Sayfa 5 / 12 İlkİlk 123456789 ... SonSon
Toplam 179 mesajın 61-75 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz

gormengelli

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Merhabalar @Kalem hanım, İlk olarak böyle güzel bilgiler paylaştığınız ve her paylaşıma her soruya cevap verdiğiniz için Teşekkür ederim. Benim birkaç sorum olacaktı müsait olduğunuzda cevaplayabilirseniz sevinirim.7 yaşında bir oğlum var ellerinizden öper (%100 görme engelli) Ben ne bakım aylığı nede engelli maaşı alıyorum. Evimiz var ve Daha bir kaç ay önce ötv den muaf olarak bi araç aldım(Eş dost akrabadan borç alarak banka kredisi çekmeden). 4 kişilik bir aileyiz. Benim gelirim 2200 TL ve eşimin işssizlik maaşı var 550 Tl (2015 yılı maaşı, 2016 maaşını henüz almadık zam gelmiş olabilir). Yani şuanki şartlarda evimize giren net gelir 2750 Tldir. Benim sorum biraz genel olacak sanırım ama ben şu şartlarda neden yararlanabilirim neye başvurmam gerekir evde bakım parasına mı yoksa engelli maaşına mı. Evde bakım parası aylık engelli maaşıda 3 aylık ödeniyordu yanılmıyorsam.

Üye
    okyanu Avatarı

Son Giriş
    16.11-2016
    Saat
    21:30
    Yaşadığı Yer
    Bursa

okyanu

Assassin gck?? Açık açık Devleti dolandıracam diyon yani bunu kime ima Ediyorsun

Üye
    memo Avatarı

Son Giriş
    06.12-2016
    Saat
    13:12
    Yaşadığı Yer
    aksaray

memo

slm
    kalem hanım

sistemdeysiniz sizinle paylamak istedğim konu var

kalem hanım biz engelli çiftiz.eşim 2022 alıyor bende bakım aylığı.birde ben babadan kalma yetim aylığı alıyorum 260tl.
    2022 ve bakım aylığı gelir hesaplamasına dahil edilirmi bizim haneye giren bu kadar.bu arada annemle beraber yaşıyoruz.
    yanıtlarsanız sevinirim

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    20:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@memo
    2022 engelli aylığı için soruyorsunuz. 2022 engelli aylığında alınan 2022 aylıkları gelire dahil edilmez. ama bunun haricinde hanede bulunan herkesin geliri dahil edilir. evde bakım aylığı da yetim aylığı da dul aylığı da gelir hesabına dahil edilir.
    evde bakım aylıgı ile yetim aylıgını hesaba dahil edince geliriniz uygun.
    lakin annenizin geliri yok mu? anneniz dul aylıgı almıyor mu babanızdan?
    bir sorum daha olacak.
    engelli sağlık kurulu raporunuzda engel oranınız kaç?

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@okyanu
    artık bakmakla yükümlü bireylere göre gelir hesabı yapılmıyor. bu konuda kanun değişikliği olmuştu 2014'te. yapılan kanun değişikliğine göre hane geliri esas alınıyor artık. hanede kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL altındaysa evde bakım aylığı açısından gelir uygundur.
    bu açıdan hanenize 1 kişinin ikametini aldırın. akrabalık derecesi, yabancı olması önemli değil. önemli olan geliri olmasın ve sizle yaşasın. sadece ikamet ediyor görünmesi yetmez yani.

@assassin_gck
    kimsenin devleti dolandırdığı yok. evde bakım aylıklarında hane geliri esas alınıyor. herkes hanesinde istediği değişikliği yapar. zaten şartlar mevzuata uygunsa aylıklar baglanır,aksi takdirde mümkün değil.
    bu arada babanın emekli aylığı ne kadar oldu?
    biliyorsun 2016 yılı için gelir sınırı yükseldi. eger hanede kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL altındaysa baban evde bakım aylığı için başvursun tekrardan.

@gormengelli
    anne ve/veya baba sigortalı çalışansa 18 yaş altı altı aylığı olarak bilinen 2022 engelli yakını aylığı baglanmaz size. 2022 engelli yakını aylığı 18 yaş altı engelli çocuğu olan ebeveyne baglanan aylık türüdür ve 3 ayda bir ödenir. sigortalı oldugunuz için de bu aylık baglanmaz maalesef.

evde bakım aylığına başvurabilirsiniz, geliriniz uygundur.
    evde bakım aylığının bağlanması için şu üç şartın üçünde de uygun bulunmanız şarttır:
    1. çocuğunuzun % 50 ve üstü ağır özürlü ibareli engelli sağlık kurulu raporu olacak. bu raporda ağır özürlü kısmı "evet" işaretli olacak. aksi takdirde yararlanamazsınız.
    2. hanede kişi başına düşen aylık gelir 2016 yılı için 784,97 TL altında olacak. bu açıdan uygunsunuz.
    3. çocuğunuz bakıma muhtaç durumda olacak. şu linki dikkatle inceleyiniz:Engelli bakıma muhtaçlık kriterleri!

linkte sayılan A,B,C,D bentlerinden en az birinde tam olarak veya en az ikisinde kısmen bir başkasının bakımına ihtiyaç duyuyorsa çocuğunuz bakıma muhtaç olarak değerlendirilir. lakin bu değerlendirme yapılırken çocuğun yaşından kaynaklı bakıma muhtaçlığı değil hastalığından kaynaklı bakıma muhtaçlığı dikkate alınır.

yukarıda saydığım 3 şartın üçünde de uygun bulunduğunuz takdirde size evde bakım aylığı baglanacaktır. bakıcı annesi olur zaten.
    evde bakım aylığı için aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne başvurabilirsiniz.

ayrıca diğer haklarınız için şurayı dikkatle inceleyiniz:Özürlülerin yararlanabileceği haklar ve haklarıyla ilgili site rehberi

gormengelli

İlginiz alakanız ve cevabınız için çok teşekkür ederim @Kalem hanım.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@gormengelli rica ederim

Üye
    İ.ÇETİN Avatarı

Gerçek Adı
    İlhan TEKİNKAYA
    Son Giriş
    11.02-2016
    Saat
    10:56
    Yaşadığı Yer
    Kütahya

İ.ÇETİN

Asgari ücret net 1300 tl olmasına rağmen Evde bakım ücretlerinde AGİ neden düşülerek hesaplama yapılır? Yasal dayanağı nedir?
    Dava açılabilir mi ve nereye açılır?

Melek hanım, farklı bir adreste olan özürlünün vasiliği alan bakıcının gelirleri hesaba dahil edilir mi?
    Saygılar

ilyas genç

@Kalem

İnşalllah Öyle Olur,Bu ay Bağlanır zira Gerçekten Şu Aralar Çok İhtiyacımız Var Buna..Çok Teşekkürler Allah Razı Olsun..

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@İ.ÇETİN
    net asgari ücret 1300 TL değil. ele geçen net asgari ücrete asgari geçim indirimi ilave edilmiştir.
    net asgari ücretin hesabı ile ilgili aşağıda alıntıladığım notlar düşülmüş ilgili genel müdürlük tarafından. siz de 193 sayılı kanunun 32. maddesine bakıp gelir vergisi hesaplanmasında asgari geçim indiriminin nasıl uygulandığını görebilirsiniz. evde bakım aylıkları bir sosyal yardımdır ve gelir vergisi uygulanmıyor. dolayısıyla sosyal yardımlarda gelir kriterleri için net asgari ücret esas alınırken, asgari geçim indiriminin net asgari ücrete ilavesi söz konusu değil.

bkz:T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

"Gelir Vergisi Hesaplamasında; 193 Sayılı G. V. Kanununun 32 maddesi uyarınca işçinin, bekar ve çocuksuz olduğu ve sadece kendisi dikkate alınarak, Asgari Geçim İndirimi uygulanmıştır.

(**) Net ele geçen asgari ücrete (123,53) TL asgari geçim indirimi ilave edilmiştir. "

bu konuda BİMER'e bilgi edinme kapsamında yazabilir ve yasal dayanakları isteyebilirsiniz ayrıca. gelen cevaba göre de rotanızı çizersiniz.

evde bakım aylığında sadece bakıma muhtaç engelli ve hanesinde ikamet edenler dikkate alınır. bakıcı başka adreste ikamet ediyor ve yaşıyorsa vasi de olsa fark etmez gelir hesabına dahil edilmez. bakıcı ayrı adreste yaşıyorken mi evde bakımaylıgına başvurdunuz? yoksa sonradan bakıcının bir adres değişikliği mi oldu?

Üye
    İ.ÇETİN Avatarı

Gerçek Adı
    İlhan TEKİNKAYA
    Son Giriş
    11.02-2016
    Saat
    10:56
    Yaşadığı Yer
    Kütahya

İ.ÇETİN

Öncelikle değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Biz yani eşim(Bakıcı) üst katta ikamet ediyoruz.Bakıma muhtaç olan eşimin teyzesi ise alt katta. Eşim bakıcı olabilir mi? Vasiliği de eşimin üzerine. Henüz daha başvuruda bulunmadık.

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@İ.ÇETİN
    eşinizin teyzesi bakıma muhtaç durumdaymış. alt katta oturuyormuş ve eşiniz ona bakıcı olmak istiyor.
    şu sorularımı cevaplar mısınız lütfen:
    1. eşinizin teyzesi alt katta kimlerle kalıyor? hanede kaç kişiler ve aynı hanede bakacak yakını var mı?
    2. teyzenin % 50 ve üstü ağır özürlü raporu var mı?
    3. teyzenin hanesinde kişi başına düşen aylık gelir 784,97 TL altında mı?
    4. şu linki dikkatle inceleyin lütfen:Engelli bakıma muhtaçlık kriterleri!
    bu linkte sayılan A,B,C,D bentlerinden en az birinde tam veya en az iksiinde kısmen bir başkasının bakımına ihtiyaç duyanlar bakıma muhtaç sayılır. teyzenizin yaşından bağımsız sadece engelinden dolayı yapamadıklarını değerlendirin. buna göre teyzeniz bakıma muhtaç durumda mı sizce?

Üye
    CPT. NEMO Avatarı

Gerçek Adı
    HASAN
    Son Giriş
    11.10-2016
    Saat
    14:57
    Yaşadığı Yer
    MERSİN

CPT. NEMO

evde bakım maaşı 888 tl
    evde bakım maaşı alabilmek için gelir kriteri 784,97 tl

Üye
    Kalem Avatarı

Gerçek Adı
    Melek
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Blog Mesajları
    4

Kalem

@AzMiCaN

evde bakım aylığı için hanede kişi başına düşen aylık gelir sınırı 784,97 TL'dir. 888,17 TL evde bakım aylığı miktarıdır.
    evde bakım aylığı için gelir hesabı yaparken de hiçbir zaman 888,17 TL'yi esas almadım böyle bir şeyi da yazmadım. buyrun tekrar okuyun:2016 Yılı evde bakım aylığı miktarı ve kişi başına düşen aylık gelir sınırı

hanenizin aylık gelirinin 2375 TL olduğunu söylüyorsunuz. bu durumda hanede kişi başına düşen aylık gelir 2375 / 3= 791,67 TL ediyor.
    791,67 TL de 784,97 TL'yi geçtiğinden dolayı size evde bakım aylığı baglanmaz.

2375 TL hanedeki hangi gelirlerin toplamı?

Üye
    AzMiCaN Avatarı

Gerçek Adı
    Ahmet
    Son Giriş
    03.12-2016
    Saat
    13:51
    Yaşadığı Yer
    Aydın

AzMiCaN

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Özür diyorum benim yanlış okuyup yanlış anlamamdan dolayı dediğiniz doğrudur. Teşekkür ederim cevap ve bilgilendirmeniz. için .

Sayfa 5 / 12 İlkİlk 123456789 ... SonSon

Başlığın Etiketleri