Sayfa 69 / 92 İlkİlk ... 195965666768697071727379 ... SonSon
Toplam 1380 mesajın 1.021-1.035 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    14:01
    Yaşadığı Yer
    denizli

Mr.Şahbaz

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    85.000 TL nin içinde ÖTV KDV artı tescil masrafları var değil mi çünkü o fiyat anahtar teslim fiyatı.

Şimdi ÖTV düşümünü birlikte yapalım.

85.000 TL - KDV - ÖTV

85.000 TL - 15.300 TL (KDV) =69.700

69.700 TL - 31.365 TL (ÖTV) = 38.335 TL bu rakam aracın tescil masrafları dahil vergisiz fiyatı oluyor ve buna KDV ekleyeceğiz

38.335 TL + 6.900,30 TL = 45.235,30 TL (burada ödeyecek olduğumuz ve ilk başta düştüğümüz KDV'yi ekliyoruz tekrardan)

Şimdi Anahtar teslim fiyatından sadece ÖTV düşülerek çıkan arakama bakalım;

85.000 TL - ÖTV

85.000 TL - 38.250 TL (ÖTV) = 46.750 TL

Bu benim bildiğim şekli. Ben kesin doğru diye iddaa etmiyorum belki yanlıştır ama yinede benim bildiğim bu şekilde olması gerekiyor. Ya bayiiden net liste fiyatını öreneceğiz üzerine sadece KDV ilave olacak, yada bayii nin dediği gibi anahtar teslim fiyatı üzerinden sadece ÖTV düşülecek. Öyle olursada gördüğün gibi bir fark çıkıyor. Belki maliye'de tam hesaplamayı öğrenebilirsen bunuda çözmüş oluruz nasıl hesaplanacağını.

ruhtan123

hepimiz haklı olabiliriz kardeş
    maliye muhasebesinde calısıyorum da ötv ile ilgili veya dıger sorunlarla ilgili motorlu tasıtlar bölümündeki arkdaslarla konusacgım önemli olan sag salım düzgün bir şekilde almak nasipse

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli

Mr.Şahbaz

@ruhtan123 aynen, bu ortamda herkes haklı olabilir

inşallah hayırlı cevaplar alırsında herkesin gönlüne göre olur.

ertans

şimdi 85 binlik araba ya ne ödüyoruz dostlar Ben anlamadım 😃

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli

Mr.Şahbaz

@muhammed37 sorunun en net cevabı maliye de, bunun için ya bimer den yada bağlı bulunduğun vergi dairesin den özelge veriyorsun ve en yetkili makamdan cevabını alıyorsun. Aldığın cevap yazılı olduğu için, ötv indiriminden de yararlanabiliyorsan hiçbir vergi dairesi sana yararlanamazsın diyemez çünkü elinde kapı gibi cevabın olmuş olacak.

gürcan_balcı

merhabalar aranıza yeni katıldım okuyodum ama üye olmuyordum

% 60 oranın da sol bilek seviyesi ampustasyon

hiç bir donanıma gerek kalmadan otomatik vitesli arac ötv kapsamında alabilirmiyim

ötv hesaplamasıda kafamı karıştırdı

nette hesaplama siteleri var oraları dogrudur ınsallah

Sky_Walker

Burda "ne kadar ÖTV alırımın" hesabını yapmak yerine "ÖTV indirimi için izlenmesi gereken yolları" konuşsak daha iyi olur.

Çok merak edenler için vergili fiyatı 85.000 TL olan bir aracın vergisiz fiyat hesaplaması aşağıdaki gibidir:

Son Fiyat (ÖTV + KDV'li) = 85.000 TL (Vergili fiyattan vergisiz fiyata dönüşte KDV oranı %18 değil %15.25..olur. KDV Tutarı 12,966.10 TL )
    ÖTV'li Fiyat = 72,033.90 (Vergili fiyattan dönüşte ÖTV oranı %45 değil, %31.. olur. ÖTV Tutarı 22,355.35 TL)
    Vergisiz Fiyat = 49,678.55
    Vergisiz Fiyat + %18 KDV'li Yeni Fiyat = 58,620.69

Burdan da ÖTV'yi hesaplarsınız: Ötv Hesaplama 2016

Not: Son Vergili Fiyat * 0.69 = Yaklaşık ÖTV'siz ve KDV'li Fiyatı verir...

Bir yönetmelik çıkıyor, ardından başka bir yönetmelik ile eski yönetmeliği kullanılmaz hale getiriyorlar, adamı çıldırtıyorlar. Engelsizlere bu kadar engel çıkartılmıyor.

Herkese akıl sağlığı ve sabır dilerim. Bunlara baya ihtiyacımız olacak.

gürcan_balcı

ilk sayfa daki açıklamaya bakılırsa sol elinden kolundan engeli olanlar yani bizler

sadece otomatik vites olsa dahi tertibata gerek kalmadan ötv mtv den faydalanabilcek öyle mi?

yoksa yanlış mı anladım diğeride manuel vitesi direksiyona aktaran da özel tertibatlı tabi ama

sadece otomatik vites olup tertibata gerek kalmadan ötv den faydalanmak yani inşallah dogru anlamısımdır böylemidir

bi arkdaşımız tam açıklayabilir mi ya

gürcan_balcı

@Deniz şahbaz

ne gibi güncelleme yapılacak ki ?

bende % 60 sol bilek ampustasyon var

bende bekleyimmi daha b-engelli ehliyetım bıle yok nasıl bır yol ızleyım 0dan ehliyet alcam

b-engelli ehlıyetımı alıp bekleyımmı ?

konuyu açan yönetici arkadaş mümkünse yardımcı olabilir mi burda en azından hepimizden bilgilidir

ruhtan123

Arkadaşlar edindiğim bilgilere göre ( sol koldan elden için )

ehliyetinizi b engelli yapıp işlemlere başlayabilirsiniz eski H sınıfı varsa değişmesi gerekiyormuş

ve otomatikte olsa manuel de olsa tertibat kesinlikle şartmış ( yanılmıyorsam okumuştum sade otomatik vites olsa bile ötv ye giriyormuş diye ) ama tertibatsız olmazmış bu şartmış

ve kararda çok açık bir şekilde ifade edilmesi gerekiyormuş nasıl nice olacağı yoksa baştan sorun çıkmasa bile uyarılar ve cezaların önü açılırmış şimdilik edindiğim ön bilgiler bunlar ama çoğunuz bilirsiniz belkide bilgisi olmayanlar için

bunlar ön bilgiler konuyu gene tekrar tekrar görüşeceğim bilgiler değişebilir değiştikçe yazacağım

saygılar

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli

Mr.Şahbaz

@gürcan_balcı

Gürcan Bey, güncelleme dediğim şu şekilde; Karayolları ehliyet sınıflarını değiştirdi ve H sınıfı ehliyeti kaldırarak B sınıfı ( kısıtlılık için tertibat KOD'larının yazdığı ) ehliyete çevirdi. Ehliyet konusunda bu yenilik yapıldı ve bitti lakin, ÖTV indirimi için karar merciği maliye olduğu için ve maliyenin yürülükteki ÖTV II SAYILI YÖNETMELİĞİNDE ötv istisnası kısmında H sınıfı ehliyet tabir edilmektedir veya H sınıfı ehliyeti aranmaktadır. Buda demek oluyor ki maliye H sınıfı yerine B(engelli) sınıfı ehliyeti kabul ediyoruz hatta bir ileri adımıda şu şu tertibat kod'larını kabul ediyoruz diyen bir yönetmelik güncellemesi yapması bekleniyor. Ama @ruhtan123 kullanıcı adlı arkadaşımız bizler için ön bilgi olması bağlamında gelişmelerden ve değişmelerden haberdar ediyor. @ruhtan123 vermiş olduğun ön bilgi için çok teşekkürler, sanki tünelin sonundaki ışık yavaş yavaş görünmeye başlıyor gibi geliyor bana, ne dersin ?
    @ruhtan123 müsait bir zamanında şunu öğrenebilir misin, ötv konusunda maliye bizden eski usul ötv indirimi için hastaneden alınan engelli sağlık kurulu raporu mu isteyecek yoksa, sıfırdan ehliyet alımında veya ehliyet değişiminde alınan KOD'ların belirtildiği ehliyet raporunu yeterli sayacaklar mı ? bu noktayı aydınlatabilirsek belki bir çok kişinin 2 ayrı raporla uğraşmasını zaman ve nakit kaybetmesini engellemiş oluruz dostum.

ertans

Bugün hyundai bayisinde dizel elantra otomatik için 86 bin fiyat verdiler Engelli indirimi ile 58 bin dediler Bilginize

gürcan_balcı

@ertans

Sol koldan engellilerde otomatik vites tertibat kapsamında mı ? otomatik için dedinizde ondan için sordum evet dogru ötv hesaplanmasına göre 58.000 doğru

ertans

Terbibata biz karışmayız kendiniz yaptırcaksınız dediler

gürcan_balcı

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @ertans

öyle değil sol koldan engelliler otomatik vites alınca ötv kapsamında oluyor mu

okudum da otomatik vites alınca sol koldan engeli olanlar

otomatik viteste tertibata gerek kalmadan ötv indiriminde sayılıyor muş ama tam doğrulanmış değil

Sayfa 69 / 92 İlkİlk ... 195965666768697071727379 ... SonSon

LinkBacks (?)

1. 13.06-2016, 11:18
  2. 12.06-2016, 00:43

Başlığın Etiketleri