Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 22 mesajın 16-22 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    navim Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin ulus
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    21:16
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @mb06

Öncelikle başınız sağolsun allah kalanlara uzun ömürler versin. Sonralıkla geçmiş olsun neden derseniz vergi dairelerine emliyete düştüyseniz yolunuz kayıp herkes mevzuattan bi haber. 6 ay önce bende babamı kaybettim araç almıştım üzerine 1.5 ayda 3 kişi ile yoğun mücadelemiz sonrasında ruhsat işlemlerini hallettik allah bir daha vergi dairesine düşürmesin. Vergi dairesine gidiyorsun git ölen kişinin vukaatlı nufus kayıt örneğini getir diyor adam ölmüş ne yapacaksın vukaatı git nufusa mirasçıların nufus kayıt örneklerini getir diyor sen koskoca vergi dairesisin bir bankaya gidiyorsun adam kimlik ver diyor veriyorsun ana adın şu mu baba adın şu mu burda mı oturyorsun diyor iş bitiyor. Bizde a vergi dairesine gidiyon yok burada olmaz diyor b vergi dairesine git şu evrakları al emniyete git şunları al . Hani bilişim çağındaydık neden kullanmıyorsun emniyetle aranda bi program olsun iste evrakları yollasın oradaki memur. Olmaz iki vasıta değiştitip 5 tl benzin ya da otobüs parası harcıyacaksın. Bunların tüm sebebi Yukardaki kanun koyucu sahayı bilmediğinden bu sıkıntılar doğuyor. Mesela önceki ibarede diyorduki murisin başkaca bir malı var ve bu mal araç ile aynı değerde yada daha yüksek ise mirasçılardan biri o maldan feragat ettiğini gösteren bir belgenin ibrazı şartı ile araç bir kişi üzerine olabilir .Mal yoksa herkesin üstüne pay olmak zorunda aksi tahtirde ötv ödenir.(( Sanane ister bir mirasçı alsın ister hepsi pay etsin hadi bunu anladık diyelim anlamadım da diğer kalan malın araç değerinden yüksek olması da neyin nesidir??? ))Ben şöyle yorumluyorum zengin ise istediği istediğinin üzerine alabilir fakrise herkese pay olsun zaten bunları ileride kavga eder 5 yıl dolmadan arabayı satar ötv yi de geri alırım.

Şimdiki mevzuatta ise böyle birşey yok ''kalan malların araç değerinden fazla olur ibaersi '' ama diğerleri aynen olduğu gibi . . Özelge: Mirasçılara intikal eden özürlü aracı ile ilgili olarak ÖTV-MTV-VİV mükellefiyeti hk. | Gelir İdaresi Başkanlığı Buradan bakablirsiniz. Kusura bakmayın konuyu biraz dağıttım malum 1.5 ayın her günü kabustu.

Üye
    mb06 Avatarı

Son Giriş
    22.05-2016
    Saat
    23:14
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@navim

merhaba;

öncelikle teşekkür ederim. Allah razı olsun.
    yarın telefonla soracağım ve özelge ile başvuru yapacağım.

fakat anlamadığım suan bahsediğim durum varmı. var ise aracın kasko değirimi yoksa fatura fiyatınınmı aynısı veya fazlası olması gerekiyor

Üye
    navim Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin ulus
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Şu an o ibare yazmiyor 'muristen kalan terekenin araç ile eş değer ya da daha fazla olmasi gerektiği' fakat varsa da sizin trafiğe vermiş olduğunuz fatura geçerli .Kendilerinde de var zaten .Bizim aracın fiyatını belirlerken önce emniyete gidin araba alırken verdiginiz faturayi getirin dediler sonra gerek kalmadi bizde varmis dediler. 42 bin tl idi ayni rakami yazdilar.

Üye
    mb06 Avatarı

Son Giriş
    22.05-2016
    Saat
    23:14
    Yaşadığı Yer
    ankara
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

tekrardan teşekkürler;
    bugun ankara yeğenbey vergi dairesi ile görüştüm. aracın fatura değeri ile aynı veya fazlası olması lazımmış.
    kesin ve net bilgi oldugunu ilettiler.

Üye
    navim Avatarı

Gerçek Adı
    hüseyin ulus
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Dediğim gibi ben daha once baktigimda o ibare vardi ayni degerde yada daha fazla ama simdi yok hatta size link gönderdim. Umarim doğru bilgi veriyorlardir. Keşke sorsaydiniz hangi madde de yaziyor diye bu ibare.

Üye
    ilker04 Avatarı

Son Giriş
    13.09-2016
    Saat
    12:34
    Yaşadığı Yer
    mersin
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

İyi Günler ,

Babamı kaybettik üzerine %90 üzeri engelli araç vardı . Bunun yanında bir iki küçük arsa ve bir ev bulunmakta. Biz 3 kardeşiz ve birde annem var . Diğer kardeşlerim ve annem kendileri hiç birşey istemiyorlar bütün mal varlıkları ve arabayı bana bırakmak istiyorlar . Hepsi oğluna bir vekalet bırakalım oğlun herşeyi senin üzerine yapsın diyorlar . Bu durumda araba ve diğer taşınmazları üzerime aldığımda araç için ÖTV ödemem gerekir mi ? Mevzuatları falan okudum hiç birşey anlamadım yardımlarınızı beklemekteyim.

Üye
    ilkeralb Avatarı

Gerçek Adı
    İLKER
    Son Giriş
    27.10-2016
    Saat
    14:12
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    öncelikli olarak çok araştırma yaptım ancak en güzel bilgiler forumumuzda var bu bağlamda yine en iyi cevapları burda alacağımı düşünerek yazıyorum...
    Babannem yatalak geçirdiği felç akabinde biz bakıyoruz bu ay kardeşim çalıştığı devlet hastanesinden heyet raporu çıkıcak %90 üzeri olması yüksek.
    şimdi babannem üerine araç alımı için vasi atanması lazım bunun için istanbulda sulh mahkesi nerdedir ve nasıl başvuru yapılıcak babannem üzerine olacağı için vasi atanma sürecinde amcamlar a ihtiyac var mı babamlar 3 kardeş üçüde istanbul da ve sorun yok arada...
    Bir avukat ile çözmek daha hızlımı olur maliyeti ne olur acaba..?
    Vasi atanma sürecinde raporu bizmi ulaştıracağız yoksa hastahane mi mahkemeye göndericek..?
    Sagılarımla...

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12