Engelliler.Biz 4-7 Aralık tarihlerinde Engelsiz Yaşam Fuarı'nda
+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 3 1 2 3 SonSon
Toplam 35 mesajın 1-15 arasındakiler
Şizofreni hastalarının malülen emeklilik şartları..?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

passenger Şizofreni hastalarının malülen emeklilik şartları..?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    27 Temmuz Güncel: emekli oldum. sgk önümüzdeki ay için bana emekli aylığı bağlıyor. 615 lira alacağım.

_____
    merhaba, ben 2 yıldır şizofreni tedavisi görüyorum. 1976 dogumluyum. malülen emeklilik için işlemleri başlattım unkapanı sgk'ya. fakat oradaki memurlar herhangi birsey söylemedi.
    ssk baslangıç tarihim 2001 ve 2126 gün sigortam var. 10 yıl şartı ararlar mı paranoit şizofreni hastalarında? otobüs kartıiçin kurula girdigimde %80 özürlüdür tedavide dahi çalışamaz ibaresi vardı. emekli olabili rmiyim?
    askerligi ödersen 2 yıl geri gider mi emekli olabilir miyim?

ya da özürlü çalışan olarak işkura başvursam özürlü olarak çalıştırırlar mı

OturanBoğa

Psikolojik rahatsızlıklarla ilgili maluliyet kriteri şu:
    12- PSİKİYATRİK BOZUKLUKLAR:
    hafif işlerde bile çalışmaya olanak vermeyen (sürücü belgesi olmayan), tedavi ile düzelmeyen, kronik nitelik kazanmış, ağır seyirli, organik veya organik olmayan psikotik bozukluklar (demans, şizofreni, bipolar affektif bozukluk, frontal lob sendromu, paranoid vb.)
    Durumunuz 1800 gün ve 10 yıllık sigortalılık kapsamına mı alınır, yoksa "başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalı" kapsamında sayılıp 1800 gün prim şartını tamamladığınız için hemen mi emekli edilirsiniz, emin olamadım. Sanırım bu konu size verilen sağlık raporuna göre belli olacak. Dilerim bir an önce emekli olursunuz ve sürekli gelire kavuşursunuz... Sonucu bizimle de paylaşın lütfen.

Askerlik borçlanmasına gelince... Hayır, askerlik borçlanması yapmak süreyi erkene aldırmaz. Sadece primleriniz artar ve ona göre maaşınız da biraz yüksek olur.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    Akülü sandalyelerin en iyileri, en iyi fiyatlarla alisveris.engelliler.biz'de Akülü sandalyelerin günlük kullanıma uygun modelleri çeşit ve fiyat seçenekleri ile alisveris.engelliler.biz'de Aktif sandalyeler en klas ve en iyi seçeneklerle alisveris.engelliler.biz'de Manuel sandalyelerin gündelik kullanıma uygun onlarca seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye için sayısız rampa seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Engelli çocukların yürümesi ve mobilizasyonu için gerekli onlarca ürün alisveris.engelliler.biz'de

passenger

merhaba cevap için tşk.
    muahsebeci bir arkadasım askerligi şigorta başlangıcından önce oldugu için şigorta girişini 2 yıl geri alabilirdemişti
    bunu ssk. personelinede söyledim olabilirdi ama evrakları hazırladın dedi yinede emin olamadım sgk.ya gönderilen saglık raporum da işgücünün 2/3 kaybetmiştir %60 özürlüdür emekligi uygundur yazıyordu fakat sonaldıgım raporda %80 özürlüdür tedavide çalısamaz yazılı idi 8 ayda bakıma muhtaç raporu alacagım bununiçin hastaneden gün aldım bu etkilermi sürecü eger bir sonuç alamaz isem durumum hiç iyidegil hiçbir gelirim yok ve bakmam gereken ailem var
    işkurdan özürlüdür belgesi alıp çalısam busüreci etkilermi doktorlarım kesinlikle calısmamı iştemiyor hastalıgın ilerlemesinden korkuyorlar busüreçte hertür bilgiye tavsiyeye acıgım
    saygılar

OturanBoğa

Evet evet, eğer ilk sigortalılığınız askerlikten önce ise, askerlik sürecini borçlanıp sigortalılık başlangıcınızı geriye aldırabilirsiniz. Askerlik tarihinizi yazmadığınız için aklıma gelmedi bu bilgi...

Yalnız, bu hakkınız "evrakları hazırladınız" denilerek elinizden alınamaz ki. O ne demekmiş öyle. 2 yıl az bir süre değil. Eğer 10 yıl şartına takılırsanız, bu 550 günlük kazanım çok işinize yarar. Dilerim bakıma muhtaçlık düzeyinde onanır da 10 yıl süreye takılmazsınız...

Evde bakım maaşı almanızda bir sorun olmaz. Ama, emeklilik maaşınız bağlandığında gelir düzeyinizi yeniden hesaplamalı ve evde bakım aylığı için öngörülen, kişi başına düşen miktarın 318 tl'yi aşmaması şartını sağlamaya devam edip etmediğinizi teyit etmelisiniz. Ve eğer kişi başına düşen gelir 318 tl'yi aşarsa, o zaman evde bakım maaşınızı kestirmeniz gerek...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

passenger

merhaba sgk saglık kurulu neye göredegerlendirme yapıyor hastalık listelerimi var aceba çünki emeklilik raporunda cok bir acıklama yok emekliligi uygundur paronoitşizofreni yazıyor durumumu bilmiyor oda ayrı bir çelişki bence

OturanBoğa

Yukarıda aktardığım psikiyatrik bozukluklar maddesi, maluliyet cetvelindeki ilgili maddedir. Kurul da o cetvele bakarak karar verir...

passenger merhaba

sevgili arkadasım merhaba
    ben sgkya giitim askerlik borclanması için fakat bana dedilerki suan evrakları verdik onuniçin borclanma yapamazsın kuruldan gelicek cevaba bakarız dediler oradan nesonuç gelicek dediler 4 ay oldu bir cevap alamdım bunun kolay bir yolu almalımıydı herkez benim gibi sgk kapılarında bekliyecekmi
    T.C.SOSYAL GÜVENLİK KURUMUBASIN VE HALKLA İLİŞKİLER MÜŞAVİRLİĞİ
    Sayı:B.13.1.SGK.0.BSN.BEB.0-622.02/09.07.2009
    Konu:07.07.2009 Tarih ve 45084 numaralı başvurunuz.

Cevap:K urumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.

4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun Uygulanmasına İlişkin Esas ve Usuller Hakkındaki Yönetmeliğin 12 nci maddesinin ikinci fıkrasın da;Kurum ve kuruluşlar;...tekemmül etmemiş (sonuçlanmamış) bir işleme ilişkin bilgi veya belge için yapılacak başvurulara olumsuz cevap verebilirler hükmü uyarınca değerlendirmeye alınamamıştır.
    Talebiniz hakkında müracaat da bulunduğunuz Birim den bilgi almanız gerekmektedir.Bilgilerinizi rica ederiz.

passenger arkadaşlar merhaba

ben 09/04/2009 da emeklilik işlemleri için sgkya rabor verdim ve bu raporda paranoit şizofreni yazıyordu fakar bakırköyden aldıgım raporu yeterli bulmuyan sgk beni baska uzak bir hataneye sevk etti ve sürücü bel gesi olup olmadıgımı dair emniyetten resmi yazı istedi o hastane bana rabor vermesi 6 ayı bulucakmış bu durum da işlemlerim 1 yılı geciyor birde akıl saglıgım yerinde degil diye mahkemeye sevk edermi bu ileri bilen birisi lütfen bana yol göstersin

OturanBoğa

6 ay sürmez diye düşünüyorum hastanenein rapor vermesi. Neden o kadar uzun süreceğini düşündünüz? Eğer o kadar uzun sürecekse, yerinzde olsam, o hastanede görevli kıdemli bi doktorun özel muayenehanesine giderim. Bir muayene parası vererek raporun verilişini hızlandırabilirsiniz diye umuyorum.

Mahkemeye neden sevk etsinler ki? Bence mahkemelik bir şey olmaz. En çok emekli maaşınızı alma zamanınız geldiğinde SGK vasi tayini isteyebilir. Bilemiyorum

passenger

sevgili arkadaşım
    birde sürücü belgesi olup olmadıgı konusun da emniyetten resmi yazı istiyor sgk yüksek kurulu buneden olabilr sizce

----------

arkadaşlar ben sgk ya emeklilik müracatı yaptım paronoit şizofreni tanısı ile fakat kabul etmeyip başka bir hastaneye sevk etti birde ehliyetim olup olmadıgı için emniyetten resmi yazı istedi
    2008 kasımdan beri uğrasıyorum rapor vesari

şimdi birde vaşi isterlerse sgk

acebabizmi müracat etsek vasilik için işleri hızlandırmak için

bazen neyaptımı bilmezhalerde yasıyorum
    yasmak zaten cile azap birde buişlerle dahada hastalıgımı tdavi edilmez hale sokuyorlar

sgk dan emekli olmuş sizofni hastası var ise bana yol göstersin lütfen hergün karsıma yeni engeller cıkıyor

OturanBoğa

Çünkü sürücü belgenizin olmaması gerek. Psikolojik rahatsızlığı olanlar için bu rutin bir kontrol. Sürücü belgeniz tespit edilirse iptal edilir zaten...

Emekliliğinizde bir sorun yaşamayacaksınız inşallah. Biraz daha sabır...

MUSTAFA44

Benim psikolojik rahatsızlığım var ama sürücü belgem var o geçersizmi kimse benden bişey sormadı.

passenger

ben sizofreni hastasıyım ve 10/10/2008 tarihinden bugüne emeli olmak için ugrasıyorum
    o kadar zor ve agır işliyen şiştem varki bende ailemde bıkmak üzereyiz 3 cü hastaneye gönderdi bizi sgk kalan 2 hastaneden %80 rabor aldık halen yeterli görmedi diye yüksek kuruldam cevap aldık emeklilik için neredeyse 1 yıl dolmak üzere ailem ve ben yıldık vazgeçmek üzereyiz

sevgili arkadaşlar bazen uygunsuz hafıza kombinasyonları ve hatırlama sorunları yasıyorum mesaj yazmak için saatlercee hatırlamıya çalısıyorum

belki bu sitye birdha hiç giremiye bilirim amam bukonuda birşeyler yapmalıyız bizi birileri duymalı
    saygılar

OturanBoğa

Dilerim bunca eziyetten sonra emeklilik işlemleriniz onaylanır. Nedir insanların sgk'ndan çektirdiği!

passenger

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    arkadaşlar yüksak saglık kurulu benden daha önce yatıgım hastanelerden epikriz raporlarını istiyor
    3 hastane sevk ettiler her hastane rapor vermesi 6 ayı bulabiliyor kurul yogunlu deniyor 6 hastanede kaldım yüzlerce doktor bana rapor verdi 3 yarı rapor ve %85 özür oranım var başkalarının bakımına muhtactır yazıyor hastalıgım gün gectikce agırlasıyor ssitresten dolayı
    bu zulüm degil de nedir. 2008 yılından beri sgk da emekli olmak için uğraşıyorum. mahkemeye vermemi söylediler sizce daha kolay yolu var mıdır. ailem basbakanlık ve cumhur başkanlıgına mektup yazdı size yardım yapalım diyorlar bazı hayır severler varmış onlardan destek alabirsiniz diyorlar bu dilencilik degil midir insanlardan merhamet mi dilenelim
    ben vatandaş degil miyim somaliden gelmedim ben bende bu ülkede doğdum bu ülkede var olmus ların sakıncaları bukadar agırmı olmalı madem bizi gömsünler öldürsünler mesela hastalıklı olduk diye ben hakkım olan emeklilik için uğrasıyorum kimseden para yada iyilik istemeiyorum haksız mıyım degerli arkadaşlarım amam öyleşine agır işliyen bir düzen var ki

ne yapmalıyım
    lütfen bana yol gösterin caresizlik içindeyim önceleri böyle olmuyormuş ne olu bu durumdan bir cıkış bilen varsa yazsın

bir süresi var mıdır bu emeklilik işleminin sınırı yok mu 3 yıl oldu bu konuda yasallar ne diyor saglıklı olsam da araştırsam kafamı tutamıyorum ilaç yan etkilerinden dolayı

ne yapabilirim kime gitmeliyim nereye derdimi anlatmalıyım ömür boyumu sürücek sizce de

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 / 3 1 2 3 SonSon

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye