Engelliler.Biz 4-7 Aralık tarihlerinde Engelsiz Yaşam Fuarı'nda
+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Toplam 14 mesajın 1-14 arasındakiler
Malulen emeklilik için gerekli olan şartlar neledir?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

mehmet abi Malulen emeklilik için gerekli olan şartlar neledir?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    slm arkadaslar engelli olan vatandaşlar malülen veya özürlü emekliliği için çeşitli hastalıklardan ortapedik veya piskolojik gibi rahatsızllıklarının oranlarının toplamıyla mı yoksa tek hastalık rapor oranıylamı emekli ediliyorlar? saygılar sevgiler...

ONURERENEGE

vucudun üç te ikisini kaybetbiş olması yani yüzde 66 rapor olması lazım arkadaşım

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    Akülü sandalyelerin en iyileri, en iyi fiyatlarla alisveris.engelliler.biz'de Akülü sandalyelerin günlük kullanıma uygun modelleri çeşit ve fiyat seçenekleri ile alisveris.engelliler.biz'de Aktif sandalyeler en klas ve en iyi seçeneklerle alisveris.engelliler.biz'de Manuel sandalyelerin gündelik kullanıma uygun onlarca seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye için sayısız rampa seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Engelli çocukların yürümesi ve mobilizasyonu için gerekli onlarca ürün alisveris.engelliler.biz'de

mehmet abi

tşkr ederim ama sormak istediğim soru çeşitli hastalıkların oran toplamı kabul edilirmi ? yoksa tek hastalıktan mı değerlendiriliyor ? tşkrler...

Barda5

Mehmet Bey Benim bildiğim yani siteden öğrendiğim tek hastalıktan ve %60 rapor oranı ile emekliliğe başvuruluyor diye biliyorum. Gerçi bir mahkeme kararı var ama birden fazla hastalıkların oranının baltazar formülü ile toplanması araştırma yap biraz istersen sitede.

turko_10

malülen emeklilik 2 türlü olabilir. 4/a sigortalıları için (yani ssk lılar)
    1- ilk kez işe başladığında sağlam olup sonradan rahatsızlananlar (çalışma gücünün %70 ini kaybettiğine dair rapor almalı ve 1800 gün yani 5 yıl çalışmış olanlar)
    2- ilk kez işe başladığında zaten rahatsız olanlar (çalışma gücünün en az %40 ını kaybettiğine dair maliye bakanlığından vergi indirim belgesi almak gerek ve alacağı derece+ilk işe başlama tarihine göre kademelere bakılır.15 yıl, 3600 gün, )

Barda5

SGK nın resmi sitesinden aynen kopyaladım

Kimler Malul Sayılır?

Kanuna göre sigortalının malul sayılabilmesi için;

Hizmet akdi ve kendi nam ve hesabına bağımsız çalışma bentleri kapsamındaki sigortalıların çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını,
    Kamu görevlileri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü,
    kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilmesi gerekir.

Malullük Aylığına Hak Kazanma Şartları

Sigortalıya malullük aylığı bağlanabilmesi için sigortalının;

- Kanuna göre malul sayılması,
    - En az on yıldır sigortalı olması ve toplam olarak 1800 gün uzun vadeli sigorta kolları primi ödemesi,
    - Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul ise sigortalılık süresine bakmadan 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması,
    - Maluliyeti nedeniyle sigortalı olarak çalıştığı işten ayrılması, faaliyetine son vermesi ve görevinden ayrılması
    - Kuruma yazılı talepte bulunması
    - Kendi nam ve hesabına bağımsız kapsamında sigortalı ise kendi sigortalılığı nedeniyle Kuruma genel sağlık sigortası primi dâhil, prim ve prime ilişkin borcu olmaması,
    gerekmektedir.

turko_10

sayın barda5 arkadaşım,
    belirtmiş olduğun bilgiler doğru. ben bir ssk yani şimdiki sgk personeliyim ve yaklaşık 10 yıl emeklilik işlemleri ile uğraştım. ancak 5 yıldır farklı bir birimde görev yapıyorum. bildiğim kadarı ile malüliyet işlemlerinde şu an benim belirttiğim şekilde devam ediyor. (benim belirttiklerim ssk lı çalışanlar içindir)

Üye
    Gerçek Adı
    deniz karagöz
    Son Giriş
    13.07-2013
    Saat
    08:57
    Yaşadığı Yer
    kocaeli

deniz_61

ilk kez işe başladığında zaten rahatsız olanlar (çalışma gücünün en az %40 ını kaybettiğine dair maliye bakanlığından vergi indirim belgesi almak gerek ve alacağı derece+ilk işe başlama tarihine göre kademelere bakılır.15 yıl, 3600 gün, )...şimdi burada anlamadığım bişe var ilk işe girdiğinde zaten rahatsız olanlar...bence yanlış biliyosun daha sonra rahatsızlığı olup vergi indirimi alan emekli olur..diye biliyorum..yanlış biliyosam bilgilendirin...peki ben şimdi vergi indirimi aldığımda emekli olamıyormuyum...işe
    başladığımda hastalığım yoktu daha sonra şeker tansiyon kalp sorunu morbit obazite dolayı oranı aldım ankaraya gidip onaylanmasını bekliyorum..onaylanırsa emekli olamıyacakmıyım yani...5600 günle..

turko_10

ilk kez işe başladığında sağlam veya rahatsız olduğun sorulduğunda sadece beyan ediyorsun. aslında herkes için ilk defa sigortalı çalışmaya başladığında rapor alınması gerekiyor. bunu işverenin sigortalıyı rapor alması için yönlendirmesi gerek. ama bunu uygulayan çok nadir.

genelde gelen sigortalı bize 5 yıl- 1800 gün üzerinden emeklilik için gelir ve biz rahatsızlığın öncedenmi yoksa sonradanmı diye sorduğumuzda genelde sonradan derler. bizde hastaneye sevk ederiz.

vergi indirim belgesi ile gelenler ise bize vergi indirim belgesi aldıktan sonra gelirler. onlar için kurumun yaptığı bir işlem yoktur. vergi indirim belgesindeki sakatlık derecesi ve ilk işe girdiği tarihe göre hangi şartlarda emekli olabileceğini hesaplarız.

yani sigortalılar bize geldiğinde ya vergi indirim belgesi ile gelir, yada 1800 gününü doldurup hastaneye sevk için gelirler. ama kural şudur: ilk kez işe başladığında zaten rahatsız olanlar vergi indirim belgesi alır ve kademelere göre emekli olur veya ilk kez işe başladığında sağlam olup sonradan rahatsızlananlar 5 yıl, 1800 günü doldurup hastaneye sevk edilir.
    aşağıda 01.10.2008 tarihinden önce sigortalı olanlar için tabloyu verdim.

506 SK.M.60/C-b, GM.87 5510 SK.GEÇ.M.10/İKİ MADDELERİNE
    GÖRE SAKATLIĞI NEDENİYLE VERGİ İNDİRİMİNDEN
    YARARLANANLARIN AYLIĞA HAK KAZANMA KOŞULLARI

SİGORTALILIK SÜRESİNİN BAŞLANGICI I.DERECE SAKAT II.DERECE SAKAT III.DERECE SAKAT
    Sigortalılık
    Süresi
    Gün
    Sayısı
    Sigortalılık
    Süresi
    Gün
    Sayısı
    Sigortalılık
    Süresi
    Gün
    Sayısı
    06/08/1991'den önce 15 3600 15 yıl 3600 15 3600
    07/08/1991 - 06/08/1994 15 3600 15 yıl 8 ay 3680 16 3760
    07/08/1994 - 06/08/1997 15 3600 16 yıl 4 ay 3760 17 3920
    07/08/1997 - 06/08/2000 15 3600 17 yıl 3840 18 4080
    07/08/2000 - 06/08/2003 15 3600 17 yıl 8 ay 3920 19 4240
    06/08/2003 - .10.2008 15 3600 18 yıl 4000 20 4400

Üye
    Gerçek Adı
    deniz karagöz
    Son Giriş
    13.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli

deniz_61

şimdi arkadaşım...sana şu soruyu sorsam aydınlatırmısın...beni...aydınlatırsan cok sevinirim...ben gecen cuma günü hastaneden kardiyoloji kalbe bağlı tansiyon %20...kalbe bağlı göğüs ağrısı %10....dahiiliye hap kullanımlı raporlu tip 2 diyabetden ½20...morbit obazite den %20...verdi..hastanenin sağlık kurulu memuru hesapladı %54..olarak kuruldan gecer...şimdi size soruyorum bu ankaraya giderse ne kadar düşer...%40 ve üzeri olarak onaylanıp vergi indirimi alırmıyım..alırsam emekli olabilmem için ne şartlar lazım..gün olarak 5600 günüm var...yardımın için tşk ederim..

Heaplama %70...baltazar formülüne göre %54..

turko_10

vergi indiriminden faydalanman için iş gücü kaybının %40 ve üzeri olması şart. %40 ve üzeri alıp alamayacağını bilemem ama genelde 10-15 puan civarı düştüğünü çok gördüm. benimde hastaneye ilk mürahattımda 6 kişiydik. yaklaşık 3-4 ay sonra diğer 5 kişinin sonucu geldi benim gelmedi. bir kaç hafta sonra hastaneden beni aradılar ve raporunda bi eksik varmış dediler yeniden kontrolden geçtim falan... ve benimde hastanede iş gücü kaybı oranı %60 idi maliye bakanlığından gelen yazıda %45 olarak geldi.

Üye
    Gerçek Adı
    deniz karagöz
    Son Giriş
    13.07-2013
    Saat
    Yaşadığı Yer
    kocaeli

deniz_61

Tşk ederim...

mehmet abi emeklilik

slm arkadaşlar sayın oturan boğa ve ilker bey bir arkadaşım var yüz de 60 rapor oranı ile 4000 güne süredede 18 yıla tabii,ama kendisi ağır engelli ağır engelli olduğundan süre şartı kaldırılırmı ? yoksa sadece malüllük emekli aylığındamı süre şartı kaldırılıyor ? arkadaşım gününü tamamladığında süre şartı aranmadan emekli olabilirmi ? tşkrler saygılar...

OturanBoğa

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Ağır engelli olmak süre şartını kaldırmaz maalesef. Süre şartı bir tek Malulen emekli olacaklar için yoktur, o kadar.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye