Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    fatih01 Avatarı

Son Giriş
    18.09-2016
    Saat
    19:29
    Yaşadığı Yer
    ADANA doğumlu,görev yeri KIRŞEHİR

fatih01

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Ben kasım ayında özel bir hastaneden 20 ytl karşılığı raporumu aldım,gerekli sınavları geçtim, geçen hafta da ehliyetimi cebime koydum.

Üye
    Askin_Keskin Avatarı

Son Giriş
    15.06-2016
    Saat
    12:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

Askin_Keskin

fatih arkadaşım o bir özel hastane dediğin hangi hastane

Üye
    neptune Avatarı

Son Giriş
    04.07-2010
    Saat
    11:05
    Yaşadığı Yer
    istanbul

neptune

OturanBoğa, iyi bilemeyebilirim ama bu 1998 tarihli genelge hala yürürlükte mi? Şu anda 2006 tarihli olan uygulanmıyor mu? : TTB - MEVZUAT - SÜRÜCÜ ADAYLARI VE SÜRÜCÜLERDE ARANACAK SAĞLIK ŞARTLARI İLE MUAYENELERİNE DAİR YÖNETMELİK

Bir de ben konuya biraz farklı bakabilir miyim?

Diyelim ki ortopedik bir rahatsızlığımız var, sık rastlanmayan bir sorun ve ameliyat gerektiriyor. "Özel çalışan, ancak tabii ki devlet tarafından yetkilendirilmiş" bir ortopediste gittik, bizi muayene etti, bu tür ameliyatların çok sık yapılmadığını, bu yüzden pek tecrübesinin olmadığını, ayrıca müdahale sonrası sık problem çıkabildiğini ve bu yüzden kendisine çok güvenmediğini ve sorun çıkmasını istemediğini söyleyerek ameliyat olma talebinizi reddetti.

Bu konuda ne düşünürsünüz? Sizce şikayet edilmeli mi? Şikayet edilirse ceza almalı mı?

Peki diyelim ki aynı senaryo ile başka bir ortopediste müracaat ettiniz ve bu doktor sizin sorununuzu çözme konusunda yetkin. Ancak siz -diyelim ki- Budistsiniz. Ve doktor size -kendi inançları doğrultusunda- Budistleri tedavi etmediğini ve bir başka doktora gitmeniz gerektiğini söyledi.

Bu konuda ne düşünürsünüz? Sizce şikayet edilmeli mi? Edilirse ceza almalı mı?

Müracaat edilen özel hastaneler rapor vermeyi kişi engelli olduğu için mi, yoksa bazı tartışmalı engellerde kendilerinden kaynaklanmayan sorunlarla uğraşmak zorunda kalabileceği için mi reddediyor?
    Ayırımcılığın ne olduğunu ve sınırlarını iyi değerlendirmek gerek.

Bir ikinci nokta ise - sağlık sisteminde özelleşmenin iyi veya kötü olması başka bir tartışma konusu olarak- normal şartlar altında "özel" bir sağlık işletmesinin veya doktorun kendisine müracaat eden bir hastayı, sağlık sisteminde hastaların bazı şartlarla hekim, kurum vs seçme hakkı olmasına rağmen, ayırımcılıktan korunma ve aciliyet, vs gibi kanunla güvence altına alınmış şartlar dışında kabul etmeme hakkı olmamalı mı? Hastaların istediği özel doktora gitme hakkı varken sağlık personeline bu hakkı vermediğimiz takdirde bu sefer biz sağlık personeline ayırımcılık uygulamış olmaz mıyız?

Not: Lütfen yukarıdaki yazı hakkında kanaatinizi oluşturduktan sonra spoileri okuyun:

Spoiler Spoiler/Ayrıntı İçerik:

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

neptune, bahsi geçen iki genelge konu itibarıyla iki farklı genelge. Benim söylediğim, hastanelerin sürücü olur raporu verebilmelerini düzenleyen genelge. Senin aktardığın ise, sürücü olur raporu vermeye yetkili hastanelerin, sürücü adaylarının sağlık koşullarını hangi kriterlerle değerlendirmeleri gerektiğini düzenleyen genelge.

Tartışmaya açmak istediğin konu ile bu başlıkta yer alan konu bence bir biriyle uyumlu değil. Bir doktorun hastayı reddetme hakkı var tabii. Ama burada öyle bir uzmanlık aranmıyor ki. Çok basit bir sürücü olur raporundan bahsediyoruz. Bahsettiğimiz raporun hastanelerden alınması 3 dakika sürüyor! "Ben karışmam" denebilecek bi uzmanlık gerekmiyor yani.
    Yönetmelik belli, başvuran kişinin sağlık koşulları belli; yönetmeliğe bakacak ve öngörülen değerlendirmeyi yapacak. Bu kadar.

Ve, Selda'nın da yazdığı gibi, başvuran kişi doktora kadar gidemiyor ki! Daha kapıdayken "h sınıfı sürücü belgesi için rapor vermiyoruz" diyorlar! Yani ortada değerlendirilmiş bir vaka da yok henüz.
    İşte benim itirazım da buna. Madem ki sağlık bakanlığı sürücü olur raporu düzenlemek için yetki ve sorumluluk vermiş; o halde başvuruları kabul etmek ve yönetmelikle düzenlenen şekilde değerlendirme yapmak zorundadırlar. Zira bu yetkiyi nasıl kullanacakları, olası aksamalarda ne tür yaptırımlarla karşılaşacakları da aynı mevzuatta belirlenmiştir. Hastane buna uymuyorsa, öngörülen cezalandırma için başvurmak da vatandaşın en doğal hakkıdır.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Askin_Keskin Avatarı

Son Giriş
    15.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

Askin_Keskin

seda hanımında dediği gibi danışmanı geçmek mümkün değil...gerçi danışmanlarınd bu konuyla ilgili bilgi sahibi olduklarına inanmıyorum.

Üye
    neptune Avatarı

Son Giriş
    04.07-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul

neptune

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa Mesajı Gör
    Tartışmaya açmak istediğin konu ile bu başlıkta yer alan konu bence bir biriyle uyumlu değil. Bir doktorun hastayı reddetme hakkı var tabii. Ama burada öyle bir uzmanlık aranmıyor ki. Çok basit bir sürücü olur raporundan bahsediyoruz. Bahsettiğimiz raporun hastanelerden alınması 3 dakika sürüyor! "Ben karışmam" denebilecek bi uzmanlık gerekmiyor yani.
    Yönetmelik belli, başvuran kişinin sağlık koşulları belli; yönetmeliğe bakacak ve öngörülen değerlendirmeyi yapacak. Bu kadar.
    Temelde uyumlu gibi düşünmüştüm. Zira her durumda sonuç özel bir doktorun/ya da sağlık işletmesinin hastayı reddetme hakkı olup olmadığına geliyor. Bazı arkadaşlar ifadenin doktordan gelmediğini söylese bile, bu kuruluşun tıbbi duruşunu gösterdiği için tıbbi bir ifade olarak değerlendirilmeli. Bu red hakkının kullanılmasında Tıbbi Deontoloji Tüzüğü hariç tutulan koşulları düzenlemiş. Genelgelerin bu tüzüğe aykırı maddelerinin hukuk önünde geçerli olabileceğini sanmıyorum. Yine de şikayet edecek arkadaş olursa sonucu bizimle paylaşırsa aydınlanmış oluruz.

Kişisel olarak görevlendirme ve yetkilendirme arasında bir fark olduğunu ve bir özel tıp doktorunun ya da kuruluşunun hizmetin niteliği açısından temel bazı yaptırımlara tabi tutulmasının doğru, ama niceliği açısından yanlış olduğunu düşünüyorum. Aslında bunu kamu görevi ifa edenler için de düşünüyorum ama ne yazık ki bunun gerçekleşmesi daha uzun süre alacak gibi.

Zira insan sağlığı ile doğrudan ilgilenen, insan hayatını manipüle eden bir meslek grubunun çalışması üzerine meslek örgütlerince kabul edilen ya da öngörülen sınırlamalar dışında baskı sokmak pek doğru değil. Yaptığı işin sağlığına doğrudan etki edebilir.

Ayrıca sözünü ettiğin genelgede öngörülen yaptırımların sağlık kuruluşu için nicel değil nitel aykırılıklarda yaptırımlar getirmesi için maddelendirilmiş olduğunu düşünüyorum; zira genelgede kurulun toplantı saatlerinden raporun fiyatlandırmasına kadar birçok unsur için herhangi bir mecburiyet getirilmemiş. Zaten demokratik bir sistemde, özel bir kuruluş için bu yapılmamalı da. Ve meğer ki bu genelge ile kuruluş mecbur tutulmuş ve işletme de bazı gruplarda rapor vermekten kaçınıyor olsa, bunun için her ehliyet sınıfında yukarıdaki unsurlarda ayrı düzenlemeler yapıp zaten insanları reddediyor gibi görünmeden bazı gruplarda kendisini rapor taleplerinden dışarıda tutabilir.

Bir de hala sözünü ettiğin genelgenin geçerli olduğuna dair şüphelerim var. Zira artık raporlar kurul aracılığı ile verilmiyor. Artık birçok sınıf ve koşul için kurul bir yana, uzman hekim bile gerekmiyor. Bu yüzden bu genelgenin hala uygulandığını düşünmüyorum. Ayrıca bu genelgeye benzer ve sonraki tarihli başka genelgeler de var; örneğin 29 Nisan 2004 tarihli bir başka tebliğ var; ve bu TTB - MEVZUAT - SÜRÜCÜ ADAYI SAĞLIK RAPORU DÜZENLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ 'in başında "30 Eylül 2006 Tarihli ve 26305 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Tebliğ ile yürürlükten kaldırılmıştır." ifadesi var. Benim yazdığım ve şu an uygulanan genelge ise Resmi Gazete'de 26.09.2006 tarihinde yayınlanmış. Hangilerinin yürürlükte olduğunu araştırmakta fayda var.

Bir de neden bu işletmelerin H sınıfı ehliyet raporu vermediklerini düşünüyorsunuz? Sadece keyiflerinden olduğunu sanmıyorum. Biraz değinilmiş ama çok açık yazılmamış. Eğer yazarsanız belki başka fikirler de öne sürebilirim.

Herkese selamlar.

Üye
    lakoste Avatarı

Gerçek Adı
    metin/tolga
    Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    14:59
    Yaşadığı Yer
    istanbuL .

lakoste

selda hnm ben başakta oturuyorum ve küçükçekmece degiıde ataköy de bildiginiz varmı ...

neptune şmdi özell Hastane H sınıfı ehliyet veriyormu vermiyormu ya ewet ya hayır de. Yada bilen biri varsa söylesin Özel bir hastane ...

teşk koay gelsin..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

neptune, abicim sen kimin tarafındasın
    Şaka bir yana, en güzeli, Sağlık Bakanlığı'na Bilgi Edinme kapsamında sormak. Sordum gitti!
    Bilindiği üzere Sürücü Olur Raporu, devlet hastaneleri ve sürücü olur raporu vermeye yetkili özel hastaneler tarafından verilmektedir.
    1- Sağlık Bakanlığı'ndan sürücü olur raporu verme yetkisi almış olan özel hastanelerin, A-B-C-D vb. tüm sınıflar için sürücü olur raporu verirken, sakatlar için olan H sınıfı sürücü olur raporu vermeme, "H sınıfı sürücü belgesi için rapor vermiyoruz" deme hakları var mıdır?
    2- 07.05.1998 / 6094 B100TSH0150008 Sayılı Sürücü Olur Raporlarının Düzenlenmesi Hakkında Genelge (saglik.gov.tr/extras/mevzuat/g_surucu_gen.pdf) halen yürürlükte midir? Değilse, Sürücü Olur Raporlarının Düzenlenmesi hangi yönetmelik ve genelge ile düzenlenmektedir? İlgili mevzuata göre, "H sınıfı sürücü belgesi için rapor vermiyoruz" d,yen özel hastane yetkilileri için bir yaptırım sözkonusu mudur?

Not: Bakanlığın Bilgi Edinme sayfası hata verdi. Yarın yine denicem
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    neptune Avatarı

Son Giriş
    04.07-2010
    Saat
    Yaşadığı Yer
    istanbul

neptune

neptune, abicim sen kimin tarafındasın
    Neyse ki kuyucak bu topiği görmemiş, dolduruverirdi bu sözün altını.

Şaka bir yana, en güzeli, Sağlık Bakanlığı'na Bilgi Edinme kapsamında sormak. Sordum gitti!
    ......
    Not: Bakanlığın Bilgi Edinme sayfası hata verdi. Yarın yine denicem
    Sorabildin mi?

Üye
    Cango Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:32
    Yaşadığı Yer
    İzmir

Cango

Ehliyet raporu almak için hiç uğraşmadım gittim sürücü kursuna onlar alıyormuş benim yerime aldılar özel bir hastaneden ehliyetimi aldım cebime koydum şimdide sıra arabaya geldi onun raporunuda devlet hst.sinden alacağım.

Üye
    Askin_Keskin Avatarı

Son Giriş
    15.06-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

Askin_Keskin

cango hangi sürücükursundan aldınız ehliyetinizi ?

Üye
    Cango Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    16:32
    Yaşadığı Yer
    İzmir

Cango

Karşıyaka Sema sürücü kursu.

granix
    Misafir Üye
    granix Avatarı

granix

spastik hastalıkgı var ise h sınıfı ehliyet raporu vermiyorlar 2 defa denedim vermediler

Üye
    lakoste Avatarı

Gerçek Adı
    metin/tolga
    Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    14:59
    Yaşadığı Yer
    istanbuL .

lakoste

hayır kas hastalıgı olanlar için..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Yok, hala çalışmıyor sağlık bakanlığı'nın bilgi edinme sayfası!

Sayfa 2 / 3 İlkİlk 123 SonSon