Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    selocan Avatarı

Son Giriş
    22.09-2014
    Saat
    14:21
    Yaşadığı Yer
    İZMİR - TÜRKİYE

selocan Doğuştan özürlüyüm. %40 raporum var. ÖTV'siz araç alabilir miyim?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Merhab arakdaşlar,

Ben Doğuştan özürlüyüm %40 Heyet raporum Var ARABA ALABİLİRMİYİM = model araç almak için neler yapmalıyım Şuan bende B sınıfı ehliyet var ve 2011 Model Fiat Doblo araçım var kullandığım ama her hangi bir özürlü vs indiriminden faydalanmıyorum.

Sırası ile benim ne yapmam gerekiyor ve özürlü olamam nedeni ile alacağım 0 Model araçtan benim ne gibi avantajlarım olur .

Benim beğendiğim almak istediğim araç şuan 60.ooo civarında ww jetta düşünüyorum Eğer sizin tecrübeniz ve araç önerileriniz varsa onlarında yazabilirmisiniz.

Şimdiden ilgilnize teşşekürler

Forum Moderatörü
    Liljan Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:43
    Yaşadığı Yer
    izmir

Liljan

selocan;

B sınıfı ol ehliyetinizi H sınıfı na çevirmeniz gerekiyor ...
    devlet hastanesinden heyet raporu alıcaksınız öncelikli olarak H sınıfı ehliyet alabilir tertibatlı araç kullanması uygundur yazmalı raporunuzda ...
    engelinizin ortopedik olması gerekiyor ...
    araç alımı için alınan raporda oran önemli değildir % 1 dahi olabilir ...
    bu raporu ve ehliyetinizi aldıktan sonra aracınızı beğenip alırsınız 38 ötv ödemezsiniz .
    MTV den muaf olursunuz ödemezsiniz...
    araç ta özel tertibat olduğu için sadece siz kullanabiliriniz ve sadece 2000 motora kadar otomobil alabilirsiniz ...
    ruhsata isim işletirseniz o kişide sizin aracınızı kullanabilir trafik durduğu zaman sorun olmaz ...
    her 5 yılda bir ÖTV den muaf sıfır bir araç alma hakkınız var aracı 5 yıl sonunda sattığınızzaman rayiç bedelinden satarsınız ötv düşülmez ...
    5 yıldan önce satarsanız size yapılan ötv indirimini geri ödersiniz ...

Üye
    selocan Avatarı

Son Giriş
    22.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR - TÜRKİYE

selocan

Lilian,

İlgin teşekkürler şuan kullandığım arabayı elden çıkartıp ve bu prösödörleri halletmediy düşünüyorum kendim Ortepedik özürlüyüm

Şİmdi, ben bu B sınıfını H çevirmek için tam olarak ne yapmam gerekli acaba ehliyet kursunamı yazılcam tekrardan

birde Heyet raporunundaki özür oranım %40 düşük gelirse ÖTV ve MTV fayalanabilirim değilmi ?

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    06:31
    Yaşadığı Yer
    Konya

KKELEBEKK

selocan merhabalar,
    Kimler araç alımında vergi avantajından yararlanabilir sorusunun cevabı burada şuradaki ortopedik rahatsızlıklardan birisi olması gerekir öncelikle. Rahatsızlığınız bunlardan biriyse, rapor oranınınız % 40'ın altına düşsede ÖTV ve MTV'den muaf olabilirsiniz. H sınıfına çevirmek için, yine bu başlıkta belirtilen ibarelerin olduğu, H sınıfı ehliyet alır raporu almalısınız. Daha sonra özel donanımlı aracı bulunun bir sürücü kursuna giderek sadece direksiyon sınavına girmelisiniz, oradan alınacak H sınıfı sürücü adayı olur belgesi ile emniyet başvurmalısınız. Dilekçe ekinde alınan sertifika eklenecek ve ehliyetiniz H sınıfı olarak değişmiş olacaktır. Tüm bu işlemler 500 TL üzeri bir fiyat tutar....

Ayrıca ÖTV oranı % 38 değil, % 40'tır. Şuradan hesaplatabilirsiniz: Ötvsiz Otomobil Fiyat Hesaplama Programı-> Seyfettin KAHVECİ

Ve H sınıfı sürücü belgesi olan herkes birbirinin aracını kullanabilir: Sakatların kullandığı araçlarda bulunması zorunlu DAMGALI PLAKALAR iptal edildi!

Üye
    selocan Avatarı

Son Giriş
    22.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR - TÜRKİYE

selocan

çok teşekkürler ben bu işlemleri yapacağım ve tüm işlemleri adım adım buradan paylaşacağım

Forum Moderatörü
    Liljan Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir

Liljan

araç için alacağınız rapor oranını etkilemez sizi aracı alınca ötv dende mtv ende faydalınacaksnız
    heyet raporu alın H sınıfı ehliye alabilir trtibatlı araç kullanabilir dye ondan sonra sürücü kursuna müracaat edin

seyfi demirsoyda işlemler kolay tavsiye ederim

Üye
    selocan Avatarı

Son Giriş
    22.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR - TÜRKİYE

selocan

Liljan ,

Yardımların ve yazdıkların için Teşekkürler benim az biraz kafam karıştı şöyle ki Sırası İle Yazarsam Anladıklarımı ?

1) Ben Devlet Hastanesine H sınıfı Ehliyet Almak için Başvuracağım ve Heyet Raporunda Özel tertibatlı araç kullanabilir H sınıfı ehliyet alabilir yazacak
    2) Sürücü Kursuna Gideceğim ödemelerden sonra Sadece Direksiyon sınavına girip Ehliyetimi B ' den H çevireceğim
    3) 0 Model Almak istediğim aracı alacağım ve ÖTV ve MTV ödemeyeceğim
    4 ) Bende Doğuştan sol bağımda kalça çıkığı ve zeminde 7 cm kısalık femuar başı yokluğu var Nasıl bir Araç Önerirsiniz Şuan Kullandığım Araç Fiat Doblo 2011 Model

Yanlış varmı ? varsa lütfen yazarmısın ?

anladım ben ilk olarak
    1 Heyet raporu alacağım sonra
    2 ehliyet kursuna ehliyetim B den H çevireceğim
    3 0 Model Araç Alacağım

Forum Moderatörü
    Liljan Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir

Liljan

evet...
    tertibatla ilgili dr yazıyor rapora mesala benim sorunum sağ bacak soldan fren gaz tertibatlı yazdı...
    siz durumunuza uygun size hangisi kola gelecekse dr ile diyalog kurun izah edin ortopedi doktoruna
    araç konusuna gelince 2000 motora kadar alma hakkınız var seçim

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya

KKELEBEKK

selocan, sizin rahatsızlığınız sol alt ekstremite ise özel donanım ibareli değil otomatik vitesli araç kullanır, h sınıfı ehliyet alır ibareli alacaksınız raporu. Bu ibareyle ÖTV ve MTV'den muaf olabilirsiniz...2000 değil 1,6 cc ye kadar araçları alabilirsiniz.

Forum Moderatörü
    Liljan Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    izmir

Liljan

Kkelebekk; orda 2000 motora kadar demek istedim yani geçemez üstüne anlamında

Üye
    selocan Avatarı

Son Giriş
    22.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR - TÜRKİYE

selocan

Merhaba,

Pazartesi İşlemleri Başlatıyorum kendim %40 sol bacağımdan engeliyim elimde Öneden farklı hastanelerden çeşitli amaçlar ile alınmış %40 Özürlü Raporu var Umarım Bu yeni raporuda %40 olarak alabilirim.

Şimdi alacağım raporda H sınıfı Ehliyet Alabilir, Otomatik Vitesli Araç Kullanır, ÖTV ve MTV yararlanır ibaresi Yazacak değilmi ?

Benim Sorum ve çekincem şu eğer rapor %40 altında çıkarsa ne olacak Bağlı olduğum vergi dairesi %40 altında olursa MTV den faydalanamazsın diyor.

Ne yapmam gerekli sizce ?

Almayı DÜşündüğüm araç ise ww Caddyy 1.6 confort modeli

Cevaplarınızı - tecrübelerinizi bekliyorum

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Konya

KKELEBEKK

Otomatik vitesli araç kullanır, H sınıfı ehliyet alır ibaresi olmalı. Rapor oranının önemi yok, kaç olursa olsun ÖTV ve MTV'den muaf olursunuz.
    Ancak Caddy ticari araç olduğundan % 10 oranında ÖTV' muaf olursunuz.
    Malul ve Engellilere Ait Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Uygulaması
    Hangi tür araçlar ÖTV istisnalı olarak satın alınabilir?

Üye
    selocan Avatarı

Son Giriş
    22.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR - TÜRKİYE

selocan

Biraz Önce araba bayisi ile görüştüm Özür oranı %40 altındaysa MTV ve ÖTV den faydalanamazsınız diyor aynı şeyi vergi daireside söyledi bu konuda tecrübesi olan ve araaç alan arkadaşlar varmı yardımcı olurmusunuz

ceylanlılı

arkadaşlar %40 altında raporu olanlar engelli sayılmıyorlar ve engelli haklarından faydalanamıyorlar

Üye
    selocan Avatarı

Son Giriş
    22.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İZMİR - TÜRKİYE

selocan

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    evet benim önceden Farklı hastanelerden alınmış 4-5 adet raporum 0 model araç almak için haftaya heyete gireceğim umarım sorun çıkmaz 40 altında olursa bir şeye yaramıyor.

Sayfa 1 / 3 123 SonSon