1-4 Aralık 2016 tarihinde Engelsiz Yaşam Fuarı
Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 19 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    15.11-2016
    Saat
    15:26
    Yaşadığı Yer
    Türkiye

UZAKLAR Engelli aracına kesilen park cezasının iptal davası hakkında bilgi [Hukuk]

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Adıma kayıtlı engelli aracına 01/02/2013 tarihinde 77.00 TL tutarlı park cezası kesildi. 15/02/2013 tarihinde bana tebliğ edildi. 19/02/2013 tarihinde Sulh Ceza Mahkemesine itiraz ettim. İtiraz dilekçemi hem şekil hem de içerik yönünden usulüne uygun şekilde hazırlayıp mahkemeye sundum. Dilekçeme;

1-İçişleri Bakanlığının 13/10/2006 tarihli genelgesini,
    2-Araç Ruhsatı ve Engelli Park Kartımın fotokopisini,
    3-Adıma düzenlenen Trafik Ceza Tutanağını.

ekledim.

Tüm bunlardan sonra 01/04/2013 tarihinde mahkeme adıma kesilen cezanın iptal edildiğine dair kararı 1 hafta önce bana tebliğ etti.
    Bu tür uygulamalarla karşılaşan arkadaşların yasal sürede mutlaka itirazlarını yapmalarını önemle rice ediyorum.

Karar özeti kısaca şöyle;

"Muteriz hakkında 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 61/1-c maddesi gereğince .........Valiliği Emniyet Müdürlüğü Trf.Şb.Md tarafından kesilen tutanağında taşıt yolu üzerinde geçiş yolları önünde park etme kabahatinden dolayı 77,00 TL idari yaptırım cezası verilmiş ise de, itiraz edenin trafik güvenliğini tehlikeye düşürdüğüne dair bilgi ve belge bulunmadığı, yine içişleri bakanlığının 13.10.2006 tarihli genelgesi doğrultusunda engellilere sağlanan park etme kolaylığı ilkesi doğrultusunda itiraz edenin beyanlarına da itibar edilerek ....... tarih ve sayılı trafik cezasının iptaline mahkemizce karar verilmiştir."

Bilginize arkadaşlar.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    09:57
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Bilgi için teşekkürler
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    Levent54 Avatarı

Gerçek Adı
    Levent Karagöz
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    12:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

Levent54

Tebrik ederim, bu hepimize örnek olsun. Hak aramakta tembellik olmamalıdır.

Kararın fotokopisini ekleseniz iyi olur.

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    15.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye

UZAKLAR

Levent54;

Sevgili Levent, karar üzerinde kimlik bilgilerimle ilgili o kadar çok cümle varki, bu nedenle buraya kopyalamadım arkadaşım. Kusura bakmayın artık.

gidengelmez

sayın uzaklar iyi günler diler ve tebrik ederim. sulh ceza mahkemesine yazdığınız itiraz dilekçesini bana da gönderebilirmisiniz. bzorlu76@mynet.com

Üye
    kanuni Avatarı

Son Giriş
    14.11-2016
    Saat
    10:51
    Yaşadığı Yer
    istanbul

kanuni

Aracı aceleyle ters yola park yapmıştım orasıda Taksi durağıymış aracım çekildi 70 TL çekici ve park ücreti , 77 TL de eve yanlış park cezası gelmiş bende bu yolu izlesem cezanın iptali ihtimali varmıdır arkadaşlar

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    15.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye

UZAKLAR

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: gidengelmez Mesajı Gör
    sayın uzaklar iyi günler diler ve tebrik ederim. sulh ceza mahkemesine yazdığınız itiraz dilekçesini bana da gönderebilirmisiniz. bzorlu76@mynet.com
    dilekçe örneğini buraya kopyalıyorum arkadaşlar.

………. NÖBETÇİ SULH CEZA MAHKEMESİNE

İTİRAZ_EDEN___________: ad soy ad tc kimlik ve adres yazılacak

İTİRAZ EDİLEN KARAR___: ……… Emniyet Müdürlüğü Ceza İşleri Büro Amirliği’nin ………..
    tarih ve ………. sayılı Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı.

İTİRAZ_TARİHİ_________:19/02/2013

İTİRAZ KONUSU________: ……. Emniyet Müdürlüğü Ceza İşleri Büro Amirliği Tarafından tanzim edilen ……… tarih ve …….. sayılı Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı, …….. plakalı engelli aracıma düzenlenirken yapılması gereken plaka sorgulama işlemi yapılmadığından, T.C. İŞLERİ BAKANLIĞI Emniyet Genel Müdürlüğünün 13.10.2006 tarih ve B.05.1.EGM.0.85.03.03/64032-9995-171808 sayılı Malul, Gazi ve Engellilere Ait Araçların park etme süre ve şekillerini belirleyen genelgesine aykırılık göstermektedir. Söz konusu genelgenin son bendinde “Engelli vatandaşlarımız ve gazilerimizin araçlarını karayolu üzerinde 15 (onbeş) dakikayı geçmemek üzere park etmelerine trafik güvenliği açısından alınmış tedbirlere uymak ve araçlarının ön camına park kartı/gazi belgesi koymak koşulu ile izin verilecek, bu vatandaşlarımızın hareket güçlükleri dikkate alınarak, kendilerine daha hoşgörülü davranılacak, ayrıca yaya durumundaki engelli vatandaşlarımızın karşıdan karşıya geçişlerinde de gerekli yardım sağlanacaktır.” Hükmü bulunmakta ve tüm görevli personellerin bu konu hakkında azami özen göstermesi gerektiği vurgulanmaktadır. Bu genelge doğrultusunda bende 01/02/2013 günü Tirebolu İlçesinden Giresun’a gelen ve tarafıma getirilen bir paketi teslim almak üzere Keşap Minibüs Durağında azami 15 dakika süre ile ve aracımın ön camına engelli park kartımı koymak suretiyle, diğer zamanlarda yaptığım gibi trafik akışını ve güvenliğini aksatmadan aracımı park ederek bekleme yaptım. Bekleme yaptığım yer minibüslere ait durak olup, o saat itibariyle yoğun trafiğin bulunmadığı ve benim aracımında trafik akışını engelleyecek durumda olmadığı bir durumdu. Bu nedenle İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünün ilgili genelgesi gereğince engellilere sağlanan park etme kolaylığı ilkesine burada uyulmamış, gerekli müsamaha gösterilmeden ve araç plakamın sorgulanması yapılmadan ve ayrıca araç ön camına koyduğum engelli park kartımı dikkate almadan sadece Mobese kayıtları dikkate alınarak, …….. plakalı engelli aracıma düzenlenen 01/02/2012 tarih ve ……….. nolu Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağının iptal edilmesini Sayın Mahkemenizden arz ederim.

EKLER : 1 adet engelli araç ruhsat fotokopisi. Ad / Soyad
    1 adet İçişleri Bakanlığı Genelgesi.
    1 adet engelli park kartı.
    1 adet ceza tutanağı.
    1 adet park anı fotoğrafı.
    1 adet tebligat tutanağı.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: kanuni Mesajı Gör
    Aracı aceleyle ters yola park yapmıştım orasıda Taksi durağıymış aracım çekildi 70 TL çekici ve park ücreti , 77 TL de eve yanlış park cezası gelmiş bende bu yolu izlesem cezanın iptali ihtimali varmıdır arkadaşlar
    Burada önemli olan trafik güvenliği ilkesi, eğer siz trafik güvenliğini bozmadığınızı düşünüyorsanız dilekçenizi yazın, ama ters yola park yaptığınızı ve aracınızın çekildiğini belirtmişsiniz. bu durum işinizi zora sokar gibi görünüyor.

Üye
    Çapa63 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    11:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    1

Çapa63

Uzaklar, vermiş olduğun hukuki mücadelen için seni tebrik ediyorum.
    Ancak sana iki sorum olacak,
    1.Mahkeme sürecinden önce cezayı ödedin mi? yoksa ödemeden mi mahkemeye müracaat ettin.
    2.İç İşleri Bakanlığının genelgesinde, en fazla Park süresi 15 (onbeş) dakikayı geçmemek üzere park etmelerine diyor, bu süre uzun ise mahkem olumsuz bir sonuç verebilir mi? teşekkür ederim.

Forum Moderatörü
    UZAKLAR Avatarı

Son Giriş
    15.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türkiye

UZAKLAR

Mustafa Bey, cezayı ödemeden yasal süre içinde müracaat ettim mahkemeye, ben kazanacağımdan emindim çünkü park ettiğim yerde trafik güvenliği aksatacak bir yer değildi. Şunu tavsiye edebilirim size, cezayı süresinde ödersek 4/3 ünü ödüyoruz. Önce ödeyip sonrada mahkemeye gitmekde sakınca yok paranızı daha sonra alacaksınız nasılsa.
    İkinci sorunuza gelince söz konusu süreyi 5-10 dk aşmanın da bir sakıncası olacağını düşünmüyorum zira bizler hareket güçlüğü olan insanlarız, bir bankaya gittiğinde işinin ne kadar süreceğini bilemezsiniz bu nedenle bence 30 dakikada olsa mahkeme lehimize karar verecektir. Dikkat etmemiz gereken "trafik güvenliği" ilkesine riayet etmek.

Üye
    beyzaa Avatarı

Son Giriş
    30.09-2015
    Saat
    01:20
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ

beyzaa

Güzel bir paylaşım bence de. Çok Teşekkürler.

Üye
    Çapa63 Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    11:09
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    1

Çapa63

Vermiş olduğun bilgiler için çok teşekkürler. Aydınlatıcı bir paylaşım oldu...

Üye
    oktaykurus Avatarı

Gerçek Adı
    OKTAY KURUŞ
    Son Giriş
    29.11-2013
    Saat
    19:33
    Yaşadığı Yer
    ADIYAMAN

oktaykurus

Özürlü araç park yerleri 15 dk. süreli oluyor genelde ama trafik hiç bir şekilde sizin 15 dk'dan fazla kaldığınızı ispatlayamaz.(ya 15 dk boyunca polis elinde kamerayla kayıt yapacak ya da park yerinde Mobese varsa sürekli sizi kaydedecek bunlar da mümkün değil zaten.Fotoğraf ta ispatlamaz kaldığınız süreyi)Hatta benim de iptal ettirdiğim cezanın şubece dayanağı 15 dk dan fazla kalmamdı ama mahkeme;davacının 15 dk dan fazla kaldığının belgelenememesi üzerine cezayı iptal etti.

Üye
    apollo1453 Avatarı

Gerçek Adı
    Erdal
    Son Giriş
    15.09-2014
    Saat
    09:58
    Yaşadığı Yer
    Yalova

apollo1453

teşk. iyi paylaşım

Üye
    TahaAY Avatarı

Gerçek Adı
    Taha
    Son Giriş
    01.11-2016
    Saat
    16:12
    Yaşadığı Yer
    Kahramanmaraş

TahaAY

Güzel bilgi paylaşımı olmuş. Çok teşekkür ederim.

Üye
    NETBUS Avatarı

Gerçek Adı
    Megalodon
    Son Giriş
    01.12-2016
    Saat
    23:51
    Yaşadığı Yer
    Karadeniz

NETBUS

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    aynı cezayı bende yedim. yarın mahkemeye başvuracağım. umarım 92 tl ödetmezler.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon