1-4 Aralık 2016 tarihinde Engelsiz Yaşam Fuarı
Sayfa 14 / 92 İlkİlk ... 41011121314151617182464 ... SonSon
Toplam 1380 mesajın 196-210 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz

fireworks

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Bugünkü çalışmalarımdan bi sonuç alabildim mi orası tartışılır. Her türlü o rapor parası verilecek gibi duruyor. Salı günü heyete gireceğim "manuel vitesli taşıtı özel tertibatsız kullanamayacağından otomatik vites araç kullanması gerekir" diye bir kurul kararı almaya çalışıcam. Yalnız vergi dairesiyle bugün tekrar görüştüğümde raporumun onaylanmadığı takdirde yapılan ötv indirimini geri ödeyeceğim şeklinde bi yazı imzalatıcaklarını söylediler. Bu biraz beni korkuttu

İşteGidiyorum

Herkesin işi görülür umarım, hepinize şimdiden kolay gelsin.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    14:58
    Yaşadığı Yer
    izmir

3T3N1TY

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: fireworks Mesajı Gör
    raporumun onaylanmadığı takdirde yapılan ötv indirimini geri ödeyeceğim şeklinde bi yazı imzalatıcaklarını söylediler. Bu biraz beni korkuttu
    Bu kısmı anlamadım ? Kim neyi onaylamadan ?

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    14:01
    Yaşadığı Yer
    denizli

Mr.Şahbaz

@İşteGidiyorum

benim hakkımda birşeyler yazdın gördüm ama sonra silindi mi ne oldu bilmiyorum arkadaşım. özeline yazdım okursun. ben herkes gibi uğraş veriyor ve sonucunda itham edileceksem saçma saçma şeylerle çok yazık......

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli

Mr.Şahbaz

Devlet hastanesinde çalışan kuzenim var ve oda bana ehliyet ve araç için alınan rapora ücret ödendiğini söyledi. yüz yüze konuşamadık ama anladığım kadarı ile araç ve ehliyet için alınan raporu "özel amaç" kapsamında değerlendiriyormuş. Şu rapor keşke özel hastanelerden de alına bilse...

fireworks

http://www.tkhk.gov.tr/Dosyalar/9397...af4f0cf6c9.pdf

Yukarıdaki Bakanlar Kurulu Kararıyla istisna tutulan kişilere kanuni
    düzenlemelerden kaynaklanan haklardan yararlanmak amacıyla düzenlenecek Sağlık
    Kurulu Raporları için ücret talep edilmeyecek, bulundukları durumun gereğine uygun
    olmayan özel amaçla talep edilen raporlar
    için ücret alınacaktır.
    Örneğin; ... Engelliler tarafından talep edilen silah ruhsatı raporları gibi özel amaçlı
    raporlar için ücret talep edilecektir.

bunu gösteriyorum adamlara anlamak istemiyorlar. Üstüne basa basa engelilik durumuna uygun olan raporlarda ücret alınmaz yazmış. Sıradan bi vatandaş h sınıfı ehliyet alabilir raporu alıyor sanki. Başhekim bize böyle bir yazı gelmedi dedi. Nasıl gelmez lan genelgede yazıyor bu
    neyse bi sonra ki tepkileri de biz bunun parasını sgkdan alamıyoruz diyorlar. Aynı yazıda şöyle diyor ;
    Anılan Karar hükmü kapsamında yer alan kimselerin Bakanlığımıza bağlı hastaneler
    tarafından düzenlenen sağlık kurulu raporuna istinaden geri ödeme kurumlarınca
    ödenmeyen kısmı
    için sağlık kuruluna esas yapılan muayene, tetkik, tahlil vb. işlemlerden
    ücret talep edilmemesi gerekmektedir.

Anlıcağınız her şeyi işlerine geldiği gibi anlıyorlar. Para yatırsanız da yatırmasanız da bu durumu bimere şikayet edin hakkınızı arayın

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir

3T3N1TY

@fireworks Ayriyetten Kamu denetçiliği kurumuna başvurun bir'de kanun çıktığında illa onların eline geçmesi gerekmiyor . Yürürlüğe girdikten sonra takip etmek öğrenmek herkesin asli görevidir.

Yanlız

raporumun onaylanmadığı takdirde yapılan ötv indirimini geri ödeyeceğim şeklinde bi yazı imzalatıcaklarını söylediler. Bu biraz beni korkuttu

Buraya bir açıklama getirmediniz ? bize kim ne için evrak imzalatmaya çalışıyor ?

Üye
    hrnalbyrk Avatarı

Gerçek Adı
    harun albayrak
    Son Giriş
    10.06-2016
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

hrnalbyrk

Arkadaşlar bir konuya değineceğim.bizim için önemli olan otomatik vitesli araç kullanabilir raporu almak.ve bunu da 6 ay geçerli olduğu için araç almaya hazır olduğunuzda almanızı öneririm(maddi olarak).mevzuat açık sol kol engelliler ÖTV muafiyetli araç alabilir.yapmanız gereken araç alacağınız bayiye gidip ön görüşme yapmak çünkü vergi dairesi ve trafikle ilgili tüm işleri onlar hallediyor siz hiç bir yere gitmiyor ve kimseyle muhattap olmuyorsunuz. Eğer bir engel varsa zaten onlar size durumu anlatıyorlar.sonuçta günde bir kaç araç sattıkları için her yerde bir çok tanışları var ve en net bilgiyi bizden de daha rahat edinebilirler.ben yarın yakınımdaki bir bayiye gideceğim elimdeki resmi gazeteyi,raporumu ve ehliyetimin fotokopi sini vereceğim araştıracaklar ve bilgi verecekler cevap ne zaman gelir bilmem ama gelir gelmez paylaşacağım.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir

3T3N1TY

@hrnalbyrk Yanlış bir bilgilendirme yapmayalım mevcut raporlar'Da bitiş tarihi var ise o tarihe yaklaşmadan son 6 aydır son araç alabilme tarihi. Eğer özür durumu sürekli ise o raporu araç almak için istediğiniz zaman kullanabilirsiniz tabiki mevzuatlar sürekli değiştiği için tarih aralığı 5 yıldan fazla olanları kabul etmeyebiliyorlar

sinerji

Yeni tebliğ de rapor süresi için yazanlar aşağıdaki gibidir.

Engellilere, engelli sağlık kurulu raporu verilmesine dair ilgili mevzuatın değişmesi halinde, değişiklik tarihinden önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan engelli sağlık kurulu raporları ÖTV istisnası uygulamasında geçerlidir. Ancak, Özel Tüketim Vergisi Kanununun yürürlüğe girdiği tarihten önce alınmış sağlık kurulu raporlarına dayanılarak bu istisna kapsamında işlem tesis edilmez.
    Malul veya engellinin, birden fazla engelli sağlık kurulu raporunun bulunması halinde, en son tarihli rapor bu uygulamada dikkate alınır. Malul veya engelli tarafından geçerli raporun ibraz edilmediğinin tespiti ve ibraz edilmeyen en son tarihli raporun da ilgili istisna uygulamasında aranılan mahiyette olmaması durumunda,*ziyaa*uğratılan vergi, vergi*ziyaı*cezası ve gecikme faizi ile birlikte malul veya engelliden aranır.
    Engelli sağlık kurulu raporunda, raporun süresiz olduğunun belirtilmesi halinde herhangi bir tarihle sınırlı olmaksızın; belirli süre içinde geçerli olduğunun belirtilmesi halinde, raporun süresinin bitimine altı aydan az bir süre kalmaması kaydıyla, bu süre içinde, ilk iktisabı yapılacak taşıtlar bakımından söz konusu raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılabilir.
    Süreli raporlara dayanılarak istisnadan yararlanılması halinde, raporun süre bitiminde ÖTV istisnasının devamı için yeni rapor ibrazı aranmaz.

Yani ötv kanunun yürürlüğe girdiği 06/2002 tarihinden sonra alınan süre belirtilmeyen raporlar kabul edilmeli.Vergi dairesi 2006 tarihli raporuma olur dedi bugün.

Üye
    ERDEMREİS Avatarı

Gerçek Adı
    ERDEM
    Son Giriş
    29.08-2016
    Saat
    16:12
    Yaşadığı Yer
    sakarya

ERDEMREİS

@Deniz şahbaz

aynı şeyi soluyor duruyorsunuz gıdın vergı daıresine ne yapalım deyın yenı yönetmenliği iyi oku...

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli

Mr.Şahbaz

@ERDEMREİS

benim bahsettiğimin vergi dairesi ile ne ilgisi var ? Sen benim demek istediğimi tam anlamadın sanırım ama burada uzun uzun sen onu dedin ben bunu dedim muhabbetlerine girmeyeceğim. Esasta aynı şeyden bahsediyoruz bunu bil yeter.

Üye
    3T3N1TY Avatarı

Gerçek Adı
    Cenk YİĞİT
    Son Giriş
    16.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir

3T3N1TY

@ERDEMREİS

Deniz kardeşimizin değinmek istediği nokta farklıydı kendisi'de denizli'den bir sonuç alabilmek için hastanesi ile uğraş veriyor .

4 mayıs'tan beri burada bağırıyoruz herkesin ikamet ettiği ildeki merkez vergi dairesi başkanlığına gitmesi gerektiğini , Ankara Gelirler idaresi başkanlığına telefon açması gerektiğini numarasını bir kez daha veriyorum 0312 415 33 77 ama gel gelelim anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna az diye boşuna dememişler .

Belki uyarılarımıza kulak asıp gidecek olanlar olur.Kesinlikle bilgilenmeden gitmeyin çünkü karşı taraf 5 senedir kapılı olan yolun artık açıldığının farkında değil ve hemen karşı atağa geçiyor illada tertibat tertibat diye tutturuyor otomatik vites'in kendisi artık bir tertibattır bunu kabul edecekler etmiyorlarsa Ankara'dan görüş isteyecekler veya telefon açacaklar . manuel araca tertibat yaptırıp kullanmayı düşünenler boşuna heveslenip bu yola girmesin mevcut ehliyetler ve şuan ki yürürlükteki trafik kanununda manuel tertibatlı araç içermiyor aracınızdan olursunuz boşu boşuna.

Üye
    Mr.Şahbaz Avatarı

Gerçek Adı
    Deniz Şahbaz
    Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    denizli

Mr.Şahbaz

@3T3N1TY

Sağol desteğin için. Ben artık doktorla görüşene kadar çekiliyorum kabuğuma. Hastaneden ve doktordan alacağım neticeyi buradan paylaşırım yine.

Üye
    hrnalbyrk Avatarı

Gerçek Adı
    harun albayrak
    Son Giriş
    10.06-2016
    Saat
    15:10
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

hrnalbyrk

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaşlar rapora takılmayın 6 ay yada daha eski.konu başka anlatmak istediğim başka.

Bari şöyle sorayım.belki anlatmak istediğim cevabın içinden çıkar.herhangi bir bayiden gidip ötv muafiyetli sıfır bir araç almak istediğimde vergi dairesi yada trafikle olan işlemleri bizzat kendimiz mi hallediyoruz yoksa aracı aldığımız bayimi?

Sayfa 14 / 92 İlkİlk ... 41011121314151617182464 ... SonSon

LinkBacks (?)

1. 13.06-2016, 11:18
  2. 12.06-2016, 00:43

Başlığın Etiketleri