Sayfa 8 / 12 İlkİlk ... 456789101112 SonSon
Toplam 176 mesajın 106-120 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz

alkanbilgin61 evde bakim

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Kalem hanim bnm sorum eve giren miktari bildirmek icin hangi ay bodrolarini istiyor sosyal hizmetler ocak subat mart diye duydum dogrumudur kac yilda veya kc ayda bir yeni bodro bildirmek gerekiyor birde geriye donuk maas alabilirmiyim ornegin mayis ayinda maas baglansa ocak ayina kadar arada kalan miktari alabilirmiyim ilginiz icin cok tsk

Üye
    karaca11 Avatarı

Gerçek Adı
    aslan
    Son Giriş
    11.10-2016
    Saat
    17:42
    Yaşadığı Yer
    ankara

karaca11

merhaba bugün haberlerde artık hane sayısının değil kişinin kendi gelirine bakılacağı yazıyordu..torba yasada yer alacakmış eğer doğruysa..

Üye
    savaskoca Avatarı

Gerçek Adı
    savaş koca
    Son Giriş
    13.10-2016
    Saat
    02:20
    Yaşadığı Yer
    izmir

savaskoca

@karaca11

bugün itibariyle 2016 torba yasanın tüm maddelerini inceledim ama sizin bahsettigi gibi bir madde göremedim haber kaynagını acıklarsanız bizide memnun etmiş olursunuz teşekkürler.

Yunus esat

Merhaba Melek hanım.%99 engelli oğlum 14 yaşında evde bakım aylığı almak için gelir kriterim tutmuyor ancak şöyle bir sorum var. Hane derken hane halkı aile olmak zorunda mı mesela oğlum için yatılı bakıcı tutsam hane halkı sayılır mı. Bu taktirde hane geliri kriteri tutyor

Gariban1453

Merhabalar;
    %96 özürlü babam için evde bakım aylığına başvuruda bulunacağız. Hanede 1400 TL kendi gelirim, 1300 TL babamızın emekli maaşı, 500 TL'de ablamın yoksulluk nafakası var. Bu hesaptan bakılırsa hane içi gelir kişi başı 800 TL'yi bulmakta. 16 TL limiti geçmekte.
    Babamın sağlık giderlerinden dolayı net eline geçen emekli maaşı 1200 TL olmakta. Kendi gelirim mesai olmazsa 1300 TL'yi geçmemekte. Ablamın yoksulluk nafakası da çoğu aylar ödenmemektedir. Son üç aydır ödenmemiştir. İkinci durumdan hesaplanırsa yani yoksulluk giderleri 3 ayda ödenirse kişi başına düşen gelir 750 TL olmaktadır.
    Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz. Bu durumda maaşı hak ediyor muyuz?

alkanbilgin61

bnm sorum geriye donuk bu parayi alabiliyomuyuz mesela bn bu ay basvuru yapsam onaylansa ocak ayina kadar olan geriye donuk parayi alabilirmiyim tsk

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    20:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@alkanbilgin61
    gelir hesabı için gerekli belgeler konusunda evde bakım aylıgı için başvuru yaptıgınız aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğü bilgilendirir sizi. sizden hangi evraklar isteneceğini söylerler zaten.
    evde bakım aylıgına galiba yeni başvurdunuz. aylıklarınız il müdürlüğünün onay tarihini takip eden 1 aylık bakım hizmetinizi vermenizden sonra ödenecektir. il müdürlüğü bakım aylıgını onaylayacak. bu tarihi takip eden 1aylık bakım hizmeti verilecek. 1 aylık bakım hizmetini takip eden ayda da ödemeniz yapılacaktır. oyle ocağa kadar bir geri ödeme olmayacak.

@karaca11 evde bakım aylıklarında öyle bir şey yok. hane gelirine bakılmaya devam edecek.duydugunuz şey 2022 65 yaş üstü yaşlılık aylıgı ile ilgilidir. yapılacak düzenlemeye göre de hanede kim yaşarsa yaşasın 65 yaş üstü yaşlının ve eşinin gelirine bakılacak sadece. bu konunun evde bakım aylıklarıyla asla alakası yok.

@Yunus esat
    valla il müdürlükleri hanede akrabaları esas alıyormuş. böyle bir duyum aldım. bu konularda net bilgi verebilmek için artık ısrarla evde bakım aylıgı ile ilgili yönetmeliğin çıkmasını bekleyeceğim. lakin şunu soyleyebilirim bakıcı akraba dışında asla olamaz. bakıcıların akraba olması esastır. ha bana sorsan akraba fark etmez hanede yaşayan herkesin gelir hesabına dahil edilmesi gerekir.

Üye
    mkaratas Avatarı

Gerçek Adı
    muhammet
    Son Giriş
    04.05-2016
    Saat
    14:40
    Yaşadığı Yer
    Antalya

mkaratas

merhaba arkadaşlar
    Melek hanım
    2 tane kas hastası cocugum var 8 ve 6 yaşlarında. İkisi de sürekli ve yüzde doksan üzeri rapor var.Oğluma agır engelli kızıma engelli raporu verdiler. Halbuki ikisi de aynı.Evde eşim ve çocuklarla 4 kişiyiz. ben memurum 3260 tl maaş alıyorum.Eşim bakım maaşına başvursa ,alabilir mi ?

Kader beriş

Kızımın yüzde 70 raporu var Mart ayında 976 lira çektim haziran ayında aynımı olur yüzde 70 rapora az deilmi

Üye
    sadice83 Avatarı

Gerçek Adı
    sadi
    Son Giriş
    26.04-2016
    Saat
    17:11
    Yaşadığı Yer
    istanbul

sadice83

Melek hanım Hane gelirine Bakım aylığı alınan cocugun babasından kalan emekli maaşı dahil ediliyormu hanehalkından bazıları herhangi sabit giderini bu hane halkı gelırınden dusebılıyormu cevaplarınız ıcın sımdıden tesekkur ederım

karayel43

Merhaba lar ben size bir şey soracağım bu evde bakim aylığı almak için hesap edilen gelir brüt üzerinden mi yoksa net maas üzerinden mi hesap ediliyor birde benim bordrom da yemek ve yol parasi bu gelire dahil ediliyor mu yardımcı olursanız sevinirim

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    20:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@mkaratas evde bakım aylığının baglanması için gerekli şartlardan biri de hanede kişi başına düşen aylık gelirin 784,97 TL altında olması. sizin geliriniz maalesef uygun değil. hanede kişi başına düşen aylık geliriniz bu sınırın üstünde. o yüzden evde bakım aylıgı baglanmaz size.

@Kader beriş kızınız için 2022 aylıgı alıyorsunuz. anladığım kadarıyla kızınız 18 yaş altında ve ebeveyni olarak size 2022 engelli yakını aylığı ödeniyor. kızınızın raporu isterse % 100 olsun 18 yaş altı engelli çocukları olan ebeveyne % 40-69 engelli aylıgı seviyesinden ödenir. Haziran'da 979,77 TL alacaksınız. Mart'ta da bu miktarda ödeme yapılmış size. 2 aylık farkı almadıysanız haziran'da alırsınız:2016 Yılı 2022 Aylığı Miktarları ve Muhtaçlık Sınırı Belli Oldu.

@sadice83 evde bakım aylıgında alınan evde bakım aylıkları hariç hanedeki her gelir dikkate alınır. dolayısıyla babasından kalan maaş da gelire dahil edilir. evde bakım aylıklarında hiçbir şekilde hiçbir gider gelirden düşülmez.

@karayel43 net maaş dikkate alınıyor.

Üye
    mkaratas Avatarı

Gerçek Adı
    muhammet
    Son Giriş
    04.05-2016
    Saat
    14:40
    Yaşadığı Yer
    Antalya

mkaratas

tesekkürler

algoritmax

Merhabalar melek hanım. Öncelikle yardımsever tavrınızdan dolayı sizi kutluyorum.

Gelirin yüksekliği nedeniyle 2022 aylığı kesildi. Sonrasında da devam etmekte olan evde bakım aylığı için heyet gelerek çeşitli formlar bırakmışlar. Bu formlarda gelir durumu vs soruluyor. Tabii tüm resmi kurumlardan imzalı şekilde. Şimdi benim merak ettiğim üç şey var,

1. Şuan hali hazırda alınan evde bakım aylığı bu gelir kısmına yazılacak mı?

2. Kasko bedeli 43.000 olan ve 2011 yılında alınmış bir araba var. Bunun değeri olarak kasko değerini mi yazıcam yoksa ötv düşmüş halini mi? 1/120 durumu vergi düşmüş hali üzerinden mi hesaplanıyor?

3. Konut ve arsa konusundaki içtihat nedir? Yani oturulan iki katlı konut ve yanında bulunan 600 m2 arsa aile bireylerne ait. Kiracı yada arsada gelir getirici bir durum yok. Bu da gelire dahil edilecek mi, edilecekse nasıl edlecek.

Vakit ayırıp yazacağınız cevap için şimdiden teşekkürler.

Üye
    hayat52 Avatarı

Son Giriş
    Bugün
    Saat
    18:08
    Yaşadığı Yer
    samsun/merkez

hayat52

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Arkadaslar ben üç aylik maaş alıyorum birdeemim bana baktigi icin oda bakim maaşı esim emekli 1100tl mas aliyor sosyal hizmetlerden geldiler evde iki kisi oldugumuzdan kiriter on milyon gecti diye bakim maasim bugun kesildi bakalim üç aylığı keseceklerimi.

Sayfa 8 / 12 İlkİlk ... 456789101112 SonSon

Başlığın Etiketleri