Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    SerkSi Avatarı

Gerçek Adı
    serkan
    Son Giriş
    06.12-2016
    Saat
    00:24
    Yaşadığı Yer
    ADANA

SerkSi Sol ayağımdaki kısıtlılıktan dolayı Otomatik Vites ibareli rapor ve araç alımı..?

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba Arkadaslar

Bugun aile hekimim beni Sol ayagimdaki rahatsizligimdan dolayi Devlet Hast. Ortapedi bolumune uzman doktora sevk etti . Sol ayagimdaki zayifligindan ve kisitliliktan dolayi debriyajli arac kullaniminda zorluk cekiyorum . Sol ayagimdaki rahatsizliktan dolayi Uzman doktor Otomatik Vitesli arac kullanabilir yonunde rapor verirse . Bu raporla ÖTV den muaf olur muyum ? Yoksa sadece Otomatik Arac kullanabilir ehliyeti alip , vergisini odeyim arac mi alirim ?

Bilgi paylaşımınızı rica ediyorum ,

birkan01

Doktorun yazdığı son derece önemli. Şuan yeni çıkan ehliyetlerde 2 çeşit otomatik vites var. 1. si çoğunlukla bayanların kullandığı otomatik vites ehliyetidir. Bunu herkes alabiliyor o yüzden ÖTV indirimi bu ehliyette yok. 2. si ise engellilere verilen özel donanım kodudur. Ehliyete bunu yazdırırsanız ötv indirimli araç alabilirsiniz. Sistem henüz yeni olduğundan bunu pek yazmak istemiyorlar kolay yoldan 1. seçeneği yazıyorlar. Özellikle dışarıdan bakınca pek engelli gibi görünmüyorsanız direk 1. olarak dediğimi veriyorlar

ottobock

Arkadaşlar 2011 yılında Ankara hastanesinden almış olduğum özel tertibatlı araç kullanır raporumun aslını kaybettim fakat elimde noter tasdikli sureti var noter suretiyle ötv indirimli araç satın alabilirmiyim yada aynı şekilde olupta ötv muafiyetli araç alan oldumu

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

@birkan01

Hangisi engelli statüsünde bunların? 78 olsa gerek?
    78. Sadece otomatik vitesli araç kullanabilir
    10.02*Otomatik vites

@ottobock
    Noter nüshası varsa, alabilirsin.

birkan01

@OturanBoğa Emin değilim ama sanırım 78. Sistemim biraz daha oturmasını beklemenizi tavsiye ederim.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    13.11-2016
    Saat
    15:32
    Yaşadığı Yer
    Türkiye

Ufukalp

78- sadece otomatik vitesli araç kullanabilir kodu ötv indirimi için geçerlidir, engelliye genelde iki kodu da birlikte yazıyorlar nedense.

Üye
    gocmens Avatarı

Son Giriş
    07.11-2016
    Saat
    16:42
    Yaşadığı Yer
    KIRIKKALE

gocmens

Merhaba arkadaşlar,
    Bu kod işi kafamı karıştırdı. Farklı farklı yorumlar okudum.
    Son durum nedir. 78' mi, 10.02' mi ötv indirimi için geçerlidir
    Bana da
    "78- sadece otomatik vitesli araç kullanabilir. (B) sınıfı ehliyet alması uygundur." kodu ile rapor verdiler.
    OTV indirimli araç alabilir miyim?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:23
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    78 kodu uygundur. Çünkü "sadece" ifadesi manuel vitesli araç kullanılamadığına işaret eder. 10,02 bu açıdan net değil. Belki de geçici durumlar, ya da sürücü kursunda alınan eğitimin sadece otomatik vitese dair olmasından dolayıdır. Bilemiyorum.