Konu Kapatıldı! + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 10 1 2 3 4 5 ... SonSon
Toplam 146 mesajın 1-15 arasındakiler
İşitme cihazı ve işitme testleri ile ilgili herşeyi sorabilirsiniz..?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

Online Odyoloji İşitme cihazı ve işitme testleri ile ilgili herşeyi sorabilirsiniz..?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Engellilere özel evlilik ve arkadaşlık sitesi
    Merhaba arkadaşlar,

Türkiye'nin perakende işitme cihazı satış sektöründe, lider olan firmalardan birinde, eğitimden sorumlu personel müdürü olarak çalışmaktayım.

Trakya Üniversitesi Odyometri bölümünden 1996 yılında mezun oldum. Mezuniyet tarihimden beri kesintisiz olarak hastanelerde ve işitme cihazı satış firmalarında çalışmaktayım. Bunun haricinde yurt dışından online mesleki eğitim ve sertifikalar almaya devam etmekteyim.

Bilgi ve tecrübelerimi sizinle paylaşıp size yardımcı olabilmek beni mutlu edecektir.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

shukufe

tesekkur ederim hos geldiniz cok sevindim

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

shukufe

benim doktora gitmem lazimmis busonlari temizletmek icin
    ama koklear implant macerasindan sonra olumune nefret ediyor ocu gubi korkuyorum hastanelerden helede doktorlardan
    odio testi yapticam isitme cihazimin ayarlari icin fazla bi zarari olmaz degili temizletmezsem
    bide boru degistirmistim rastgele bir isitme cihazi bayisine
    oda beceremedi galiba kulagim agriyo diye gezerken bi baksam kaliptaki uc tirtil tirtil kendim kestim duzelttim ama olmuyo fazla
    bunlarin kulak agrisiyla alakasi olurmu online odyoloji arkadasimiz bilgi verirseniz cok sevinirim

ozgur17

3 ayrı yerde yapılan işitme testi 3 ü de farklı çıktı kardeşim 10 yaşında ortalama %50 işitme kaybı var. testler aynı zamanda yapıldı.peki neden farklı sonuclar veriyo olabilir. bir yerde %40 bir yerde %70 çıktı.

Online Odyoloji

Merhaba Shukufe,

Kulakta oluşan buşonlar, ağrı, işitme kaybı, uğultu ve enfeksiyona sebeb olabilir bu nedenle bunların varlığı farkedildiğinde temizlenmelidir.

Sizin gibi işitme cihazı kullanıcılarında, buşon oluştuğuında, yukarıda belirttiğim rahatsızlıklara ek olarak; işitme cihazında ötme (feedback), işitme cihazının kalıp ucunun kapanmasından dolayı seslerde azalma oluşur.

Buşonlu kulakta yapılan işitme testi de yanlış çıkar ve bu şekilde yapılan bir işitme testine göre işitme cihazı ayarlamasının yapılması da doğru ve memnun edici olmaz.

Her insan istemeyerek bazen hata yapabildiğinden, doktorumuz da istemeyerek bazen hata yapabilir.

Buşon temizletmek KBB doktorları için en basit işlemdir ve bundan korkmanızı veya çekinmenizi gerektiren bir şey yoktur.

Kulak kalıbınızın hortumunu değiştirmişsiniz anladığım kadarı ile, belkide kulak kalıbınızın tamamını değiştirme zamanınız gelmiştir.

Avrupada bu kalıpların 6 ayda bir değiştirilmesi tavsiye edilmektedir ve ordaki kullanıcıların çoğu bunları 6 ayda bir yenisi ile değiştirmekte.

Ülkemizde genellikle maddi sıkıntılardan dolayı yetişkinlerde kulak kalıplarının yılda bir değiştirilmesi tavisye edilmektedir, çocuklarda da 6 ayda bir değişitirilmesi tavsiye edilmektedir. Fakat malesev çok az kullanıcı bunlara dikkat etmektedir. Kulak kalıbını yenisi ile değiştirmeyi bırakın, günlük olarak veya en azından 3 günde bir kulak kalıplarını sabunlu su ile veya özel temizleme malzemeleri ile temizlemelerini tavsiye ediyoruz ama malesev bir çok kişi yıllarca hiç bunları suya bile deydirmeden kullanmaktadır. Bu kötü kullanımın sonucu olarakta dış kulak yolunda bir çok enfeksiyon gelişmekte ve bundan da genellikle kulak kalıbı ve bu kalıbı üreten kişiler suçlanmakta.

Sağlıklı bir kulak kalıbı için, kulak izi alınırken de, dış kulak yolunun temiz ve buşonsuz olması çok önemlidir.

Yinede sadece kalıp hortumunu değiştirmek isterseniz herhangi bir işitme cihazı firmasına giderek kolayca değiştirtebilirsiniz. Son hortum değişiminde yaşadığınız tecrübeden öğrendiğiniz gibi hortum ucu düzgün kesilmediğinde kulağa batma yapıp ağrı ve kaşıntıya sebep olur.

Sağlıklı günler diler, Zafer bayramınızı kutlarım.
    Onbline Odyoloji

Online Odyoloji

Merhaba Ozgur17,

Öncelikle işitme testi sonucu % olarak belirtilmez, odyogram grafiğinin ortalamaları alınır hava yolu(HY) ortalaması, kemik yolu(KY) ortalaması şeklinde belirtilir ve hafif, orta, orta -ileri ... derecede gibi değerlerle değerlendirilir. Bunlara ek olarak ta SRT ve SDS gibi konuşma testlerinin de sonuçları belirtilir yüzde olarak verdiğiniz değer belkide konuşmaları ayrd etme yüzdesidir yani SDS olarak belirtilmiştir.

Yapılan bu odyometre testi (işitme testi) subjektif bir testtir, yani %100 kesinliği olmayan bir testtir. Bu test'in tutarlığını etkileyen öncelikle hastanın dikkatli ve doğru cevaplar verip vermediğidir, hastanın kulaklarında uğultu ve çınlamalar olduğunda hastanın doğru cevap vermesi zorlaşır. Çocuk hastalar genellikle bu testin önemini kavrayamayabilir ve bu onlar için çok sıkıcı bir test olduğundan verdikleri cevaplar değişebilmektedir. Diğer bir etken testin yapıldığı ortamın sessizliği ve odyometre cihazının kalibralsyonudur. Üçüncü etkende testi yapan kişi mutlaka odyometrist veya odyolog olmalı ve işini iyi bilip dikkatli yapmasıdır.

Yukarıda belirttiğim üç etkenin en az hataya sebep verecek şekilde olması durumunda bile odyometre testlerinde +/-10dB hata payı herzaman normal kabul edilmektedir, bazı kitaplarda bu hata payı +/-15dB olarak ta kabul edilmektedir.

Geçmiş olsun, sağlıklı günler diler, zafer bayramınızı kutlarım.

Online Odyoloji

EFSANEYILDIZI

meraba onlıne odyolojı hoşgeldınız ben sadece testlerle bi bilgi almak işstiyorm bu yenı cıkan cetvele gore doktorlar oranlarını sanırım cetvele gore veriolar bu arada sizin bilginiz varsa ilgilneırsenız sizew sorum olucak sag 120 db sol 70 db bunun ozurluluk oranı kaç olabilir sizce ilginiz için ii akşamlar

Online Odyoloji

Merhaba Efsaneyıldızı,

Bahsettiğiniz konu sanırım sakatlık raporu için, işitme engelinize yüzde kaç özürlülük değeri verilebileceğidir. Bu konu yanılmıyorsam iş hekimleri alanına giren bir konu ve çok üzgünüm ama bu konu hakkında hiç bir bilgim yok.

Kulak hastalıkları ve odyolojik açıdan işitme seviyesi hakkında bahsederken yüzde değerler kullanmayız, bunun yerine hafif, orta,orta-ileri, ileri ve çok ileri derecede işitme kaybı olarak tanımlarız işitme kayıplarını. Bu açıdan baktığımızda verdiğiniz değerlere göre tahmin yürütürsem, sol kulağınızda orta-ileri derecede, sağ kulağınızda çok ileri derecede işitme kabınız var derim

İyi günler.

Üye
    Gerçek Adı
    salim kaykusuz
    Son Giriş
    17.04-2014
    Saat
    20:28
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Blog Mesajları
    1

salim52

merhaba benım kulagımda bir kac yıl önce cinlama ile başlayan ve sonra ugultu ile başlayan bir rahatsızlık başladı zaman zaman baş dönmsiyle bir rahatsılık başladı şimdi süreklı kulagım ugultulama var :% 75 felan duymuyor sag kulagım sesleri anlayamıyorum duymayan kulagıma işitme cihazi kullana bilirmıyım ve ssk lıyım nereden alabilirim para ödemem gerekırmı ses cihazina saygılar

EFSANEYILDIZI

evet onlıne odyoloji dedigin gibi aynısı cıkıooo bu ozurlu rapor için alınıoo dimi ilgilendigin için cok saol elıne saglık hşçklın

Online Odyoloji

Merhaba Salim52,

Ayrıntılı işitme testi sonuçları görülmeden iştme cihazı kullanmanız uygundur denmesi doğru değildir ve işitme cihazı ihtiyacınız varsa buna öncelikle bir KBB Dr.'u karar vermesi gerekir. Bu nedenle yapmanız gereken bir devlet veya ssk hastanesine gitmek ve bir Kulak Burun Boğaz Doktoruna muayene olup doktorunuzun istediği tahlil ve testleri yaptırmaktır. Yapılan bu testlerin sonucuna göre doktorunuz, rahatsızlığınızın sebebine ve tedavisine karar verecek. Bu tedavi şekli ilaçla, ameliyatla veya işitme cihazı ile olabilir. Eğer doktorunuz işitme cihazı kullanmanızı uygun görürse sizi heyete sevk edecek ve sağ kulağa, sol kulağa veya her iki kulağınada işitme cihazı kullanması uygundur şeklinde bir rapor çıkartmanızı sağlayacaktır. Bu rapor ile istediğiniz bir işitme cihazı firmasına gidip raporunuza uygun istediğiniz kalite ve özelliklerde işitme cihazı alabilirsiniz. Daha sonra aldığınız işitme cihazının faturası ve işitme cihazı firması tarafından verilen diğer gerekli belgeleri alıp Sağlık raporunuz, reçeteniz, onaylı kaşeli işitme testi sonucunuz, karnenizin ön yüz fotokopisi, banka hesap cüzdanınızın fotokopisi (hesap numaranız) ile eski ismi SSK olan bugün kısa adı SGK olan Sosyal Güvenlik Bölge Müdürlüğünüze başvuracaksınız ve buradan alacağınız ödeme miktarınızı öğrenebilirsiniz. Bu ödeme hesabınıza 3-4 ay sonra yatırılacaktır.

Ödeme konusunda bazı firmalar işitme cihazı ödemesinin tamamını sizden nakit veya kredi kartı ile almaktadır daha sonra siz bu ödemenizin bir kısmını SGK'dan tahsil etmektesiniz.

Bazı firmalarda ödemenin bir kısmını sizden cihaz tesliminde tahsil eder, geri kalan kısmına senet yapar ve siz SGK'dan ödemenizi aldığınızda onlara ödemenizi yapar senedinizi geri alırsınız.

Geçmiş olsun, sağlıklı günler dilerim.

Üye
    Gerçek Adı
    salim kaykusuz
    Son Giriş
    17.04-2014
    Saat
    20:28
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL
    Blog Mesajları
    1

salim52

tşk edr sagolun

mavimsiyesil

Ortalamada 92 desibel bilateral sensori nöral işitme kaybım var. Dijital işitme cihazları kullanıyorum ama konuşmayı anlamada ( speech perception ) dudak okuma olmadan zayıf kalıyorum. Çevre seslerinde daha rahatım ama konuşma seslerinde zayıfım. Koklear implant kullanımı benim için bir seçenek midir veya SGK bunun bedelini karşılar mı ?

shukufe

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Engellilere özel evlilik ve arkadaşlık sitesi
    bir koklear implantzede benim onerim hayatinizi surdurebiliyorsaniz olan isitmenizle memnun olmalisiniz
    koklear implantla cok iyi duyacaginizi zannetmeyin isitme cihazindan biraz daha iyi
    herkeste olacak gibi birsey degil ama benim hayatimi berbat etti bu implant hic duymayanlara bile tavsiye etmem oyle bile olanlar isaret diliyle egitimle kendine yetip daha mutlu olurlar bence

Konu Kapatıldı!
Sayfa 1 / 10 1 2 3 4 5 ... SonSon

Başlığın Etiketleri

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye