+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon
Toplam 23 mesajın 1-15 arasındakiler
Emekli olan memur, SSK'lı işe girerse. SSK'lı olarak da emekli olabilir mi?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

turkuaz06 Emekli olan memur, SSK'lı işe girerse. SSK'lı olarak da emekli olabilir mi?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Özürlü bir memur 15 yıl çalışıp emekli olursa,ve emekli olduktan sonra kamuda ssk işçisi olarak işe girerse SSK lı olarak da emekli olabilir mi?

SSK dan gene özürlü işçi statüsünde emekli olunabilir mi?Özürlü statüde ,sonradan işe girenler 3920-4800 çalışma süresi yetiyor galiba emeklilik için.Ama memurluktan emeklilikten sonra,birde işçilikten emekli olunur mu.Yani 2 emeklilik.

Forum Moderatörü
    Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    14:29
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Twitter Hesabım

officer

Hayır 2.bir emeklilik söz konusu olmaz.Ama SGDP ödeyerek çalışabilir. Hem emekli maaşını hemde çalışarak hak ettiğiniz maaşı alırsınız...

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

turkuaz06

peki emekli olan bir memur,tekrar merkezi personel alımı sınavına girerek memur olarak çalışabilir mi,emekli olduğu kurumdan ayrı bir kurumda.yani hem emekli maaşını alacak,hemde başka bir kurumda maaşını alacak.

Forum Moderatörü
    Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Twitter Hesabım

officer

Emekli birey kamuda tekrar çalışamaz,ama SGDP ödeyerek özel sektörde çalışabilir.İllaki Kamuda çalışmak istiyor iseniz emekli maaşınızı iptal ettirip tekrar kamu da çalışma hayatına atılmanız gerekli...

Üye
    Gerçek Adı
    metin karataş
    Son Giriş
    27.09-2013
    Saat
    21:35
    Yaşadığı Yer
    kocaeli

77metin

ssk 4a lılar emekli özürlü emekliolduktansonra emeklisandığında 15 yıl özürlü olarak çalışıp emekli olabiliyorlar diye biliyorum fakat sizin durumunuz tamtesi olabilir diya düşünüyorum

Ufukalp

Bu mümkün değil,konu net ve kesindir.
    İster memur,ister işçi olsun,emekli aylığı alırken kamuda çalışmak mümkün değildir.
    İlker arkadaşımızın da dediği gibi kamuda çalışmak için emekli aylığının kestirilip emekliliğin iptal edilmesi gerekmektedir.
    Özel sektörde ise,SGDP ödenerek emekli aylığı kesilmeden çalışılabilinir.
    SGDP ile emekliliğe yönelik uzun vadeli sigorta kolarına değil,sadece sağlık durumunu kapsayan kısa vadeli sigorta kollarına kesinti yapılır.
    Dolayısıyla da ikinci bir emeklilik hiçbir şekilde mümkün değildir.

Üye
    Gerçek Adı
    metin karataş
    Son Giriş
    27.09-2013
    Saat
    21:35
    Yaşadığı Yer
    kocaeli

77metin

SSK’lı çalışan emeklinin aylığından kesinti olmaz
    Emekli olduktan sonra vergi mükellefi-şirket ortağı olanların emekli aylıkların yüzde 15 kesinti yapılırken, emekli olduktan sonra SSK’lı (işçi) olarak işe girenlerin emekli aylığından kesinti olmaz. İşyerinden aldıkları ücretlerden SGDP kesintisi yapılır.
    21.04.2008 tarihinde TSK'daki görevimden istekle emekli oldum. Emekli Sandığı emeklisi olarak 1/1 derecesinden maaş almaktayım ve hâlihazırda başka bir yerde çalışmıyorum. Ancak, SSK’lı olarak bir şirkette, 1.000-TL net ücretle işe girdiğim taktirde Sosyal Güvenlik Destekleme Primi kesilir mi, kesilirse benden ve işverenden kesilecek oran veya tutar ne kadar olur? Ayrıca bu kesinti emekli maaşımdan mı yoksa yeni işimdeki ücretimden mi kesilir? Hakan Öztoklu

Sayın okurum, siz Emekli Sandığı’ndan emekli olduktan sonra özel sektörde 4/a’lı (SSK’lı) olarak işe gireceksiniz bu sebeple 5510 ve 506 sayılı Kanunlar gereğince aldığınız emekli aylığından herhangi bir kesinti yapılmayacak.
    ***Ücretinizden kesinti yapılacak
    Emekli aylığınızdan değil ama SSK’lı çalışacağınız işyerinden alacağınız ücretten SGDP kesintisi yapılacak. İşyerinden alacağınız brüt ücretten yüzde 7,5 oranında SGDP kesintisi yapılacak, işsizlik sigortası kesintisi yapılmayacaktır. Bu arada dilimlere göre yüzde 15’den bağlayan da bir gelir vergisi kesintisi yapılacak.
    ***İşveren de katkı verecek
    Brüt ücretiniz üzerinden ayrıca işveren yüzde 22,5 ve buna ilave olarak işyerinin tehlike sınıf ve derecesine göre yüzde 1 ile 6,5 arasında kısa vadeli sigorta primlerini ise işvereniniz ödeyecek. Öte yandan uygulama gereğince emekli çalışanların işveren teşviki hakları da olmadığından bu primlerde herhangi bir indirim de olmayacaktır.
    ***İşkazası geçirirseniz ikinci geliriniz olur
    SGDP primleri kısa vadeli sigorta primleridir. Bu sebeple aldığınız ve almaya devam edeceğiniz emekli aylığına katkısı-etkisi olmaz. Sadece işyerinde çalışırken işkazası geçirir veya meslek hastalığına uğrar ve yüzde 10’dan fazla uzuv veya işgücü kaybına uğrarsanız aldığınız emekli aylığına ilave olarak bir de kaybettiğiniz güce göre ikinci bir sürekli işgöremezlik geliriniz olacaktır.

buzluçay

bu konuyu bende çok merak ediyordum bilginiz için sagolun

ancıl

ilker;

2. bir emekliliğin söz konusu olmadığını yazmışınız. Fakat ben daha önceden bu konu hakkında bilgi edinmeden sordum ve cevabını aldım.

Soru 5434 sayılı kanunla bir kişi emekli olursa, aynı kişi 5510 sayılı kanunla belirtilen süre ve primleri doldurduktan sonra ssk emeklisi olabilir mi? yani 2 farklı kurumdan emekli olunabilir mi ? olunabilirse dayanağı nedir ?

Cevap
    Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
    5434 Sayılı Kanun uyarınca emekli aylığı bağlanmış olanların, Sigortalı ya da Bağ-Kur'lu olarak çalışıp hizmet ve yaş durumu gibi gerekli şartları yerine getirmeleri halinde kendilerine bu hizmetlerinden dolayı da ayrıca emekli aylığı bağlanmasında, 5434 SK yönünden herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.
    B
    ilgilerinizi rica ederiz.

2. bir Emeklilik hatta bağkurdanda 3. bir emeklilik söz konusu var. Buna 2. bir emeklilik demiyelimde daha fazla emekli maaşı alma diyelim

Forum Moderatörü
    Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Mersin
    Twitter Hesabım

officer

Selçuk,
    Bu yazıda Emekli sandığı demiş ki bizden emekli ol emekli maaşını bağlayalım 5510 sayılı kanunda sorun yok ise çalışıp ikinci bir emeklilik hakkı var ise ol diyor..
    Benim kanunum da sorun olmaz diyor.Ama 5510 sayılı kanunda öyle bir şey yok ikinci bir emeklilik söz konusu olamaz...

Ufukalp

Zaten kurum,emekli çalışanlardan yaşlılık aylığı na yönelik uzun vadeli sigorta kollarına prim kesmiyor ki,sadece iş kazası ve meslek hastalığı durumlarını kapsayan kısa vadeli sigorta kollarına destek primi kesiyor,nasıl olacak peki primsiz emeklilik? Yaşlılık aylığına yönelik uzun vadeli sigorta kollarına prim yatırın da görün bak ne oluyor
    Emekli aylığı anında kesiliyor mu kesilmiyor mu?

ancıl

En İyisi kurumdan resmi bir yazı gelerek sonucu öğrenebiliriz. Ben daha önce bir gazetede okumuştum. Emekli memur tekrar çalışıp daha sonra ssk dan 2. bir emekli olmuştu. Bu konu Önemli aslında Herkesin takip etmesi gerek.

Hayatin anlamı

Selçuk bu yazdığın soru çok enteresan..Sgk da çalışıyorum, bende böyle birşey görmedim, müdürüme sormayı düşünüyorum..Yanlız mantıken hayır mümkün olamaz İlker'e katılıyorum, neden mi?
    Herkesin tek bir T.C.si var ona göre işlem yapılır, aylık bağlanmadan önce hangi sosyal güvenceye mensupsa diğerlerinden sorgulamsı yapılarak hizmetleri toplanarak maaş bağlanır.
    Kurumlar tek çatı altında toplandı, tam tersi olması gerek mümkün değil..
    yanlız şöyle birşey var sen bağkurlu olup aynı zamanda ssklı biryerde de çalışırsan (mart 2011 den itibaren geçerli) her ikisi de kabul ediliyor, eskiden kabul edilmezdi çakışma kabul edilir biri iptal olurdu.. şimdi ise bunun tek faydası priminin ve gün sayının daha yüksek olacağı ve dolayısıyla daha çok aylık bağlanacağı yönünde..
    yine de müdürümle konuşacağım "BİMER nasıl böyle bir cevap vermiş anlamı nedir" diye..

ancıl

hayatin anlamı;
    Soruyu ben yazmadım.Dikkatli oku lütfen.

Teker teker burdaki linkleri incele nasıl sgk da çalışıyosan. bana katılman önemli değil. Bir sonuca varmamız önemli

SSK

İki kere emekli oldu - 3000 YAZILIK SSK VE BAĞ-KUR ARŞİVİ - Blogcu

Hayatin anlamı

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Selçuk ben soru derken BİMER e yöneltilen soruyu kastettim.. Linki inceledim şaşkınım ama hala mantığım almıyor.. Deseler emekli oldu sonra maaşını kestirip çalışmaya devam etti ve tekrar müraacatında iki emeklilik maaşı kadar maaş bağlandı anlayacağım...ama bu???? Kurumlar neden birleşti tek çatı altında o zaman? 01.03.2011 tarihinden sonra vergi kaydını kapattırmadan hem bağkurlu hemde ssklı olabiliyorsun emekli olunca doğal olarak kazançların yüksek olduğundan yüksek maaş alıyorsun..ama dedim ya linkteki örnek kafamı karıştırdı..

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye