescil edildiği tarihten itibaren motorlu taşıtlar vergisinden istisna olması gerekmektedir..." hükmü geçerliydi. Anılan tebliğ ile bu hükümde bir değişiklik var mı acaba? Mevzuat 2016'da değişmiş olabilir. Benim raporum eylül/2015 tarihli. Bu tarihten sonraki değişiklikler beni bağlamıyor. Benim raporumdan önceki tek değişiklik 18/04/2015 tarihli ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ

Üye
    zenes Avatarı

Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    19:47
    Yaşadığı Yer
    Sivas
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar yönetmelikte otomatik vites icin de ayrıca hareket ettirici tertibat istiyor. Yani sadece otomatik vitesi kabul etmiyor gibi geldi bana. Yaniliyorsam düzeltin lütfen

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    101
    Verilen Beğeniler
    162

@uzeyaz

Aslında tebliğ genişletildi ve daha çok kişiye (sağ-sol kol engelliler vs.) ötv'siz araç vermenin önünü açtı, ama işte böyle saçma yorumlanınca, bu pozitif durum terse, bürokratik hantallığa dönebiliyor!

Raporunuz aşağıda kırmızı ile belirginleştirdiğim şartı gayet de net şekilde karşılıyor. Raporunuzu veren heyet manuel vitesli araç kullanabileceğinizi düşünse, manuel derdi! Otomatik şartını koyması demek, manuel'i dışlaması demek. Bu kadar açıkken vatandaşa neden eziyet ederler anlamak güç.

"Öte yandan, manuel vitesli bir taşıtı vites kolunda ve/veya debriyaj pedalında sabitlenmiş özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olan engelliler bakımından, otomatik vitesli taşıtlar, özel tertibatlı taşıt olarak kabul edilir.

Engellilik durumunun tevsikinde ibrazı zorunlu olan engelli sağlık kurulu raporu, maluliyeti veya engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli taşıtların) kullanılabileceğine dair değerlendirmeyi içermeli ya da bu hususun anlaşılabilmesini sağlayacak şekilde açık olmalıdır.

Kaynak: ilgili tebliğ"

Üye
    uzeyaz Avatarı

Son Giriş
    01.08-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@OturanBoğa
    Raporda özel tertibat ibaresi geçmeli diyor. Yeni bir rapor alayım diyorum. Geriye doğru işlemez diyor.

Bahsettiğiniz sürücü yönetmeliğinde aracın durumuyla ilgili (manuel, otomatik gibi) bir bilgi geçmiyor.

Acaba 18/04/2015 tarihli ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ
    Bu tebliğde önceden var olan ne değişti?
    Daha önce "...sağlık raporunda sadece sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) engelliliği olduğu belirtilen malul ve engellilerin otomatik vitesli taşıtlarının başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın, malul ve engelli adına kayıt ve tescil edildiği tarihten itibaren motorlu taşıtlar vergisinden istisna olması gerekmektedir..." hükmü geçerliydi.
    Anılan tebliğ ile bu hükümde bir değişiklik var mı acaba? Mevzuat 2016'da değişmiş olabilir. Benim raporum eylül/2015 tarihli. Bu tarihten sonraki değişiklikler beni bağlamıyor. Benim raporumdan önceki tek değişiklik 18/04/2015 tarihli ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ

Üye
    uzeyaz Avatarı

Son Giriş
    01.08-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@OturanBoğa
    Çok doğru söylüyorsunuz. Raporumda nasıl bir araç kullanacağım belirtilmiş. Ayrıca şunu, şunu kullanamaz diye belirtmek gereksiz.
    O tebliğdeki bahsettiğiniz bölümler gayet açık. Belli durumlarda otomatik vitesli araçlar özel tertibatlı taşıt olarak kabul ediliyor.
    İlginiz için teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    101
    Verilen Beğeniler
    162

@uzeyaz

Araç alım tarihindeki mevzuat geçerlidir. Rapor tarihinin önemi yok. Ve güncel tebliğ şudur: ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (II) SAYILI LİSTE UYGULAMA GENEL TEBLİĞİ

Yukarıdaki mesajımda kırmızıyla belirginleştirdiğim madde bu tebliğden alınmıştır ve size araç alımı sağlayacak içeriğe sahiptir.

Üye
    uzeyaz Avatarı

Son Giriş
    01.08-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@OturanBoğa
    Haklısınız.
    Raporum 29/09/2016 tarihli
    Araç faturam 23/09/2016 tarihli
    Vergi dairesi eski (sürekli olan) raporumu kabul etmedi. Yeni rapor al dediler. Ben de vergi onların dediği gibi rapor aldım. Tabi oradaki şube müdürüyle biraz tartıştık. Neticede yeni rapor aldım ve ÖTV muaf oldum. 21 Temmuz'a kadar (10 aydır) bir sıkıntı yoktu. Maliye'den gelen yazıyla şok oldum. Vergi dairesi raporumu incelenmek üzere Ankara'ya göndermiş.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    101
    Verilen Beğeniler
    162

@uzeyaz

İncelesin, sıkıntı olmaz. Sonuçta durumunuz ortada.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    30.12-2016
    Saat
    03:01
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İnceleme sonucu da aynı kararda diretirlerse yargıya gidin derim ki kesinlikle haklı çıkarsınız.
    Davaların çok uzun sürdüğünü düşünürsek OturanBoğa'nın da dediği gibi önce Bimer'e bir başvurun.

Üye
    ulas Avatarı

Gerçek Adı
    ulaş
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:06
    Yaşadığı Yer
    istanbul/tuzla
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba
    bayininde .sizinde bir hataniz yok sonucta vergi dairesi onaylamiş bayide işlem yapmiş. plaka basmiş.simdi olmadi diyorlar direk memur degilde amirine müdürüne baş vur bence

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:32
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    12

Rapor Doğru olduğu halde uğraştırıyorlarsa ticari olarak çalışan taksi otobüs kamyonlara ÖTV siz araçları Nasıl verecekler ?Ayrıca sol alt ekstremitede terdibat yazıldığında ehliyet ve ruhsata işlendiğinde polis araçta tertibat arıyacak.Ne istedikleri belli değil raporda herşey yazılmış daha ne istiyorlar.
    Konu KÜREKÇİ tarafından değiştirilmiştir (24.07-2016 Saat 10:06 ).

Üye
    fsmehmet Avatarı

Gerçek Adı
    fsmehmet
    Son Giriş
    22.11-2016
    Saat
    20:03
    Yaşadığı Yer
    Yozgat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Arkadaşlar bu sorun tamamen Çorum Gelir İdaresiyle alakalı. Vermemek için elinden geleni yapıyorlar. Bende aracı çorumdan alacaktım ama baktım gelir idaresi baya bi sorun çıkartacağa benziyor sivastan aldım aracı. Tüm raporlarım tam olmasına rağmen benden alakasız bir il sağlık müdürlüğünün vereceği onay raporu istiyorlar. Sürücüler için sağlık raporunun aslını gösteriyorum kabul etmiyor yok neymiş bu raporu üst yazı şekline getirmeleri gerekmiş. Hadi ordan diyip sivastan aldım 3 günde tüm işlemler halloldu. tertibat tse maliye.. şimdi sadece plakayı bekliyoruz araçı getirmek için. Aracı getirdikten sonra foruma bir rehber yazısı hazırlayacağım.

Üye
    uzeyaz Avatarı

Son Giriş
    01.08-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Çorum
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@KÜREKÇİ
    Haklısınız ben de sizin gibi düşünüyorum.
    Ancak Gelir İdaresi başkanlığı raporumu, sözde, incelemişler ve bu karara varmışlar. İşte yazıEngelli arac yazi1 - Resim Yükle
    Engelli arac yazi2 - Resim Yükle
    @fsmehmet
    Evet sorun tamamen Çorum vergi dairesi ile daha doğrusu orada çalışan bir sorumlu memur ile alakalı. Çevremde bir kaç kişiden daha duydum. Hepsine aynı sıkıntıyı yaşatmış. Sanki yasal olmayan bir iş yapıyormuşuz gibi, güya devleti koruyormuş gibi işimizi hep yokuşa sürüyor, olmazına çalışıyor. Hangi mevzuata göre olmaz, çıkar göster deyince arıyor bulamıyor. Net bir şey diyemiyor. Biraz zorlayınca "bize işimizi mi öğreteceksin" deyip kapıyı gösteriyor.

Üye
    KÜREKÇİ Avatarı

Gerçek Adı
    mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:32
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Alınan Beğeniler
    10
    Verilen Beğeniler
    12

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Diyer illerden bu sorunlar yaşanıyormu arkadaşlar paylaşsa.Sadece Çorumdamı böyle sorun yaşanıyor.Ayrıca 10 ay sonra reddeilmesi ilginç.

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon