+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 11 1 2 3 4 5 ... SonSon
Toplam 158 mesajın 1-15 arasındakiler
Yakın zamanda özürlü olarak emekli olan var mı? Ortalama emekli maaşı nedir?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

bulnes Yakın zamanda özürlü olarak emekli olan var mı? Ortalama emekli maaşı nedir?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Merhaba arkadaşlar,

Bir şeyi merak ettim de. Ben Kasım 2011 de emekli olacağım.
    Ama şimdiden merak etmekteyim. Yakın zamanda özürlü olarak emekli olan var mı? Var ise aylık emekli maaşı ne kadar aşağı-yukarı?

Sağdan-soldan prim süresi az olduğu için özürlülerin emekli olmasında emekli maaşlarınında çok düşük olduğunu duydum. Gerçekten doğru mu? bunu merak ettiğimden dolayı soruyorum.

Ayrıca Kasım 2011 de emekliliği hakettiğimde o zaman emekliliğimi başlatmakla Ocak 2012 'de (yani 3 ay geç olursa) emekli maaşı etkilenir mi, yaklaşık ne kadar etkilenir? Veya daha da detaylısı emekli maaşı nasıl hesaplanır.

OturanBoğa

Emeklilik maaşında kayda değer hiç bir fark olmaz. Zira zaten sakatlıktan dolayı erken emekli olanların pirim/gün sayısı yükseltiliyor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

Raman72

Emekli maaşınız çalışılan yıl ve ssk matrahına göre belirlenir.

Alıntı Alıntı Yapılan Kişi: OturanBoğa
    Zira zaten sakatlıktan dolayı erken emekli olanların pirim/gün sayısı yükseltiliyor.
    Nasıl?

OturanBoğa

• 506 Sayılı Yasa
      Yaşlılık aylığının hesaplanması2)
      Madde 61 – (Değişik: 25/8/1999 - 4447/7 md.)

Yaşlılık aylığına hak kazanan sigortalıların aylığı, aşağıdaki hükümlere göre belirlenecek ortalama yıllık kazancı ile aylık bağlama oranının çarpımının 1/12'si alınarak hesaplanır.
      Sigortalının her takvim yılına ait prime esas kazancı, kazancın ait olduğu takvim yılından itibaren aylık talep tarihine kadar geçen takvim yılları için, her yılın Aralık ayına göre Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan en son temel yıllı kentsel yerler tüketici fiyatları indeksindeki artış oranı ve gayrisafi yurt içi hasıla sabit fiyatlarla gelişme hızı kadar ayrı ayrı artırılarak bulunan yıllık kazançlar toplamının, toplam prim ödeme gün sayısına bölünmesi suretiyle bulunacak ortalama günlük kazancın 360 katı, aylığın hesaplanmasına esas ortalama yıllık kazancı oluşturur.
      Aylık bağlama oranı, sigortalının toplam prim ödeme gün sayısının ilk 3 600 gününün her 360 günü için % 3.5, sonraki 5 400 günün her 360 günü için % 2 ve daha sonraki her 360 gün için % 1.5 oranlarının toplamıdır.
      60 ıncı maddenin B,C ve D bentlerine göre aylığa hak kazananların aylık bağlama oranı %60'dan az olamaz.
    Normal statüde çalşan kişi %60 aylık bağlanma oranına erişebilmek için 25 yıl çalşmalı. Aynı şekilde, yeni yasada da sakatlıktan dolayı erken emekli olanların pirimleri 9000 gün gibi hesaplanacak.

Bir başka deyişle (normalde):
    3600 gün çalışıldığında (yani 10 yılda) maaş bağlanma oranı %35
    3600 ile 5400 arası için %10
    5400 ile 9000 arası için %15
    Yani ancak 9000 gün pirim yatırıldığında %60 maaş bağlanma oranına erişiliyor. Oysa sakatlar erken emekli olduklarında, 3600 günle de olsa 7500 günle de olsa 9000 günle de olsa zaten %60 oranla maaş alıyorlar (yukarıda kalın fontla yazılan madde).
    Ha, 9000 günden çok olursa çalışma süresi, o zaman maaşı bi parça fazla olur...
    Ama buna değer mi? 15 yılda emekli olmak varken, yani 10 yıl avantaj varken, emekli maaşını bir tek kuruş arttırmayacağı halde fazladan bi 10 yıl neden çalışasın?!
    Dersen ki, ben 10 yıl daha çalışacağım ama, ssk pirimim bugüne kadar A ücretle yatmasına karşın, bundan sonra 2xA olarak yatırılacak. O zaman olur bak. O zaman pirimlerin yüksek olacağı için emekli maaşın artar. Ama bu süreyle değil, pirim ile ilgili birşey... Bugüne dek yatırılan pirimler yatacaksa, emekli olmak en akıllıcası bence.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

bulnes

Verdiğiniz bilgiler güzell ama hala ortalama bir maaşın kaç para olduğu konusunda bir fikir edinemedim.Yani mesela şu anda ortalama yaklaşık olarak 3500 YTL brüt maaş alan biri bugünlerde emekli olduğunda kesin olmasada %15-20 yanılma payıyla ne kadarlık bir maaş alabileceği konusunda bir fikir edinmek isterim açıkcası.

İnternette alitezel.com dan şu an için emekli olsam diye verileri girdim (her ne kadar emekli olmama 3 sene var) girdiğim veriler (1994-2008 prim gün ve ödemelerini girdim) sonucunda bana aşağıdaki rakamı verdi.

"Sn. Bülent
    Bugün emekli olsanız/olduysanız alacağınız emekli aylığı 735,02 YTL dir.
    Göstergeniz 15175,
    2000 öncesi aylık bağlama oranınız 50,
    2000 sonrası aylık bağlama oranınız 37 dir. "

Bu normal SSK emeklileri için düzenlenmiş bir hesaplama programı acaba bizim için durumlar nasıl değişir.

Raman72

Evet.Bülent Yasa dediğin gibi.Ancak; [b]Zira zaten sakatlıktan dolayı erken emekli olanların pirim/gün sayısı yükseltiliyor ibaresi, yalnış bir cümle.Bu cümleden özürlü olupta günleri ve primleri ne olursa olsun,Yükselteceği anlamına geliyor.Örneğin 15 Yıl ve 3600 prim günü olan ile 15 yıl ve 5400 prim günü olanların prim ve gün sayısı ve maaşları aynı olacak imajını veriyor.Cümlenin şu şekilde kurulması daha doğru olacaktır.Emekli olan özürlülerin 506 Sayılı Yasanın Yaşlılık aylığının hesaplanmasının 60.maddesine göre emekli aylık bağlama oranı %60 dan az olmamak üzere yatırılacak prim ve gün sayısına göre değişiklik arz edecektir.
    Bulnes:Yukarda yazdığımız ibare dışında yapılacak hesaplama,normal olarak çalışan işçinin hesaplaması ne şekilde ise özürlününde aynı şekilde olacaktır.Bunda farklılık yoktur.3500 Brüt maaş alan bir işçinin alacağı emekli maaşı,diğerlerine göre daha yüksek olacaktır.Sebebi sizden kesilen SSK matrahlarının yüksek olması.

bulnes

Teşekkürler raman72 arkadaşım.
    Ama yinede hala bir rakam zikreden yok henüz.
    Yoksa bu forumda halen emekli maaşı alan arkadaş yok mu aramız da

OturanBoğa

Sakat olmayıp 25 yılda emekli olan arkadaşın kaç lira maaş alıyorsa, (çalışırken aldığınız maaşların da aynı olduğunu varsayarsak) sen de emekli olunca aynı maaşı alırsın.

bulnes

Sevgili Adaşım :lol:
    Hala bir rakam duyamadım banane ben illaki bir rakam duyacam ops:

Raman72

Sen bu rakamı duyamazsın. :lol: Nedenine gelince; şu anda aldığınız maaş ile 2 yıl önceki maaşlarınız farklı.Dolaysısıyla ilk işe giriş tarihinizdeki ssk matrahlarınız ile şu andaki matrahlarınız farklı.Kaç yıl çalıştığınız ve ne kadar ssk matrahınız ve prim gününüz bilinmemekte.
    Bu nedenlerden dolayı maaşınızın miktarını duyamayacaksınız.

bulnes

:lol: :lol: :lol:
    Tamam o zaman pes ediyorum ama en azından normal emeklilerden aşağı kalır tarafta mağdur edilmeyeceğimizi anlamış oldum.

numan

öncelikle herkese merhaba ne numan 26 yaşındayım malülen emekliyim 612 gün sağlıklıyken olmak üzere toplam 1800 gun hatta 1812 gun pirim ödemiş bulunmaktayım ve benimde emekli olacağım zaman ne kadar maaş alacağım sorusuna cevap bulamamanın sıkıntısını yaşayanlardanım ve sizin merakınızı gidereceğim için mutluyum ben maaş almaya başlayalı 3 ay oldu ve maaşım 532 olarak belirlenmiş ve kdv farkı vs. falan toplam 550 civarı maaş alıyorum

OturanBoğa

Malulen emeklilik daha farklıdır... Emsal olur mu emin değlim. Ben de malulen emekliyim. Aylık 610 YTL alıyorum.

bulnes

Evet konu emeklilik maaşı idi ama malulen maaşları konusunda da bir fikir edinmiş olduk en azından.
    Allah daha fazlasını verir inşallah.

aykaram26

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    benim rapor oranım yüde 40 4100 gün primim var son maaşım net 1100 ytl 29 mayıs 2008 de emeklilik dilekçemi verdim 30haziranda maaşım baglandı 814 ytl

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 / 11 1 2 3 4 5 ... SonSon

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye