Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    tsunami_ Avatarı

Gerçek Adı
    Amando
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    11:28
    Yaşadığı Yer
    Uganda
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Arkadaşlar son bi kaç gündür araştırmalarımda yeni çıkan kanunda herkes farklı şeyler konuşuyor. Öncelikle konuya ciddi bilgi sahibi olanların yazmazını rica ediyorum herkese fikir olması açısından.

Şu an normal B sınıfı ehliyeti sahibiyim.
    Sol ayak parmaklarım ampute + ayak bypass+ damarlarım tıkalı bu rahatsızlıklara sahibim.
    Debriyaj şehir içinde zorlamaya başladı bu yüzden ÖTV indirimli otomatik vites araç almak istiyorum. Sırası ile yapmam gerekenleri bana yeni sisteme göre yazabilirmisiniz rica etsem ?

- kafamıza en çok takılan eski sistemde olduğu gibi maliye için hastaneden heyet raporu alacakmıyız ?

çok teşekkürler şimdiden..

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@tsunami_ Forumda sürekli yazılıyor izleyeceğiniz yol belli size özel bir durum yok, Aile hekimi-uzman doktor-il sağlık kurulu . Uygun rapor ve ehliyet birleşimi ile araç alabilirsiniz

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:53
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@3T3N1TY Cenk merhaba. ÖTV için uygun rapordan kastın Ehliyet yenileme esnasında aldığımız rapor mu yoksa ayrıca ötv indirimi için olan heyet raporu mu ?

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Deniz şahbaz Merhaba Deniz; Yeni raporlardaki tek fark artık oran olmaması ve ehliyetin farklı olması . H sınıfı tedavülde olmadığına göre buna muadil artık B ve kapsamlar var haliyle bu arkadaşımız için geçerli olan B sınıfı otomatik vitesli araç olması ve özürün raporda belirtilmesi oran olarak değilde sol alt ayak olduğu . Eski mevzuatta H sınıfı otomatik vites olarak zaten bir hakkı vardı şimdi sadece adı değişti

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@3T3N1TY aslında kullandığım araç otomatik vitesli, ehliyetimde eski usul b sınıfı ehliyet. Ehliyetimi yenisi ile yeniletsem ve kısıt kısmına otomatik vites yazdırsam hali hazırdaki aracım ve kullanımım açısından bir sıkıntı yaratmayacaktır. Ehliyeti yeniletirken almış olduğum ehliyet raporu ile maliye ye bir danışsam zararım olmaz ve kesin bir bilgi almış olurum diye düşünüyorum. Gerçi bu kapsamda BİMER'e bir mail yazdım, ehliyet değişiminde alınan rapor ÖTV indiriminde kullanılabilir mi geçerli olur mu diye, soru maliyenin tüm kanatlarına iletilmiş durumda cevap ne gelecek merak ediyorum.

Aslında ehliyet değişiminde alınan raporlar ( kısıtlılık bulunun kişiler için ) ÖTV indiriminde aranan raporların şartlarını karşılıyor. Engel durumu, kullanılacak tertibat vs. mantıken geçerli olması lazım diye düşünüyorum ama tabi devlet nasıl düşünüyor onu bilemiyoruz

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Deniz şahbaz Bizim zihniyetimiz bir durum önlerine sorun olarak çıkmadan çözmeye yönelik adım atılmıyor . 3 ay süre geçti ehliyet sistemi yerine oturmadı her gün farklı bir gelişme yaşanıyor bir türlü kesin bir yargı ve denetim oluşamadı haliyle insanlar daha ehliyet alma safhasını atlayamadığı için sıra maliye ve trafik bölümüne gelemedi. Mantıken düşündüğümüzde h sınıfında muafiyet sağlayan kapsamlar adı ne olursa olsun yine muafiyet verebilmeli hakların geriye yürümesi saçmalık olur bu saatten sonra ama yinede bir korku her daim var . Kısacası birilerinin öne çıkıp uğraşması ve bu işi zorlaması gerekiyor maliye'de o zaman bir yönetmelik yayınlamak zorunda kalır

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@3T3N1TY harfiyen katılıyorum. Ben tam rapor meselesini çözdüm derken ehliyet yönetmeliğinin değişmesi ile birlikte tekrar sıfıra dönmüş oldum. Bekle bekle bir yere kadar, kendimi armut piş ağzıma düş dercesine hazırcı hissediyorum. Yakın zamanda inşallah bimer'den cevap gelirse başlayacağım işlemlere, olmadı müsait zamanda yıllık izin alacağım ve bu konu ile uğraşacağım. Yoksa dediğin gibi birileri uğraşmadan maliye'nin veya diğer kurumların birşey yapacağı yok.

Üye
    tsunami_ Avatarı

Gerçek Adı
    Amando
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Uganda
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2

üstadım meseleyi ve yolu biliyorum lakin kafamız karıştı. Şimdi eski usülde önce heyetten otomatik vites araç kullanır H sınıfı ehliyet alır diye heyet raporu alıp ehliyetimizi değişip o raporu maliyeye veriyorduk. Şimdi mesele ne tekrardan heyete girip bu yazınınmı yazılması gerekiyor ÖTV indirimi için ne lazım. Ehliyeti değiştirmekten ziyade ÖTV indirimi için ne lazım ona beynim bulandı. Bak yazerken bile beynim bulanık

@3T3N1TY yani kısaca mesele ÖTV indirimi için hangi yolu izleyeceğiz ehliyeti değiştirmekten ziyade...

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@tsunami_ Alıntı yapmadan sadece @3T3N1TY ile yazarsanız görüntü kirliliği ve bilgi karmaşası yaratmayız.
    Muafiyetin özü bir aracı tertibat yaptırmadan kullanamayacak durumda olmaktan geçiyor bazı durumlar içinde otomatik vitesli sistemler tertibat sayılıyor. Bu durumu belgeleyebilmek burada önemli olan mevzuat ve işlem sırası yenilensede sonuç yine aynı noktaya çıkıyor . Maliye mevzuat sisteminde yenilemeye gitmedi şuanda yaptıkları H sınıfına muadil olan B ve kapsamları kabul ediyorlar ama illaki bir mevzuat yayınlayacaklar o zaman daha açık net anlaşılabilir konuşabiliriz

Üye
    tsunami_ Avatarı

Gerçek Adı
    Amando
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Uganda
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2

@3T3N1TY o zaman bekleyip göreceğiz zaman içinde.. teşekkürler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    103
    Verilen Beğeniler
    164

@tsunami_

Şu andaki boşlukta ehliyet raporu ayrı, araç alım raporu ayrı.

Ehliyet için: aile hekimi -> hastane/uzman doktor -> il sağlık müdürlüğü'ndeki komisyon -> Emniyet

Araç için: yetkili hastaneler'den üzerinde oran yazılı olan ve doğru ibare bulunan rapor -> bayiden araç alımı -> maliye -> tse -> emniyet

Üye
    Bertoned Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    19:18
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    7
    Verilen Beğeniler
    1

@OturanBoğa Bülent bey Hazır yönetmelik yayınlanmamışken -daha taslak bile yok ortada- ortak bir metin üzerinde çalışma başlatsanız bu konu hakkında sadece Aile hekimi-Uzman doktor-İl sağlık müdürlüğü şeytan üçgeninde bu araç alımı ve ehliyet konusunun çözülmesi hususunda belki yeni cıkacak yöntmelikte bizimde bir sözümüz olur

Üye
    tsunami_ Avatarı

Gerçek Adı
    Amando
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Uganda
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    2

@OturanBoğa bugün sabah 7den beri hastaneler - il sağlık müdürlüklerindeyim bülent başkan. Lakin herkes ayrı davuldan çalıyor. Hastaneler diyorlarki biz artık bu ibareleri yazmıyoruz, İl sağlık müdürlüğü diyorki evet artık o iş bizde. Dünde vergi dairesi ile görüşmemde diyorki, biz illa H sınıfı ehliyet ve heyet raporunda o ibareyi istiyoruz... Buyrun cenaze namazına.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    103
    Verilen Beğeniler
    164

@tsunami_

Elfaaatiha!

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    30.12-2016
    Saat
    03:01
    Yaşadığı Yer
    Türkiye
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @tsunami_
    Hastaneler evet ehliyet için ibare yazmayacaklar ama ötv muafiyeti için halen sürücü olur raporu geçerli olmayıp uygun ibareli engelli sağlık kurulu gerektiğinden hastaneler ötv muafiyeti açısından otomatik vitesli araç ya da özel tertibatlı araç kullanabilir ibareli rapor vermek zorunda, bunu anlatıp ısrarcı olmanız gerekmektedir.
    Maliye şu an yönetmelikteki H sınıfını göz ardı edip engelli B ile ötv muafiyetine izin vermekte ama uygun ibareli ve oran bulunan rapor halen şart.
    Vergi dairesinin biz hala H sınıfı ehliyet istiyoruz dediğini yazmışsınız, halt etmişler, genel olarak artık B engelli kabul görmektedir, forumda bu şekilde alan da var, maliyede çalışıp artık H sınıfı şartını dikkate almıyoruz diyen de.
    Farklı yerlerde farklı uygulamalar olabiliyor hatalı olarak. Yaşadığı yere Uganda yazmışsınız, Uganda'da durumlar nasıl bilemem

Sayfa 1 / 4 1234 SonSon

Başlığın Etiketleri