alisveris.engelliler.biz | Tekerlekli sandalye, akülü sandalye, çocuk ürünleri vb. tüm şey Engelliler.Biz alışveriş sitemizde
+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 2 / 2 İlkİlk 1 2
Toplam 21 mesajın 16-21 arasındakiler
Gözleri görmeyen kişiler evde bakım veya 2022 maaşı alabilir mi?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

muhtocan

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Evde bakım ücreti, gerekli koşulları taşıyan engelli yakınlarına, bakımını sürdürdükleri engellilerin yakınına verilen bir sosyal ödentidir.

Engelli yakınının bu ödentiden faydalanabilmesi için, engellinin yaşadığı hanede yaşayan kişilerin her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamının (hane halkı sayısına bölünmek suretiyle ) elde edilen kişi başına düşen gelir miktarı rakamının net asgari ücretin üçte ikisinden daha az olmas ön koşuldur. (2012 yılı için bu rakam 423 TL civarında olup, bu rakam her yıl değişmektedir) Bu durumda olan (ve hastane raporuna göre bakım yardımı alacak derecede ağır engeli bulunan) engelli yakını evde bakım ücreti alabilir. Bunun için engelli kişinin sağlık raporunda; “Ağır Özürlü” kısmında “Evet” yazmak zorundadır.

Bakıma muhtaç özürlülere verilecek evde bakım ücreti ikişiye kim bakıyorsa ona verilmektedir. Ancak engelli olan ve engelliye bakmakla yükümlü olan kişi arasında kan bağı olmalı ve engelli ve ona bakan kişinin ayni evde ikamet etmesi zorunludur.

Evde bakım parası için Sosyal Hizmet İl Müdürlüğüne başvurulur. Başvuru sırasında talepte bulunan engelli ve yakınından
    a) Sağlık kurulu raporu,
    b) Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
    c) İkametgâh belgesi,(Çocuk ve bakan kişi)
    d) Çocuk için 2 adet vesikalık fotoğraf
    e) SSK - Emekli Sandığı - Bağ-Kur kurumlarından alınacak gelir beyanı bilgileri
    f) Anne-Baba boşanmış ise; boşandığına dair mahkeme kararı.
    g) Bakımı yapacak kişinin dilekçesi ve engellinin vasisi varsa, vesayete ve vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı
    h) Tapudan alınacak eşler adına ev kayıt bilgileri
    ı) Varsa, öğrenim durumunu gösteren belge sureti.

İstenir. Bu belgeleri temin edip , Sosyal hizmetler il müdürlüğüne teslim edilir. Bu aşamadan sonra sosyal hizmet uzmanları başvuru yapan kişinin evine incelemeye gider.Bu incelemede engellinin bakım yardımına ihtiyacı olduğuna karar verilirse, engelliye bakan yakınına asgari ücret miktarı kadar, evde bakım parası verilir. Ancak engelli kişi evde bakım değil de, herhangi bir kurumda kalma talebinde bulunursa, o zaman engellinin bakım için kalacağı bakım merkezine asgari ücretin maaşnı 2 katı verilir... bunları taşına engelliler ister ortopedik olsun ister görme engelli olsun isterse başka engelli olsun. bu haktan yaralanır

Denetim

konuyu tam bilmeyen yada eksik bilen arkadaşların yorumları konuyu çok alakasız yerlere götürmüş evde bakım hizmetlerinden maaş almak için ağır özürlü ibaresi bulunan özürlü sağlık kurulu raporu olması lazım görme özürlü olunca evde bakım hizmeti verilmez diye bir yönetmelik yok siz raporunuzu alın Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurun başvurunuz değerlendirilecektir.

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

TOLGA_HAN

Görme engelli olupta evde bakım maaşı alan arkadaşlar varsa lütfen bizimle paylaşsınlar benim rapor oranım 100 de 64 ağır engelli olarak kabul edilmedim ve evde bakım maaşı başvurum kabul edilmedi benim gibi çok az görüpte evde bakım maaşı alan arkadaşlar varsa lütfen bizimle paylaşsınlar evde bakım maaşı almak için yatalak olmak gerekiyor deniliyor ama çevremde bir sürü yatalak olmayıpta evde bakım maaşı alan kişiler var gerçekten hakadenlere verilmiyor bu bakım parası

fulya35

tolgahan bey gozlerı hıc gormeyenler bakım maası alamıyor sız hıc alamazsınız ulkemızde bakım aylıgını alabılecek kısılerın tam yataga mahkum olmaları gerek yuruyenlerı baglamıyorlar gozlerı gormesede asıl gozlerı hıc gormuyenlerın alması lazım ama malesef kurumlar oyle demıyor gozlerı hıc gormuyenlerın raporları agır ozurlu olması gerekır tekerleklı sandalyesı ıle heryerı gıdıp gelen engellı kardeslerımız var bunlarında almaması gerekır benım kanımca bende cok arastırma yaptım hak etmedıgı halde bınlerce ınsan var maas alan

TOLGA_HAN

benim çevremde görme engelli olupta evde bakım parası alan var ama o kişininde başka hastalıklarıda var ama yatalak olmadığını iyi biliyorum benim merak ettiğim şu FULYA35 sadece görme engelli olupta evde bakım maaşı alan birileri var mı emsal göstermek istiyorum ben formda gördüm görme engelli olupta evde bakım maaşı alanlar vardı ben gece körüyüm öyle bir hastalık ki güneşli ortamda da göremiyorum hafif loş ortamda da göremiyorum şu anda görmem 100 de 30 larda ama güneşli ortamda görmem 100 de 5 bile değildir zaten karanlıkta görmem 100 de 0 neden bunları dikkate almıyorlarda sadece ikitane harf okutup senin görmen iyi diyorlar anlayamıyorum

Fulya hanım size sonuna kadar katılıyorum görme engellilere büyük bir haksızlık yapılıyor ben yanlız ne alışverişime gidebiliyorum ne hastaneye nede alışverişe ama bu saydıklarım bakıma muhtaçlık kriterine girmiyor malesef neymiş tuvalete gidebiliyormuşum sanki hayat sadece tuvaletten ibaret ne olacak bu halimiz bilmiyorum

fulya35

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    segılı tolgahan kardesım ben bakım aylıkları malul emeklılık ve vergı ındırım raporları ıle ılgılı arastırmalar yapıyorum sımdıye kadar edındıgım bılgılere gore saglık kurulundakı yonetmelık muhtaclık aylıgını kımler alır ve yararlanır dersek cok yanlıslık lar var bunların duzeltılmesı lazım bızım halımızden alnlar dıye bayan mılletvekılı aday olmustu chp den dedıkkı sıstem yanlıs o da bızı anlamaz lokman ayva olmustu bır cok arkadsımla tartıstım adam goreme engellı gozlerı goremeyen bırı olamaz sen yargılıyorsun dedı gozlerı goren bırı ıle goren kısı bır olurmu her turlu ısguzarlıklar var sosyal hızmetlerde herturlu ısguzarlıklar donuyor hastanlerdede var dayısı olan maasa baglatıyor olmayan caresız senın gıbı demem o kı bu yasanın degısmesı lazım sen gene goruyorsun hıc gormeyenler ne yapacaklar ben kendımı sızın yerınıze koyuyorumda suan kı halıme sukredıyorum rabbıme kımılerı allah benı neden engelı yarattı sucumuz ne dıye dursun

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye