+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 3 1 2 3 SonSon
Toplam 35 mesajın 1-15 arasındakiler
Malulen emeklilik konusunda sorunlar ve sorular..?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

sdy Malulen emeklilik konusunda sorunlar ve sorular..?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Selamlar,

Ben 1962 doğumluyum. 1987 yılında ES (öğretmenlik) başlangıcım var ancak süresini (en çok 1 ay olabilir) bilmiyorum. 1989 da 60 gün SSK primim var. 1994 yılından bu yana sigorta eksperi olarak (serbest meslek erbabı) çalışıyordum. Ancak 2006 affında Bağkur'a kayıtlı oldum ve 04.10.2000 yılından bu yana Bağkur'lu kabul edildim. Halen Bağkur'luyum.
    1998 yılında PLS (ALS'nin ilk safhası kabul ediliyor) teşhisi kondu. PLS zaman içinde gelişen ve hareket sistemini etkileyen bir motor nöron hastalığı. Ben 2007 yılına kadar aktif olarak çalıştım. Rahatsızlığım ilerlese de gerek iş gerekse evdeki hayatımı devam ettirebilecek durumdaydım. 2007 yılı nisan ayında hasar bakmak üzere gittiğim bir yerde merdivenlerden düştüm, dirseğimi kırdım ve ameliyat oldum. Ameliyattan sonra toparlarım umuduyla bir süre çalışmadım ve 2007 yılı temmuz ayında Maliye kanalıyla %63 engelli raporu aldım. Halen işyerim açık görünüyor ama ben düştükten sonra çalışamadım.
    Yeni SGK yasasını inceledim, birçok kişi (Bağkur yetkilileri, avukatlar, dernek yöneticileri vb.) ile görüştüm, ancak tam bir cevap alabilmiş değilim. İki sorum var:
    1- Yeni yasada malulen emeklilik için %60 engelli olmak ve sigorta başlangıcında malul sayılacak derecede hasta ya da engelli olmamak deniyor. Yetkililer teşhis 1998 de konduğu ve 2000 yılında Bağkur'lu olduğum için malulen emekli olamayacağımı söylüyorlar. Benim teşhisimi koyan hocadan bu konuda görüş alınabileceğini düşünüyorum. Ben hastaydım ama çalışabilecek durumdaydım ve sigorta eksperliği gibi bir işi fiilen yapabiliyordum. Bir de bu yasanın 2008 yılı ekim ayında yürürlüğe gireceğini, şimdi müracaat edersem eski yasaya göre % 67 engel oranı gerekeceğini söylüyorlar. Bu konuda sizin fikriniz nedir?

2- Ben ES veya SSK'lı olarak engelli kadrosundan çalışmayı denemek istiyorum. Ancak çalışabilir miyim veya hastalığım ilerlerse ne olur, bu konuda emin değilim. Şu anda SSK veya ES'na bağlı olarak çalışmam durumunda malulen emeklilik hakkını kaybeder miyim?

Değerli fikirlerinizi bekliyorum. Uzun uzun anlatarak vaktiniz aldım. Şimdiden teşekkürler. Herşey gönlünüzce olsun.

OturanBoğa

1- 1987 yılında tek bir gün sigortalılığınız bile varsa, malulen emekli olursunuz. Nokta.

Hadi bunu saymayalım diyiim.
    1998 yılında teşhis koyulduğunu ve o tarihte %67'nin altında işgücü kaybınızın olduğunu belgelediğiniz anda malulen emekli olabilirsiniz.

Hadi bunu da saymayalım
    2007 yılı temmuz ayında Maliye kanalıyla %63 rapor aldınız. Yasa, ilk sigortalı olunduğunda malul olmayı gerektirecek derecede (yani %67 oranında) işgücü kaybı olmayıp, çalışırken %67 oranında iş kaybının oluşması durumunda malulen emekli olunabilir, der. Siz %63 iken, şimdi %67 rapor alırsanız, yine malulen emekli olursunuz.

Not: Unutmayın, 1 Ekim'de yürürlüğe girecek yasada malulen emeklilik için alt sınır %60'a düşürülüyor. Yani yukarıda %67 olarak yazdığım her şeyi siz 1 Ekimden sonra %60 olarak okuyun.

2- Malulen emekli olup olmamak sizin kararınız. Şu anda dilerseniz emekli olmaz, dilediğiniz işte/kadroda çalışırsınız. Dilediğiniz zaman da malulen emeklilik talebinde bulunup emekli olursunuz sonra.
    Ayrıca, diyelim bugün malulen emekli oldunuz. Bir süre sonra yeniden çalışmak istediniz. Emekli maaşınızı kestirip, yeniden çalışmaya başlayabilirsiniz. Sonra yine malulen emeklilik talebinde bulunur, yine (o tarihte geçerli olan yasalar çerçevesinde değerlendirilir ve) malulen emekli olabilirsiniz.

Bu yazdıklarım mutlak doğrulardır. Bürokratlar ya da kurumlar sorun çıkarmaya çalışsa da, son kertede hukuki süreçle de olsa bu söylediklerim olur.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

sdy

Size çok teşekkür ediyorum. Hukukçu değilim ama yaptığım araştırmalardan ben de aşağı yukarı bu söylediklerinizi anlamıştım. Ama sorduğumda yetkililer hep teşhisin konulduğu tarihe dikkat çekiyorlardı. Zaten teşhisi koyan hoca dan da görüş alınabilir. Ama ençok ikinci sorumun cevabını bilemiyordum. Beni yüreklendirdiniz bu konuda. Çalışmayı deneyeceğim. Benim için zor olsa da. Herkese selamlar. Tekrar teşekkürler. Herşey gönlünüzce olsun

Raman72

1987 de özürlümüydünüz ve özürlülük dereceniz kaçtı?

sdy

1987 de sağlıklıydım ve öğretmenliğe başlamadan önce sağlık raporu alındığını hatırlıyorum. Ama o zaman Emekli Sandığına bağlı bir işti. 2000 yılından bu yana Bağkur'luyum. 1998 yılında teşhis kondu. Ancak 2007 yılına kadar herhangi bir engelli raporu almadım. Buna gerek de duymadım. Çalışabiliyordum çünkü.

Raman72

Malulen emekli olabilmeniz için;
    1)çalışma gücünün en az üçte ikisini yitirmek
    2) sigortalılığın başladığı tarihte malul sayılacak derecede hastalık veya arızası bulunduğu önceden veya sonradan tespit edilen sigortalı olmamak
    3)En az beş tam yıl sigorta primi ödemiş olmak
    4)Yazılı istekte bulunmak ve istek tarihi itibariyle prim ve her türlü borçlarını ödemiş olmak,Şarttır.
    5) sigortalılığı devam ederken bir iş kazası veya meslek hastalığı sonucu çalışma gücünün en az üçte ikisini kaybedenler hakkında beş tam yıl sigorta primi ödemiş olmak şartı aranmaz
    Sigortalıların hangi hallerde çalışma gücünün en az üçte ikisini yitirmiş sayılacakları, sağlık işlemlerine ilişkin yönetmelikteki esaslara göre tespit olunur.Siz 1987 yılında sağlam ve 2007 yılında %63 sağlık kurulu raporu almanıza rağmen bugünkü yasa ile malulen emeklilikten faydalanamazsınız.Yeni yasaya gelince %60 sağlık Kurulu raporunu alabilmeniz için sizi hastahaneye sevk edecekler.Eski sağlık kurulu raporonuzu malulen emekli için kabul etmeyecek,sadece erken emeklilik için raporonuzu kabul edecekler.

OturanBoğa

1987 yılında sağlıklı şekilde sigortalı olmuşsunuz. Emeklilik talebinde bulunacağınız anda %60 ve üzerinde işgücü kaybınızın olduğu belgelendiğinde, malulen emekli olabileceksiniz. Bu konuda en küçük bir şüphem yok. Malulen emeklilik için başvurun, sizi hastaneye sevk etsinler, hastane raporu SGK'ya göndersin, SGK Sağlık Kurulu bu rapordaki sakatlığın/hastalığın maluliyet derecesinde işgücü kaybı yarattığına hğkmetsin, 2 ayda malulen emekliliğiniz onanır.

Yeter ki şu yeni cetvele göre maluliyet oranında işgücü kaybınız olsun: SGK.Ek-1
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

sdy

Sevgili Dostlar,
    Hepinize ayrı ayrı teşekkürler. Malülen emeklilik konusunda hiç tereddütüm kalmamıştı, kanunun yürürlüğe girmesini bekliyordum sadece. Önümüzdeki günlerde müracaat edeceğim, gelişmeleri de bildireceğim.
    Geçen hafta görüştüğüm bir arkadaşım, yeni yasaya göre Bağkur'da da engelli emekliliği olduğunu söylemişti. Siteyi incelerken Ahmet Bey'in yazısını gördüm. Bildiğiniz üzere malülen emeklilik ile engelli emekliliği farklı şeyler. Bağkurda malulen emelilik var ama engelli emekliliği varmı?Bunu merak ediyorum.
    Selam ve sevgiler.

Makri

sdy,
    5510 sayılı yasayla Bağ-kurda da engelli emekliliği sözkonusu. Şartlarınız denk düşüyorsa engelli emekliliğini tercih etmenizi öneririm. çünkü malülen emeklilikte bir daha çalışmanız sözkonusu değil, çalışırsanızda malülen emekli maaşınız kesilir.

OturanBoğa

İşgücü kaybından dolayı Bağkurluların erken emekliliğinde henüz çok net bir durum yok bence. Evet, "İlk defa bu Kanuna göre sigortalı sayılanlar"ı erken emekli ediyor yasa (Madde 28), ama (Emekli Sandığı'nın aksine [Geçici madde 4]) bu yasadan önce sigortalı olanlar açısından bir düzenleme göremedim. Benim mi gözümden kaçıyor?

sdy

Ben de engelli emekliliğini tercih ederdim doğrusu. Ama gördüğüm kadarıyla eski bağkur lulara engelli emekliliği yok. Sadece malulen emeklilik şansım var gibi geldi bana da.
    Teşekkürler herkese.

sdy Bağkur a malulen emeklilik için başvurum ve gelişmeler

Sevgili Dostlar,

Daha önce size malulen emeklilik şartları konusunda değerli fikirlerinizi almıştım. Hepinize tekrar tekrar teşekkürler…

Şimdi de gelişmeleri paylaşmak istiyorum;
    Bağkur’a malulen emeklilik için başvurdum, rapor için Haseki Devlet Hastanesi’ne sevkettiler. Hastane 17.11.2008 tarihine randevu vermişti, gittim.

Raporda sadece hastalıklar belirtiliyormuş artık, oran belirtilmiyormuş, evraklar posta yoluyla Ankara’ya gönderiliyormuş. Hastalığımı ve durumumu belirttiler raporda, en son yattığım hastaneden verilen epikrizin fotokopisini aldılar. Şimdi beklemedeyim. Gelişmeleri sizlerle paylaşacağım.

Daha önce de belirttiğim gibi şikayetlerin başlangıcı ve teşhis tarihi yazıyordu epikrizde, bunları gizleme gereği de duymadım. Çünkü hastalığım uzun yıllar çalışmamı engeller duruma getirmemişti beni, fiili olarak çalıştım da 2007 yılındaki düşmeme kadar, ilk engelli raporumu da 10.07.2007 tarihinde aldım. Bu konudaki kanun da belli. Dilerim ben de, isteyen diğer arkadaşlar da hayırlısıyla bir an önce emekli oluruz.

Şimdi yapmam gereken bir şey daha var. Hep “belki çalışabilirim” umuduyla işyerimi kapatmamıştım. Vergi mükellefiyetim halen devam ediyor. Bağkur primlerini de ödedim şimdiye kadar. Kapanış yapmak istiyorum ama o zaman sağlık sigortam ne olacak? Babam emekli, kızım da ssk lı bir işte çalışıyor. Babamın karnesinden faydalanabilir miyim? Raporlu ilaçlarım bitti, almam gerekiyor, her şeyden önemlisi denge bozukluğundan dolayı hep kazalara açık yaşıyorum. Sağlık sigortası herkes için şart. Bu konuda değerli fikirlerinizi bekliyorum.

Selam ve sevgiler. Her şey gönlünüzce olsun.

OturanBoğa

Hadi hayırlısı. Bi an önce güzel sonuçlansın...

Bağkuru kapattıktan sonra bir süre daha sağlık güvencesi sürer diye biliyorum. Bunu Bağ-Kur'a gidip sorun bence.

bulnes

Hadi hayırlısı olsun,inşallah en kısa zamanda iyi haberler gelir.

Makri

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Malülen emekli olur yazısı geldikten sonra işyerinizi kapatırsanız sağlık güvencesi sorunu ortadan kalkar.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 / 3 1 2 3 SonSon

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye