Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12
Toplam 23 mesajın 16-23 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    12:07
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    Şimdi oldu o zaman. Demek ki maluliyet cetveli'nde öngörülen düzeyde ise durmunuz, isterseniz malulen emekli olabilirsiniz.
    Evet, malulen emekli olursanız çalışamazsınız.

Hem emekli olup hem de çalışabilmek için yaşlılık emekliliğinden yararlanmanız gerek, ama onun için de priminizi 3600'e çıkartmalısınız.

Bu durumda önünüzde iki seçenek var:
    1- Malulen emekli olup emekli maaşını almak ve sonra kayıt dışı olarak çalışmak
    2- Primleriniz 3600 olana dek çalışmak, sonra emekli olmak ve sonra sosyal güvenlik destek primi ile çalışmaya devam etmek

Ben olsam şöyle düşünürdüm:
    1- Malulen emekli olsam ayda 600 tl emekli maaşı alırım. Primlerimi 3600'e tamamlamak için X yıl çalışsam bu maaşı almamış ve bilmem kaç lira zarar etmiş olurum. O yüzden malulen emekli olup cebime maaşı koymak çok mantıklı
    2- Rahatsızlığınızdan dolayı iş bulmakta ve düzenli prim yatırmakta zorlanabilirsiniz. Yani primleri 3600'e tamamlayıncaya dek çok zorluk çekebilirsiniz...
    3- En iyisi malulen emekli olup...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    emr-osm Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    28.05-2012
    Saat
    09:56
    Yaşadığı Yer
    antalya

emr-osm özürlü raporu ve emeklilik

hayırlı sabahlar arkadaşlar.benim bi sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim bende okb rahatsızlığı ve göz tembelliği vardı rapor bugün çıktı % 72 sürekli ağır özürlü raporu vermişler.dikkat gerektiten iki gözle keskin görmeyi gerektiren işlerde çalıştırılamaz ibaresi var. ben şuanda çalışıyorum bu raporla çalışmaya devam edebilirmiyim ssk lıyım veya memur alımında işe baş vurabilirmiyim 2000 gün ssk var ne zaman emekli olabilirim veya haklarım ney vergi indiriminden yararlanabilir ibareside var

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    13:26
    Yaşadığı Yer
    Mersin

officer

1.Evet çalışmaya devam edebilirsiniz yapmanız gereken elinizdeki rapor ile birlik te iş kura özürlü kontenjanında kayıtlı olmak.İşkur kayıt işleminden sonra elinizdeki raporla bulundugunuz ilin maliye(mükellef hizmetler birimine)vergi ind. için müracat edebilirsiniz....
    http://www.engelliler.biz/forum/cali...-evraklar.html
    2.Memurluk sınavlarına da girebilirsiniz...
    3.Emeklilik bilgi,leriniz hesaplayabilmemiz için gün ay yıl olrak dogum ve ssk giriş tarihlerini vermeniz gerekli....

Üye
    emr-osm Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    28.05-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya

emr-osm Emeklilik

02/05/1981 doğuymluyum 2003/5.ayın 1 ssk girişim toplam ssk 1264 gün askerlik 450 gün bağkurum 450 gün %72 sürekli özürlü raporum var şuan halen çalışmaktayım maşım net 1317 nezaman emekli olurum ve maaşım ortalama ne olur ben vefat etmem halinde eşim ve cocuğum yararlanablirmi cevaplarsanız sevinirim

Forum Moderatörü
    officer Avatarı

Gerçek Adı
    İlker
    Son Giriş
    30.11-2016
    Saat
    13:26
    Yaşadığı Yer
    Mersin

officer

Elinizdeki raporla 2 derece veri ind. hakkı alırsanız 17 yıl 8 ay 3680 güne tabi olursunuz..
    01/05/2003+18yıl 8ay:2022 yılında emekli olursunuz...
    Emeklilik hesabında ssk,bağkur,e.sandıgı,askerlik ve dogum borclanmaların tamamı bulundugunuz son kurumda toplanır ve gününüzün üstüne eklenir..

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Emre, malulen emekli olma hakkın var, sağlık koşulların -maluliyet cetveli'ne göre-sanırım buna uyuyor. Ne var ki ilk sigortalı olduğun tarih itibarıyla en az 10 yıl geçmeli... Ben seni daha yaşlı sanıyordum, o yüzden yularıda malulen emekli olabilirsin yazmıştım. Ama Mayıs 2003 olduğu için, malulen emeklilik için 2013 yılını beklemen gerek. Zira malulen emeklilik için en az 10 yıl sigortalılık süresi (başkasının bakımına muhtaçlık söz konusu ise bu süre aranmaz) ve 1800 gün prim ödenmesi gerek.

Emeklilik hesabında ssk + bağkur + askerlik borçlanman hepsi hesaba katılır.
    Yalnız, madem ki 2013 yılına dek süre beklemen gerek, bu süre zarfından çalışarak prim ödeyebileceksen, askerlik borçlanması yapmana gerek yok bence. Sonuçta 2013 geldiğinde toplamda 1800 gün priminin olması yeterli...

Evet, bakmakla yükümlü olduğun kişiler senin üzerinden dul ve yetim aylığı alabilecekler.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Üye
    emr-osm Avatarı

Gerçek Adı
    osman
    Son Giriş
    28.05-2012
    Saat
    Yaşadığı Yer
    antalya

emr-osm

bu hesap bağkur eklenmemiş vede askerlik eklenmemiş halde doğrumu.
    diyelimki 2022 de emekli oldum maaş tahmini şuanki hesaplara göre ne kadar olur

----------

ilker abi çok teşekkür ederim bana yardımcı olduğun için allah razı olsun

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    Yaşadığı Yer
    İstanbul

OturanBoğa

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    Bağkur-ssk toplamda en az 1800 olmalı. Bu olursa boşu boşuna askerlik borçalnması yapmana gerek yok. Ama sen bilirsin tabii, askerlik borçlanması yaparak prim gününü arttırabilirsin de (ama buna gerek yok)

Malulen emekli olma tarihi 2022 değil, ilk sigortalı olduğun tarih yani Mayıs 2003 + 10 yıl. Yani mayıs 2013.

Ne kadar emekli maaşı alırsın bilemiyorum. Malulen emeklilikte çalışırken alınan maaş/ödenen prim çok etkilidir. Şuradaki emsallerden yararlanabilirsin: Kaç gün sigortalılık ve prim günü ile ne kadar emekli maaşı alıyorsunuz?

Sayfa 2 / 2 İlkİlk 12