Panthera: Dünyanın en hafif aktif sandalyeleri dünyanın en iyi fiyatlarıyla Türkiye'de!
Toplam 15 mesajın 1-15 arasındakiler

2 aylık down sendromlu bebek için evde bakım maaşı alınabilir mi?

Click here to increase the font size Click here to reduce the font size
  1. #1

    dua 2 aylık down sendromlu bebek için evde bakım maaşı alınabilir mi?

    İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    yakınımın bebeği down sendromlu doğdu. gerekli raporu çıkarsa evde bakım maaşı alabilir mi.
    bebekler için veriyorlar mı.

  2. #2
    Üye
    Gerçek Adı
    Babür
    Üyelik Tarihi
    03.09-2005
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Mesaj
    2.225

    Baben

    Elbette alabilir.. Engelliler için yaş söz konusu değil kriterlerde.. Bakıcının 18 yaşından büyük olması gerekir yalnızca.. Bir de uygun rapor ve kişi başına düşen gelir önemli..

  3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    Akülü sandalyelerin en iyileri, en iyi fiyatlarla alisveris.engelliler.biz'de Akülü sandalyelerin günlük kullanıma uygun modelleri çeşit ve fiyat seçenekleri ile alisveris.engelliler.biz'de Aktif sandalyeler en klas ve en iyi seçeneklerle alisveris.engelliler.biz'de Manuel sandalyelerin gündelik kullanıma uygun onlarca seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye için sayısız rampa seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Engelli çocukların yürümesi ve mobilizasyonu için gerekli onlarca ürün alisveris.engelliler.biz'de
  4. #3

    PARAPLEJİ 27

    Babür bey yanlış bilgi veriyorsunuz. En az iki (2) yaşını doldurmuş olmalıdır.

  5. #4
    Üye
    Gerçek Adı
    Babür
    Üyelik Tarihi
    03.09-2005
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Mesaj
    2.225

    Baben

    Öyle mi? Gözümden kaçmış olabilir Link verebilir misin bu konuda?

  6. #5

    PARAPLEJİ 27

    Babür Bey link vermeyi bilmiyorum da, ama kesin biliyorum ki, iki yaşını doldurmamış çocuklara aylık bağlanılmıyor. Çünkü iki yaşındaki çocuklar bebek sayılıyor ve annesi bütün ihtiyaçlarını karşılamak zorundadır.

  7. #6
    Üye
    Gerçek Adı
    Babür
    Üyelik Tarihi
    03.09-2005
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Mesaj
    2.225

    Baben

    İlgili yönetmeliğin 4. maddesinin c fıkrası:
    c) ( Değişik: RG 23/10/2007- 26679 )Bakıma Muhtaç Özürlü: Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, özürlülük sınıflandırmasına göre ağır özürlü olduğu belgelendirilenlerden; günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde yerine getirememesi nedeniyle hayatını başkasının yardımı ve bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede düşkün olduğu, her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirleri toplamı esas alınmak suretiyle; kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu birey sayısına göre kendilerine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3'ünden daha az olduğu bakım raporu ile tespit edilenleri,
    diyor. Burada yaş ile ilgili bir şey yok..

    Yönetmelik de bu sitede: T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı

    Yani yanlış anlama Sen doğru biliyorsundur da, bu tür şeyleri mevzuata dayandırmak gerekiyor. Yoksa bir anlamı olmuyor..

  8. #7

    PARAPLEJİ 27

    Babür Bey Gaziantep'te uygulama böyledir. Kendim heyette şahit oldum. zaten iki yaşına kadar sağlam çocuğun da wc, banyo, yeme-içme vb. günlük ihtiyaçlarını annesi gideriyor. Eğer iki yaşına kadar aylık bağlanılmıyorsa, bence mantıklıdır. Umarım yanılıyorum.

  9. #8
    Üye
    Gerçek Adı
    Babür
    Üyelik Tarihi
    03.09-2005
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Mesaj
    2.225

    Baben

    Evet, haklısın.. Yine de ilgili bi mevzuat var mı bi arayım bakalım.. Teşekkürler

  10. #9

    PARAPLEJİ 27

    Evet haklısınız Babür Bey, ama mevzuatı uygulayan kim..? aslında verdiğiniz kanun maddesinde bir boşluk var. orda yaş sınırından bahsedilmiyor. O boşluktan faydalanabilmek için soluğu yargıda almak lazım.

  11. #10
    Üye
    Gerçek Adı
    Babür
    Üyelik Tarihi
    03.09-2005
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Mesaj
    2.225

    Baben

    Burada da böyle diyor: İşin içinden çıkamayıp merkeze sormuşlar T.C. BAŞBAKANLIK Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü SAYI : B.02.1.SÇE.0.13.00.03-320/ ANKARA KONU: Görüş Talebi .../02/2008
    9 .Bebek veya yaşı küçük özürlülerin bakım hizmetinden yararlanmalarınınaçıklığa kavuşturulması gerekmektedir. Bebek özürlüler, sağlıklı olsalardıbile ebeveynlerinin birebir bakım ve gözetimine gereksinim duymaktadırlar.Örnek; 6 aylık Down Sendromlu bir bebeğin bakıma muhtaçlığı yaşındanmı kaynaklanmaktadır, yoksa özründen mi kaynaklanmaktadır? Özürlünün bakım hizmetinden yararlanmasındaki tek ön koşul "bakıma muhtaçözürlü" olmasıdır. Bu kapsamda yaş sınırlılığı bulunmamaktadır. Buna göre BakımHizmetleri Değerlendirme Heyeti tarafından "bakıma muhtaç özürlü" olduğubelirlenen tüm özürlülerin bakım hizmetinden yararlandırılması esastır.
    PARAPLEJİ 27,
    Sizinkiler uygulamayı yanlış yapıyormuş demek ki

    "Adana merkez, kafasına göre herkes" diye bir laf vardı eskilerde.. Böyle bi şey oluyor her halde?

    Sen de sağ ol Kalem

  12. #11

    PARAPLEJİ 27

    inşallah verdiğiniz bilgiler bazı arkadaşlarımıza faydalı olacaktır. ikinize de teşekkürler.

  13. #12

    dua

    arkadaşlar teşekkür ederim.aydınlatıcı bilgiler verdiniz.ailenin maddi şartları tamamen uyuyor.raporu kaldı.oda çıkarsa müracat edecekler.birde down sendromu ağır özürlü grubuna mı giriyor aceba.teşekkürler..

  14. #13
    Üye
    Gerçek Adı
    Babür
    Üyelik Tarihi
    03.09-2005
    Son Giriş
    18.09-2010
    Saat
    12:56
    Yaşadığı Yer
    Konya
    Mesaj
    2.225

    Baben

    Bildiğim kadarıyla evet..

    Zeka geriliği konusunda, şurada
    Down Sendromlu bireylerde, hafif derecelerden çok ağır derecelere kadar değişmekle birlikle zekâ geriliği her zaman vardır.
    diyor.. Muayene sonrası kesinleşecektir!

  15. #14
    Üye
    Gerçek Adı
    latif
    Üyelik Tarihi
    13.02-2010
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:53
    Yaşadığı Yer
    gaziantep
    Mesaj
    55

    sendemi

    benim cocugum da dowm sendromu olarak dogdu şu an 18 aylık maaş alıyorum ve hala almaktayım veriyolar bende gaziantepde oturuyorum saygılar

  16. #15
    Üye
    Üyelik Tarihi
    06.11-2007
    Son Giriş
    19.09-2014
    Saat
    08:56
    Yaşadığı Yer
    şanlıurfa
    Mesaj
    82

    vuslat_681

    İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    kızım 4 aylık dogustan sipina bifida hastane başvurduk 2 yaşını tamamlanması lazım diyorlar rapor % 0 verildi.

    sendemi....... arkadaş kaç aylık ken rapor çıkartınız ögrenebilirmiyim yardımcı olurmusunuz

    şanlıurfa hastaneleri vermedi her hastane kendiner göre mi oranları veriyor. down sendromu olan hastaya rapor veriliyorda sipina bifa olan hastaya neden verilmiyor acaba ?