Sayfa 77 / 93 İlkİlk ... 276773747576777879808187 ... SonSon
Toplam 1385 mesajın 1.141-1.155 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    13.11-2016
    Saat
    15:32
    Yaşadığı Yer
    Türkiye

Ufukalp

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @gürcan_balcı
    Hayır değil, topuzun kodu 40.11 dir.

Üye
    gürcan_balcı Avatarı

Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    17:35
    Yaşadığı Yer
    karamanmaraş

gürcan_balcı

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: Ufukalp Mesajı Gör
    @gürcan_balcı
    Hayır değil, topuzun kodu 40.11 dir.
    peki ne gibi birşey olcak bana bunu yazdılar da hala çözemedim
    tek elle kolla işletilebilen direksiyon sistemi diyor

sanki dolaylı yoldan topuz yada topuz olmakszın sinyalleri kontrol edebilen bir kumanda gibi birşey mi nası anlamadım ki

bykardelenn

@Ufukalp Bugün vergi dairesine gittim ötv servisindeki şef ile sonrasında vergi dairesi müdürü ile görüştüm. İkisi de aynı şeyi söylediler. Adamlar mevzuatı kafalarına göre yorumluyorlar. Türkiye genelindeki uygulamadan haberiniz var mı dedim, onlar yanlış yapıyorsa bizi bağlamaz dedi müdür. Dedim özelgeler var bunula ilgili yoktur dedi. Sonra baktım ki adam laftan anlamayacak hiç dilimi yormadım. yarın özelge talebinde bulunacağım raporumla birlikte. Raporun inceleme kısmında sol eli günlük aktivitelerde kullanamıyor dite ibareler var. Raporu bugun aldım. Raporu da 9 ay da aldım. O süreci de forumdaki arkadaşlara yol göstermesi açısından ayrıca anlatacağım

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    13.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye

Ufukalp

@bykardelenn
    Yazınızdan birşey anlamadım, vergi dairesi hangi konuda olmaz diyor, neye karşı çıkıyor ve gerekçeleri ne?

Üye
    yba_05 Avatarı

Gerçek Adı
    Yusuf
    Son Giriş
    08.12-2016
    Saat
    17:29
    Yaşadığı Yer
    Denizli

yba_05

Dün ben de ötv için vergi darisine gittim. İki işgüzar memura laf anlatana kadar göbeğim çatladı ve en sonunda bizde bakanlığa sorduk cevap bekliyoruz dediler. Neymiş raporda özel tertibatlı araç kullanır yazması gerekiyormuş. Peki dedim sol kol engelli için araçta yapılması gereken özel tertibat ne olacak o zaman? diye sorduğumda cevap veremediler. Tebliğde yazıyor başkaca özel teritibata gerek olmaksızın otomatik vitesli araç kullanabileceği açıkça belirtilmelidir diyor ve bu kapsamda da özel teritibata da gerek kalmayarak ötv indiriminden faydalanabileceğim anlamı çıkıyor deyince lafı dolandırdılar işin içinden çıkamadılar en son bi bakanlığa sorduk cevap bekliyoruz dediler. Halen bir özel tertibat tutturmuşlar gidiyorlar. Özel donanım olmadan manuel vitesli araç kullanması mümkün değildir. Otomatik vitesli araç kullanabilir" demesi yeterli olacak mıdır? Allah aşkına ne yazdıracağız rapora tam olarak bilen var mı?
    Konu yba_05 tarafından değiştirilmiştir (24.05-2016 Saat 11:37 ).

bykardelenn

@Ufukalp Vergi Dairesi "otomatik vitesli direksiyon topuzlu" ibaresine taktı. Sadece otomatik vitesli olsa kabul edeceklermiş orada hem otomatik vites hem de direksiyon topuzu varsa kabul edemeyiz diyor mal herifler. Herhalde Türkiyedeki en salakça ret cevabını ben aldım.

hasan64

Engellilerin ÖTV indirimli araç alabilmek için(bir fiil kullanacaklar için) önce B engelli ehliyetiniz olması gerekiyor.
    H sınıfı ehliyetin H sı B olunca GİB 4 mayıs 2016 bir tebliğ yayınlamış H sınıfını B yapmış.

Engelli sürücü aracın hareket ettirici aksamında(debriyaj,fren,gaz,vites kolu) değişiklik veya tadilat yaptırmadan aracı kullanamıyor olması gerekiyor ki ÖTV den yararlansın.
    Otomatik vitesli araçlar özel tertibatlı sayılır ve ÖTV indirimine girer.

Ne kadar basit görünüyor değil mi? Bir başlayın da başınıza gelecekleri görün!

18 nisan 2015 tarih li resmi gazete de ÖTV II sayılı liste tebliğinde şöyle yazıyor:
    "Engellilik durumunun tevsikinde ibrazı zorunlu olan engelli sağlık kurulu raporu, maluliyeti veya engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli taşıtların) kullanılabileceğine dair değerlendirmeyi içermeli ya da bu hususun anlaşılabilmesini sağlayacak şekilde açık olmalıdır."

Yani maliye şunu istiyor: H sınıfı(şimdi B engelli)ehliyet alabilir,şu şu şu donanımdaki aracı kullanabilir diyor,en azından benim anladığım bu yanılıyorsam düzeltin.

Şimdi gelelim 29 aralık 2015 tebliğinden sonraki sonuca.Sürücü/Sürücü Adaylarına Sağlık Raporu Düzenlenmesi Hakkında Duyuru tarih:10,05,2016 üst yazısında:7)2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 45 inci maddesi kapsamında İl Sağlık Müdürlüğüne sevk edilen sürücünün muayene ve değerlendirilmesi 5 li heyet tarafından yapılarak sağlık raporu tanzim edilmekte idi. Mezkür Kanun hükmünde değişiklik yapılması nedeniyle 5 li heyet tarafından rapor düzenlenyemecek diye yazıyor. Ehliyet raporuyla da ötv den yararlanamazsınız. Maliyenin istediği heyet raporunu şimdi nerden alacağız,herhalde patagonya cumhuriyetinden almayacağız.Daha önceki haliyle bile konuyu anlamayan maliye memurları ve müdürleri şimdi hepten anlamıyorlar.Hastahaneden aldığınız ötv den yararlanır(onuda alabilirseniz)raporunuzla maliyeye başvurduğunuzda biz anlamıyoruz araba şirketleri bu konuya vakıf diyorlar söze bak da yola gel.Araba şirketlerine gidiyorsunuz onlar bilmeyecek de kim bilecek diyorlar,neyse orda bir özelge doldurup maliyeye veriyorsunuz sonuç ne zaman belli olur diyorsunuz "6 aya kadar" diyorlar. Ciddi misiniz diyorsunuz, gayet ciddi olduklarını anlıyorsunuz.Şaka gibi hangi yy da yaşıyoruz ya. İki kurum arasındaki bu çelişkiyi GİB bir an önce çözmesi gerekiyor.Yoksa hiç bir sonuç alamayacağız.

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    13.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye

Ufukalp

@yba_05
    Sol kol engellilerin ötv muafiyetinden faydalanmaları için raporda '' otomatik vitesli araç kullanabilir'' ibaresi yeterlidir.
    Tebliğin üzerinden 1 yılı aşkın süre geçtiği halde malesef az sayıda işlem yapılan, memurların yasa ve yönetmeliklerden bihaber olup ezbere iş yaptığı küçük şehirlerde halen bu tür sorunlar yaşanmaktadır.
    @bykardelenn
    Maliyenin ilgili tebliğinde topuz gibi aracın hareketine etkisi olmayan aparatlar tertibat sayılmamakta ve yok hükmündedir, otomatik vites yazdığı halde topuz var diye reddedilmesi gerçekten salakça olmuş. Nasıl laf anlatılır bilemiyorum.

Üye
    hrnalbyrk Avatarı

Gerçek Adı
    harun albayrak
    Son Giriş
    10.06-2016
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

hrnalbyrk

Herkese iyi akşamlar.iki gün önce aracımı aldım.hyundai elentra elite 1.6 crdi 7 ileri dsg şanjıman.metalik renk farkıyla beraber 57.300 TL.
    Şimdi asıl konulara gelelim;istenilen belgeler
    1-H sınıfı ehliyet
    2-araç kullanabilir raporu

İşlemlerim
    Elimde rapor olmadığından 2010 yılında ikinci el araç alırken aldığım ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ ibareli raporumu Haydarpaşa numune hastanesi arşivinden çıkarttırarak başhekime kaşe mühür ve ıslak imzalı ASLI GİBİDİR ibareli yaptırdım (4 tane).Daha sonra bunlarla notere gidip noterden ASLI GİBİDİR yaptırdım (3 adet vergi dairesi,trafik ve aparat için).Sonra noterden aldığım 3 raporu ve H sınıfı ehliyetimin fotokopisini bayiye verdim.aracı beğendim parasını yatırdım bir hafta sonra yani iki gün önce aracımı aldım.
    Aparat için sinyal kolu aparatı ve topuz şartı var bilginize.
    57.300 araç
    1730 kasko
    665 trafik sigortası
    350 TL muayene ücreti(normalde verilmiyor sadece aparat olduğu için biz ödüyormuşuz.)

Soranlar mutlaka olacaktır tekrarlıyorum
    Raporum 2010 tarihli ve ÖZEL TERTİBATLI ARAÇ ibareli.
    İnşallah yardımcı olmuşumdur.
    Konu hrnalbyrk tarafından değiştirilmiştir (24.05-2016 Saat 20:26 ). Gerekçe: Ekleme

Üye
    gürcan_balcı Avatarı

Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    karamanmaraş

gürcan_balcı

@hrnalbyrk

tesekkurler fakat

araç net liste fıyatı ne kadardı acaba muhtemelen 80 90 DSG VW nin şanzımanıdır karıştırmayalım

yanlış biliniyor

anlatayım siz biliyorsunuzdur bel kide yanlış bilinen bazı seyler gördüm
    mesala artık H ehliyet yok " B engelli " tabirli bir ehliyette yok

B var sadece ve eğer engelliysen ehliyetındede engelliliğine uygun tertibat takılcaksada kod yazacak bu kadar burdan anlaşılcak engelli oldugun bide arabandakı düzenekten tertibattan

H sınıfı veya " B engelli" diye tabirli ehliyet yok.

sizin raporda 40.11 mi vardı sadece bide 10.02 mi vardı

" Aparat için sinyal kolu aparatı ve topuz şartı var bilginize. " bu dediğinizi açar mısınız ?

Üye
    hrnalbyrk Avatarı

Gerçek Adı
    harun albayrak
    Son Giriş
    10.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

hrnalbyrk

Hocam açacak bir şey olduğunu sanmıyorum ama o anlattıklarından ben bir şey anlamadım.

2010 da aldığım Özel tertibatlı ibareli H sınıfı ehliyetim ve yine 2010 yılında aldığım Özel tertibatlı araç ibareli raporumla arabamı aldım ve şu anda biniyorum.tertibat olarakta sinyal kolu ve topuz olması gerekiyormuş.o sebeple taktırdım.
    Şanzımana gelince yanlış yazmışım DCT olacak.liste fiyatı 86900 yanılmıyorsam.

Üye
    gürcan_balcı Avatarı

Son Giriş
    09.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    karamanmaraş

gürcan_balcı

@hrnalbyrk

yani yenı ehlıyet değiştirenler de
    H sınıfı yok onun için diyorum

H sınıfı ehliyet kalktı

sizin sanırım duruyor eski H sınıfı ehliyetiniz yenilediğinizde olmayacak yani

Üye
    hrnalbyrk Avatarı

Gerçek Adı
    harun albayrak
    Son Giriş
    10.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

hrnalbyrk

Arkadaşlar birde bu konu açıldığında çok mesaj yazdım.ve dediğim bir şey vardı;uğraşmayın araştırmayın bir süre bekleyin,zaten bizler hiç birşeyle uğraşmıyoruz herşeyi bayi hallediyor diye sizin yapmanız gereken ehliyetinizi ve özel tertibatlı araç ibareli raporunuzu alıp bayiye vermeniz onlar herşeyi hallediyorlar.bayide bu alım satımla ilgilenen kişi her bir kanundan ve değişiklikten haberdar ve bana sorduğu H sınıfı ehliyetin varmı.
    Yok şu kod yok bu kod yok ehliyet değişti B engelli olacak H kalktı hiç birşey istemedi.
    Rapor ve H sınıfı ehliyet.hepsi bu.

O kadarını bilmiyorum ama demekki değişim için 5 sene süre olduğundan ve benimde mevcut ehliyetim olduğundan istemediler.sadece H yeter dediler.belki Zaman'ı gelince benimde aynı olacak.

İşteGidiyorum

Topuz mecburi derken? Bundan önceki arkadaşlar bu kanun çıktığında sadece otomatik vitesli araçları ötv indirimli aldılar. Zaten bu konunun önemi de bu, özel tertibata gerek olmaksızın otomatik vitesli aracı ötv indirimli alabilirler ibaresi var kanunda. Sizin engeliniz neydi? @hrnalbyrk

Üye
    hrnalbyrk Avatarı

Gerçek Adı
    harun albayrak
    Son Giriş
    10.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

hrnalbyrk

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @İşteGidiyorum

Arkadaşlar şu konuda bi yanlış anlaşılma var.vergi dairesi ben ve benim gibi sol kol engellilere bu Hakkı tanıdı ve sadece özel tertibatlı araç yada otomatik vitesli araç ibareli raporla ÖTV muhafiyetini veririm bana bu yeter diyor.
    Fakat iş trafik'e gelince diyorki;sen sol kolunu kullanamıyorsun bu sebeple sinyal koluna aparat yap ve direksiyonu rahat çevirmen için topuz tak.
    Yani anlaşılacağı üzere iki birimin istediği farklı şeyler.ben 2010 da araç aldığımda topuz yoktu ve sorun olmadı.ama şimdi yeni aracımda topuz takıldı yoksa muayeneden bile geçmiyordu.

Sayfa 77 / 93 İlkİlk ... 276773747576777879808187 ... SonSon

LinkBacks (?)

1. 13.06-2016, 11:18
  2. 12.06-2016, 00:43

Başlığın Etiketleri