Sayfa 1 / 8 12345 ... SonSon
Toplam 111 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:16
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa H sınıfı ehliyeti olanlar bunları 5 yıl içinde A ve B sınıfı ehliyetle değiştirecek

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Malum, artık H sınıfı sürücü belgesi diye bir şey kalmadı.

Trafik yönetmeliği'nin geçici 10. maddesine göre artık engelliler de A ve B sınıfı sürücü belgesi alacak.

Halen H sınıfı sürücü belgesine sahip olanlar ise 5 yıl içerisinde sağlık raporu ile Emniyet'e başvurup varolan ehliyetlerini değiştirmek zorundalar:

“H” sınıfı sürücü belgeleri, engellinin kullanmaya yetkili olduğu araç cinsine göre “A” veya “B” sınıfı sürücü belgesi ile değiştirilir. Değiştirme işlemi sırasında sağlık raporu istenir. Engelli kişinin kullanacağı araçta bulunması gereken özel tertibat, Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmeliğe göre hazırlanan listeden belirlenerek kodu ile birlikte sağlık raporuna yazılır.

Kimlerin hangi sınıf ehliyet alabileceği ise yeni sürücü yönetmeliği'nde belirleniyor.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa H sınıfı ehliyeti olanlar 5 yıl içinde A ve B sınıfı ehliyetle değiştirecek

Ayrıca

Eğer trafik kontrolünde sürücü belgenizle görünür bedensel haliniz arasında önemli bir fark olduğu tespit edilirse, görevli memur ehliyetinize el koyup sizi hastaneye sevk edebilir:

2918 sayılı Kanunun 45 inci maddesi:

"Sürücülerin sağlık şartlarında sonradan meydana gelen değişiklikler
    Madde 45 –
    Sürücü belgesi sahibi kişide sağlığı bakımından sürücülüğe engel aşikar bir değişikliğin görülmesi ve tespiti hâlinde, trafik görevlilerince sürücü belgesi geri alınarak, kişinin sağlık kuruluşlarında muayenesi istenir. Sağlık şartları bakımından sürücülüğe engel bir hâlinin olmadığı veya mevcut olan bu hâlin daha sonra ortadan kalktığı sağlık raporuyla tespit edildiği takdirde, sürücü belgesi kişiye iade edilir."

sürücü yönetmeliği madde 4:

"(4) 2918 sayılı Kanunun 45 inci maddesi kapsamında il sağlık müdürlüğüne sevk edilen sürücüler il sağlık müdürlüğü tarafından; sürücünün bedensel değişikliğinin ortopedik olması halinde; ortopedi ve travmatoloji uzmanı, diğer durumların tespiti halinde ise ilgili branşta uzmanın bulunduğu hastaneye sevk edilir. İlgili uzman tabip/tabipler tarafından yapılan muayene sonucunda sağlık raporu düzenlenir. Bu sağlık raporu, gerek görülmesi halinde ilgili diğer uzman tabip/tabiplerle birlikte muayene ve değerlendirme yapılarak düzenlenir.

(5) Kişinin, adına düzenlenen rapora itiraz hakkı vardır. Rapora itiraz, raporun verildiği ilin il sağlık müdürlüğüne yapılır. İl sağlık müdürlüğü raporun olumsuz olmasına neden olan tanıya göre kişiyi, ilgili branş/branşlarda üçer uzmanın bulunduğu hastaneye sevk eder. Kurul tarafından düzenlenen raporda belirtilen karara göre işlem yapılır. Kişinin bu rapora da itirazının olması durumunda; kişinin Sağlık Bakanlığınca belirlenecek bir kurul tarafından sürücünün veya sürücü adayının muayene ve değerlendirmesi yapılır ve karar verilir. Verilen karar kesin olup itiraz hakkı yoktur.

Bu aşamadan sonra sadece mahkeme yolu denenebilir...

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    13:26
    Yaşadığı Yer
    Mersin

officer

H sınıfı sürücü belgesi alırken aldığımız rapor olur mu? Yoksa yeniden rapor mu alacağız.

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    06.12-2016
    Saat
    18:57
    Yaşadığı Yer
    denizli

Mr.Şahbaz

Benim anladığım kadarı ile ehliyet değişiminde, tertibat kullanan arkadaşlar yeniden rapor alacak. Sadece otomatik vites ile araç kullanabilen ve başkaca tertibat gerekmeyen arkadaşlar ise aile hekimi, yetkili hastaneler den aldıkları rapor ile ehliyetlerini çevirebilecekler.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

@officer @Deniz şahbaz

Her koşulda yeni rapor olmak zorundayız. Üzerinde yeni sürücü yönetmeliği'ne göre değerlendirmeler bulunan bir rapor...

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    06.12-2016
    Saat
    18:57
    Yaşadığı Yer
    denizli

Mr.Şahbaz

Evet, o rapor alınacak kaçarı yok. Yinede beklemekte fayda var. Düzenin ve düzenden öte kurumların içerisinde bu sistemin oturması nereden bakılsa 2-3 ay alır en az.

Üye
    cabbarehlinamus Avatarı

Gerçek Adı
    ümit
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    19:16
    Yaşadığı Yer
    istanbul-TOKAT/TURHAL

cabbarehlinamus

@OturanBoğa Bülent abi benim aklıma bir şey takıldı benim ehliyetim 2011 tarihli yenilemek için illa rapor mu almam gerek? yada şöyle düşünelim ehliyetim kayboldu yenisini çıkartmak istiyorum normal bir şekilde emniyewtten ehliyetimi mi çıkarrıtıcam yoksa mecburi gene rapor mu alıcam?

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

@cabbarehlinamus

Kayıp işleminde rapor çıkartmaya gerek olmaz diye düşünüyorum.

Üye
    exelans Avatarı

Gerçek Adı
    Gökhan
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:18
    Yaşadığı Yer
    adana

exelans

ben arabamı yeni aldım rapor dediğiniz engelli raporu mu yoksa normal sağlık ocağından alınan rapor mu ?

Üye
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    27.11-2016
    Saat
    12:52
    Yaşadığı Yer
    ankara

burak_br

Bülent bey diolar ki h sinifini b sinifina dönüştürme sirasinda b (engelli) olacak ole birsey varmi

birkan01

Sadece sol ayağımızda bulunan ve yeni yönetmelik gelmeden önceki '' H sınıfı ehliyet alır, otomatik vitesli araç kullanır ' ibareli raporun yenisi nasıl olur acaba? Malüm sadece otomatik sınıf ehliyet grubu da var ben bu tarz rapor isteyince doktor bana senin bir şeyin yok git sadece otomatik vites kullanır şeklinde ehliyet al der. Yeni raporda ne yazması lazım otomatik vitesli ve ötv siz araç almak için

d10juan

Peki yeni raporu farklı bir hastaneden çıkartabilir miyiz ayrıca tekrardan aynı ilçe'nin Eminyet Müdürlüğüne mi başvurmak gerekiyor.?

Üye
    burak_br Avatarı

Son Giriş
    27.11-2016
    Saat
    12:52
    Yaşadığı Yer
    ankara

burak_br

Rapor icin sadece devlet hastanesmimi olcak

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir

3T3N1TY

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @şişiksami Ehliyet her zaman alınabiliyordu zaten bu konuda karar mercisi doktorun insiyatifiydi. Şimdi genel hükümler belirlenip topu il sağlık müdürlüğü heyetine attılar . ÖTV muafiyeti konusu daha belli değil yeni mevzuat bekliyoruz.

Sayfa 1 / 8 12345 ... SonSon