Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 60 mesajın 16-30 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz

skaradeniz

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    ben de geçen hafta il sağlık müdürlüğünden rapor aldım ve bana yazılan kodlar 78, 10.02 ve 40.11( direksiyon simidine yardımcı eleman topuz vb.) bu il sağlıktan aldıgım rapor ötv için rehber olur mu bana

Üye
    ozdenkara Avatarı

Son Giriş
    21.11-2016
    Saat
    17:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul

ozdenkara

@skaradeniz

78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir
    02. Ticari araç, resmi araç, ambulans kullanamaz
    40.11. Direksiyon simidinde yardımcı cihaz (topuz, direksiyon çatalı vb.)

bu raporu ehliyet alırken kullanabilirsiniz il sağlık müdürlüğünün raporunu ötv için yeterli değil

skaradeniz

neden ötv için yeterli değil anlamadım. direksiyona topuz tertibattan sayılmıyor mu?

Üye
    ozdenkara Avatarı

Son Giriş
    21.11-2016
    Saat
    17:47
    Yaşadığı Yer
    istanbul

ozdenkara

@skaradeniz

ötv indirimi için vergi dairesi devlet hastanesinden rapor istiyor , il sağlıktan aldığınız rapor sadece ehliyet çıkarmak için geçerlidir

topuzla ilgili buradaki açıklama yardımcı olacaktır
    VERGİ İNDİRİMİ VE ARAÇLAR

5. Engellilik Derecesi %90’ın Altında Olan Engelli Bireylerin Taşıt Alımlarında İstisna Uygulaması Nasıldır?
    bu maddeyi incelermisiniz

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    13.11-2016
    Saat
    15:32
    Yaşadığı Yer
    Türkiye

Ufukalp

@skaradeniz
    Tek başına topuz ötv muafiyeti sağlamaz.
    Vergi dairesi bir aparatın tertibattan sayılması için debriyaj, gaz, fren, vites kolu gibi aracın hareket ettirici unsurlarında tadilat istemektedir, topuz ise bu özellikte değildir.

skaradeniz

Peki hastaneden otomatik vites araç kullanır, özel tertibatlı araç kullanır raporu aldım diyelim. Bu raporla ötv den yaralandım diyelim. Bana hastanenin raporuna göre nasıl bir tertibat yaparlar. Bu hastane raporuna göre yapılan tertibat, ehliyet için il sağlıktan almış olduğum raporda olmayacak sonuçta. O zaman sıkıntı çıkar mı? İnanın o kadar bunaldım kii

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    13.11-2016
    Saat
    15:32
    Yaşadığı Yer
    Türkiye

Ufukalp

@skaradeniz
    Engeliniz sağ elinizde ama tam durumu nedir bilemiyorum onun için kabataslak cevap vereceğim.
    Elinizin durumuna göre mesela kol kısa ise vites kolu yükseltilir bu tertibat sayılır. El parmakları ampute ise vitesi kavrayamayacağınızdan vites üzerine parmaksız elin skulabileceği bir kafes yapılabilir, bu da tertibat sayılır.
    Ya da sağ kolunuzu neredeyse hiç kullanamıyor olabilirsiniz, vites kolu direksiyona sola monteli olabilir.
    Ancak bu tertibat ehliyet raporunda olmayacak denmişsiniz ki bu mümkün değil.
    Ehliyetinizde de kullanacağınız araçtaki tertibat kodları olmak zorunda.
    Sıkıntı çıkar mı diyorsunuz, evet çıkar, aracı alsanız bile çevirmede yetersiz ehliyetten işlem görürsünüz.

skaradeniz

Benim engelim; sağ ön kol geçirilmiş kırık ve wolkmen iskemik kontraktür sekeli, sağ dirsek supinasyon- pronasyon kısıtlı, el bileği ve parmak haraketleri kısıtlı, sağ üst eksremite bozukluğu, kişi etkilenimş eksremiteyi kendine bakım ve günlük aktivitelerde kullanıyor. Yani manuel bir aracı normal olarak kullanamıyorum. İl sağlık müdürlüğünün bana verdiği kodlar şu şekilde; 102(ambulans, resmi araç ve ticari araç kullanamaz... 47(iki tekerlekli araç kullanamaz... 78( sadece otomatik vites)... 10.02(otomatik vites)... 40.11(direksiyona yardımcı cihaz) kodlar bu şekilde. Engelime göre sadece iki tane otomatik vites kodu vermişler(78,10.02). Bununla alakalı ne yapmam lazım. yardımcı olursanız sevinirim.

Üye
    cyl Avatarı

Son Giriş
    29.11-2016
    Saat
    16:27
    Yaşadığı Yer
    Isparta

cyl

Merhaba. Sağ kol engelinde otomatik vitesli araçlar tadilat yapılmaksızın alınabiliyor. Bunun için sağlık kurulu raporunda "sadece otomatik vitesli araç kullanabilir" ibaresi bulunmalı ve buna uygun ehliyetiniz de olmalı. Bu şekilde araç alan forumdan 3-4 kişi var (allltears, face, murat_murat kullanıcı isimli arkadaşlar.) İstanbul'dan araç alanlar da var. Formu araştırırsanız ilgili konular mevcut.
    Ancak sizin ehliyetinizde direksiyon tertibatı da yazdığı için mecbur direksiyona tertibat taktırmak zorundasınız.
    Yani sizin durumunuza özel olarak: direksiyondan tertibatlı otomatik vitesli aracı ÖTV indirimi ile alabilmeniz mümkün. Tabiiki sağlık kurulu raporunda "sadece otomatik vitesli araç kullanabilir" ibaresi mutlaka bulunmalı. Tek başına direksiyon tertibatı ile ÖTV indiriminden yararlanmanız mümkün değil.
    Saygılarımla...

skaradeniz

cevabınız için teşekkür ederim arkadaşım sağol. İnşallah sorun çıkarmadan alırız da diğerlerine emsal olur. Çok kafa karıştırıcı bilgi var. Kimi alır diyor, kimi alamaz diyor.

Üye
    sadik55 Avatarı

Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    14:44
    Yaşadığı Yer
    ankara

sadik55

Sağ kol engelimiz ile 2012 de rapor aldik "h sinifi ehliyet alir özel tertibatli arac kullanir diye" ocak ayindan sonra satip ayni raporla ve ehliyeti degistirmeden arac alamiyormuyuz?

Bu arada manuel arac almistik otomatik yazmiyordu raporda

Üye
    cyl Avatarı

Son Giriş
    29.11-2016
    Saat
    16:27
    Yaşadığı Yer
    Isparta

cyl

Sadık bey, Merhaba.
    Kolunuzdaki sorun neydi?
    Otomatik vitesli aracı tadilatsız alma olasılığınız olabilir.
    Saygılarımla...

Üye
    sadik55 Avatarı

Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara

sadik55

@sadik55

Sağ obsobstetrik brachial plulexus lezyon 104 derece abd 140 derece el bilek romları tama yakın. 4/5 sağ el ince beceride kayıp. Emg: sağ brachial plexus kronik aksonal hasar. Teshis bu sekilde.
    Karar 2022 sayılı yasa ve ozurlulere verilen haklardan yararlanir. Özel tertibatli otomobil alir. H sinifi ehliyet alir. Kurul kararidir

Sağ kol omzumda lif ezilmesi var. El alt ve ust 180 derece donmuyor ve kolumu kaldirmada sikinti var

Üye
    sadik55 Avatarı

Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    ankara

sadik55

@cyl

Sağ obsobstetrik brachial plulexus lezyon 104 derece abd 140 derece el bilek romları tama yakın. 4/5 sağ el ince beceride kayıp. Emg: sağ brachial plexus kronik aksonal hasar. Teshis bu sekilde.
    Karar 2022 sayılı yasa ve ozurlulere verilen haklardan yararlanir. Özel tertibatli otomobil alir. H sinifi ehliyet alir. Kurul kararidir

Sağ kol omzumda lif ezilmesi var. El alt ve ust 180 derece donmuyor ve kolumu kaldirmada sikinti var

Üye
    Ceyhun tengiz Avatarı

Gerçek Adı
    Ceyhun tengiz
    Son Giriş
    27.11-2016
    Saat
    11:57
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli

Ceyhun tengiz

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @OturanBoğa
    Bülent Bey uyarlanmış vites kolu ibaresi özel tertibat olarak sayılmakta mıdır ?

Sayfa 2 / 4 İlkİlk 1234 SonSon