1-4 Aralık 2016 tarihinde Engelsiz Yaşam Fuarı
Sayfa 12 / 14 İlkİlk ... 2891011121314 SonSon
Toplam 210 mesajın 166-180 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    Hakanist Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    24.05-2016
    Saat
    18:22
    Yaşadığı Yer
    izmir

Hakanist

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhaba, bu vasi kararı sanırım zihinsel engelde çıkarılıyor. Benim vasilik bi durumum yok. Olay şöyle;

Babamın zihinsel engeli yok. %95 görme kaybı var. Kendisi 80 yaşında. Adına ötv siz araba almaya karar verdim. Bayi benden sağlık raporu ve vekaletname istedi. Yaşı 80 olduğundan vekaletname verebilmesi için bir sağlık kuruluşundan “akli melekelerinin yerinde” olduğuna dair rapor aldık ve sonra noterde vekaletnameyi çıkardık. Aracı aldık ve tescil işlemlerine başlandı. Trafik takibini yapan arkadaşlar, tescil memurunun babam ile ilgili tekrar hastaneden akıl sağlının yerinde olduğuna dair yazı istediğini söylediler. Zaten vekaletnameyi verdiğimize göre yeniden başa dönmenin ne alemi var. Memur bunu kendi keyfine göremi istiyor yoksa bir kanun yada tebliğ dayanağı var mı? Sonuçta biz “zihinsel özürden” dolayı raporlu değiliz. Görme engelliyiz. Memur devletin noterinin verdiği vekaletnameyi neden takmıyor. Bu uygulama keyfimidir yoksa yasal mı? Şimdi görmeyen adamı hastanelerde ordan oraya sürüklemem mi gerekiyor. Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Ayrıca biz aracı gelene kadar 1,5 ay bekledik. Farz edelim 1,5 ay önce vekaleti verirken aklı yerinde idi ama şimdi değil belki. Bu durumda aracı alamayacakmıyız. Bu saçmalığın bir açıklaması varsa biri söylesin lütfen.
    Konu Hakanist tarafından değiştirilmiştir (22.03-2016 Saat 21:42 ). Gerekçe: ekleme

Üye
    05532396129 Avatarı

Gerçek Adı
    Faruk kztp
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Van

05532396129

Sayın @renatoturk insanlara yol güsterdiğiniz için Allah razı olsun benimde %95sürekli raporlu zihinsel engeli kardeşim var 2011 de adına ötv siz araç aldım o zaman 18 yaşından küçüktü şimdi 18 i geçti vasılığını aldim tekrar araç alacam yeni rapor gerekir mi yoksa mevcut raporum tamami bilgi verebilir sen memnun olurum

Üye
    Hakanist Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    24.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir

Hakanist

Bir üstte yazdığım konuyla ilgili trafikten babamın akli durumu ile ilgili rapor istendiği için emniyet müdürlüğü, il sağlık müdürlüğüne yazı yazdı. Yazıyı elden ben götürdüm. Bugün 15 gün oldu ve il sağlık müdürlüğü hala babamı bir hastaneye sevk etmedi. Parasını ödediğimiz aracı 15 gündür teslim alamadık. İl sağlık müdürlüğünden sevki alır almaz hastaneye gideceğiz. Sonrasında hastane muayene sonucunu, trafiğe posta yoluyla gönderecek ve tescil işlemleri başlayacak. Bu gidişle en az 15 - 20 gün daha süreceğini tahmin ediyorum. Resmen araçtan soğuttular beni.

Üye
    tsunami_ Avatarı

Gerçek Adı
    Amando
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:51
    Yaşadığı Yer
    Uganda

tsunami_

@renatoturk

o halde kendi yaptığın işlem ile benim yöntemin sonuçlarını karşılaştır sevimli kardeşim benim

Üye
    Hakanist Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    24.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir

Hakanist

Ben bugün pes ettim...
    Sağlık müdürlüğünden sevki alıp İzmir Yeşilyurt araştırma hastanesine gittim. Orada sekreterlikteki hanımlar böyle bir şeyi ilk defa gördüklerini, bu şekilde rapor veremeyeceklerini, mahkeme kararı olması gerektiğini söylediler.
    Bir kez daha İzmirli olmanın bürokrasi karşısındaki iğrençliğini yaşadım. (İzmirliler ne demek istediğimi anlayacaktır.) Olur mu öyle şey diye itiraz edince doktorlarla görüşüp, “o zaman heyete sokacağız” dediler. Ben de heyete gerek olmadığını, başka hastanelerde sadece doktor muayenesi ile karar verildiğini söylesem de ikna edemedim.

Velhasıl evraklarımı ellerinden alıp, ana, avrat,devlet hepsine saydırıp bir güze deşarj olup hastaneden çıktım.Aracı aldığım bayii arayıp işlemi iptal ettim.
    Resmen huzurum geldi. Bu süreçteki arkadaşlara sabırlar dilerim. Bilhassa gerizekalı İzmir memurlarına işleri düşecek olanlara. Yanlış anlaşılmasın İzmirli memurlardan değil, İzmirde görev yapan ve İzmirli düşmanı olan memurlardan bahsediyorum.

BALIMNAS

Keşke bu yazınızı daha önce okusaydım
    %99 özürü var kardeşimin 60 ayı doldu fakat aile mahkemesi çoçuğun hukuki yararına fayda olmadığından red etti.
    Böyle bi durumda izlenecek yol nedir bilgisi olan varmıdır.Acaba

Saygılarımla;

Kardeşim çok dikkatli hareket edin aynı bizde 2011 de aldık ve o zaman kardeşim 18 aldı idi
    vasi kararı var 99 oranı fakat 15 gündür mahkeme noter gezmediğimiz yer klamadı sonuç olumsuz
    Siz yaşamazsınız umarım
    Araştırın iyice

yasin erdoğan

selamun aleykum kardesler babam yuzde 97 engellı annemde vasısı arabayıda buldum kapora verdım ek karar ıstendı mahkemeye gıttım proforma fatura ıstendı bayıden alıcam yarın tekrar gıdıcem ama arzuhalcı sen vazgec bu davadan kımseye ek karar vermıyorlar dedı sadece cocugu engellılere verıyorlarmıs

@Hakanist
    hakan kardesım bızde aynı yoldan gectık 2013 rapor aldık yuzde91 vesureklı dıye ama mahkeme vası ıcın bırdaha ıstedı babam yatalak ve sedyede ızmır ataturk arast. hastenesınde elımızde sedye yaslı anacıgımla dolandık durduk ALLAH tan bır gunde bıttı yoksa ambulan bulmak zor kımsemız yok ev 4kat asansor yok ındır bındır aldık raporu tekrar 300 tl verdım 300 de otv ıcın verdım sımdı araba buldum ek karar cıkardılar onuda vermıyormıs oyle duydık heralde bızde vazgeccez

Üye
    Hakanist Avatarı

Gerçek Adı
    Hakan
    Son Giriş
    24.05-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir

Hakanist

Peki çocuğun engeli ne olmalı? ben babam için ek karar çıkarabilirmiyim. çünkü benimde %50 özürlü raporum var ve emekliyim?
    Acaba hakim bu durumu göz önüne alır mı?

@yasin erdoğan
    Birde şu konu var; Diyelim ki hastane sevkinden sonra akli yetersizlik sonucu çıktı. 2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 74.maddesinde, Zihinsel engelliler ile reşit olmayan küçüklerin sahibi bulundukları aracın, tescil kuruluşlarında adlarına tescillerinin yapılabilmesi için, ileride doğabilecek hukuki ve cezai sorumlulukları kabul ettiklerine dair, kanuni mümessillerince noterde tanzim ve tasdik edilmiş taahhütnameyi tescil anında vermeleri zorunludur denildiğinden acaba böyle bir taahhütname verebiliyorsak trafik işlemimizi yapmak zorunda kalmaz mı? İlla vasilik mi gerekiyor? Çünkü yönetmelik vasilikten bahsetmiyor. Trafik bunu keyfimi istiyor, bu isteği yönetmeliğe uygun mu?

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    13.11-2016
    Saat
    15:32
    Yaşadığı Yer
    Türkiye

Ufukalp

@Hakanist
    Çocuğu engellişler derken %90 ve üzeri engelli olduğundan çocuğun üzerine araç almak kastediliyor sizin durumunuz farklı.
    Çocuğun ki neden kolay dersek; 18 yaş altı çocuklar için genelde vasilik istenmeyip velayet yeterli oluyor ve anne baba otomatik olarak veli sayılıyor. Anne baba direkt çocuk adına işlem yapabiliyor. Neyse konumuz bu değil.
    Bahsettiğiniz taahhüt ile vasilik farklı şeyler ve ikisi de gerekli.
    Vesayet konusunun karayolları ve trafik yönetmeliğinde olmasına gerek yok çünkü bu durum genel birn uygulamadır araç alımına mahsus değildir ve Türk medeni kanununun ilgili maddeleri ile hüküm altına alınmıştır.
    Bir noter zihinsel zayıflık farkettiği ya da raporunda zihinsel rahatsızlık belirtilen kişi için vekaletname düzenlemez, ya gerek olmadığına dair rapor alırsınız ya da vasilik kararı çıkarırsınız.

Üye
    cem006 Avatarı

Gerçek Adı
    cem
    Son Giriş
    17.04-2016
    Saat
    01:10
    Yaşadığı Yer
    ankara

cem006

Arkadaşlar iyi geceler beni aydınlatırsanız çok sevinirim.. Abim %90 üzeri görme engelli ve 2013 te aldığımız rapor ile bir araç aldık. Sanıyorum raporda sürekli yazıyor zaten tıbbi olarakta gözlerinin düzelmesi imkansız. bu yaşına kadar yanlış hatırlamıyorsam 15 ameliyat geçirmiştir ve hepside çok zor ve önemli ameliyatlardı. Şimdi asıl sormak istediğim biz bu aracı bildiğimiz kadarıyla 5 yıl sonunda satabileceğiz ancak 5 yıl sonra bu aracı satıp başka bir araç almak istediğimizde devlet bize raporunu yenileyeceksin der mi? yani 2013 te aldığımız % 90 üstü sürekli görme engelli sağlık raporu 2018 de tekrar araç almak için işe yararmı yoksa yenilenmeli midir?
    Kesin bir bilgi edinmek istiyoruz ve yardımlarınızı bekliyoruz.. tekrar iyi geceler..

Üye
    farmakoloji112 Avatarı

Son Giriş
    22.06-2016
    Saat
    01:03
    Yaşadığı Yer
    GÜMÜŞHANE

farmakoloji112

Bülent bey bende annemin üzerine sağlık kurulu raporu ile araç almak istiyom. özür oranı 91 yalnız ruhsal ve duygusal kutucuğu işaretli. Vasi konusunda sıkıntı çıkarırlarmı..

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    13.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye

Ufukalp

@cem006
    Şu anki yasa ve yönetmeliklere göre raporunuz 2018 de de geçerli olacaktır, tabi o zamana kadar değişen birşey olmazsa.
    @farmakoloji112
    Normalde vasi istenmesi için zihinsel kutucuğu işaretlenmiş olmalı ama kimin ne isteyeceği belli olmuyor ki.
    Bazen de rahatsızlık zihinsel olduğu halde ruhsal duygusal işaretleyebiliyorlar.

Üye
    farmakoloji112 Avatarı

Son Giriş
    22.06-2016
    Saat
    01:03
    Yaşadığı Yer
    GÜMÜŞHANE

farmakoloji112

Ufuk bey sıkıntı trafik tescilindemi oluyor

Üye
    Ufukalp Avatarı

Son Giriş
    13.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye

Ufukalp

Vekalet aşamasında noterde ve tescil aşamasında trafik tescil şubede.

Üye
    cem006 Avatarı

Gerçek Adı
    cem
    Son Giriş
    17.04-2016
    Saat
    01:10
    Yaşadığı Yer
    ankara

cem006

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    ufuk bey çok teşekkür ederim şuanki durum devam ederse raporu yenilemeden tekrar araç alabileceğiz demekki.. Abimin ailesi genişledi dün bir oğlu daha oldu bagajı büyük bir araca ihtiyacı var inşallah bizi tekrar raporla uğraştırmazlar saolun tekrar cevabınız için

Sayfa 12 / 14 İlkİlk ... 2891011121314 SonSon

LinkBacks (?)

1. 06.05-2015, 10:00
  2. 06.05-2015, 00:35

Başlığın Etiketleri