+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon
Toplam 30 mesajın 1-15 arasındakiler
Engelli Annelerine Erken Emeklilik
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

fatmayakan Engelli Annelerine Erken Emeklilik

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    ENGELLİ ANNELERİNE ERKEN EMEKLİLİK

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 28.maddesinin 8. fıkrasındaki düzenleme ile bakıma muhtaç çocuğu bulunan sigortalı anneye erken emeklilik olanağı sağlayan bir düzenleme yapılmıştır.

Yasa maddesinde “Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunanların, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir.”hükmü yer almaktadır.

Kanunun yürürlük tarihine ilişkin düzenlemenin yer aldığı108.maddeye baktığımızda 28.maddenin yürürlük tarihinin 2008 Ekim ayı olduğu görülmektedir.

Bu durumda, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra sigortalı çalışması olan ve aynı zamanda engelli malul çocuğu bulunan annelerin ödedikleri her 360 gün prim dörtte bir fazlası ile 450 gün gibi değerlendirilecektir. Aynı şekilde her yıl için 90 gün yaş haddinden de indirilecektir.
    Örneğin emekli olması için 4 yıl prim ödeme 10 yıl da yaş haddini beklemek durumunda olan sigortalı anne bu hükümden yararlandığında 3 yıllık çalışması 3 yıl dokuz ay olarak sayılacak . 4 yılı tamamlayabilmek için gereken 3 ayı da 2ay 12 gün çalışarak tamamlayacaktır.Bu durumda 3 yıl 2 ay 12 gün prim ödeyerek 6 yıl 9 ay 18 gün sonra emekli olmaya hak kazanacaktır.

Bu uygulamadan yararlanabilmek için kadın sigortalının bir dilekçe ile bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu İl müdürlüğüne bir başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru üzerine Kurum sigortalı annenin çocuğunu, başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olup olmadığının tespiti için hastaneye sevk eder. Sevk yapılacak hastaneler Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliğinin 5.maddesinde belirtilmiştir: Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastaneleri, Devlet üniversitesi hastaneleri, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı asker hastaneleri, sigortalıların ikamet ettikleri illerde bu hastanelerin bulunmaması durumunda Sağlık Bakanlığı tam teşekküllü hastaneleri. Hastane sağlık kurulu raporu düzenler. Raporda, raporun düzenlenme nedeni belirtildikten sonra tıbbi değerlendirme bölümünde maluliyet talebine esas teşkil eden hastalık ya da arızalarının, ilgili branşlarca mevcut klinik durumunu açıklayan ayrıntılı muayenesi sonucu, muayene bulguları, dayanağı tetkikler, varsa tedavi protokolünün yazılması, daha önce tedavi görülmüş ise, buna ilişkin işlem tarihinin de yer aldığı epikrizler, ameliyat notları, patoloji raporları, tetkikleri ve benzeri belgelerin aslı veya resmi onaylı fotokopilerinin eklenmesi, hastalık ve araz tespit edilen branşlarca gerekli tetkikler yapılarak tetkik sonuçlarının sağlık kurulu raporuna yazılması gerekmektedir.Sağlık kurulu raporlarının karar hanesinde çalışma gücü kayıp oranının belirtilmeyeceği ve "Sosyal Güvenlik Kurumunca belirlenecektir." ibaresinin yazılacağı da yönetmelikte hüküm altına alınmıştır.

Yönetmelikte belirtilen özellikte hazırlanan rapor kuruma ulaştıktan sonra, Kurum Sağlık Kurulu tarafından değerlendirilerek sonuca ulaşılacaktır. Yönetmeliğin 9 maddesinde Kurum Sağlık Kurulu tarafından usulüne uygun düzenlenmediği tespit edilen sağlık kurulu raporunun yeniden düzenlenmesi istenebilecektir. Bu nedenle çocuğun sağlık kurulu raporu için sevki yapıldığında verilecek raporun yönetmelikte belirtilen özellikleri taşıyıp taşımadığına bakılması tekrar tekrar rapor alma zorluğundan kurtulmak adına önem taşımaktadır.

Av.Fatma YAKAN

OturanBoğa

Teşekkürler. Elinize sağlık.

Konuya dair genelge için buraya tıklayabilirsiniz
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

ergün

bilgi için teşekkürler.....
    bu düzenleme ile emekli olan/olabilen oldumu acaba,bilginiz dahilinde ise paylaşırmısınız fatma hanım.....

fatmayakan

Şu ana kadar emekli olan var mı bilmiyorum.Ancak Kurum başvuruları almaya başladı.Ben de kendi adıma başvurumu yaptım.Henüz işlemlerimiz sonuçlanmadı.Benim başvuruda bulunduğum Aydın Sosyal Güvenlik Kurumunda sonuçlanmış bir işlem yoktu.Diğer başvurular da inceleme aşamasındaydı.Süreç içinde sizleri bilgilendirmeye çalışırım.Bir an önce başvuruda bulunmakta fayda olduğunu düşünüyorum.

ayşegül_01

merhaba bu yasaya göre engelli çocuğun engellilik oranının % kaç olması gerekiyor

fatmayakan

Yasada oran belirtilmemiş."Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul" olma durumunun tespiti gerekiyor.

semson

normalde emeklilikte son 7 yılda en çok hangi kuruma prim yatırıldıysa o kurumdan emekli olunuyor (1260 gün şartı). Bu özürlü annesinin kazanacağı ek günlerin bu 1260 şartına da etkisi oluyor mu acaba?

SiyahPelerinliAdam

Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olan engelliye bakan&bakmakla yükümlü olan ablası ise benzer bir kolaylık sözkonusu olabiliyor mu acaba?

Üye
    Gerçek Adı
    hüseyin bayar
    Son Giriş
    08.09-2014
    Saat
    18:30
    Yaşadığı Yer
    istanbul

dafy

dilekçe örneği varmı acaba birde benim eşim 2410 gün ssk lı olarak çalışmış ama çocuğum doğduktan sonra çalışamadı ben isteğe bağlı ödemek istiyorum 1982 sigorta girişli 5000 güne tamamlarsam emekli olacak bu durumda isteğe bağlı ödersem anladığım kadarı ile 1260 günü geçerse 5000 günde emekli olacağına 9000 günde emekli oluyormuş yada ben böyle anladım bu doğrumu?Eğer engelli çocuğum olduğunu söylersem isteğe bağlı ödersem bu 1260 güne etkisi oluormu yoksa 945 gün ödeyip 1260 günmü sayılacak bu eğer 945 gün ödeyip 1260 gün sayılıyorsa 945 gün ödedikten sonra ne yapmam gerkiyor illaki bir yerde çalışıyormu göstermem gerekecek yada bir yerde çalışmasımı gerekecek bunu ssk dakilerde sordum ama memurlar doğru dürüst bir şey söylemediler bilgileri bile yok aslında engelli çocuğa bakan annelerin de emeklilik hakları olması gerekmiyormu? Normalde 5000 günü doldurdular mı emekli olması gerekmiyormu?

fatmayakan

semson;
    Sosyal Güvenlik Kurumuna geçtiği tarihten sonraki prim ödemelerinde etkisi olması gerekir.

SiyahPelerinliAdam;
    Yasa sadece anneleri kapsadığı için ablaların bu haktan yararlanması mümkün görünmüyor.

Dilekçe Örneği

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

İL

Kurumunuza bağlı sigortalılık kaydım ………sigorta sicil numarası ile ……… yılından bu yana devam etmektedir. Bakmakla yükümlü olduğum kızım-oğlum %.... oranında özürlü olup sürekli bakıma muhtaç durumdadır.Bu durum …… Hastanesi ……. tarihli Özürlü Sağlık Kurulu raporu ile tespit edilmiştir.(Ek-1)
    5510 sayılı Yasanın 28.maddesinin 8 fıkrasında “Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunanların, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayıları toplamına eklenir ve eklenen bu süreler emeklilik yaş hadlerinden de indirilir.”hükmü yer almaktadır.
    Emeklilik ile ilgili hesaplamalarım yapılırken 5510 sayılı Yasanın 28.maddesinin 8.fıkrasının uygulanarak yasanın yürürlüğe girmesinden sonra (01.10.2008) geçen prim ödeme günlerimin ¼ oranında prim ödeme günlerime eklenmesi ve eklenen bu sürelerin emekli yaş haddimden indirilmesi için gereğinin yapılmasını saygı ile dilerim.

Tarih
    Ad-Soyadı

Ek : …… Hastanesi …… tarihli Özürlü Sağlık Kurulu raporu (Ek-1)

emre kemal Engelli annesinin erken emekliliği..?

Ben %80 raporlu otistik annesiyim.
    Kadın ve aileden sorumlu bakanlığımız engelli çocuğuna bakmak zorunda olduğu için çalışamayan ve emekli olamayan anneler için ''BAKIM SİGORTASI '' adı altında bir çalışma başlatacaktı.
    Bu konu hangi aşamaya gelmiştir. Bilgi verirseniz sevinirim.

OturanBoğa

Bakım sigortalılığına dair hiç bir gelişme duymadım.
    Sadece, maluliyet derecesinde sakat çocuğu bulunan annelerin emekliliğinde 1 Ekim 2008'den sonraki sigorta primleri ve sigortalılık süreleri için %25'lik bir avantaj getirildi o kadar: Özürlü çocuğu olan anneler erken emekli olabilir mi?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

pinmintın

benim 2007 yılında 7 aylık çalışmamla beraber 210 günlük bir sigorta girişim oldu evde bakımıma muhtaç engelli çocuğumun ihtiyaçları sebebiyle işi bırakmak durumunda kaldım acaba bende bu engelli annelerine erken emeklilik hakkından yararlanabilir miyim öyleyse bu nasıl olacak simdiden teşekkür eder cevaplarınızı beklerim.

kaderimsee çekerim..

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    arkdaşlar annem ev hanımı sağlık güvencesi olarakta eşi üzerinden yararlanıyor. yani sağlık güvencesi yok. annem bu yasadan nasıl yararlanabilir?kardeşime annem bakıyor ve kardeşim bakıma muhtaç durumda.
    ben yazılanları hiç anlamadım?

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye