Toplam 11 mesajın 1-11 arasındakiler
Buraya tıklayarak yazıları büyültebilirsiniz Buraya tıklayarak yazıları küçültebilirsiniz
    Üye
    sasmaz Avatarı

Son Giriş
    25.11-2016
    Saat
    22:42
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Zaten Değerlendirdiniz! 0 Zaten Değerlendirdiniz!
    STAR, dünyanın en güvenli, en sağlıklı, en konforlu ve en dayanıklı tekerlekli sandalye minderi.
    34 yaşındayım ve Kronik Böbrek Yetmezliği(Her iki böbrek de bitik vaziyette) yaşamaktayım.

Sizlerden ricam şu olacak ki;Tarih sıralamasına göre sizlere değerlerimi belirtsem,yani gidişatı sizlerle paylaşsam.Acaba böbreklerimin durumu,diyalize başlayıp başlamama durumu ve malulen emeklilik durumu hakkında yorum yapabilir misiniz?

Şimdiden anlayış ve alakanız için sonsuz teşekkürler...

Muayene Tarihi: 10.10.2013;

ÜRE: 54(H) / 17-43mg/dl
    KREATİNİN: 1.77(H) / 0,4-1,2mg/dl
    KOLESTEROL: 291(H) / 50-200mg/dl
    TRİGLİSERİT: 206(H) / 50-150mg/dl
    MCV: 96,3(H) / 80,7-95,5fl

-------------------------------------
    Muayene Tarihi: 25.10.2013;

ÜRE: 51(H) / 17-43mg/dl
    KREATİNİN: 1,61(H) / 04,-1,4/mg/dl
    ÜRİK ASİT: 7,9(H) / 3,5-7,2mg/dl

--------------------------------------
    Muayene Tarihi: 19.11.2013;

ÜRE: 52(H) / 17-43mg/dl
    KREATİNİN: 1,96(H) / 0,4-0,4mg/dl

---------------------------------------
    Yukarıda sizinle değerlerini paylaştığım tahliller Devlet Hastanesinde yapılmış olup,sonucunda konulan teşhis;Her iki böbrek de kronik böbrek yetmezliği olduğu ve iki böbreğinde iflas noktasında olduğu yönündedir.

Devamında verilen ilaçlar aşağıdaki gibidir.

1. Delix 2,5mg
    2. Norvasc 10mg
    3. Nexivol 5mg

Not: İlaçların tamamı tansyon ilacıdır.

Şimdi sizinle sonuçlarını paylaşacağım tahliller ise İstanbul Bakırköy Medicana Hastanesinde yapılmış olup,Çapa Tıp Fakültesi Böbrek Nakil Ünitesi Başkanı tarafından da incelenmiştir.

Muayene Tarihi: 23.12.2013;

KREATİNİN KLERENS: 90-140mg/dl
    KANDA KREATİNİN: 1,95mg/dl
    İDRARDA KREATİNİN: 100,42mg/dl
    KREATİNİN KLİRENSİ: 42,7mg/dl

Nakil Ünitesi Başkanın tarafıma belirttiği şudur;
    Her iki böbrekde de kronik yetmezlik sözkonu olmakla birlikte,şahsıma verilen ilaçlar kullanılmaya devam edilecek ve eğer fayda sağlanmazsa diyalize başlanacaktır.

Malulen Emeklilik içn belirtmeliyim ki sigorta başlangıç tarihim; 2004'tür.
    Malesef ki sadece 54 gün primim mevcuttur.

Şuan Genel Sağlık Sigortası kapsamındayım.

Editör
    KKELEBEKK Avatarı

Gerçek Adı
    Kısmet
    Son Giriş
    Saat
    Yaşadığı Yer
    KONYA
    Alınan Beğeniler
    6
    Verilen Beğeniler
    1

Diyalize başlarsanız zaten malulen emekli edilirsiniz. Başlamadan önce, maluliyet cetveli 'ne göre malulen emekli olmayı şu şartlar sağlıyor (doktorunuza danışırsanız uyup uymadığınız konusunda en sağlıklı bilgiyi verebilir):

C. En az 3 ay boyunca serum kreatinin düzeyinin sürekli 4 mg/dl (en az 3 kez 3 farklı zamanda) veya üzerinde olması veya kreatinin klirensinin 30 ml/dk veya altında bir değere düşmesi ile beraber aşağıdakilerden en az ikisi;
    1. Patolojik kırıklar
    2. Kalıcı motor ve duyusal nöropati (EMG ile tespit edilen)
    3. Kalıcı aşırı sıvı yüklenmesi sendromu beraberinde:
    a. Diastolik kan basıncının 110 mmHg veya üzerinde olduğu diastolik hipertansiyon olması ( ambulatuar kan basıncı monitörizasyonu ile tespit edilen)
    veya
    b. Tedaviye rağmen devam eden inatçı vasküler konjesyon bulguları (telegrafi, ekokardiografi ve klinik bulgular ile desteklenen)
    4. Takip eden 6 aylık süreçte en az 30 günlük ara ile değerlendirme sonrası hesaplanan ve vücut kitle indeksinin 18.0’in altında olması ile tanımlanan kilo kaybının olduğu inatçı anoreksi.

2. Nefrotik sendrom; anazarka tarzı ödem ile birlikte tedaviye rağmen en az 3 ay süren ve;
    1. Serum albümin düzeyinin 3.0 gram/desilitre (100 ml) veya altında ve 24 saatlik proteinüri miktarının 3.5 gram veya üzerinde olması
    veya
    1. 24 saatlik proteinüri miktarının 10.0 gram ve üzerinde olması
    Ancak 10 yıl sigortalılık ve 1800 gün olmadan malulen emekli olamazsınız.

Genel Yayın Yönetmeni
    OturanBoğa Avatarı

Gerçek Adı
    Bülent
    Son Giriş
    Bugün
    Saat
    01:37
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    113
    Verilen Beğeniler
    186

Kısmet'e ek olarak: Eğer askerlik yapmışsanız askerlik sürenizi borçlanarak prim gün sayısı kazanabilirsiniz. Çünkü 1800 gün prim olmadan malulen emekli olmanız mümkün değil.

Ve unutmayın, malulen emeklilikte emekli maaşı miktarı ödediğiniz primin yüksekliği ile doğru orantılıdır. Yani, asgari ücretten prim öderseniz 500 TL aylık bağlanacaksa, 3000 TL üzerinden sigortalı olursanız 1000 TL'lerin üzerine çıkar. Eğer imkanınız varsa, olabildiğince yüksekten sigprta primi ödeyin.

Üye
    sasmaz Avatarı

Son Giriş
    25.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar sevgili dostlarım;Öncelikle biz engelliler olarak psikolojik anlamda muavemetimizi koruyabilmemiz ve hakettiğimiz şekilde yaşamımızı sürdürebilmemiz dileğiyle,sizlere konu ile ilgili merak ettiklerimi sormak istiyorum.

Elbette ki farkındayım;Forumda cevapları yüzlerce kez verilen sorulardan birtanesi ile karşınızdayım.Fakat insan ister istemez kişisel olarak da merak ediyor ve sağlıklı bir bilgi edinmek istiyor.

Tekirdağ/ÇORLU'da yaşamaktayım.Her iki böbreğimde de kronik böbrek yetmezliği sözkonusu ve son kontrollerim itibariyle böbreklerim %30(doktorumdan aldığım bilgilere göre diyaliz seviyesine %15-20 seviyelerinde geliniyormuş.Dolayısıyla trajik noktaya malesef ki yaklaşmama %10'luk bir seviye kaldı.) oranında çalışmak da.Kreatinin seviyem 2,4 ve böbreklerdeki protein kaçağı oranı ise 2gram.

Kreatinin oranı her ne kadar makul görünüyor olsa da hastalığın septomlarını bünyemde çok net ve seri biçimde hissetmekteyim.

Dün itibariyle devlet hastanesinde,kendi doktorum da dahil olmak üzere yaklaşık 8 doktoru dolaşarak sağlık raporu için heyet değerlendirmesine başvurdum.Malumunuz şartlar itibariyle süreç gerçekleşirken doktorlarla detaylı diyaloğa giremediğimden,ben göz/tansiyon ve kronik böbrek yetmezliğine odaklandım.Ağız kuruluğu şeker hastalığına işaret ediyorsa eğer;Ki sözkonusu muhtemelen şeker hastalığı da mevcut.Fakat bunu dile getiremedim.Heyete girdiğim de belirtebilir miyim bilmiyorum.

''Heyete girdiğimde belirtebilir miyim?'' şeklinde belirtmem de ki sebep şu;Tüm prosedürleri harfiyen yerine getirdiğim halde,öğle arasında heyet gerçekleştiğini ve orada bulunmam gerektiğini üzgünüm ki akıl edemedim.Dolayısıyla raporumu Salı günü heyete girerek alacağım.

Şahsıma ait form ile tüm doktorları dolaştıktan sonra,elimdeki sonuç ve devamındaki gelişme şu şekilde;

Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle doktorumun verdiği oran; %60 (muhtemelen hastalığın gidişatına göre bu oran artacak,zira iyiye gitme şansım hiç yok.Çünkü her iki böbrek de bitik durumda)
    Dahiliye de doktor ile gerçekleşen diyaloğumda tansiyon problemimi ve malesef önüne geçemediği,bunun da kronik böbrek yetmezliğinden kaynaklandığını belirttim.Kendisi ona ait kısma birşeyler not etti.Fakat nedir ne değildir bilmiyorum.
    Göz doktorunda gerçekleştirdiğim kısa muayene sonunda gözlerimle alakalı problemi(uzak ve yakında küçük yazıları okuyamama,normal tansiyondan ziyade glokomdan da şüpheleniyorum.) dile getirdim.Kendisi ona ait bölüme gerekli notu düştü.

Nihayetinde hastanede kendime yakın bulduğum yetkili bir bayan ile yaptığım görüşme de bana söylediği şu oldu.
    ''En önemlisi kendi hastalığınla ilgili olarak kendi doktorundan aldığın orandır.Keza zaten %60 almışsın.Zaten engelli statüsünde değerlendirileceksin ve primlerini tamamladığın takdirde emekli olabileceksin,diğer problemlerinle de alakalı olarak %10-15 alsan %75-80 gibi bir engelli raporuna sahip olacaksın'' dedi.

Engelli raporuna;Engelli statüsünde işe başlayabilmek(Durumum itibariyle gerçek mana da çalışamayacağım için prim borcumun ilk 1 senesini isteğe bağlı olarak peşin,geri kalan kısmını ise bir müessese de çalışıyor olarak görünerek taksitle ödeyeceğim.) engelli haklarından yararlanabilmek için başvurduğmu da belirtmek isterim.

Nihayetinde durumum bu;Merak ettiğim ise,
    1.Salı günü heyete girip raporumu almaya gittiğimde süreç nasıl işleyecek?
    2.Engelli kimlik kartımı ve otobs kartımı nasıl alabileceğim?
    3.Alacağım engelli rapaoru kalıcı mı yoksa yenilenebilir mi olacak?Kronik böbrek yetmezliği nedeniyle kalıcı olacağını düşünüyorum.

Teşekkürler

Forum Moderatörü
    Plumeria Avatarı

Gerçek Adı
    Gül
    Son Giriş
    19.01-2017
    Saat
    09:01
    Yaşadığı Yer
    İstanbul
    Alınan Beğeniler
    4
    Verilen Beğeniler
    3

@sasmaz

Geçmiş olsun,

Öncelikle o tanıdığınızın söylediği şekilde olmuyor heyette alacağınız oran;
    Bölümlerin verdiği oranların balthazard formülüyle hesaplanmış hali oluyor.
    Yani o oranları direk toplamayacaksınız.

Eğer sizin söylediğiniz gibi %30 ve %15 oran verilmişse;
    % 41 oranında rapor oluyor
    Yine de buradan faydalanabilirsiniz;
    Böbrek hastasıyım. Yüzde kaç oranında rapor alabilirim?

Balthazard Formülü nedir, nasıl hesaplanır?

1-) Heyete gittiğinizde doktor kontrolünden geçeceksiniz ve raporunuz yaklaşık 1 hafta-15 gün içinde elinizde olmuş olacak.

2-) Engelli kimlik kartı çıkarmak için; İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvurmanız gerekiyor.

a. Raporun aslı gibidir ibareli fotokopisi
    Aslını götürüp kontrol edildikten sonra geri veriyor.
    b1 adet fotoğraf
    c
    dilekçe orada dolduruyorsunuz
    d.
    . kimlik fotokopisi vs.

15-20 gün içinde aynı yerden kartınızı alıyorsunuz.
    Bu linkten destek alabilirsiniz;
    http://www.engelliler.biz/forum/ulas...il-alinir.html

Ayrıca
    Özürlülerin yararlanabileceği haklar ve haklarıyla ilgili site rehberi

Üye
    sasmaz Avatarı

Son Giriş
    25.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

@Plumeria

Neticede inşallah %40 üzeri bir oran alabileceğim.Nihayetinde kronik böbrek yetmezliği geri dönüşü olmayan,hayati önem arz eden bir hastalık.

Üye
    sasmaz Avatarı

Son Giriş
    25.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Merhabalar dostlar;Kronik Böbrek Yetmezliği ve Hipertansiyon teşhisi ile sürekli(%67) engelli raporuna sahibim.
    Sigortalılık Sürem; 11 yıl 10 ay 3 gün
    Prim Gün Sayım; 52

Şuan çalışamıyorum ve Genel Sağlık Sigortasına tabiiyim.

Bu kriterler dikkate alındığında,Malulen (1800 gün ile) emekli olabilmek için neler yapmalı ve hangi yolları izlemeliyim?

Not: Vergi indiriminden yararlanmadım ve Askerliği borçlanmadım.

Teşekkürler

Üye
    nfrysmn Avatarı

Gerçek Adı
    ysmn
    Son Giriş
    30.12-2016
    Saat
    13:48
    Yaşadığı Yer
    angara:)
    Alınan Beğeniler
    5
    Verilen Beğeniler
    1

merhaba, değerleriniz kötü değil...bu değerlerle diyet ve ilaç tedavisi ile diyazlize girme süresini 10 yıla uzatabilirsiniz
    kreatinin 5 altına diyazlize almazlar...
    ve rapor vermezler bu değerle

öncelikle hastalığınız sigortalı olduktan sonra çıkması önemli...
    ardından prim gün sayısını doldurmanız lazım...

Üye
    sasmaz Avatarı

Son Giriş
    25.11-2016
    Saat
    Yaşadığı Yer
    Tekirdağ
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Teşekkürler,hastalığım sigortalılıktan sonra başladı.Prim ödeme konusunda hepsini ödeme şansım var mı?Ayrıca bağkur mu yoksa ssk mı önerirsiniz?Yönlendirir misiniz beni?

Üye
    mrtgzm02 Avatarı

Gerçek Adı
    murat
    Son Giriş
    26.08-2016
    Saat
    18:49
    Yaşadığı Yer
    bursa
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

merhaba kardeşim ALLAH şifa versin. Benim de her iki böbrekte kby(kronik böbrek yetmezliği) var. İnan benim tahlil sonuçlarım senden daha kötü idi. Kreatinin sürekli 2-2,50 civarı, tansiyon 15-16 ya 12-13 civarı, kalp te triküspit yetmezlik, kolesterol ,üre vesaire var. Ancak hiç bir zaman ümitsizliğe kapılmadım ve hep iyimser düşündüm. Öncelikle bu kardeşini dinlersen naçizane bir iki şey öneririm. Hayatını baştan değiştirmelisin. tuzu hayatından çıkar. kesinlikle diyet yapmalısın. Hastanede diyetisyenler var bilgi alabilirsin. Sebze ağırlıklı yemekleri tercih et. Kesinlikle günde en az 2,5 lt su iç.hafif tempolu haftada 3 kez yürüyüş yap. Ve benim sürekli uyguladığım 1 ay kullanıp 1 ay ara verdiğim KİRAZ SAPI kaynatıp sabah aç karına 1 bardak iç. Birde sonuçlarına göre kullandığın ilaçlar fazla geldi kendini ilaca fazla bağlama ve başka doktorada git derim. bursa ya gelirsen yardımcı olurum. Şu an ALLAH'A şükürler olsun değerlerim çok iyi. kreatinim 1,5 civarı tansiyon ilaçlarını bıraktım. kolesterol ilaçlarını bıraktım. sadece kalp ve böbrek ilacı kullanıyorum.Birde ilaçların vücutta biriktirdiği kimyasalları atmak için 1,5 litre suya 1 çay kaşığı karbonatı atıp içiyorum. bunu da 1 ay uyguluyorum 1 ay ara veriyorum. RABBİM tüm şifa bekleyenlere acil şifa versin. Lakin araştırıp okumalıyız. İnsan biraz kendi doktoru olmalı bence.

Üye
    oldpoet Avatarı

Gerçek Adı
    onur
    Son Giriş
    05.12-2016
    Saat
    13:02
    Yaşadığı Yer
    Çanakkale
    Alınan Beğeniler
    0
    Verilen Beğeniler
    0

Panthera: hafif, agresif ve zarif aktif tekerlekli sandalye...
    @sasmaz

KREATİNİN: 1.77(H) / 0,4-1,2mg/dl

-------------------------------------

KREATİNİN: 1,61(H) / 04,-1,4/mg/dl
    --------------------------------------

KREATİNİN: 1,96(H) / 0,4-0,4mg/dl

Bu kreatinin değerleri diyaliz gerektirmez. Daha erken Güçlü Ol