Engelliler.Biz 4-7 Aralık tarihlerinde Engelsiz Yaşam Fuarı'nda
+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon
Toplam 29 mesajın 1-15 arasındakiler
Bakıma muhtaç emekliler yüzde on fazla mı maaş alır?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size
    Üye
    Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Türk Birliğini kuraC*ağımız Büyük Türkiye

dostempati Bakıma muhtaç emekliler yüzde on fazla mı maaş alır?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Yeni emekli oldum. 6 yıl 9 ay üzerinden 842 tl maaş bağlandı. 32 si ek ödeme.Bu maaş memurlar için taban maaş.
    Bakıma muhtaçlıktan emekli olduğum için yüzde on fazla olması mı gerekirdi? 920 civarı mı olmalıydı ?

Bu konuda yönetmelik, genelge var mı ? Paylaşırsanız sevinirim...

ancıl

hayır,,, maaşınıza %10 artış demek değildir,, maaş bağlama oranınız %10 eklenir. maaş bağlama oranınız ne kadar yüksek olursa maaşınız o kadar yüksek olur,

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    Akülü sandalyelerin en iyileri, en iyi fiyatlarla alisveris.engelliler.biz'de Akülü sandalyelerin günlük kullanıma uygun modelleri çeşit ve fiyat seçenekleri ile alisveris.engelliler.biz'de Aktif sandalyeler en klas ve en iyi seçeneklerle alisveris.engelliler.biz'de Manuel sandalyelerin gündelik kullanıma uygun onlarca seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye için sayısız rampa seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Engelli çocukların yürümesi ve mobilizasyonu için gerekli onlarca ürün alisveris.engelliler.biz'de

PARAPLEJİ 27

ancıl arkadaşımızın dediği doğrudur. maaş bağlama oranına 10 puan eklenir. ben daha düzelteli 8 ay filan oldu. hemen git bakıma muhtaçtır raporunu kuruma dilekçe ile birlikte ver. 3 ay içinde kesin 10 puan arttırılır.

Üye
    Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer

dostempati

Anladım, zaten 15 yıl üzerinden emekli yaptılar.Kafadan 8 yıl verdiler yani.Raporum, dilekçem hep bakıma muhtaçlık üzerineydi.Hatta kurumun yanlış hesapladığı derecemi bile 1 puan artırdılar.Yüzde on olayını tam bilmediğim için araştırıyorum.Bilgi edinmeye de ileti attım.Hem 15 yıla tamamlayıp hem de 10 puan artırırlar mı acaba ?

Bilgiler için teşekkürler...

PARAPLEJİ 27

evet kurumdaki memurların çoğu bilgisiz kanundan habersiz. ildeki memurlar bana 10 puan arttırılmaz dediler. ilgili maddeyi kendilerini sundum yinede olmaz dediler. bu defa dilekçe yazıp bakıma muhtaç raporunu ve ilgili maddeyi ekleyip ankaraya gönderdim. üç ay içinde olumlu cevap geldi. şimdi aylığımı farklı olarak alıyorum. hak verilmez alınır. uğraşırsan kesin diyorum olur...

Ufukalp

Aylık tahsis belgenizi inceleyiniz.
    Aylık bağlanma oranı %70 ise bakıma muhtaçlığınız göz önüne alınmış demektir.
    Yok %60 ise bakıma muhtaç ibareli raporunuzu kuruma ibraz ediniz.

PARAPLEJİ 27

aylık bağlama oranları kuruma göre değişir. bağkurda genel aylık %65, ancak kişi bakıma muhtaçsa %75 oranında aylık bağlanır. bilmediğin konu olursa yazarsın.

Üye
    Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer

dostempati

Emekli sandığı 800 ek gösterge üzerinden bağlamış 60 70 diye bir oran yok.Bu ek gösterge üzerinden anlayabilir miyiz? Bununla ilgili yonetmeliğe nasıl ulaşabilirim?

Benim dikkatimi çeken bana bağlanan maaşın memurlar için taban maaş olması, bakıma muhtaçlıkla ilgili bir eklenti yok.842 tl den aşağı bir maaş yok zaten.

6741 sayılı kanuna göre maaş bağlanmış, bu maddede yüzde on artırımla ilgili bir hüküm yok.Başka hangi kanuna ve maddeye bakmalıyız?

.....Asgari 5 sene emekliliğe esas bir hizmette bulunmak şartiyle tedavisi gayrimümkün bir mâlüliyete düçar olup herhangi bir şekilde kazanç ve başkasının yardımı olmaksızın idameyi hayat imkanı kalmayan adi mâlüllere; (Mezkûr Kanunun 48 inci maddesinde yazılı hususlar nazari dikkate alınmak suretiyle) 15 sene fiili hizmeti bulunan mâlüller gibi maaş tahsis olunur. (4)
    Ancak, bu maaşlar dul ve yetimlere intikal etmez. (5)(*)

PARAPLEJİ 27

aylık bağlama oranları tüm kurumlarda olur. bakıma muhtaç kişilerin aylığına aylık bağlama oranına 10 puan eklenerek hesap edilir. kurumdaki memurların çoğu bu kanunu bilmiyor. çünkü bakıma muhtaç sigortalıların sayısı çok azdır. çoğu arkadaşların böyle bir yasadan bile haberleri yok. neticede uğraşırsan bu yasal olan hakkını alacaksın. aynısı başıma gelmişti. kurumum bağkurdu.

Üye
    Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer

dostempati

Anladım arkadaşım, yüzde onla ilgili maddenin bulunduğu yönetmeliği bulamadım, bulunca kuruma müracaat edicem inşallah.Hangi yönetmelik olduğunu yazabilir misin ?

adil korkmaz

PARAPLEJİ 27;
    değerli arkadaşım yazını okudum ve dikatimi bir şey çekti ben 1988 sgk girişli 1654 iş günüm var 1800 günü bekliyorum sgk bir hayırsever tarafından hala devam etmektedir. bakıma muhtaç biriyim bakım aylığıda alıyorum bu durumda beni biraz bilgilendirirmisin...

PARAPLEJİ 27

adil kormaz kardeşim 1800 iş günün dolduğunda malülen emeklilik için sgk'ya başvuracaksın. sgk ilgili hastaneye rapor için sevkedecektir. aldığın raporda mutlaka bakıma muhtaçtır ibaresi olması şart. not: evde bakım raporunun fotokopisini heyette gösterirsin. evrakları tamamladıktan sonra kuruma verip 3 ay içinde maaş bağlanır. evde bakım aylığı da bu günün şartlarında gelirleriniz kişi başına 330 tl yi geçmiyorsa onu da alabilirsin.

Üye
    Gerçek Adı
    Kalperen C* Türkoğlu
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer

dostempati

Kanunu buldum: 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu
    4.Bölüm
    MADDE 27- Malûllük aylığı; prim ödeme gün sayısı 9000 günden az olan sigortalılar için 9000 gün üzerinden, 9000 gün ve daha fazla olanlar için ise toplam prim ödeme gün sayısı üzerinden, 29 uncu madde hükümlerine göre hesaplanır. Sigortalı başka birinin sürekli bakımına muhtaç ise tespit edilen aylık bağlama oranı 10 puan artırılır.

Bu maddeye göre maaşını artırabilen memur emeklisi arkadaş var mı?

PARAPLEJİ 27

dostempati;
    ben de araştırıyordum. benden önce bulmuşsun. hadi kolay gelsin.

pexas

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Ben de ssk dan malulen emekliyim. Alık bağlanma oranım %70 yazıyor. Bakıma muhtaçlığım göz önüne alınmışmıdır. Bunu tam olarak bilmediğim için hastahaneden rapor çıkırtıp sgk ya teslim ettim.sizce maşı9mda bir değişiklik olabilir mi

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 / 2 1 2 SonSon

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye