Sayfa 10 / 12 İlkİlk ... 6789101112 SonSon
Toplam 177 mesajın 136-150 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
  1. #136
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    20:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    9.598
    Blog Mesajları
    4

    Kalem

    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @Csayin babanız için evde bakım aylıgına başvuracaksınız. evde bakım aylıgı için de babanızın ikamet ettiği hanenin geliri esas alınır. kardeşiniz babanızın hanesinde ikamet etmiyor ve yaşamıyorsa hane gelirine dahil edilmeyecektir. kardeşinizin aynı il içinde olması bu durumu değiştirmez.
    kardeşinizin ikameti başka adreste mi? evet.
    kardeşiniz babanızla aynı evde yaşıyor mu? hayır.
    o halde kardeşinizin geliri evde bakım aylıgında gelir hesabına dahil edilmez.
    ha kardeşiniz elbette babanızı gelir ziyaret eder, istediği zaman kalır. bu ayrı konu. onemli olan ikamet adresinin ve yaşadıgı evin ayrı olması

  2. #137

    Emira

    Merhaba.ben de birsey sormak istiyorum. 2016 subat ayında annem beyne pihti gitmesi sonucu hastalandı.suan demans veya Alzheimer olduğu soylendi.zaman ve mekan kavrami yok.kisisel bakımını yapamiyor ve yemek yiyemiyor.ablam antalyada oturuyordu fakat anneme bakabilmek icin isinden ayrilip annemin evine gecti.annem babam ablam oturuyorlar suanda.annem babam emekli.ikisinin maas toplami 2900 lira.ablamin geliri yok.evde bakim ayligi şartlarını tasiyormuyuz ve ne yapmaliyiz.annemin raporu var fakat %kac suan bilemiyorum.bilgi verirseniz teşekkür ederim.

  3. #138

    TTedTT

    @Kalem,
    şubat ayındaki başvurum yeni sonuçlandı. BİMER başvurularımla sonunda aldığım yazı şu;

    "...Kuzeninizin kızının gelir hesaplamasına dahil edilip edilmeyeceği konusunda bakanlığımıza görüş sorulmuş olup, gelen cevabi yazıda "Şehir dışında öğrenim gören çocuklar dâhil olmak üzere, aralarında akrabalık bağı bulunan, adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre aynı konuta kaydedilmiş kişi veya kişilerden sosyal inceleme raporu ile birlikte yaşadığı tespit olunanlar" ibaresi çerçevesinde, 30/07/2006 tarihli ve 26244 sayılı RG'de yayımlanan yönetmeliğin tanımlar başlığının 4.maddesinde geçen akraba( çok önceden bakıcılar için geçerli demiştin.) tanımında yer alan kişilerin hane halkı kapsamında sayılması hususu görüş bildirilmiştir.

    Bu yönetmeliğin belirlediği akraba tanımına kuzeninizin kızı hane halkı kapsaamına girmediği belirlenmiştir. Bu nedenle dosyanız eşiniz, kızınız,oğlunuz ve kardeşiniz olmak üzere 5 kişiden hesaplanmıştır....kişi başına düşen gelir miktarı 820,77TLdir. Bu rakam ekonomik kriterin üzerinde olması sebebiyle her hangi bir işlem yapılamamıştır."

    şimdi ne yapmamı tavsiye edersin?

  4. #139
    Üye
    kaplan19 Avatarı

    Gerçek Adı
    M.Gökhan
    Üyelik Tarihi
    14.05-2013
    Son Giriş
    06.12-2016
    Saat
    00:11
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Mesaj
    29

    kaplan19

    Kalem hanım 2022 maaşı alırken bakım aylığıda gelir hesaplamasına dahil ediliyormu ? ben %83 engelli çocuğumla hanede 2 kişi olarak yaşıyoruz. hiç bir gelirimiz yok. bakım aylığınıda 2022 yi şu an alıyoruz. bakım aylığınını 6 ay olmuştu evleneli eşimin üstüne yaptırmıştım malesefki eşim evi terketti. ben 53 yaşındayım şimdi ben bakım parasını babası olarak kendi üzerime yaptırabilirmiyim. ikincisi 2022 yi keserlermi. üzerimizde ne bir mal varlığı var nede başka bir gelir.

  5. #140
    Üye
    kaplan19 Avatarı

    Gerçek Adı
    M.Gökhan
    Üyelik Tarihi
    14.05-2013
    Son Giriş
    06.12-2016
    Saat
    00:11
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Mesaj
    29

    kaplan19

    Hanenin gelir durumu, 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun Ek 7 nci maddesi gereğince yapılan evde bakım ödemeleri ve 2022 sayılı Kanun gereğince bağlanan aylıklar hariç olmak üzere sürekli ve düzenli olarak alınan şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım, burs, harçlık gibi nakdî sosyal yardımların aylık ortalaması dahil edilerek yapılan hesaplama ile belirlenir.
    denmektedir. Yani evde bakım maaşları 2022 maaşları için bir gelir sayılmamaktadır. Dolayısıyla muhtaçlık sınırını aşmanız konusunda bir problem yaratmayacaktır.
    bu kanun hala yürürlüktemi.acaba?

  6. #141
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    20:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    9.598
    Blog Mesajları
    4

    Kalem

    @kaplan19 yukarıda alıntıladığın yönetmelik hükmü sonradan değiştirildi. şimdi yürürlükte olan yönetmelik hükümlerine göre evde bakım aylıkları da 2022 aylıgı gelir hesabına dahil edilmektedir.
    sorularını net cevaplayabilmem açısından şu sorularımı cevapla lütfen:
    1. 2022 aylıgı alan çocugun kaç yaşında? 18 yaşından küçük mü?
    2. eşiniz evi terketmiş. resmi olarak boşandınız mı? eşiniz evi ne zaman terketti?
    3. eşinizin ikametgah adresi sizde mi halen?

    siz bu 3 soruyu cevaplayın evde bakım aylıgı ve 2022 aylıgı açısından da durum değerlendirmesi yapıp sorularınızı cevaplayacağım.

  7. #142
    Üye
    kaplan19 Avatarı

    Gerçek Adı
    M.Gökhan
    Üyelik Tarihi
    14.05-2013
    Son Giriş
    06.12-2016
    Saat
    00:11
    Yaşadığı Yer
    çorum
    Mesaj
    29

    kaplan19

    çocuğum 28 yaşında profilde resimi olan. resmi olarak boşanmadık ama 2 gün sonra boşanma davasını açacam.eşim gideli 3 gün oldu. ikametgahı bende. ve bakım aylığıda onun üstüne hala. onun üzerinede daha yeni yaptırmıştım 2 ay oldu. şu anda hem bakım hemde 2022 yi alıyoruz. ama şu andan itibaren sadece oğlumla yaşıyacam artık . bakım aylığınıda kendi adıma yaptıracam mecburen. benim korkum hanede 2 kişi yaşayacağımız için 2022 yi keserlermi.

    @Kalem kalem hanım istedeğiniz bilgileri yukarda belirttim.

  8. #143

    onuristan

    Babamın enggelli raporuna iyiraz edip heyete girdik sonuc Ağır özür evet bakıcı maası alabilir.Evrakları bugün verdik.Bakıcı maaşı ne zaman onaylanıp almaya başlayabiliriz

  9. #144
    Üye
    Bayan Avatarı

    Gerçek Adı
    Deniz
    Üyelik Tarihi
    20.06-2016
    Son Giriş
    21.08-2016
    Saat
    00:01
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Mesaj
    13

    Bayan

    [Merhaba ben şimdi evde bakım alıyorum 888 tl eşimden boşanmayı düşünüyorum oda 800 tl ediyor ve memur vefaat eden babam dan maaş bağlanıcaz ama emekli değildi memurdu ve 500 tl bağlanırsa eğer ve toplam gelirim bu kadar olucak ve evde 3 kişi kalıcaz sence evde bakım maaşı kesilirmi 3 kişi kalıcaz evde ve eğer bu şartlarda hepsinden yararlanabilirmiyim eğer yararlanabilirsem kızım kyk dan kredi alıcak 425 tl buda dahil olursa kesilirmi evde bakım bilgi almak istiyorum.
    Konu Bayan tarafından değiştirilmiştir (21.06-2016 Saat 20:08 ).

  10. #145
    Üye
    ahmet75 Avatarı

    Gerçek Adı
    ahmet
    Üyelik Tarihi
    28.09-2015
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    23:21
    Yaşadığı Yer
    adana
    Mesaj
    203

    ahmet75

    @Bayan

    hanedeki kişi sayısı 3 ise toplam gelir;

    3 X 784.97(sınır) = 2354.91 TL yi geçmemesi gerekiyor.

  11. #146
    Üye
    octoberrr Avatarı

    Gerçek Adı
    yılmaz
    Üyelik Tarihi
    05.09-2014
    Son Giriş
    28.06-2016
    Saat
    11:32
    Yaşadığı Yer
    hatay
    Mesaj
    48

    octoberrr

    kişi başına düşen gelir kanuna uyuyor ama engellinin biri kira getiren (geliri sınırı geçmiyor) gayrımenkulları ve banka mevduatı varsa ona bakan geliri kocasından kalan 600 küsür lirası olan annesi evde bakım hizmeti alabilir mi?

  12. #147
    Üye
    Bayan Avatarı

    Gerçek Adı
    Deniz
    Üyelik Tarihi
    20.06-2016
    Son Giriş
    21.08-2016
    Saat
    00:01
    Yaşadığı Yer
    Eskişehir
    Mesaj
    13

    Bayan

    Merhaba evde bakım 888 tl gelire sayılmıyormu yani eşimden 800 tl alırsam vefaat etmiş babamdan 500 alırsam kızım kyk dan 425 tl alırsa 800+500+425 mü sade gelire sayılıyor evde bakım hesaplanmıyormu yani 888 tl sayılmıyormu toplam gelire

  13. #148
    Üye
    lm_lm Avatarı

    Üyelik Tarihi
    28.08-2014
    Son Giriş
    10.11-2016
    Saat
    09:59
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    55

    lm_lm

    Melek hanım merhaba.. bu yıl ikinci altı aylık için gelir sınırı ve evde bakım maaşları ne kadar olacak bilgi verebilirseniz sevinirim..

  14. #149
    Üye
    Kalem Avatarı

    Gerçek Adı
    Melek
    Üyelik Tarihi
    18.07-2010
    Son Giriş
    12.10-2016
    Saat
    20:30
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Mesaj
    9.598
    Blog Mesajları
    4

    Kalem

    01.07.2016-31.12.2016 döneminde geçerli olmak üzere evde bakım aylıkları 932,59 TL olmuştur. @OturanBoğa bu mesajımı bu konunun ilk mesajına ekleyin lütfen

  15. #150
    Üye
    cekago Avatarı

    Gerçek Adı
    cenk
    Üyelik Tarihi
    29.09-2015
    Son Giriş
    14.10-2016
    Saat
    00:20
    Yaşadığı Yer
    istanbul
    Mesaj
    11

    cekago

    Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    merhaba kalem hanım
    ben asgarı ucret 1300 tl alıyorum annem 1094 tl dul maaşı alıyor esım calısmıyor benım maasım hesaplanırken agi dahıl edıyormuyuz gelır testınde




Sayfa 10 / 12 İlkİlk ... 6789101112 SonSon

Başlığın Etiketleri