1-4 Aralık 2016 tarihinde Engelsiz Yaşam Fuarı
Sayfa 14 / 14 İlkİlk ... 41011121314
Toplam 210 mesajın 196-210 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Huseyin6 Avatarı

Gerçek Adı
    Hüseyin
    Son Giriş
    27.11-2016
    Saat
    11:20
    Yaşadığı Yer
    Dünya

Huseyin6

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    %66 işitme engelli olarak neden yararlanamıyorum..

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    13.11-2016
    Saat
    15:32
    Yaşadığı Yer
    Türkiye

Ufukalp

@Huseyin6
    %90 altındaki oranlar için bu hak sadece fiziksel engellilere tanınmış da ondan.
    el, kol, ayak ya da bacaklarda manuel bir aracı tertibatsız kullanamayacak şekilde hareket kısıtlığı olması gerekmektedir.

umit erturk

Annem %80 zihinsel engelli ehliyeti fekan yok 0 arac almak istesek alabilirmiyiz

Paradigma

@Ufukalp
    Ufuk bey merhaba,
    Ben sag kolumdan ellerimden % 70 oran engelliyim Devlet hastanesinden aldığım raporum var fakat araç kullanımı ılgılı bır degerlendırme yok Ehlıyet ıcın ıl sağlık komısyonu sadece otomatık vıteslı araç kullanabılırsın dedı . Otomobıl bayı başvurdum bırı otv faydalanırsın dıgerı olmaz dedı bu yüzden kafam karıştı .. otv faydanlamak ıcın ne tur bır yol ızlemem gerekiyor ? yrdlarınız ıcın tsk ederım

devran29 merhaba

merhaba ya benımde yuzde 63 bedensel olarak sorunum yok mama psıkolojık olarak sorunlarım var takıntı hastalıgım ankesıtye bozukluygu depresyon ayrıca 1 kulagımda sagır ama bana dedıler voran yuzde 90 olursa aracı alabılırsın ama kullanamassın bu ne sacmalık boyle bırsey varmı ehlıyetımde var sımdı yuzde 90 olursa ehlıyetım ıptalmı edılecek

Üye
    ergun_ Avatarı

Gerçek Adı
    ergün
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:12
    Yaşadığı Yer
    kütahya

ergun_

ENGELLİYE ARAÇ ALIMINDA ÖTV İNDİRİMİ

-CHP ANKARA MİLLETVEKİLİ VE GRUP BAŞKANVEKİLİ LEVENT GÖK, ENGELLİ VATANDAŞLARIN ARAÇ ALIMLARINDA, UYGULANAN ÖTV İSTİSNASINDA ARANAN YÜZDE 90 ENGELLİLİK ORANININ YÜZDE 70’E İNDİRİLMESİNİ TEKLİF ETTİ.

-GÖK, BU ORANIN YÜZDE 70’E İNDİRİLMESİYLE DAHA FAZLA ENGELLİ VATANDAŞIN İSTİSNADAN YARARLANABİLECEĞİNİ BİLDİRDİ.

CHP Ankara Milletvekili ve Grup Başkanvekili Levent Gök, engelli vatandaşların beş yılda bir araç alımlarında uygulanan ÖTV istisnasında aranan yüzde 90 engellilik oranının yüzde 70’e indirilmesini teklif etti.

Levent Gök, Özel Tüketim Vergisi Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

Yasa teklifinin gerekçesin, Özel Tüketim Vergisi Kanunu’na göre, engellilik oranı yüzde 90 ve üzerinde olan engelli vatandaşların, beş yılda bir araç ilk el araç alımlarından ÖTV alınmadığını hatırlattı. Bu durumdaki engelli vatandaşların ÖTV istisnasından yararlanabilmeleri için aracın engelli tarafından kullanılması veya engelliye uygun düzenlenmiş olması koşulunun aranmadığı hatırlatıldı..

Engellilik derecesi yüzde 90’ın altında olanların ise bu haktan yararlanabilmeleri için alacakları aracın engellilik durumlarına uygun hale getirilmiş olması, kendilerinin kullanması ve H sınıfı ehliyetinin bulunması koşullarına bağlı bulunduğu ifade edildi.

Levent Gök, Vatandaşlardan gelen şikâyetlerde, “engellilik oranı yüzde 90’ın altında olmasına rağmen araç kullanamayacak durumda olan engelliler bulunduğu ve bunların bu haktan yararlanamamalarının haksızlık olduğunun” ifade edildiğini belirtti.

Gök, engelli vatandaşların gelir vergisi indirimi ve engelli aylığı bağlanması gibi pozitif ayrıcalıklardan yararlanırken yüzde 70-80 gibi engellilik oranlarının yeterli görüldüğünü ifade ederek, ÖTV istisnasıyla araç alımlarında bu oranın yüzde 90 olarak uygulanmasının, istisnadan yararlanacak engelli sayısını büyük ölçüde kısıtladığını ve eşitlik ilkesini zedelediğini vurguladı. GÖK, ÖTV istisnasından koşulsuz yararlanabilmek için aranan engellilik oranının yüzde 70’e indirilmesiyle, daha fazla engelli vatandaşın bu haktan yararlanmasının önünün açılacağını belirtti.

Levent GÖK’ün kanun teklifi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

6/6/2002 tarih ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifim gerekçesiyle birlikte ekte sunulmuştur.

Gereğini arz ederiz.

08/02/2016

GENEL GEREKÇE

Çalışma gücünün en az yüzde 90’ını kaybetmiş, diğer bir tanımlamayla engellilik oranı en az yüzde 90 olan malul ve engelli vatandaşların araç alımında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) istisnası uygulanmaktadır.

Bu kapsamda 1600 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, jeep, steyşın vagon, vb. taşıtların; eşya taşımaya mahsus, 2800 cm³ veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pick-up, vb. taşıtların; motor silindir hacmine bakılmaksızın motosikletlerin engellilik derecesi %90 veya daha fazla olan malul veya engelliler tarafından beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV’den istisna tutulmaktadır. Bu istisnadan yararlanmak için, taşıtın özel tertibatlı olması ve malul veya engellinin taşıtı bizzat kullanması gibi şartlar aranmamaktadır.

Engellilik derecesi % 90’ın altında olanların söz konusu istisnadan yararlanabilmesi için ise aracın engelliye uygun olarak tadil edilmiş olması ve engellinin H sınıfı sürücü belgesi bulunması gibi koşullar aranmaktadır.

Oysa engellilik oranı yüzde 90’ın altında olduğu halde araç kullanamayacak durumda çok sayıda engelli vatandaşımız mevcuttur.

ÖTV kanununda yüzde 100 vergi istisnasından yararlanabilmek için engellilik oranının yüzde 90 olması koşulu aranırken, engelli vatandaşlarımıza dönük olarak yasalarımızda yer alan diğer pozitif ayrımcılıkla ilgili düzenlemelerde ise genellikle daha düşük engellilik oranları esas alınmaktadır. Örneğin, Gelir Vergisi Kanunu’nun “Engellilik indirimi” başlıklı 31’inci maddesinde “Çalışma gücünün asgarî % 80’ini kaybetmiş bulunan hizmet erbabı birinci derece engelli, asgarî % 60’ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ikinci derece engelli, asgarî % 40’ını kaybetmiş bulunan hizmet erbabı ise üçüncü derece engelli sayılır…” denilmektedir. Bunlardan çalışma gücünün yüzde 80 ve fazlasını kaybetmiş olanlara daha yüksek miktarda gelir vergisi indirimi sağlanmaktadır. 2022 sayılı Kanun kapsamında engelli aylıklarının bağlanmasında ise çalışma gücünün yüzde 70 ve üstünü kaybetmiş olanlara daha yüksek miktarda aylık bağlanmaktadır.

ÖTV istisnasından yararlanabilmek için aranan yüzde 90 engellilik oranı, getirilen bu ayrıcalıktan yararlanabilecek engelli vatandaş sayısını büyük ölçüde azaltmakta ve eşitlik ilkesini zedelemektedir.

Yasa teklifiyle, araç alımlarında, farklı koşullar aranmadan ÖTV istisnası uygulanacaklara ilişkin engellilik oranının yüzde 70’e indirilmesi öngörülmektedir.

MADDE GEREKÇELERİ

MADDE 1- Engelliler için araç alımlarında ÖTV istisnası uygulanacak engellilik oranı yüzde 90’dan yüzde 80’e indirilmektedir.
    MADDE 2- Yürürlük maddesidir.
    MADDE 3- Yürütme maddesidir.

4760 SAYILI ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 6/6/2002 tarih ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 7 nci maddesinin 2 numaralı bendinin (a) alt bendinde yer alan “% 90” ibaresi “% 70” olarak değiştirilmiştir.
    MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    MADDE 3- Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

pdrharun66

İyi akşamlar yeni katıldım.ablam diyaliz hastası ötv indirimli araç almak istiyorum.sıkıntı şu ablam boşandı ve biri 10 yaşında diğeri 12 yaşında 2 Yigenim var ve çocuklar baba da kalmakta.rabbim uzun ömürler versin ablama bişey olursa aldığımız arabanın akıbeti ne olur.

Onurarikan

@pdrharun66 çocuklara ve size paylaştırılır ailenize.

ibrhmhzl

Selamlar,

İlk mesajdan itibaren okudum ama hala netliğe kavuşturamadım o yüzden sormak istiyorum;

%94 zihinsel engelli 9 yaşındaki kızım adına araç almak istiyoruz.

Mahkemeden karar çıkartmak zorunda mıyız, yoksa 18 yaşının altında olduğu için gerek yok mudur?

Teşekkürler

Üye
    paranoya Avatarı

Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    19:40
    Yaşadığı Yer
    istanbul

paranoya

şizofreni hastasıyım %90 rapor alsam banada vasi atanması şartmı araba almak için

Üye
    ilkeralb Avatarı

Gerçek Adı
    İLKER
    Son Giriş
    27.10-2016
    Saat
    14:12
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

ilkeralb

öncelikli olarak çok araştırma yaptım ancak en güzel bilgiler forumumuzda var bu bağlamda yine en iyi cevapları burda alacağımı düşünerek yazıyorum...
    Babannem yatalak geçirdiği felç akabinde biz bakıyoruz bu ay kardeşim çalıştığı devlet hastanesinden heyet raporu çıkıcak %90 üzeri olması yüksek.
    şimdi babannem üerine araç alımı için vasi atanması lazım bunun için istanbulda sulh mahkesi nerdedir ve nasıl başvuru yapılıcak babannem üzerine olacağı için vasi atanma sürecinde amcamlar a ihtiyac var mı babamlar 3 kardeş üçüde istanbul da ve sorun yok arada...
    Bir avukat ile çözmek daha hızlımı olur maliyeti ne olur acaba..?
    Vasi atanma sürecinde raporu bizmi ulaştıracağız yoksa hastahane mi mahkemeye göndericek..?
    Sagılarımla...

akif31

yukardaki anlatılan uygulama benim başımda
    bakalım sonuç ne olacak

Section8

Ek karar için 23 gündür cevap bekliyoruz. Adliyelerimiz son hız çalışıyor. Hayır işlem çok süre gerektiren birşey olsa tamam diyeceğim. Evet veya hayır deyip cevap yazacaksın. 30 gün önce kaporayı verdik bayi sıkıştırıyor, elimizdeki aracı satamıyoruz,oturup hesap kitap yapamıyoruz.Burdan engelli raporu ile araç alımı için heves eden arkadaşlara sakın bulaşmayın diyorum. Almak için bu kadar uğraşıyorsak satmak için 40 dereden su getirirler. Bende vazgeçme aşamasındayım.

bestami61

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @Yiğitimmm merhaba,
    Bizde şu an tam senin aşamadayız babam vasi adayı geçen hafta hakim onayladı bir hafta sonra babam gitti sormaya babama ise muhtarlığa asılacakmış da 15 gün duracakmış da itiraz olmazsa onaylanacak filan gibi şeyler demiş 6 ay önce sen bu mesajı yazmışsın acaba sizin vasilik onaylandı mı araba alabildiniz mi? Eğer bana da yardımcı olursananız çok sevinirim..

Sayfa 14 / 14 İlkİlk ... 41011121314

LinkBacks (?)

1. 06.05-2015, 10:00
  2. 06.05-2015, 00:35

Başlığın Etiketleri