1-4 Aralık 2016 tarihinde Engelsiz Yaşam Fuarı
Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234
Toplam 55 mesajın 46-55 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    MuraTTameR Avatarı

Gerçek Adı
    Murat
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    04:43
    Yaşadığı Yer
    Trabzon

MuraTTameR

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    @fringe

Arkadaşım dediğim gibi benim aracın 5 yılının kazadan 1 ay sonra dolmasından dolayı ben mücadele etmeden alabildim parayı avukatlar ve sigorta şirketleriyle görüştüm aracın ötv sini devlete veriyolarlar diye doğru yanlış bilmiyorum.

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    11:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar

Mami Junior

Yine herkes bi şey yazmış

Kaskodan eksik yada cebinizden para çıkmadan parayı alabilmeniz için , arabanın tek başına pert olması ifadesi yetmez, hurda belgesi almanız lazım.

Sigorta şirketleri kendi menfaatlerini düşündüğü için sizin hasarlı arabanızdan olabildiğince para kazanmaya çalışıyor.
    Eğer sadece pert oldu derse, o araç yaptırılıp satılır durumundadır ve onu o haliyle satar.
    He yok, hurda belgesi varsa bu araç trafikten çekilmiştir ve bu ancak parçalanıp satılabilir ve buda daha az gelir getirir.

Bu sebeplerden dolayı sigorta şirketleri genelde pert oldu dese bile hurda belgesi çıkartmazlar.

Sizin burda yapacağınız 2 şey var, ya arabayı yaptırıp bana verin diyeceksiniz yada hurda çıkartılması için daha düşük bir meblaya anlaşacaksınız.

Hurdaya çıkarmak en karlısı araç sahibi için, yoksa diğer türlü uğraş dur.

Aslında başıma gelenleri anlattım.
    Tabi o zaman şartlar farklıydı ama aynı prosedür hala devam ediyor diye biliyorum.

Üye
    fringe Avatarı

Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    14:12
    Yaşadığı Yer
    İSTANBUL

fringe

Merhaba,

2015 yılında engelli aracımla trafik kazası geçirdim.Aracım kasko şirketi tarafından hurdaya ayrıldı.O dönem kaza geçirdiğim bu araç benim ilk aracımdı ve ne engelli araçlarıyla ilgili mevzuata hakimdim nede sigortacılık kanunu hakkında en ufak bir fikrim vardı.

Aracım, 2012 modeldi. Aracın KASKO şirketi tarafından hurdaya ayrılması kararı verildikten sonra, aracı hurdaya ayıracak olan kasko şirketi tarafından arandım.Bana çeşitli evraklar göndereceklerini ve bu evrakları gerekli diğer belgelerle birlikte kendilerine göndermemi istediler.İlk olarak bana kasko şirketi tarafından verilen bilgi, tarafıma 7,50000 TL ödeneceği,ayrıca aracı hurda olarak satın alıp parçalarına ayırıp araç borsasında satacak olan X firmasının da ; 7,500,00 TL ödemeye ek olarak 6,250,00 TL bir ödeme yapacağı söylendi.

Yani toplamda: 13,750,00 TL tutarında bir rakamı bana ödeyeceklerini söylediler.Kendilerine rakamın neden bu kadar düşük olduğunu sorduğumdaysa,araç engelli aracı olduğu için ; aracı ilk satın aldığım tarihte devlete ödemediğim ötv nin kendilerince( kasko şirketi ) devlete ödeneceğini,devlete ötv ödendikten sonra ,aracın rayiç 2.el değerinden ödenen ötv nin düşüleceği ve elde kalan rakamın bana ödeneceği söylendi.

Yani kısacası: Aracın o zamanki piyasa değeri( kasko değeri)= 32 bin TL, bu 32 bin TL den; DEVLETE ÖTV ödenecek ve ötv düşüldükten sonra tarafıma kalan rakam ödenecek.

Nitekim de öyle oldu. Araç hurdaya ayrıldı. Y sigorta( kasko) bana 7,500,00 TL ödedi. Ayrıca aracı hurda olarak satın alan ve parçalarına ayıran X şirketi de bana 6,250 TL ödedi. Toplamda : 13,750 TL.

Bugün, internette formları gezinirken engelli araçlarıyla ilgili,sigorta şirketlerine açılan yazı ve davaları gördüm.Ve öğrendim ki ötv indirimi kasko şirketini ilgilendirmiyor. Ötv indirimi devletin engelli veya engelli yakınına tanıdığı bir hak.Zaten aracım, Y kasko tarafından kasko yapılırken engelli aracı statüsünde kasko yapılmamıştı.Normal araç statüsünde kasko yapılmış ve primleri bu şekilde tahsil edilmişti.

Bunun üzerine, bugün Y sigorta ile görüşüp,bana ilk başta söyledikleri şeyi hatırlattım.Kendilerinden benim adıma devlete ödedikleri ötv nin makbuz ve belgelerini istedim.Ve verilen cevap şu oldu; uzunca süre lafı bocaladıktan sonra biz sizin adınıza devlete ötv ödemedik.Dolayısıyla ortada makbuz belge veya dekont yok.

Kendilerine dava açacağımı söyledim.Yaptığımız her şey yasal dediler.

Sonuç olarak aracım normal araç statüsünde sigortalandı,kaza geçirdik aracım hurdaya ayrıldı.Bunun sonucunda bana toplamda 13,750 TL ödendi.Ama aracın o zamanki 2.el fiyatı 32 bin TL civarıydı.

Ortada devlete ötv ödediklerine dair herhangi bir belgede yok.Çünkü ötv ödenmemiş.Telefonda kandırıldım.Yani sigorta şirketi devletin engelli ve yakınlarına tanınan ötv indirimini kendi çıkarına kullanmış,mağdura eksik ödeme yapmıştır. Ben buradan bu sonucu çıkarıyorum.

Konu hakkında dava açmamızda yarar görüyor musunuz?
    BU TÜR DAVALAR HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ? KONU HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Not: Sigorta şirketine mail attım,cevap geldiğinde gelen cevabı da sizinle paylaşabilirim.

Üye
    habip50 Avatarı

Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    19:55
    Yaşadığı Yer
    Nevşehir

habip50

durum böyle ise dava aç kardeşim paranı alırsın.

Üye
    Mami Junior Avatarı

Gerçek Adı
    Muhammet
    Son Giriş
    02.12-2016
    Saat
    11:22
    Yaşadığı Yer
    İstanbul / Avcılar

Mami Junior

@fringe

Maddi manevi ne kadar dava varsa aç.
    Hurdaya çıkan aracın ötv si falan olmaz.
    Adamlardan tam para alman lazımdı.
    O sigorta şirketi hangisi ise söylede burda arkadaşlar bir daha o firma ile çalışmasınlar.
    Engellileri istismar edenlerden nefret ediyorum.

Üye
    Eurest Avatarı

Gerçek Adı
    Fatih
    Son Giriş
    21.11-2016
    Saat
    13:29
    Yaşadığı Yer
    İST - Ataşehir

Eurest

@fringe Cevabı mutlaka paylaş bizimle lütfen olur mu?

Toprak2000

Değerli forum üyeleri aracın otv muafiyeti ve 2. Yılına girecek kasko yenileyecegim ama konuştuğum kaskolar pert halinde otv siz fiyat vereceklerini soyluyorlar. Sigorta yaptırırken dikkat edilecek bir husus varmı

Üye
    oneday Avatarı

Gerçek Adı
    OneDay
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    20:20
    Yaşadığı Yer
    Ankara

oneday

Kasko yaptırırken mutlaka bu durum sorulmalı ve yazılı bir beyan alınmalı.
    Forumda; kasko yaptırıp pert durumunda aracın ÖTV li fiyatı üzerinden ödeme yapmayı kabul eden bir sigorta şirketinin bulunması halinde diğer arkadaşların bilgilendirilmesi lazım. Müşteri akışının o yönde olduğunu gören diğer sigorta şirketleri de yanlışlarından dönerler belki.
    Yok öyle arabamı ÖTV li fiyat üzerinden kaskola . Benden ona uygun sigorta bedelini tahsil et. Ödemeye gelince de ÖTV ' siz hesaplarım de . Parayı Devletime ödeyeceklerini bilsem zerre sorun çıkarmam .Derim ki devlet benden zamanında almamış. Şimdi almak hakkı. Ama sigorta şirketleri bu işten nemalanıyorlarsa bu işte bir sıkıntı var demektir.
    Ben aracımı yurt dışından getirdim.Yani benim ÖTV muafiyetim yok. Sadece gümrük vergisi ödemedim. Allah korusun herhangi bir kazada benim durum ne olur bende bilmiyorum valla.

Üye
    zarbo17 Avatarı

Gerçek Adı
    cihan
    Son Giriş
    28.11-2016
    Saat
    15:55
    Yaşadığı Yer
    çanakkale

zarbo17

Aracın ötv'siz fiyatını alırsınız.Araç piyasa değeri ne ise ondan ötv düşülerek ödeme yapılıyor.Aracın değeri 50.000Tl üzerinden kasko varsa aracın değeri 40-45 Tl ise sana bu aracı alırken kaç Tl ötv vardı.Aracı alırken mesala 25.000 ötv ödemedin sana 20.000 Tl para verirler.Ayrıca aracın hurdasını alıp satabilmen için de ihaleye girip kazanman gerekiyor.Kasko sana ödeme yaptığı için aracın hurdası ona ait oluyor.Aracın hurdasını da kasko şirketi zaten 10-15'e satar. Böylece 5-6 Tl zararla sizin dosyayı kapatmış olur..

msterol

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Merhabalar bende ötv siz 2014 aldığım araçla kaza yaptık ve aracımız pert oldu aracı sürme yetkim var ancak engellimiz 1 yıl önce hayatını kaybetti. (Babaannemin üzerine almıştık aracı) Kasko şirketi aracın değerini ötv yi düşerek ödemek istiyor . Bende kabul etmedim.. Bu siteden aldığım emsal aynı durumda kazanmış olan Hakem kurulu kararını mail attım onlara daha dönüş sağlamadılar..
    Şimdi Neova kasko şirketi bana ötvsiz ödeme yaparsa yada ben ötvyi yatırdıktan sonra ödeme yaparsa.. Ödediğim ötv için hakem kuruluna yada mahkemeye başvurabilirmiyim tekrar ? Yasal haklarım saklı kalıyormu ? Lütfen yardımcı olun.

Sayfa 4 / 4 İlkİlk 1234