Engelliler.Biz 4-7 Aralık tarihlerinde Engelsiz Yaşam Fuarı'nda
+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Toplam 4 mesajın 1-4 arasındakiler
İşitme kaybım ve tüberkiloz hastalığım var. Bunlar malulen emekli olmama yeter mi?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size
    Üye
    Gerçek Adı
    sezer tokgöz
    Son Giriş
    30.12-2009
    Saat
    23:45
    Yaşadığı Yer
    bursa/karacabey

sağırvedilsiz İşitme kaybım ve tüberkiloz hastalığım var. Bunlar malulen emekli olmama yeter mi?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Ben 1961 doğumluyum,kulağımdaki bir hasardan dolayı askerlik hizmetimi yapamadım ,çürük raporu verildi (1980yılında)
    sigortaya giriş tarihim 1981 yılı. işime sağlam olarak başladım.
    özel sektörde ve DSİ'de sağlam statüsünde çalışarak 1808 iş günümü tamamladım.
    1992 yılında duyma zorluğum hat safhaya ulaşıp tamamiyle sağır oldum
    1992 yılında devlet hastahanesinden almış olduğum %62 oranında iş göremez raporum mevcut.
    bu arada 2000 yılında tüberkülöz hastalığına yakalanarak uzun bir süre verems avaş dispanserinde ve iki ay uludağ universitesinde yatarak tiberkülöz tedavisi gördüm
    .2004 yılından beri çalışamamaktayım.
    tüberkülöz tedavinin getirmiş olduğu yan etkiler olarak gastroentroloji bölümünde de halen tedavi görmekteyim.

Öğrenmek istediğim, malulen emekli olmak için şartlarım yeterli mi ve ne gibi bir yol izlemeliyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum...

OturanBoğa

Malulen emekli olabilmek için maluliyet cetveli'nde yer alan hastalıklardan/sakatlıklardan birinin olması gerek.
    Eskiden birden fazla hastalık/sakatlık varsa bunlar balthazar formülüyle toplanıyor ve oran %67'yi geçerse malulen emekli olunuyordu. Ama artık bu uygulama kaldırıldı. Artık tek bir hastalıktan maluliyet derecesinde işgücü kaybı olması gerek.

İşitme kaybınızdan dolayı malulen emekli olamazsınız. Tüberkiloz'un maluliyet oranında işgücü kaybına neden olup olmadığını bilmiyorum. Sürekli tedavinizi üstlenen doktorunuza sorun, o bilir.

Eğer işgücü kaybınız maluliyeti gerektirecek düzeyde değilse, bu durumda vergi indirm hakkı elde ederek 3600 gün prim ile erken emekli olma hakkınız var: vergi indirim hakkı elde etmek için -çalışırken- defterdarlığa başvurun. güncel tarihli ve işgücü kaybı cetveli'ne göre %40 ve üzeri orana sahip sağlık raporu alırsanız (ki mutlaka alırsınız. sadece işitme kaybınız için bile %40 üzeri verilir. [işgücü kaybı oranının tespitinde -maluliyet tespitinin aksine- balthazar formülü de geçerlidir])

Şu andaki prim/gün sayınız kaç?
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    Akülü sandalyelerin en iyileri, en iyi fiyatlarla alisveris.engelliler.biz'de Akülü sandalyelerin günlük kullanıma uygun modelleri çeşit ve fiyat seçenekleri ile alisveris.engelliler.biz'de Aktif sandalyeler en klas ve en iyi seçeneklerle alisveris.engelliler.biz'de Manuel sandalyelerin gündelik kullanıma uygun onlarca seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye için sayısız rampa seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Engelli çocukların yürümesi ve mobilizasyonu için gerekli onlarca ürün alisveris.engelliler.biz'de
    Üye
    Gerçek Adı
    sezer tokgöz
    Son Giriş
    30.12-2009
    Saat
    23:45
    Yaşadığı Yer
    bursa/karacabey

sağırvedilsiz oturan boğa

bülent bey ben hastanın ağabeyiyim diğer mesajıda ben yazmıştım .

kardeşimin 1808 gün prim ödemişliği var. Ayrıca tüberkülözdenve gastroentrolojiden dolayı iş görememezlik raporu alabilirim. bu durumda ne olabilir ve 1808 günle kardeşimi nasıl emekli ettirebilirim.

şimdiden teşekkür ederim. Birde çalışıyor gösterileceği firma muayene için sevk verebilir mi

OturanBoğa

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Dediğim gibi, maluliyet cetveli'ndeki tek bir hastalıktan dolayı malul olmak gerek. Doktorunuza bunu sorun, maluliyet cetveli'ne göre malul sayılabileceğini söylerse, 1800 gün prim malulen emeklilik için yeterli. Tek yapmanız gereken sigorta müdürlüğüne malulen emeklilik için başvurmak.

Ama yok, malulen emekli olamazyacaksa kardeşiniz, o zaman primlerin 3600'e tamamlanması gerek. Yani 5 yıl daha sigortalı çalışmak ve o arada defterdarlıktan vergi indirim hakkı elde etmek gerek.

Vergi indirim hakkı için (evet işyerinden yazı alacak ve): http://www.engelliler.biz/forum/cali...-evraklar.html
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye