+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 3 1 2 3 SonSon
Toplam 33 mesajın 1-15 arasındakiler
Otomobil alımındaki ÖTV indirimi nasıl hesaplanıyor?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

n.can Otomobil alımındaki ÖTV indirimi nasıl hesaplanıyor?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    mrhb arkadaşlar ben renault magane 1.6 almak istiyorum aracın fiyatı 33500 tl nasıl ötv ve başka ne gibi indirimler var vede nasıl hesaplanıyor tam olarak ben kaç tl ödemem gerekir . renault baii bilgisayarlarda sorun var diye net bilgi vermediler lütfen bilgilerinizi paylaşın

saygılar

unknown34

33 500 su sekilde hesaplıyorlar

Arcın net fiyatına Kdv ekleyip üzerine ötv eklendiği için

33 500 Ytl den önce % 18 sonra %37 çıkarıyorlar bildiğim kadarı ile

33 500 luk araba yanlış olmasın sana 24 100 veya 24 600 gibi bir rakama gelmesi lazım .

yani direk %37 çıkarmıyoruz ayrıca bayi bu indirimi yaptı diye indirim yapmıcak diye bi kayde yok bu indirimi devlet yapıyor.
    Zaten kriz var peşinat indimi falan isteyin iyi pazarlık edin aynı aracı birkaç bayiden sordurun ve mutlaka ilk yardım cantası ve yangın tüpü isteyin ayrıca pazarlıktan sonra ilk servis bakımına para vermem servis ceki isterim diyim kısaca sömürebildiğiniz kadar sömurum kriz var

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de
    Genel Yayın Yönetmeni
    Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    20.09-2014
    Saat
    23:41
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Twitter Hesabım

OturanBoğa

Yaklaşık hesap da şu: Aracın sıradan anahtar teslim fiyatı / 1.37
    Yani yaklaşık: 33500 / 1.37 = 24450 TL
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

n.can ötv hesabı nasıl yapılıyor

arkadaşlar ben megene 1.4 almayı düşünüyorum internetten 30500 tl görünüyo %95 oğlumun raporu var bu araba bana kaç tlye gelir slm ve saygılar

kenan06

n.can arkadaşım
    ÖTV indirimli bir aracın fiyatı ,aracın hiçbir vergi konmadan önceki fiyatının yani çıplak fiyatının üzerine KDV yi ekledikten sonra çıkan fiyattır.

yani sizin düşündüğünüz 30.500 tl olan bir aracı yetkili satıcı size ÖTV indirimli fiyatını ortalama olarak 21.000-22.500 tl gibi bir fiyat çıkarırlar. Bu firmalara göre değişkenlik gösterebilir.

baxter

Arkadaşlar, bu konuda fazlasıyla araştırma yaptım. Forumlarda genelde bu konuda yalnıs bilgiler verilmekte. Işin özü şu şekilde :

Aracın net fiyatı + ötv + kdv + plakava,mtv = aracın fiyatı

Örnegin araç 35,500lira, eski sisteme göre 35,5bin lira olan bir araç ortalama 25,915lira olması gerekiyor fakat durum şöyle ki

Net : 23,219
    Ötv(23.219+%27) : 6.269
    Ara toplam:29485

Kdv (29485+%18) : 5308
    Ara toplam:34792

Mtv,Plaka: 704
    Toplam 35500 tavsiye edilen fiyat. Bu arada aracın kdv si ötv eklendikten sonra hesaplanmaktadır böylelikle 1-2 bin lira aracın fiyatı artmaktadır. Yani ötv nin de kdvsi ödenmektedir, herhalde böyle bir uygulama, hesaplama baska hic bir ulkede yoktur.

m.kasap1

Bülent kardeş
    ama ben tam anlayamadım özürlünün ödemediği vergiler hangileri, ötv'nin yanında kdv ve plaka masraflarında ödenmeyen kısımlar varmı varsa nekadar

macik79

Merhabalar arkadaşım Hesap yaparken aracın net satış fiyatı x 1.18 x 1.37 = 33500 şeklinde bulmamız gerekiyor. Çok denedim tersten giderek bulamadım. En sonunda bir kat sayı buldum kendim tam olarak kat sayı 0.618582 dir. Yani sizin arabanızın KDV li ve ÖTV li fiyatı 33500 tl Aracın net fiyatı = 33500 x 0.618582 = 20.722 tl imiş. 20.722 x 1.18 KDV =24452 tl ye aracı alabilirsiniz. Plaka masrafı sigorta masrafı ile +400 yada +600 fark olabilir. Ama firma bu rakamdan fazla istiyorsa bilinki fazla istiyor. Bu arada aracı aldığınız bayinin vergi dairesine başvurup  KDV yi geri talep edebilir ve vergi dairesinden gelen ret yazısı ie vergi mahkemesine başvurup  lik kdv yide geriye alabilirsiniz. Yalnız bu katsayıyı unutmayın bir aracın KDV siz ve ÖTV siz fiyatını bulmak için 0.618582 ile çarpmanız yeterli İşte sağlaması 20.722 x 1.18 x1.37 =33.499 TL masraflarla 300 yada 500 fazla olabilir. Daha fazlasını isterlerse vermeyin Selamlar. Mevlüt AÇIK bilgi almak isterseniz google ye Mevlüt AÇIK eserleri yazarak bana ulaşabilirsiniz. Bu arada ressamım Görüşebilmek ümidiyle

30.500 x 0.618582 = 18866 tl KDV siz ve ÖTV siz fiyatı buna KDV yi ekleyince sizin vereceğiniz para çıkar. Yani 18.866 x 1.18=22.262 TL ye alabilirsiniz. Masraflarla 300-500 tl fazla olabilir Selamlar

Genel Yayın Yönetmeni
    Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    20.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Twitter Hesabım

OturanBoğa

Mevlüt arkadaşımızın formülü: (Anahtar teslim fiyatı x 0.618582) x 1.18

Anahtar teslim fiyatı / 1.37 formülü de yaklaşık yakın bir fiyat çıkartıyor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Dvtckr

Merhabalar, başlıkdtaki konuyla ilgili bir sorum olacak, benim yürüme engelli iki kardeşim var, ikisininde engel oranı %80 üzerinde. benim öğrenmek istediğim konu şu; araç alırken ötv indiriminden iki kardeşim ayrı ayrı mı faydalanmalı? yada iki kişi olmaları nedeniyle tek bir araç alırken normal indirimden daha fazlası olabilyor mu? bilgi verirseniz cok sevinirim şimdiden teşekkürler.

kazazede

ikiside ortopedik engelli olduğu için ayrı ayrı faydalabilirler.ikisininde rahatsızlığı aynı ise aynı özel tertibatlı aracı birlikte kullanabilirler.
    ama ötv indiriminden yararlanmaları için öncelikle raporlarında ötv muafiyetli araba alabilir ibaresi olmalı ve H SINIFI ehliyetleri olması gereklidir.

Dvtckr

Cevabınız için teşekkür ederim, ikiside aynı engele sahip, yürüme engeli. H sınıfı ehliyet tam olarak nedir? kardeşlerim araç vb hiç bir şey kullanamazlar, tekerlekli sandalyeyi dahi zor kullanıyorlar, oda birinin yardımı ile.

Genel Yayın Yönetmeni
    Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    20.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Twitter Hesabım

OturanBoğa

% 90 ve üzeri rapor olmadığı sürece kardeşleriniz adına vergi isttisnalı araç alamazsınız maalesef.

editorr01

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    bu ötv hesabı yanlış değil mi? sonuçta hesap makinesinden yapılan yüzde hesabıyla tutmuyor örnek
    mesela araç 40.000 TL
    40.000 X 18 % = 7200 bu kdv. şimdi kdv yi ana paradan çıkarırsak
    40.000-7200 = 32.800 bu aracın kdvsiz hali şimdi ötv yi çıkarırsak
    32.700 X 37 % = 12.136 buda ötv. ötv yi çıkarırsak
    32.700-12.136 = 20.664 buda ötvsiz hali şimdi kalan miktara kdv eklersek
    20.664 X 18 % = 24.383 aracın ödenecek miktarı
    sizin hesapta ise
    40.000/1,18= 33898 /1,37 = 24743 X 1,18 = 29126 çıkıyor.
    benim hesapta 24.383 sizin hesapta 29.126 arada 4743 TL fark var.
    bir diğer hesap ise
    anapara X 0,18 = kdv anapara – kdv kalan miktar X 0,37 = ötv kalan miktardan -ötv = ötvsiz ve kdvsiz fiyat kdv eklerseniz onada X 0,18 = çıkan meblayı ötvsiz ve kdvsiz fiyata topla ödenecek miktar çıkıyor ortaya
    biraz karışık ama yukardaki işlemi örnekle yapabiliriz
    40.000 X 0,18 = 7,200
    40.000 – 7.200 = 32.800
    32.800 X 0,37 = 12.136
    32.800 – 12,136 = 20,664
    20.664 x 0,18 = 24.383 çıkacaktır.
    eğer sizin formül kanunla belirtilmediyse, firmalar sizden rant sağlıyor. üzücü bir durum para zor kazanılıyor.
    eğer sizin bu formül kanunla belirtilmiş ise kusura bakmayın özür dilerim amacım size yardımcı olmak. ama dünyanın her yerinde yüzde hesabı bu şekil yapılır sizin hesabı ilk defa gördüm dikkatimi çekti. yanlış olduğu kanaatindeyim.

kısaca 100 TL nin yarısı yani %50 si 50 dir
    ama 100 / 1,50 yaparsak sonuç 66.666666 diye çıkar
    arada 16 TL fark çıkar
    100 TL nin % 20 si 80 dir
    sizin hesapta 100 X 1,20 = 83,333333 çıkıyor arada 3,33333 lira fark var
    hesap makineniz varsa yüzde hesabı
    100 X 20 % ekleyecekseniz + çıkartacaksanız - işaretine basın sonuç çıkar
    100 X 20 % - = 80 çıkar
    ekleyeceksek 100 X 20 % + = 120 çıkar

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 / 3 1 2 3 SonSon

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye