Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon
Toplam 55 mesajın 31-45 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    MeTePe Avatarı

Gerçek Adı
    Hastalık Sormayın
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    03:15
    Yaşadığı Yer
    Ankara
    Alınan Beğeniler
    103
    Verilen Beğeniler
    26
    Blog Mesajları
    1

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    bu konuda Ali Tezel oldukça detaylı açıklamış: http://www.engelliler.biz/forum/emek...i-olurlar.html

Daha önce 3600 gün demiştim ancak Ali Tezel'in memurlarla ilgili yazdığı bilgiye göre 15 yıl, 5400 gün gibi gözüküyor.

Üye
    thomas Avatarı

Son Giriş
    23.12-2016
    Saat
    23:17
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

metepe mrb !

İlgili yazıyı okudum ama orada da yazan aynı ; beni ilgilendiren C MADDESİ ve oradada %60 üzerinde raporu olanlar için 15 yıl 5400 gün ibaresi yok . . .Malülen değilde ERKEN EMEKLİ olmak istediğim için bu durumda 16 yılı doldurmak gerekiyor sonucu ortaya çıkıyor . . .

Sorun zaten memur olup ERKEN OLMAK İSTEMEKTE (((

Çünkü % 60 ile alınmış 2.derece vergi indirimim var ama bir işe yaramıyor emeklilik için . . .

Emekli olmak istediğimde kurum sevki ile yeniden rapor almam lazım

Ve bu güne kadar bu sitede memurlukta erken emekli olan sadece Profiline Bak: mehmetekrem - Engelliler.Biz Platformu arkadaşımız var (Onun 19 yıl hizmeti olduğu için emeklilikte sorun yaşamamış ) . . .

Biz 5434 ile başladık ve 5510 çıktıktan sonra yeni yasa ile erken emekli olma hakkını kazandık ama benim sorunum 16 yıl 5760 (%50il3%59 arası raporu olanlar) gün ile değil 15 yıl 5400 gün ile emekli olup olamıyacağım .

Birde şu var SSK ve Bağkur'a bağlı olarak çalışanlar bulundukları illerdeki SGK il müdürlüklerine gidip tüm sorularına yüz yüze cevap alabiliyorlar ama hala daha SGK bünyesinde EMEKLİ SANDIĞI masaları ve görevlileri yok en ufak bir soruda dahi kurum memuruna dilekçe veriyorsun ve en kısası 1 ayda cevap alıyorsun tam entirika ayrıca E-DEVLETTE de hiçbir bilgimiz mevcut değil ne pirim gün sayısı ne vs hiçbirşey yok . . . SORUNDA BURADA . . .

DEVLETTE BU İŞLER İLE UĞRAŞMAK BAŞLI BAŞINA DERT . . .

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    18:19
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    103
    Verilen Beğeniler
    164

1 ekim 2008'den önce memur olup, ilk memur olduklarında % 40 ve üzeri raporları bulunduğunu belgeleyebiliyorlarsa, bu kişiler 5510 sayılı yasanın geçici 4. maddesine göre 5400 gün hizmet süresi ile emekli olurlar.
    Sorunuzun cevabı bu değil mi?

"Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce 5434 sayılı Kanun hükümlerine tabi olarak çalışmaya başlamış olup, çalışmaya başlamadan önce ilgili mevzuatına göre alınmış ve en az % 40 oranında özürlü olduklarını gösterir sağlık kurulu raporu bulunanlar ile en az % 40 oranında doğuştan özürlü olduklarını belgeleyenlerden aylık talep tarihinde bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının C bendi kapsamında sigortalı olanlara; en az 5400 gün uzun vadeli sigorta kolları primi bildirilmiş ya da emekli keseneği ödenmiş olması kaydıyla, istekleri halinde bu madde hükümleri esas alınarak yaşlılık aylığı bağlanır."
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    thomas Avatarı

Son Giriş
    23.12-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Oturanboğa mrb !

1 Ekim 2008 tarihinden önce ( 03/11/1997 ) tarihinde memur olarak işe başladım ve bu tarihte (işe girmeden önce) alınmış bir raporum yok ayrıca durumumu da belgeleme şansım yok çünkü SONRADAN ENGELLİ OLDUM ...

Merak ettiğimde bu ; ben şimdi %60 raporumla 15 yıl 5400 gün ile ERKEN EMEKLİLİK için başvuramıyormuyum ?

O kadar aradım ama hiçbir yerde bu konuda bilgi yok yazan sadece : "sizinde yazdıklarınız" benim durumumu açıklayıcı madde yok .

Bu durumda ERKEN EMEKLİ olmak için oranım yeterli olmasına rağmen 1 yıl beklemem mi lazım ?

Üye
    Riera Avatarı

Son Giriş
    Saat
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Memurum. Sürekli ibareli raporum var. Emekli olurken yeni rapor istenecek mi? şu konuda ve içerisine eklediğim linklerdede belki işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz ancak bence bu olayı aydınlatmanın en iyi yolu bulunduğunuz il sgk müdürlüğüne durumu anlatan bir dilekçe yazmak ve sonradan engelli olduğunuzu sizinde ilgili kanuna istinaden 15 yıl ve 5400 günle emekli olup olamayacağınızı sormak resmi yazı ile dilekçe ile başvurduğunuz için size cevap vermek zorunda kalacaklar, eğer durumunuz bu statüyle aynı olursa zaten memuriyetiniz 10 yılı geçtiği için kalan süreyi emekli sandığına isteğe bağlı sigorta olarak ödeyebilirsiniz, yeni gelişmelerden bizide haberdar edin, geçmiş olsun.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    103
    Verilen Beğeniler
    164

Kanunu yazanların öngörüsüzlüğü... % 60 ve üzeri raporu olanlar zaten Malulen Emekli olur diye düşündükleri için, erken Yaşlılık emekliliğine o orana dair ibare eklememişler! Şuradaki saçmalığın bir versiyonu: http://www.engelliler.biz/forum/mevz...-tartisma.html

Malulen emeklilik başvurusu yapmaktan başka bir yol yok gibi görünüyor.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    thomas Avatarı

Son Giriş
    23.12-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

OturanBoğa;

Mrb

Sevgili oturan boğa verdiğiniz yanıt aynen doğru ` ve 5400 gün ibaresini bende çok aradım hiçbir yerde bulamadım .

BENİ EN ÇOK SİNİR EDENDE SGK ADI VERİLEN KURUMDAKİ İL MÜDÜRLÜKLERİNDE "EMEKLİ SANDIĞI MEVZUATINI BİLEN BİR ALLAHIN KULU YOK" Ankaradakiler ise ukalalıktan belgeliler...

Aralık ayı içerisinde cihazım takılacak ve forumlarda çok aramama rağmen "hipertrofik kardiyomiyopati + ICD cihazı takılan hastalara verilen oran konusunda " benim durumumda olan kimseye rastlamadım . . .

Benzer durumda olan kimseye rastlamadığım ve yazışmalar bir dünya sürdüğü için ne olur bilemiyorum . . .

Tavsiyede bulunacak ya da bilgisi olan veya benzer durumda olan arkadaşlar var ise yazsın lütfen . . .

Üye
    fatih_123 Avatarı

Son Giriş
    07.03-2016
    Saat
    08:22
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Engelliye özel erken emeklilik sadece engelli kadrosu ile işe başlayanları kapsar. Sonradan alınan raporlar işe yaramaz. Malulen emekli olursunuz bu durumda da alacağınız emekli maaşının yarısı civarında bir maaş slırsınız ..

Üye
    turkuaz06 Avatarı

Son Giriş
    Dün
    Saat
    22:45
    Yaşadığı Yer
    BOLU
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    0

2008 yılından önce memuriyetiniz olduğundan,15 yılda,emekli olursunuz.

5434 e tabisiniz.

Üye
    thomas Avatarı

Son Giriş
    23.12-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

fatih_123 benim bahsettiğim konu "erken yaşlılık emekliliği" En başından okursanız sevinirim ...

turkuaz 1997 yılında sağlıklı olarak göreve başladım ve sonradan sakatlandım 5 yılım doldu ama mevzuaata yazan bu ;

Emeklilik için 5510/geçici 4. maddeye tabisiniz:Memurluğa başladıktan sonra %40 ve üzeri işgücü kaybı oluşanlar:
    %50 ilâ % 59 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 5760 gün primi bulunmak şartı ile,
    %40 ilâ % 49 arasında olduğu anlaşılan sigortalılar, en az 6480 gün primi bulunmak şartı ile,

"% 60 RAPOR ORANI İLE 5400 GÜNDE ERKEN EMEKLİ OLURSUNUZ YAZMIYOR ." Bunu öğrenemek istiyorum . . .

Malülen başvurama şansım var ama ben malülen değil erken emekli olmak istiyorum . . . SORUNDA BURADA ....

Üye
    thomas Avatarı

Son Giriş
    23.12-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Malülen emeklilik için dilekçe verdiğimde çalışmaya devam etmem gerekiyor mu?

Yine aynı soruyu erken emeklilik için dilekçe verdiğimde de şeklinde de soruyorum ?

teşk . . .

Üye
    thomas Avatarı

Son Giriş
    23.12-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Slm !

03/11/1997 tarihinde sağlıklı olarak göreve başladım . Yaşadığım sağlık problemleri nedeni ile malülen emekli olmak istiyorum gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

İçeriği bu olan kısa bir dilekçe ile başvurumu malülen emekli olma için yaptım 16 yılımın dolmasına 9 ay vardı ama artık daha fazla mesleğimi yapacak halim olmadığı için dilekçemi vermek zorunda kaldım . Bakalım bundan sonra ne olacak . . .

Üye
    thomas Avatarı

Son Giriş
    23.12-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

4 Şubat tarihinde malüllen emekli olmak için verdiğim dilekçeye bu gün yanıt geldi (2 ay 11 gün-el insaf...) ve üst yazı ile üniversite hastanesine sevk edildim (Bülent Ecevit Ünv.) . . .

Gelişmeleri buradan paylaşarak benzer durumdaki arkadaşlara süreç ve işleyiş hakkında yardımcı olmak ümidi ile . . .

Üye
    thomas Avatarı

Son Giriş
    23.12-2016
    Saat
    Alınan Beğeniler
    1
    Verilen Beğeniler
    0

Bu gün il Milli Eğitim Müdürlüğünden okuluma gelen yazıya okulumca üst yazı yazılarak : "Halen bulunduğu görevi yapıp yapamayacağını gösterir , kesin işlemli sağlık kurulu raporunun fotoğraflı aslının..."İlgiliye elden teslim edilmesini ve tarafımıza ulaştırılmasını . . .(şeklinde yazılmış yazıya istinaden)

Gittiğim üniversite hastanesinde rapor başvuru odasındaki personelce "Kardiyoloji ve Endokronoloji" servislerine yönlendirildim . Tahliller ve diğer işlemler bittikten sonra rapor odasındaki görevliye muayane kağıdını teslim ettim ." Buraya bulunduğu görevi yapıp yapamayacağı" yazılmamış dedi tekrar polkilinikteki dr gittim onlarda heyette görevli doktorlar yazacak biz yazamayız dediler .

Bana verilecek rapor özürlü sağlık kurulu raporu değilmiş "Bulunduğu görevi yapıp yapamay . Neden bu şekilde olduğunu sorduğumda ise bu tür durumlarda sizin hastalığınız ile ilgili 3 doktor bu kararı verecek diye bir cevap aldım .
    acağını belirtir SAĞLIK KURULU RAPORUYMUŞ. . .

Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar varsa yazsın lütfen . . . Burada malüliyet için bu şeklide bir rapor tanzimi olduğunu okumadım hiç . . .

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Dün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    103
    Verilen Beğeniler
    164

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Malulen emeklilik süreci tamamlanmadan işten ayrılmayın ki, olası bir red kararında açığa düşmeyin.

Rapora nihai kararı heyet yazacaktır. Dlerim olumlu olur...

Sayfa 3 / 4 İlkİlk 1234 SonSon