Sayfa 6 / 12 İlkİlk ... 2345678910 ... SonSon
Toplam 177 mesajın 76-90 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    İ.ÇETİN Avatarı

Gerçek Adı
    İlhan TEKİNKAYA
    Son Giriş
    11.02-2016
    Saat
    10:56
    Yaşadığı Yer
    Kütahya

İ.ÇETİN

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Teşekkürler,
    1.Kayın validem (özürlünün ablası) ve torunu. yani hanede 3 kişiler.Torun Üniversite okumakta ve geri ödemeli katkı kredisi almakta.Katkı kredisi gelire dahil edilir mi?
    2.Öürlülük oranı %93 ağır özürlü.
    3.Katkı kredisi dahil edilirse 784 tl,yi geçiyor.
    4.Kesinlikle bakıma muhtaç Eller ve ayaklar yok.

Bunun yanında başvuru esnasında SOYBİS programından kişisel bilgilere ulaşım için belge imzalatmaktalar. İmzalamassak yaptırmı nedir?

Üye
    okyanu Avatarı

Son Giriş
    16.11-2016
    Saat
    21:30
    Yaşadığı Yer
    Bursa

okyanu

Selam kalem hanım üniversitede okuyan yeğenim hanede sayılmıyormuş üniversitede okuduğu ıçın ben bakmakla yükümlü olmuyormuşyum bende aradım telefonla bana bunları anlattılar küçük yeğenim var 16 yaşında o sayılıyor sizde yaşıyorsa dediler kafam iyi ce karıştı ben napim şimdi kalem hanım??????

Fatma gnş

Ya benim bu yorumlarda kafam karıştı ben hem anneme hem babama bakım maaşı alıyorum annemin üstüne araç aldım 2 yıl oldu bu yıl gelir yüksek diye 2022 maaşlarını kestiler bakıcı maaşı ve 2022 den hariç hiç gelir yok nasıl oluyor bakıcı gelir sayılmıyorsa bu iş 2022 kesildiği için gelir testi de g1 çıkardılar bide pirim ödüyoruz hastaneye gitmek için benim ne yapmam gerekiyor?

Ozlmaksy

Melek hanim bi konuda yardimci olursaniz cok sevinirim . babam ms hastasi yuzde 96 surekli agir ozurlu raporu var . yaklasik 7 yildir annem babama baktigi icin bakim ayligi aliyor . evde 3 kisiyiz annem babam ve ben . ben ben evden ayrilirsam baska bir yerde ikamet etsem bile. Ise girdigimde benim aylik gelirim yinede dahil edilerek annemin maasi kesilirmi ?

Onurarikan

Merhabalar biz 4 kişi yaşıyoruz 3050₺ aylık gelirimiz var başvuru yaptık ve bugün eve posta geldi kişi başı 651.89₺ olduğu bildirildi ekonomik red geldi asgari ücretin 2/3 ünü aştığınız tespit edilmiştir diyor. Siz kişi başı 784₺ yazmışsınız ve biz bunun altındayız ama red geldi cevaplarsanız sevinirim.
    Konu Onurarikan tarafından değiştirilmiştir (26.02-2016 Saat 18:47 ).

Üye
    muhip Avatarı

Son Giriş
    22.05-2016
    Saat
    15:54
    Yaşadığı Yer
    istanbul

muhip

Benim kızım 4 yaşında 2yıl geçerli %94 ağır engelli raporu aldık evde 3 kişi yaşıyoruz 1890 tl maaş alıyorum onun dışında gelirim yok eşim evde bakım parası alabilirmi

Nerissum72

@Kalem Merhaba Melek Hanım,

Siteye yeni üye oldum..umarım doğru yerden size sorumu yöneltiyorumdur.

Annem yalnız yaşıyor (ben yan binada yaşıyorum ve ben bakıyorum, çalışıyorum) ve solunum yetmezliği (Raporu yeni çıktı, makinaya bağlı oksijen alıyor) var..KOAH hastası, demans'da mevcut...Kendi günlük ihtiyaçlarını kendisi göremiyor..Bakıma muhtaç...(son rahatsızlığındna sonra artık yalnız hiç bırakamıyoruz..günde 9 kez 2 saat ara ile buhar makinasından ilaç alıyor) Henüz özürlü raporu almadık..

Gelir durumundan dolayı bakım aylığı alabilir mi? rahmetli babamdan emekli aylığı var..+ 275 TL kira geliri mevcut..

Bildiriminizi rica ederim.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    20:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@Nerissum72

evde bakım aylıgının baglanması için şu 3 şartın üçünde de uygun bulunmanız gerekmekte:
    1. % 50 ve üstü engelli sağlık kurulu rapor olacak. ağır özürlü kısmı kesinlikle "evet" işaretli olacak.
    2. hanede kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL altında olacak.
    3. bakıma muhtaç durumda olacak:Engelli bakıma muhtaçlık kriterleri!

anneniz yalnız yaşıyormuş. hanede bir kişi oldugundan annenizin geliri 784,97 TL üstünde çıkıyor olmalı. dul aylıgı ve kira geliri var çünkü. iki gelirin toplamı bu sınırı geçiyor olmalı. geçmiyorsa geliri uygun.
    ama hanede kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL'yi geçiyorsa haneye tanıdık birinin ikametini aldırın ve annenizle birlikte yaşasın. hanede 2 kişi olunca gelir uygun çıkacaktır.
    sonra da engelli sağlık kurulu raporu çıkartıp aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne başvurun.

ocanbolatt

Merhabalar @Kalem hanım bir sorum olucaktı.
    Babam tetrapeleji tanısı konuldu felçli durumda saglık kurulundan %90 ağır özürlü raporu aldık evde annem babam ve üniversite okuyan kardeşim ikametgah adresi olarak kayıtlı kardeşim şehir dışında 400 tl geri ödemeli kredi alıyor babamın emekli maaşı 1354 lira 400 lira kira gelirimiz var annem evde bakım maaşı almak için uygunmudur acaba aklıma takılan nokta kardeşim şehirdışında okuduğu için haneye ekleniyormu eklenmiyor mu? Teşekkürler şimdiden verdiğiniz bilgiler için

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@ocanbolatt
    kardeşiniz üniversitede okuyormuş ve ikamet adresi babasının yanında. dolayısıyla haneye dahil edilir. belirttiğiniz gelirlere göre hanede kişi başına düşen aylık gelir de 784,97 TL altında. gelirleri uygun.
    babanızın raporunda ağır özürlü kısmı "evet" olarak işaretliyse evde bakım aylıgı için aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne başvurunuzu yapabilirsiniz.
    babanız bakıma muhtaç da kabul edilirse evde bakım aylıgı baglanacaktır.

@muhip
    geliriniz ve rapor uygun. kızınız bakıma muhtaç kabul edilirse evde bakım aylıgı baglanacaktır. annesi de bakıcı tabi ki olabilir.
    kızınızın bakıma muhtaçlığı şu şekilde değerlendirilecektir:Engelli bakıma muhtaçlık kriterleri!
    aA,B,C,D bentlerinden en az birinde tam bagımlı veya en az ikisinde kısmen bagımlı kabul edilirse bakıma muhtaç sayılacaktır. lakin kızınız henüz 4 yaşında. dolayısıyla yaşından kaynaklı zaten ailesinin bakımına muhtaç. siz verdiğim linki değerlendirirken yaşından kaynaklı yapamadıklarını değil hastalıgından kaynaklı yapamadıklarını degerlendirin. bakım hizmetelri değerlendirme heyeti bakıma muhtaçlığı degerlendirirken yaşından dolayı yapamadıklarını değil hastalıgından kaynaklı yapamadıklarını değerlendirecektir unutmayın.

@Onurarikan
    hanede kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL ise geliriniz uygundur demektir evde bakım aylıgı açısından. 1 Ocak 2016 - 31 Aralık 2016 tarihleri itibariyle bu sınır geçerlidir. bu tarihten önce başvurduysanız 1 Ocak öncesi gelir kriterlerine göre red etmişlerdir. şu an belirttiğiniz gelire göre hanede kişi başına düşen aylık geliriniz uygun. evde bakım aylıgına tekrar başvurun. geliriniz uygun, diğer şartlarınız da uygunsa evde bakım aylıgı baglanacaktır. lakin bir sene boyunca gelir sınırı 784,97 TL. evde bakım aylıgı baglandıktan sonra gelirinizde artış olursa ve bu sınırı geçerseniz en geç 1 ay içinde il müdürlüğüne bildirmeyi unutmayın. aksi takdirde ceza yersiniz.

@Ozlmaksy
    evde bakım aylıgında sadece hanede ikamet edenlerin gelirleri hesaba dahil edilir. eger siz ikametinizi taşırsanız hane gelirine dahil edilmezsiniz. lakin adres taşıyıp fiilen oraya yaşamaya devam ederseniz ve bu tespit edilirse gelire dahil edilirsiniz söyleyim ikamet değişikliği yaptıktan sonra hanede yaşadıgınız tespit edilmesin.
    ayrıca siz haneden taşıdındıktan sonra hanede kişi sayısında değişiklik olacak haliyle. hanedeki kişi sayısı değişikliğini en geç 1 ay içinde bildirmeniz gerekmekte unutmayın.
    hanede 2 kişi kalacak tabi haliyle. eger hanede kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL'yi geçmiyorsa aylıga devam. aksi takdirde evde bakım aylıgı kesilir.

@okyanu gelir hesabı artık bakmakla yükümlü bireylere göre yapılmıyor. sosyal hizmetler kanunu ek 7.maddesi gereğince sadece hane geliri esas alınıyor. dolayısıyla hanede ikamet edenlerin geliri dikkate alınır. akrabalık dereceleri onları ilgilendirmez. üniversiyeteye giden akrabanızın ikamet adresi sizdeyse ve sizle yaşıyorsa gelire dahil edilir. bu konu bu kadar nettir.

@İ.ÇETİN
    hanede 3 kişilermiş. torunun ikameti de ordaysa gelir hesabına dahil edilir. hanede kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL altındaysa evde bakım aylıgı için gelir uygun olur. bu sınır geçerse evde bakım aylıgı baglanmaz. ama ben geri ödemeli bursun gelire dahil edilip edilmeyeceği konusunda emin değilim gelire dahil edileceğini düşünüyorum ama bu bilgim kesin değil maaalesef. o yuzden bunu alo 183'ü arayıp sorun lütfen.
    bir de bakıcı olarak genel prensip şudur. bakıcının bakıma muhtaç engelliyle aynı hanede yaşaması esastır. eger hastanın yanında ablası varsa ve bakıcı olabilecekse o olsun. ama ablası da bakamayacak durumdaysa yani hanede hastaya bakabilecek kimse yoksa ayrı hanede yaşayan eşiniz bakıcı olmak için başvursun. aksi takdirde heyet eşinize bakıcılık için onay vermez. tercihi aynı haneden olan bakıcı olur çünkü. eger aynı hanede bakacak kimse yoksa (bakamayacak durumdaysa vs) eşiniz bakıcı olabilir.

Üye
    okyanu Avatarı

Son Giriş
    16.11-2016
    Saat
    21:30
    Yaşadığı Yer
    Bursa

okyanu

SELAM KALEM HANIM ÜNİVERSİTEDE OKUYAN YEĞENİM SAYILMIYORMUŞ HANEDE GELİR KRİTERİNE Gene RED küçük YEĞENİM 16 YAŞINDA O okumuyor SAYILIYORmu bilmiyorum????

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@okyanu
    18 yaş altı ergin olmayan çocukların yerleşim yeri adresi ebeveynin yanıdır. onun adresini size aldıramazsınız. bu seçenek olmaz.
    üniversiteye giden yegenin ikamet adresi sizdeyse ve sizle yaşarsa hane gelirine eklenir. bakmakla yükümlü bireylere göre hane kişisi belirlenmiyor artık.
    kanun değişikliği oldu ve maalesef yönetmelik değişikliği olmadı. yönetmeliğin kanuna aykırı hükümleri uygulanamaz. yegenin ikamet adresi sizdeyse ve sizle yaşıyorsa hane gelirine eklenir. il müdürlüğüne gidip aile ve sosyal politikalar bakanlığının il müdürlüklerine gönderdiği ve web sayfasında da bulunan 2014/07 sayılı "Engellilerin Evde Bakımına Destek İçin Verilen Sosyal Yardımlar" başlıklı genelgesine göre hareket etmeleri söyle.
    tabi yegeninin ikamet adresi resmi olarak sizdeyse ve yegenin sizle yaşıyorsa.

Ozlmaksy

@Kalem
    Melek hanim cevabiniz icin tesekkur ederim.Fiilen nerede kaldigimi nasil tespit ediyorlar. Annemle babamla istedigim zamam kalmaya gelemeyecekmiyim.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@Ozlmaksy
    tabi ki anne babanızın yanına gelebilecek ve kalabileceksiniz. benim anlatmak istediğim başka şey. bazıları sadece ikamet adresini değiştiriyor göstermelik olarak ama hanede yaşamaya devam ediyor. anlatmak istediğim buydu ayrı haneye taşınmışsanız, ayrı hanede yaşıyorsanız, ikamet adresinizi de taşımışsanız elbette gelire dahil edilmeyeceksiniz.

ethemsahin

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Kalem hanım benim sorum şu yönde biz yeni evlendik eşim kalp hastası %100 oranın da engelli. Ailesiyle birlikteyken hem 2022 maaşını alıyormuş hemde annesi evde bakim maaşını alıyormuş. Ben 1300 tl asgari ücretle çalışıyorum ve başka gelirim yok eşimle birlikte kalıyoruz. Ben de başvuru yapsam bakıcılık için evde bakım ücreti alabilirmiyim. Sigortalı bir işde çalıştığım için alamaz mıyım maaşı. Eşimin masrafları oluyor geçim şartları zor.

Sayfa 6 / 12 İlkİlk ... 2345678910 ... SonSon

Başlığın Etiketleri