1-4 Aralık 2016 tarihinde Engelsiz Yaşam Fuarı
Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 25 mesajın 16-25 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz

şimşek59

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel müdürlüğünün 09.01.2016 tarih ve 97577848 /476.01 sayılı yazısının 6. maddesinde Sağlık Komisyonunun görevi özel tertibat kod numarası ve sürücü belgesinin sınıfının belirlenmesi ile sınırlı olup ilave olarak aracın tadil edilmesini müteakip sürücünün aracı kullanıp kullanamadığını kontrol edebilir. Denilmektedir. Sonuç olarak il sağlık komisyonu biz sana ehliyet veremeyiz.. deme yetkisine sahip değildir. Söz konusu yazıyı eline alarak ilgili kişilere okutmanı tavsiye ediyorum. Maalesef devlette çalışanlar işleri ile ilgili mevzuatı okumuyorlar.

Üye
    Eurest Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    21.11-2016
    Saat
    13:29
    Yaşadığı Yer
    İST - Ataşehir

Eurest

@şimşek59

Teşekkür ederim yüreğime su serpildi, delirmek üzereydim!

İlgili yazının linkini buldum, diğer arkadaşlarada bilgi olsun, bugün benden başka 2 kişiye daha "Sürücü Olamaz" dendi.

http://www.saglik.gov.tr/TR/dosya/1-100977/h

şimşek59

Sizin durumunuzda olanlara B sınıfı ehliyet verilecek ve engelli kodları yazılacak. Anladığım kadarıyla size rapor verenlerin H sınıfının kalktığından bile haberleri yok.

Üye
    Eurest Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    21.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İST - Ataşehir

Eurest

Son durum;

Dün tekrar giderek bana Reddin gerekçelerinin sunulmasını istedim, gerekçe olarak "Ben bu sorumluluğu alamam" dendi ve bunu diyen sadece komisyon da bulunan bir kadın. Adı da Seher ÜSTÜN Kendisi sadece şube doktoru teşhisleri bilmeyen insanları uğraştıran biri!! Beni kas hastası grubuna dahil ediyor!!

Dr. Seher ÜSTÜN
    Şube Doktoru
    • Şubemizce ruhsatlandırılan Özel Sağlık Kuruluşlarının denetim işlemlerinin kontrolü Ruhsat işlemleri ile ilgili işlemlerin takibi

*** Kendisi yürürlüğe bakmazmış ve devamında der ki "Yürürlükte yazmayan ehliyet alamaz denmeyen ve uzvu olmayan kişilere bile RED veriyorum çünkü güvenemiyorum" bende bunun üzerine kendim özel bi hastaneye Nöroloji dalında Profesore giderek kendim muayene oldum. Durumum hakkında bilgi almak ve gerçekten sürücü olup olamayacağımı öğrenmek için,

Profesör Yorumu;
    "Tabi ki sürücü olabilirsin zaten seni muayene eden Uzm. Dr. sana sürücü olursun demiş ben herhangi bir engel görmedim,"

Bunun üzerine bende işlemlerimi Sakarya 'da devam ettirmek istediğimi belirttim ve red yazısı ile tekrar muayene için Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü'ne sevk edileceğim.

Sormak istediğim;
    Bu kadın hakkında şikayetimi nasıl ve ne şekilde ve nereye yapabilirim?

Üye
    ist01 Avatarı

Gerçek Adı
    fikret
    Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    19:57
    Yaşadığı Yer
    istanbul

ist01

aynı kadın bende gördüm fsmh nesinde ama bana zorluk cıkarmadılar istediğim gibi herşeyi yazdı çizdi verdi elime

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

@Eurest

Sağlık Bakanlığı'na, BİMER'e ve Valilikteki ilgili birime yazılı olarak şikayet dilekçesi gönder. Elektronik ortamda gönderme, savsaklanması kolay olur.

Üye
    habip50 Avatarı

Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    19:55
    Yaşadığı Yer
    Nevşehir

habip50

c) Otomatik Vitesli Araçlarda İstisna Uygulaması
    Otomatik vitesli araçlar, başka bir tadilat olmaksızın özel tertibatlı araç olarak değerlendirilmemektedir. Buna göre otomatik vitesli araçların gaz veya fren pedalı ya da vites kolunda sakatlığa uygun olarak yaptırılan tadilatlar, hareket ettirici özel tertibat sayılacak ve sağ ayağındaki veya sağ bacağındaki sakatlık nedeniyle bu şekilde otomatik vitesli araç kullanabilecek olanlar, bu araçları ilk iktisabında istisnadan yararlanabilecektir.
    Anılan yasa hükmünün engellilerin sakatlıklarına göre ayrım yapılmasını öngören bir amaç gütmesi söz konusu olmayacağından, sol alt ekstremitede (ayak veya bacakta) sakatlığı olanlar için otomatik vitesin hareket ettirici özel tertibat olarak sayılması gerekmektedir. Buna göre, sağlık raporuna göre sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engellilerin "H" sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır.Bu durumda sakatlık derecesi % 90'ın altında olup, sadece sol alt ekstremitede sakatlığı bulunan malul ve engelliler için verilecek (2A) numaralı ÖTV beyannamesine, aracın sakatlığa uygun olarak tadil edildiğine dair teknik belge yerine aracın otomatik vitesli olduğuna dair "uygunluk belgesi" nin aslı veya noter onaylı örneği eklenecektir.

http://www.gib.gov.tr/node/87063

Üye
    Eurest Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    21.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İST - Ataşehir

Eurest

@OturanBoğa

Muayene bulgularını Komisyonun Reddetme/Yeniden Değerlendirme yetkisi var mı? Veya komisyon niçin bu kararı kabul etmiyor?

muayene8d678 - Tertibatsız araç kullanır ibareli ehliyet raporu ile ÖTV'den faydalanabilir miyim?

5 senedir aktif olarak otomobil kullanıyorum, bırakın kaza yapmayı trafik cezası bile almadım!
    Onca hadsiz, kural tanımayan, çiçekçileri ezen, hunharca deli gibi araç kullananlar varken ve "kusura bakmayın özür diliyorum" uzvu eksik olanlara bile ehliyet verilirken sırf distoni tanısı konulduğu için kas hastalığı grubuna dahil edilip kökten kestirip atılmayı hazmedemiyorum.

Ülkemizde biz engellilere eziyet çektirmeden şu rapor çilesine son verilmesi için ne yapılması gerekiyor?

Neden, bir doktor "Sürücü olursun" derken diğeri "Trafik güvenliği için risklisin" diyebiliyor!!?!!

Bence bu durum Dr. insiyatifine bırakılmamalı. Sürücü kurslarında ki gibi Otomobil kullandırılarak değerlendirilme yapılmalı.
    Yürüme zorluğu yaşayanlara öncelik verilmeli, Otomobil benim için lüks değil ihtiyaç!!!

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    07:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

@Eurest

Teorik olarak kendisinden önceki değerlendirmeye uymak zorunda değil maalesef! Bu konuda karara itiraz edip, yeniden değerlendirmelerini isteyeceksin. Yine olumsuz olursa, bu sefer sağlık bakanlığı'nın oluşturacağı bir kurulda değerlendirilmesi için yeniden itiraz edeceksin. O kurulun kararı nihai karar olacak. O da olumsuz olursa, karar mahkemeye taşınabilir...
    Bence araç kullanırken bir video şek ve komisyona meydan oku.

İnsanların araba kullanıp kullanamayacakları kağıt üzerinde değil, araç üzerinde değerlendirilmelidir. İl sağlık müdürlüğüne verilen yetki kesinlikle emniyet'in de içinde yer alacağı ve araç kullanma pratiğinin de dahil olduğu bir komisyona devredilmelidir. Doktorlar bu konuda akıl almaz kısıtlayıcı kararlar veriyor ve herkes mağdur oluyor. Yazık!

Üye
    Eurest Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    21.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İST - Ataşehir

Eurest

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @OturanBoğa

Sakarya il sağlık müdürü beni bizzat kendisi aradı ve dedi; "Kurulun reddetme hakkı yoktur, karara itiraz edemez, 3 nöroloji uzman dr tarafından oluşturulacak komisyona girmeniz uygundur, bizler İstanbul'a gereken yazıyı yazdık" şeklinde...

- Ben zaten itiraz ediyorum fakat itirazımı belgeye dökmeden hastaneye tekrar muayene için geri gönderiliyor bu 2 kez bu şekilde oldu. Bu arada ehliyet işlemleri devam ederken "ÖTV Muafiyet Raporu" da aldım.

Şuan İstanbul İl Sağlık tarafından aranmayı bekliyorum.

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12