Sayfa 9 / 12 İlkİlk ... 56789101112 SonSon
Toplam 177 mesajın 121-135 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz

burhantaha

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Evde bakim parasi hesaplanırken asgari geçim indirimi dahil ediliyor mu. Biz 3 kişiyi ve alamıyoruz. Netten Brute cevrildirimde alamıyoruz. 820 lira net yapıyor. Ağı çıkartılır sa kurtarıyor. 6 yıldır alamıyoruz. Nasıl hesaplanıyor.

karayel43

melek hanım iyi geceler size bir sey sormak istıyorum bordromdakı yemek ve yol yardımı gelır olarakmı gozukurmü yoksa gozukmezmı babam için evde bakım aylıgı ıcın muracat ettık de gelır hesabına katarlarmı yanı yemek ve yol yardımını bılgınız varsa yardımcı olursanız sevınırım

tesekkurler ablacıgım

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    20:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@karayel43 net maaş tutarına bakarlar. yemek ve yol parası da veriliyorsa onlar da gelire dahil edilir.

@burhantaha hanede kişi başına düşen aylık gelir sınırı nasıl hesaplanıyor onu öğrenmek istiyorsun. asgari geçim indirimi net asgari ücretten çıkartılıyor. brüt asgari ücret değil net asgari ücret dikkate alınıyor.
    hesap şöyledir: net asgari ücretten asgari geçim indirimi çıkartılıyor ve kalan miktarın üçte ikisi hesaplanıyor.
    isterseniz hesabı yapayım.
    2016 yılı için net asgari ücret : 1300,99 TL
    asgari geçim indirimi: 123,53 TL
    asgari geçim indirimi düşülmüş asgari ücret miktarı: 1300,99 - 123,53 = 1177,46
    1177,46 TL'nin üçte ikisi de 784,97 TL

2016 yılı net asgari ücret ve asgari geçim indirimi miktarı için bkz: T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI | Asgari Ücret

eger hanede kişi başına düşen aylık geliriniz 784,97 TL altındaysa evde bakım aylıgı açısından geliriniz uygundur demektir. bkz: 2016 Yılı evde bakım aylığı miktarı ve kişi başına düşen aylık gelir sınırı

karayel43

Ama ben yemek ve yol parasını kendim kullanıyorum hatta ben 150 lira yol parasi veriliyor ama ben ise giderken 279 lira yol parasi harcıyorum neden gelire dahil ediliyor varmi bunu inceleyebilecegim kanun veya tüzük yardımcı olursanız sevinirim

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@karayel43 evde bakım aylıgında her ne ad altında olursa olsun her gelir hesaba dahil edilir. giderler hiçbir şekilde gelirden düşülmez. aldıgın maaşı da harcıyorsun. bunlar dikkate alınmaz. çalıştıgın yerden aldığın net gelire bakarlar. her ay işyerinden ne kadar eline geçiyorsa o dikkate alınır. şu yol parası şu yemek parası ayrımı yapılmaz.
    Sosyal hizmetler kanunu ek 7. madde u konuda şöyle der:

"Ek Madde 7- (Ek: 1/7/2005-5378/30 md.; Değişik: 6/2/2014-6518/21 md.)
    Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelirler toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama
    aylık gelir tutarı, asgarî ücretin aylık net tutarının 2/3’ünden daha az olan bakıma ihtiyacı olan engellilere, resmî veya özel
    bakım merkezlerinde bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılmak suretiyle evde bakımına destek verilmesi sağlanır.

NOT: ama sen yine de istersen aile ve sosyalpolitikalar bakanlığı il müdürlüğünü arayarak sor. memurlara değil direkt müdüre sor. ya da alo 183'e de sorabilirsin. yaklaşımları nedir öğrenmeye çalış. ben de yanılabilirim sonuçta.

karayel43

@Kalem;

Teşekkür ederim ablacigim yardımların için allah razı olsun senden

Birde son olarak şunu sorayım bayramlardaki fazla çalışmalar yani resmi tatillerdeki fazla çalışmalar net ucrete dahil edilirmi

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@karayel43 mesailer elbette gelire dahil edilir. sürekli olmayan gelirse bunlar, bu gelirlerin aylık ortalaması esas alınır. öğretmenler mesela yazın ek ders ücreti almaz. her aldıkları ek ders ucreti de farklıdır. bu durumda bu ek ders ücretlerinin aylık ortalaması esas alınır.

Üye
    Tekno52 Avatarı

Gerçek Adı
    Mehmet Ali Demir
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:32
    Yaşadığı Yer
    Ankara

Tekno52

Melek Hanım

%99 ağır engelli kızım var, aylık gelirim (maaş+agi) 3125+166= 3291 lira evde bakım aylığı alabilirmiyim. Kızımla birlikte evde 3 kişiyiz.Şimdiden ilginize teşekkürler.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@Tekno52 geliriniz uygun değil. maalesef evde bakım aylıgı baglanmaz size. evde bakım aylığının baglanabilmesi için hanede kişi başına düşen aylık gelirin 784,97 TL altında olması gerekir.

Üye
    Csayin Avatarı

Son Giriş
    23.07-2016
    Saat
    22:13
    Yaşadığı Yer
    Gaziantep

Csayin

Melek hanım iyi günler bilgilendirdiginiz için tşk ederim babam ağır demans hastası hastane bakıma muhtaç onayı verdi babam SSK emekli kardeşim de askeri ücretli çalışıyor biz evde 5/ kişiyiz hesaplarima gore kişi başına düşen gelir 546/ TL tutuyor benim bir ise girme durumun var askeri ücretli böyle bir durum da babama maaş yine çıkar mı bilgilendirirseniz çok sevinirim yüzde 30 engelliyim birde bakım aylığı kimin üzerine yatar

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@Csayin babanıza evde bakım aylıgı baglanıp baglanmayacagını öğrenmek istiyorsunuz.
    babanız 3 şarta da uygun bulunursa evde bakım aylıgı baglanacaktır:
    1. % 50 ve üstü engelli sağlık kurulu raporu olacak ve raporda muhakkak "ağır özürlü" kısmı, "evet" olarak işaretli olacak.
    2. hanede kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL altında olacak (2016 yılı için geçerlidir bu miktar).
    3. babanızın bakıma muhtaç durumda oldugu yönünde bakım hizmetleri değerlendirme heyeti olumlu kanaat bildirecek.

eger bu 3 şartın birinde bile uygun bulunmayın evde bakım aylıgı baglanmaz.
    evde bakım aylıgı bakıma muhtaç engelliye haftanın 7 gunu 24 saatlik bakım hizmeti karşılıgında akrabası olan bakıcıya ödenir.

babanızın bakıma muhtaç durumda olup olmadığı şu kriterlere göre belirlenecektir:Engelli bakıma muhtaçlık kriterleri!
    eger sayılan A,B,C,D bentlerinden en az birinde tam veya en az ikisinde kısmen başkasının bakımına muhtaç durumdaysa heyet bakıma muhtaç oldugu yönünde karar veecektir. fakat heyet bu değerlendirmeyi yaparken yaşlılıktan kaynaklanan değil engelinden/hastalıgından kaynaklanan yapamadıklarını dikkate alacaktır. babanız agır demans hastasıysa bakıma muhtaç durumda kabul edileceğini düşünüyorum.
    gelire gelince. siz de çalışmaya başladıgınız takdirde elbette gelire dahil edilirsiniz. eger sizin gelirinizle birlikte hanede kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL altında olursa evde bakım aylıgı baglanır. aksi takdirde mümkün değil.

UYARI: evde bakım aylıgı baglandıktan sonra hanedeki gelir değişiklerini ve hanedeki kişi değişikliklerini en geç 1 ay içinde aile ve sosyal politikalar bakanlıgı il müdürlüğüne bildirmekle mükellefsiniz. aksi takdirde hakkınızda hukuki işlem yapılır. gelir sınırını geçtiğiniz tespit edildiğinde ise yersiz ödenen tüm aylıklar sizden faiziyle geri istenir.

Üye
    Csayin Avatarı

Son Giriş
    23.07-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Gaziantep

Csayin

Melek hanım tşk ederim bilgilendirme için bir sorum daha olacak kardeşim adresi farklı bir yerde yani ailem ile oturmuyor bu durum da kardeşimin geliri ailemin gelirine eklenir mi

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@Csayin okumuyorsa veya okuyorsa da 25 yaş üstüyse hane gelirine eklenmez.

Üye
    Csayin Avatarı

Son Giriş
    23.07-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Gaziantep

Csayin

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Ablacim çok tşk ederim Allah razı olsun bilgilendirme icin.abla biraz benim tam anlamadım da kardeşim de bende 25 yaş uzerindeyiz ikamet kardeşimin aynı ildeyiz fakat başka bir ilçede ama ailem ile adres bir degil yani onun geliri ailemin gelirine eklenmez öyle mi abla tsj ederim şimdiden

Sayfa 9 / 12 İlkİlk ... 56789101112 SonSon

Başlığın Etiketleri