Sayfa 1 / 2 12 SonSon
Toplam 30 mesajın 1-15 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    yaşar41 Avatarı

Gerçek Adı
    Yaşar
    Son Giriş
    05.08-2010
    Saat
    15:55
    Yaşadığı Yer
    Kocaeli/Merkez

yaşar41 Kaza sonucu perte çıkan özürlü araç için kasko şirketi ile ÖTV konusunda yaşananlar.?

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Güncel önemli bilgi: http://www.engelliler.biz/forum/ozel...en-var-mi.html

_________
    Arkadaşlar

ben 2006 model bir reno clio ötv indirimli özürlü aracı aldım. Aracımı ve kendimi koruyabilmek açısından herkez gibi bende kasko yaptırdım. (Axa Sigorta'dan) aracımın 5 yılı dolmadan 4. yılında ağır maddi hasarlı ve yaralı olarak trafik kazası geçirdim
    Sigorta şirketimden parayı almaya gelince şirketim bana ötv yi sen ödüyeceksin aksi halde kasko parasını sana vermeyiz dediler ve vermediler de. Ben de hakkımı aramak için vergi dairesi trafik tescil ve sigorta şirketim arasında tam 1 ay gidip geldim. Fakat inanın hiçbiri bu konuda bana yardımcı olamadılar.
    Aracımı perte çıkararak sigorta şirketimde para kazanma derdindeydi. Neticede aileminde özürlü olması nedeni ile elim ayağım olan arabayı benden almışlar ve evime market pazar yapılamaz hale getirmişlerdi beni. Bunalıma girmiştim bir dilekçe yazarak elim kolum bağlı bir vaziyette 5.635.00 Tl'lik ötv'yi vergi dairesine ben yatırdım ve kasko şirketimden parayı aldım.
    Ama haksızlığa uğradığımı düşündüğüm için vergi dairesine itiraz dilekçesi yazdım ödediğim ötv nin uygun görülmesi halinde iadesini istedim. Vergi Dairesi dilekçemi 2 ay inceledi benimde tam umudum kesilmişti kii vergi dairesi bu parayı beni haklı bularak geri ödedi.
    Axa sigortada benim aracımın pertini bir vatandaşa satmış. Vergi daireside bu arabanın ötv tutarını bu vatandaştan istemeye başlamış.
    Sigorta şirketim aldığım parayı geri yatırmamı aksi halde beni mahkemeye vereceğini söylüyor. Benim cevabım da ben dilekçe yazdım vergi dairesi beni haklı bulduğu için bana geri ödedi oldu. Ve beni mahkemeye verin dedim.

Şimdi sizlere soruyorum arkadaşlar böyle bir konu başına gelen yargıya giden aranızda oldu mu yada böyle bir durumda ne yapmamız gerekir? Bilen varsa lütfen cevap yazsın

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    13:26
    Yaşadığı Yer
    Mersin

officer

Arkadaşım hiç kafana takma misler gibi harca paranı sigorta şirketinin görevi pert aracı hurdaya ayırmaktır..
    Dilediği yere versin seni mahkemeye sende git mahkemede ifadeni ver arabanı kasko yaptırmanın amacı nedir....
    Ayrıca şu link te tartışmıştık
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...adan-arac.html
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...sabilirim.html
    http://www.engelliler.biz/forum/ozel...-alamadim.html

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    08:27
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Kesinlikle sigorta şirketi haksız. Bence bu konuda uzmanlaşmış olan Engelsiz Kasko gibi bir firmaya geçiş yapabilirsiniz ilk fırsatta... Pert olarak hurdaya çıkan araç vergiden düşer, bu kadar basit.

Not: Kendilerini tanımam, hiç bir iletişimim de olmadı, sadece bu konuda uzman gibi göründükleri için paylaşıyorum.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    mustafa-ak Avatarı

Gerçek Adı
    Mustafa
    Son Giriş
    30.08-2011
    Saat
    22:41
    Yaşadığı Yer
    istanbul

mustafa-ak

slm arkadaslar bulent abım engelsız kaskoya baktım gerçekten bu kaskonun calısmaları boylemı yaptırıp deneyen varmı aceba aramızada arkadaslar

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    08:49
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar

Mami Junior

Araç pert olsa dahi , hurda belgesi olmadıgı sürece yeni bir ötv siz araç alamaz. Yani her pert olan araç hurda sayılmıyor.

Aynı olay benim başıma da geldi, ben de ilk başta paramı istiyorum dedim, ancak onlar aracı daha sonra satacakları için benden ötv nin ödenmesini istediler yoksa aracı tamir edip vereceklerini söylediler.
    Arabanın servisiyle görüştüğümde bu araba tamir edilse dahi eskisi gibi olmayacağını ve devamlı problem çıkarma ihtimalinin yüksek oldugunu söyledi ben de aracın ötv sini ödeyip paramı kaskodan aldım.

Sizin burda hatanız yok ama ortada bi haksızlık doğuyor bunu da vergi dairesi yapıyor. Siz topu vergi dairesine atın bence çünkü kasko vergisi ödendi diye o aracı bi başkasına satıyor, alan kişi de ödenmiş diye alıyor. Her durumda bi taraf mağdur oluyor.

Üye
    ensar_yasar Avatarı

Gerçek Adı
    ensar
    Son Giriş
    08.12-2016
    Saat
    17:35
    Yaşadığı Yer
    gümüşhane

ensar_yasar

bence burdaki hata kasko şirketinin

benim burdan öğrendiğim kadarıyla hurdaya ayrılan araç vergiden düşer ve geriye dönük vergi ödemeye gerek kalmadan sigortalı kişi kendisine ötv istisnasından yararlanarak yeni araç alabilir sigorta şirketi burda aracı hurdaya ayırmamış başkasına satmış haliyle vergisini kendisinin ödemesi gerekiyodu ama müşterisine ödettirmiş bu durum böyle olunca engelli kişi yeni araç alma hakkını kaybetmi bu sebeple sigorta şirketi müşterisinin bu durumdaki maduriyetini gidermek için iki seçeneği. vardı

birincisi aracı hurdaya ayırıp hurda belgesini ve aracın o günkü ikinci el değerinden ötv yi düşüp müşterisine parasını vermeliydi

ikincisi aracı eğer tamir ettirip satacaksa aracın o anki ikinci el değerini tam olarak müşterisine vermeliydi ve geriye dönük ödenmesi gereken parayı kendisi maliyeye ödemeliydi

burda maliyeye ödenecek kısmı ssigorta yaptığı aracın sahibine ödettirmiş hiçbir şekilde haklı çıkmaz

Üye
    ekremdeveci Avatarı

Gerçek Adı
    Ekrem Deveci
    Son Giriş
    01.02-2012
    Saat
    11:40
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

ekremdeveci

Merhabalar burada yaşanan hasar süreci sigorta mantığı açısından değerlendirildiğinde sigorta şirketinin uygulamasında bir sorun gözükmüyor çünkü pert hasarlarda tüm sigorta şirketleri hasar sürecini yukarıdaki şekilde yürütür.
    Burada aslolan sigorta şirketlerinin hasarlı aracı tekrar piyasaya satarak hasar maliyetlerini düşürmek
    istemeleridir.

Biz boğaziçi sigorta olarak engelsiz kasko sigorta poliçesini geliştirirken yaşanan bu problemlerden yola çıktık ve sizleri hasar durumunda mağdur etmemek için özel kloz geliştirerek sıfır ve 2.el araçalarda hasarı nasıl yöneteceğimizi poliçelerimize yazmak suretiyle sigorta yaptırırken hasarı nasıl ödeyeceğimizi biliyorsunuz.
    Sıfır araçlarda ötv hariç bedel üzerinden ödeme yapılarak hurda belgesi verilmek suretiyle aynı marka ve modelde yeni bir aracın tekrar satınalınabilmesi mümkün olmaktadır.

ENES KUTLU

Kesinlikle pert olan aracından dolayı ne sigorta şirketine nede vergi dairesine karşı bir sorumluluğun yok.Yasaya göre pert olan araçlar 5 yıl süreyi gerektirmeden satılabiliyor.

Üye
    ahmetyakmn Avatarı

Gerçek Adı
    amed
    Son Giriş
    24.09-2014
    Saat
    22:56
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır

ahmetyakmn

merhaba arkadaşlar ben 2012 yılında 60bin liralık toyota corollayı ötvsiz 42500 liraya aldım. bir ay önce kaza yaptım araç pert oldu. aksigorta hurdaya ayırmak kaydıyla 33bin lira vereceklerini söyledi. aracın hemen hemen yarısını teklif ettiler. ne yapmam lazım.. iyi akşamlar

Üye
    hakkimuratli Avatarı

Gerçek Adı
    Hakkı Muratlı
    Son Giriş
    24.08-2015
    Saat
    15:36
    Yaşadığı Yer
    ADANA

hakkimuratli

ahmetyakmn ak sigorta lanet bir firmadırr pankart hazırla aksigorta pert aracın bedel fiyatının yarısnı veriyor diye halkı kazıklıyorlar diye pankart hazırla büyük arabanın sağına soluna koy o fotoğrafı genel müdürlüğüe yolla ve ak sigortanın bölge mdürülüğünü cadddesi üzerine mikforonda bağırarak eylemine devam et bakalım noluyor görsünlerrr

Üye
    ahmetyakmn Avatarı

Gerçek Adı
    amed
    Son Giriş
    24.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır

ahmetyakmn

on beş gündür onlrca kez aramama ragmen cevap bi çözüm bulamadım. neler yapcamı bilmiyorum..bu işlere hakim bi avukat arıyorum o da yok ne yazıkki...

Üye
    hakkimuratli Avatarı

Gerçek Adı
    Hakkı Muratlı
    Son Giriş
    24.08-2015
    Saat
    15:36
    Yaşadığı Yer
    ADANA

hakkimuratli

dediğim gibi yap ara deki pankart açıp herkesin ilgisizliğinizi görmenizi sağlayacam deee ilgilenirler ara hergün araa kavga ettt ak sigorta bundan anlarrr

Üye
    vfor Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    09:26
    Yaşadığı Yer
    karahisar

vfor

aynı durum bizim için de geçerli. aracınız hurdaya ayrılmaya karar verilmişse ve poliçede geçiyorsa aracınızın 2.el rayiç bedelinin tamamını talep ettiğiniz bir dilekçe yazın. 15 gün içerisinde kabul etmezlerse sigorta tahkim komisyonuna başvurun. internetten sayfasına bakabilirsiniz.

Üye
    ahmetyakmn Avatarı

Gerçek Adı
    amed
    Son Giriş
    24.09-2014
    Saat
    Yaşadığı Yer
    diyarbakır

ahmetyakmn

Durum bu yardım edecek arkadaşlar şimdiden teşekkür ederim..

2012 Model Toyota Corolla Elegant 1.4 D-4D aracımı, Kampanya Fiyatı 60.100 lira iken, Ötv indirimi 15.890 lira eksik ve iskonto yaparak 41.536 liraya aldım. Aracın fatura bedeli, ötv ve kdvsi şöyledir;
    Aracın ötv matrahı 35.200 lira
    Aracın Kdvsi 6.336 lira
    Aracın maliyeti 41.536 lira
    Aracın 01/12/2013 tarihinde kaskosunu Aksigortadan yenilettim. Kasko rayiç bedeli üzerinden kaskoyu yaptı.
    23 Ağustos 2014 tarihinde kaza yaptım ve araç pert oldu. Engelli aracı olması hasebiyle kasko iki türlü fiyat verebileceklerini söyledi. 5 yıl bitmeden yeni araç alabilmem için hurda kayıtlı olması gerektiğini belirttiğimden dolayı kasko şirketi bana hurda fiyatı üzerinden teklifte bulunacağını söyledi.
    Kasko şirketi hurda fiyatı olarak bana 33.000 lira teklif etti.
    Gerekçesi ise aracı 54.000 lira kabul ettik %40 ını düştük fiyat bu dediler. Ben ötv fiyatının bu olmadığını, hesaplamalarının yanlış olduğunu belirtmeme rağmen fiyatta ısrar ettiler.
    Ben devletin engelli araçlara sağlanan kolaylıktan dolayı aracı alırken 15.890 lira Ötv ücreti ödememişken, üç yıl sonra benden aracın ham fiyatı üzerinden değil de piyasa değeri üzerinden 22.000 lira ötv ücreti kesilmek istenmekte.
    Burda sorulması gereken şu sorular var;
    1)Kasko, Engelli araç Rayiç Bedelini 57.000 lira olarak belirtmesine rağmen neden Hurdaya ayırdığında aracı 41.536 lira‘yı baz alarak değerlendirme yapmaktadır.? Bahane engelli adına kayıtlı olması ise neden 41.536 lira üzerinden kasko yapılması gerekmezmiydi? Araç sahibinin burada Hak kaybı ve zararı nasıl karşılanacak? Bugüne kadar kaskoya Ödenen Pirimlerin iade edilmesi gerekmez mi?
    2) Aracı alırken aracın fabrika çıkış bedeli üzerinden ödenen ötv 15.890 lira olmasına rağmen kasko neden bugün tüm fiyatı (54.000lira) baz alarak %40 (22.000 lira) ötv kesintisine gitmektedir?
    3) Arac Sigortacılar Birliğinin belirlediği ikinci el fiyatlarında (tramer kayıtlarında) 57.000 lira olmasına rağmen neden kasko tarafından 52.000-54.000 lira olarak gösterilmek istenmektedir. Piyasa fiyatını neden sadece kasko şirketi belirleme hakkına sahiptir.?
    4) Aracım 36 binde, tüm bakımları yapılmasına rağmen ve emsalleri birçok internet sitesinde 54.000 ile 59.000 lira arasındayken bu fiyatın teklif edilmesi haksızlık değil midir?

Üye
    vfor Avatarı

Son Giriş
    14.01-2016
    Saat
    09:26
    Yaşadığı Yer
    karahisar

vfor

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    tüm sorularınızın tek cevabı var. kasko şirketi çakallık yapıyor. seyrettiğim belgeselde çakallarla ilgili şöyle bir şey demişlerdi: avının etrafında sürekli dönerek onu yoran, enerjisini bitiren ve köpek sınıfına giren hayvan. ben bu durumu biraz ona benzetiyorum. bu durumda iki seçenek söz konusu; ya kaderine razı olup, çakallara yem olmak, ya da aslan krala yani mahkemelere başvurmak. gerçi yaşadığımız ülke orman kanunlarıyla yönetiliyor ama bence gene de denemeye değer. kazanırsanız hakkınızın tamamını alırsınız, kaybederseniz de önerilen parayı zaten alacaksınız ama bu çakallarla sonuna kadar da mücadele etmiş olacaksınız. bence bu alacağınız paradan daha önemli.

Sayfa 1 / 2 12 SonSon