1-4 Aralık 2016 tarihinde Engelsiz Yaşam Fuarı
Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
Toplam 58 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    skaradeniz Avatarı

Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    13:27
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

skaradeniz Sağ Kol-El kısıtlılığı olanlar araç alımında vergi avantajından yararlanma deneyimler

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba, Sol kol - El kısıtlılığı olanlar araç alımında vergi avantajından yararlanabilir diye bir konu başlığı açılmış ve binlerce mesaj var. Sol kolu veya eli engelliler için gayet güzel bir konu başlığı olmuş. Merak edilen herşey bu konu başlığı altında bulunabilinir.

Benim ricam aynı şeyi sağ kol- el kısıtlılığı olanlar ile ilgili bir konu başlığı açtım. Lütfen aynı hassasiyeti bu sefer sağ kol- el engelliler için yaparsak kafalara takılan bir çok soru cevap bulabilir.

Üye
    oneday Avatarı

Gerçek Adı
    OneDay
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:20
    Yaşadığı Yer
    Ankara

oneday

Merhaba arkadaşım,
    Sağ kolundan engelli bir arkadaşın olarak konu hakkında bir çok paylaşımım mevcut. Forum içerisinde merak ettiğin konuları bulabileceğini düşünüyorum.
    Sağ kol engeli ile araç almak sol kola nazaran daha kolay .Bu nedenle sol kol engelli arkadaşların bu sorunlarını daha çok dile getirmeleri çok normal.
    Özelden de soru sorarsan bilgim dahilinde yardımcı olmaya çalışırım.
    Ayrıca böyle bir konu başlığının açılması da çok faydalı olmuş. Eline sağlık.
    Saygılar.

Üye
    skaradeniz Avatarı

Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

skaradeniz

Eyvallah kardeşim. siz de bu konu başlığına sahip çıkarsanız sevinirim. Sağ kol ile ilgili çelişkili bilgiler olduğu için bu başlığı açmak istedim. Gerçekten sağ kol ve el engeli ile ilgili bir yerde okuduğunuz bir detay, başka bir yerde çelişiyor.

Üye
    leaderboy Avatarı

Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    14:49
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

leaderboy

Merhaba,

Bende aynı sorunu yaşıyorum. Sağ kol-el için H ehliyeti şimdiki B ehliyetini alıp ötv den yararlanan arkadaşlar varsa paylaşımlarını bekliyoruz.

Üye
    skaradeniz Avatarı

Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

skaradeniz

Ekim 2015 te sağlık kurulu raporu almıştım. Benim engelim Sağ ön kol geçirilmiş kırık volkmen İskemik Kontraktör sekeli. Raporda H sınıfı + Ötv indirimi yazıyor açıklama kısmında. Tabi bu rapor artık işe yaramıyor. Şimdi ehliyet ve ötv için ayrı ayrı rapor çıkarmak gerek.
    Engelli B sınıfı ehliyeti için aile hekimine gittim. Beni Devlet hastanesine gönderdi. Devlet hastanesine gittiğim de görevli arkadaşa durumu izah ettim ve bana ortopedi için randevu almam gerektiğini söyledi.yarına randevum var, muhtemelen beni il sağlık müdürlüğüne sevk edecek. Gelişmeleri tek tek yazarım.

Üye
    leaderboy Avatarı

Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

leaderboy

Sonuç ve gelişmeleri bekliyoruz

Üye
    nayha87 Avatarı

Son Giriş
    06.09-2016
    Saat
    01:11
    Yaşadığı Yer
    muğla

nayha87

ben de sağ koldan engelliyim 2012 de aracımı aldım. brekial pleksopati yani doğumsal anomali. direksiyonda topuz var ve otomatik vites kolu uzatılmış şekilde. yalnız otomatik kullanabiliyorum.

Üye
    musti Avatarı

Son Giriş
    25.11-2016
    Saat
    11:18
    Yaşadığı Yer
    ankara

musti

Arkadaşlar sağ elde engeli olanlarin artık özel donanım yaptırmasına gerek yok sol bacaktan engelliler gibi ötvsiz araç alabilirler
    ekte örnek var: http://www.engelliler.biz/H-sinifi-e...tes-ozelge.pdf

Üye
    skaradeniz Avatarı

Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

skaradeniz

Öncelikle hayırlı sabahlar. Engelli ehliyeti için aile hekiminden sonra nihayet devlet hastahanesinde ortopedi doktoruna muayne oldum. İnanın doktor herşeyden bihaber. Girdim odasına Ben engelli ehliyeti için geldim dedim. Aile hekiminden aldığım raporu gösterdim. Bana ne dese iyi. Bunun için sağlık kuruluna girmen lazım, ben tek başıma karar veremem dedi.Dedim ki doktor bey o mevzuat değişti. siz elimdeki raporun ilgili yerini doldurup, hastane beni il sağlık müdürlüğüne sevk edecek, orada kurula girecem dedim. Tamam deyip hiç koluma bile bakmadan il sağlık müdürlüğü kısmına yazmaya başladı. bir iki kelime yazmıştık ki hemen müdahale ettim. sizinle ilgili kısım orto kısım dedim. neyse gösterdiğim yere birşeyler yazdı ve h sınıfı ehliyet alabilir yazmış. hemen onu da düzelttirdim. h sınıfı ehliyet yok artık dedim. ama bu arada çıldırıyorum sinirdennn.

Neyse çıktım doktorun odasından hastanenin sağlık kurulu bölümüne gittim. benden telefon numarası ve adres istediler. raporu onlar gönderiyorlarmış il sağlık müdürlüğüne. il sağlık müdürlüğünden sizi arayacaklar dedi.( Ben sanmıyorum tabi). ve öylece çıkageldim evime. Ama yuhhhh diyorum başka birşey demiyorumm.. Ülkemde engellilere hiç değer verilmiyor. Allah hepsine hidayet versin.

Üye
    Osmanuslu Avatarı

Gerçek Adı
    ossi ossi
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Adana

Osmanuslu

Arkadaşlar Merhaba. Benim sağ kol üst extremite kısıtlılığı(SİNİR KESİSİ)4.5.Parmaklarda duyu kaybı dirsek ve parmaklarda güç kaybı var.

1.sorum: Ötv indirimli araç alabilirmiyim?
    2.Sorum: alabilirsem eğer alacağım aracı bir başkası eşim ve ya kardeşlerim kullabirmi?

Üye
    skaradeniz Avatarı

Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

skaradeniz

@Osmanuslu

1. sorunun cevabı; Eğer sağ kolunuz ile araba kullanamıyorsanız veya kullanmakta zorlanıyorsanız büyük bi ihtimalle ötv den hastaneye başvurup sağlık kurulu raporu alarak yararlanabiliyorsunuz. Buna sağlık kurulundaki doktorlar karar veriyor.Kolunuzun engeline göre özel tertibatlı araç kullanır diye bir ibare olması lazım.

2. sorunun cevabı; eğer ötv li araç aldınız diyelim. araç ruhsatını TSE ye onaylatıp 1.2.3. dereceye kadar yakınlarınız kullanabilir

Üye
    leaderboy Avatarı

Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

leaderboy

@musti

Paylaştığın link acılmıyor ? yazı olarak belirtebilir misin

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    13.11-2016
    Saat
    15:32
    Yaşadığı Yer
    Türkiye

Ufukalp

@leaderboy
    Linkin açılmamasının sebebi bozuk olduğu değil, sizin bilgisayarınızda pdf dosyalarını açacak program olmamasıdır.
    Yazı olarak belirtilemeyecek format ve uzunlukta bir özelge paylaşmış arkada.
    Bilgisayarınıza Adobe Acrobat Reader programını kurunuz.

Üye
    skaradeniz Avatarı

Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

skaradeniz

Merhabalar, yarın 1 aylık bekleme neticesinde il sağlık müdürlüğünde heyete gireceğim. Benim engelim sağ ön kol kırığı ve woltmen iskemik kontraktür sekeli. yani elimi ve kolumu kısıtlı kullanıyorum. daha önce sağ el ve koldan engeli olup il sağlık müdürlüğünde heyete giren arkadaslar ötv den yararlanmak için hangi kodları yazıyorlar veya yazmalılar bilgilendirirseniz sevinirim.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:15
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @skaradeniz

Sanırım şu ikisi iş görecektir:

10.04*Uyarlanmış vites kolu
    78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon