+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 7 1 2 3 4 5 ... SonSon
Toplam 94 mesajın 1-15 arasındakiler
Evde Bakım yardımı alan kişinin sigortasını devlet yatıracak..
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size
    Üye
    Gerçek Adı
    Musa
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    14:32
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Blog Mesajları
    5

karakaya Evde Bakım yardımı alan kişinin sigortasını devlet yatıracak..

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Üzerinde çalışılan taslağa göre evde bakım yardımı alan 362 bin kişinin sigorta primlerini devlet yatıracak ve emekli olmaları sağlanacak.

Uygulama en geç 2013'te Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özürlü ya da yaşlı olması gibi nedenlerle anne, baba, çocuk, eş gibi yakınlarının bakımını üstlenen kişilerle ilgili önemli bir çalışmayı gündemine aldı. Taslağa göre, yaşlı ve özürlü yakınına kendisinden başka bakacak kimsesi olmayan, bu nedenle başka bir işte çalışamayan ve evde bakım yardımı alanlar "sosyal güvenlik" kapsamına alınacak. Bu kişilerin sigorta primlerini devlet yatıracak ve emekli olmaları sağlanacak. Uygulamadan evde bakım parası alan 362 bin kişinin yararlandırılması hedefleniyor.

Aile Bakanlığı'na bağlı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün hazırlıklarını yaptığı yeni mevzuatla öncelik yakınlarına baktığı için maddi yardım alan ve sosyal güvence kapsamında olmayan kişilere verilecek. Aile Bakanlığı, mevzuata son şeklini verdikten sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na sunacak ve söz konusu kişilerin mağduriyetlerinin giderilmesi yönünde ortak çalışma başlatılacak.

BAKANa SOSYAL GÜVENCE

Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün ana hedefini, 2007'de başlatılan "evde bakım hizmeti" uygulamasından sonra özürlü yakınlarının sosyal güvence kapsamına alınması oluşturuyor. Yeni mevzuatla, özrü, kalıcı hastalığı olan eş, çocuk, anne ve baba gibi yakınlarının bakımını üstlenen ve "evde bakım yardımı" alan vatan- daşların sosyal güvenlik sistemine dahil edilmesi yoluyla emeklilik hakkından faydalanmaları sağlanacak. Genel Müdürlük, maddi durumu yetersiz olan ve yakınlarına baktığı için çalışma yaşamına giremeyen bu kişilerin sigorta primlerinin devlet tarafından yatırılmasını öngörüyor.

362 BİN KİŞİYE YANSIYACAK

Hali hazırda özürlü veya kronik hastalığı olan yaşlı yakınlarına bakan 362 bin kişiye evde bakım hizmeti veriliyor. Özürlü yakını olan bir kişinin söz konusu evde bakım parasından yararlanabilmesi için hane halkı toplam gelirinin kişi başına düşen kısmının asgari ücretin üçte ikisinin altında olması şartı aranıyor. Örneğin, 7 kişilik bir ailenin toplam geliri 7'ye bölündüğünde rakamın 521 lirayı geçmemesi gerekiyor. 2012 itibariyle ağır özürlü raporu olan ve bu şartları taşıyan kişilerin yakınlarına aylık 634,65 lira ücret ödeniyor. Bu yardımlardan faydalananların aynı zamanda maddi durumunun yetersizliğini ve iş yaşamına katılamayışını ön plana alan Bakanlık, sosyal güvenceye yönelik çalışmasını da 362 bin kişi için başlatacak.

UYGULAMA EN GEÇ 2013'TE BAŞLAYACAK

Özürlü ve yaşlılar için hazırlanan 2011-2013 yıllarını kapsayan eylem planında 9 milyon özürlünün "ağır özürlü" olma şartı aranmaksızın "bakım sigortası" sistemine geçirilmesine yönelik başlatılan çalışma kısmi olarak sürdürülürken, sosyal güvence modelinin çok daha acil bir öncelik olduğunda karar kılındığı öğrenildi. Mevzuatın tamamlanmasının ardından uygulamanın en geç 2013'te hayata geçirilmesi planlanıyor.

(Sabah)

Kaynak : Yaşlı ve özürlü yakınına baktığı için çalışamayanlar 'sosyal güvenlik' kapsamına alınacak

seyithan Evde yakınına bakanlara devlet emeklilik hakkı tanıyor....

Sabah'ın haberine göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, özürlü ya da yaşlı olması gibi nedenlerle anne, baba, çocuk, eş gibi yakınlarının bakımını üstlenen kişilerle ilgili önemli bir çalışmayı gündemine aldı.

Taslağa göre, yaşlı ve özürlü yakınına kendisinden başka bakacak kimsesi olmayan, bu nedenle başka bir işte çalışamayan ve evde bakım yardımı alanlar "sosyal güvenlik" kapsamına alınacak.

Bu kişilerin sigorta primlerini devlet yatıracak ve emekli olmaları sağlanacak.

Uygulamadan evde bakım parası alan 362 bin kişinin yararlandırılması hedefleniyor.

Mevzuatın tamamlanmasının ardından uygulamanın en geç 2013'te hayata geçirilmesi planlanıyor.

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de
    Üye
    Gerçek Adı
    İbrahim Kalkan
    Son Giriş
    20.04-2014
    Saat
    18:13
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli

İbrahimt5

kişi başına düşen gelir 521tl olarak güncelmi yoksa 2013 tarihi içinmi geçerli olucak

seher_ogluşum

arkadaşlar duyduguma göre eger dogruysa yasa onaylanmış denildi bilgisi olan yazsın yada sitee yöneticisi rica etsek araştırımı.

seyhansonay bakım sigortası yürürlüğe girdimi?

sabahtan buyana medyada evde bakım parası alanlara devlet sigorta primini ödeyecek diye haberler yapılıyor. acaba yürürlüğe girdimi? yada sanırım yakında yürürlüğe girecek.

CrystaL

2013'de Yürürlüğe Giricek Arkadaşlar.

ş_i_f_a

yetkili birilerinden 2013 te uygulanacak diye bir açıklama yok.sabah gazetesinin el altından! öğrenip bize sunduğu bir bilgidir(ki bir zamanlar evde bakım paralarının asgari ücret üzerine çıkarılacağının da müjdesini vermişti!!).

evet böyle bir çalışmanın yapıldığını zaten biliyoruz,ama tarih konusu için birşey söylemek zor,gazetelerin haberlerini ciddiye al(a)mıyorum.

senol67

arkadaşlar benim duyduğum kadarıylada tüm ağır engellileri kapsıyacak yani kişi başına düşen askari üçreetin 3/2 lik limitde kalkacak tüm engellier faydalanacak diye en geç 2013 de başlayacak inşallah olur

ESMANUR23 Evde yakınına bakana emeklilik geliyormuş

vedi Haber - Evde yaknna bakana emeklilik geliyor - Haberi

Konuyu sitede gördüm paylaşmak istedim.
    İnşallah yanlış yere açmamışımdır.

vuralh

haber yeni değil.

Başbakanlığın 2011-2013 eylem planında bunların yapılacagı tahüt altında zaten. Merak edenler başbakanlık eylem planına baksınlar. Gazete sadece haberi güncelmiş gibi yayımlamış

Bakım Hizmetleri Stratejisi ve Eylem Planı (2011-2013)

Üye
    Gerçek Adı
    serap
    Son Giriş
    11.07-2014
    Saat
    15:43
    Yaşadığı Yer
    istanbul/şişli

oscar71

Haberi duyunca çok sevindim ,fakat merak ettiğim konu hastasına yıllardır bakan kişi 2013 den itibaren siğortalık primi ödenirse hastaya bakan kişi hangi sene emekli olabilecekki bence biz hasta bakan yakınları olarak eğer enaz 3600 gün prim sayısından hesaplayıpda yaparlarsa biz bu emekliliği zaten göremeden ölürüz gibi geliyo hastaya bakmak kolay değil bizlerde yıprandık yıpranmalardan dolayı erken emekli yapsalarda bizlerde ölmeden görebilsek...

vuralh

Serap hanım hele bi gelsin şu yasada emeklilik işini konuşacak yıllarımız olacak bence acele etmemek gerekir.

şevket

özürlüye bakan kişi nasıl emekli olacakkihadi benim annem bakım parası alacak allah gecinden versin bana birşey olsa annem yine alacakmı bakım parasını emeklilik böylemiki kalem abla bülent abi bizi bilgilendirirseniz seviniriz tşk

sunayca

Ben % 80 ağır özürlü ibaresi bulunan ( felç durumu var) eşimin bakımıyla ilgileniyorum.O 1800 gün ile malulen emekli oldu.Benim sigorta günüm dolu yaşı bekliyorum.Sağlık güvencem eşimden şu an.Öyleyse bu kanun yürürlüğe girince gün sorunum olmadığı için hemen emekli mi olacağız..

asilçocuk

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Prim günü kısa tutulmalı,erken emeklilik sağlanmalı.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 / 7 1 2 3 4 5 ... SonSon

Başlığın Etiketleri

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye