Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz

Oguzcanckaya Engelli aracımı 5 yıl dolmadan engelli kişiye satmak istiyorum..?

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba,

%64 ortopedik raporumla ÖTV istisnalı bir araç satın aldım 5 yılı dolmadı. Benim aracımın faturasında muaf tutulan tutarı ödemem yeterli mi? ÖTV'yi karşı tarafa ödeterek, piyasa degerinde satabilir miyim? (Örn: araba 55 bin TL + ötv 20 bin TL) Yeni almak istediğim araba yine bir engelli kardeşimizde. Ve sağ ayak tertibat sartı var. Benim de sağ ayagımda problem mevcut. Benim Ruhsatta satılamaz şerhi yok,sadece engelli tertibatı yapılmıştır ibaresi yer alıyor.

Üye
    Ender_Erdem Avatarı

Gerçek Adı
    Ender Erdem
    Son Giriş
    06.12-2016
    Saat
    09:41
    Yaşadığı Yer
    Aydın

Ender_Erdem

Engelliden engelliye satış yapabilirsin. ÖTV oranını ödemeden. Satış sitelerinde böyle kategoriler var. Ama şuda var 5 yılın dolmadan yeni araç alamazsın.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

@Oguzcanckaya

5 yıl dolmadan satıldığında yeni araç almak için o 5 yılın dolmasını beklemen gerek. Yani, araç değiştirmenin hiç bir mantığı yok...

Üye
    sabribey18 Avatarı

Gerçek Adı
    sabri yıldız
    Son Giriş
    17.10-2016
    Saat
    20:14
    Yaşadığı Yer
    şanlıurfa

sabribey18

@OturanBoğa

Benimde ötv indirimden faydalanıp aldığım aracı 5 yıl dolmadan başka bir engelliye satmak için gereken işlemleri söyleyebilir misiniz lütfen

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @sabribey18

Alıcı aynı donanımla araç kullanacaksa, noter satışı, emniyet ruhsat işlemleri ve vergi dairesinden değişiklik işlemi yapılır. Eğer alıcı donanımsız kullanacaksa, bir de donanım çıkartma işlemi olmalı arada: 2016 adım adım ehliyet ve araç alma ile donanımlı araç devri işlemleri yol haritası

Yakın zamanda bununla ilgili bir deneyimi olan var mı?