Sunrise Quickie akülü, Quickie aktif ve Breezy manuel sandalyelerde lansmana özel büyük indirim kampanyası!
+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 3 1 2 3 SonSon
Toplam 38 mesajın 1-15 arasındakiler
Psikiyatri hastalarının kamuda malülen emeklilik şartları nelerdir?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

YUNUS_34 Psikiyatri hastalarının kamuda malülen emeklilik şartları nelerdir?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Öncellikle böyle bir site hazırladığınız için teşşekürler.
    kardeşim psikyatri hastası defalarca hastanelerde yattı defalarca heyet raporu aldı. 36 aya kadar rapor alma hakkı varmış. çünkü 5434 sayılı kanuna göre bu sadece psikyatri, kanser ve verem hastalarına verilmiş 36 ay rapor kullanma.hastalıkları kolay düzelmediği için. kardeşim 32 ay şu an kullanmış durumda
    kardeşim bir kamu kuruluşunda emekli sandığına bağlı olarak çalışmakta. 8.5 yıl oldu. doktoru isterseniz emekli edebilirim dedi. bizde emekli sandığına başvurduk. durumu anlattık hatta defalarca telefon açtık ve aynı cevabı aldık. bize 10 yılı dolmadan emekli olamaz yada emekli olursa sadece ikramiye alır. ve sağlık karneside verilmez denildi maaşda bağlanılmaz denildi bize.
    günde 25 ilaç kullanmakta ve ilaç masrafları milyarları bulmakta. gene aradık defalarca aynı cevaplar ama mahkemeye verebilirsiniz dediler bize. mahkeme sonucu ne olur dediğimizde bilgi vermediler.
    peki böyle sizde emsal dava var mı dedik bilgi veremeyiz dediler. emekliliğine birbuçuk yıl var ve hastalığı doktor kronikleşti demekte. emekli sandığındanda net cevap alamadık.

acaba emekli sandığına başvurup kaderimizi 3 doktora mı teslim edelim yoksa ondan sonra mahkeme davamı açalım mı. ve kazanma şansımız var mı? hukuk varsa tabii?
    lütfen ? rica ediyorum bize bir yol gösterin. mailim
    sambaz_1@hotmail.com
    saygı vesevgiler acilen cevabınızı bekliyoruz.

Raman72

Emekli sandığının dediği doğru.Tedavisi mümkün olmayan hastalıklarda emekliye ayrılabilmek için maalesef 10 yıl gerekli.

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    Akülü sandalyelerin en iyileri, en iyi fiyatlarla alisveris.engelliler.biz'de Akülü sandalyelerin günlük kullanıma uygun modelleri çeşit ve fiyat seçenekleri ile alisveris.engelliler.biz'de Aktif sandalyeler en klas ve en iyi seçeneklerle alisveris.engelliler.biz'de Manuel sandalyelerin gündelik kullanıma uygun onlarca seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye için sayısız rampa seçeneği alisveris.engelliler.biz'de Engelli çocukların yürümesi ve mobilizasyonu için gerekli onlarca ürün alisveris.engelliler.biz'de

OturanBoğa

Maluliyet için gerekli şartları belirleyen Cetvel'de geçen ibare şu:
    12- PSİKİYATRİK BOZUKLUKLAR:
    hafif işlerde bile çalışmaya olanak vermeyen(sürücü belgesi olmayan), tedavi ile düzelmeyen, kronik nitelik kazanmış, ağır seyirli, organik veya organik olmayan psikotik bozukluklar (demans, şizofreni, bipolar affektif bozukluk, frontal lob sendromu, paranoid vb.)
    Kamu Görevlilerinin Tahsis Yardımlarına İlişkin Tebliğ'de malulen emeklilik için şu şartlar aranır:
    Malullük sigortasından yararlanma şartları ile usul ve esaslar

MADDE 6 – (1) Kamu görevlilerine malullük aylığı bağlanabilmesi için;
    a) Kanuna göre malul sayılması,
    b) En az on yıldan beri sigortalı bulunup, toplam olarak 1800 gün veya başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul olanlar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi bildirilmiş olması,
    şartları aranır.

Yani maluliyet için 10 yıl hizmet süresi aranıyor evet. Yalnız, 5434 sayılı ES kanunda şöyle bir madde de var:
    Madde 53 - (22/6/1956 - 6741/1 md. )
    Adi Mâlüllük aylığı, fiili hizmet müddetleri en az 10 yılı tamamlamış bulunan iştirakçilerin fiili ve itibari hizmet müddetleri toplamına göre ve mâlüllük dolayısiyle vazifeden ayrıldıkları tarihteki keseneğe esas aylık veya ücretleri ve 15 inci maddenin (g) fıkrasında yazılı olanların tam aylık veya ücretleri tutarları üzerinden aşağıda gösterilen nispetlerde bağlanır. (1)(2)(4)(6)
    [...]
    Asgari 5 sene emekliliğe esas bir hizmette bulunmak şartiyle tedavisi gayrimümkün bir mâlüliyete düçar olup herhangi bir şekilde kazanç ve başkasının yardımı olmaksızın idameyi hayat imkanı kalmayan adi mâlüllere; (Mezkûr Kanunun 48 inci maddesinde yazılı hususlar nazari dikkate alınmak suretiyle) 15 sene fiili hizmeti bulunan mâlüller gibi maaş tahsis olunur. (4)
    Ancak, bu maaşlar dul ve yetimlere intikal etmez. (5 [ Ek fıkra hükmüne göre aylık bağlanmış olanlardan ölenlerin malül ve muhtaç bulunan dul eşleri ile çocuklarına da aylık bağlanacaktır. (G.md.184)])
    Mahkeme sürecinde ne olur bilemiyorum, ama en kötü ihtimalle ES 53. maddeye dayanarak (vefaatla geride kalanlara bırakmamak şartıyla) malulen emeklilik mümkün görünüyor.

Not: Kamuda çalışmaya başlamadan önce SSK ya da Bağ-Kur primi yatırmış olabilir m? İlk akla gelen şeydir ama, belki gözden kaçmıştır diye düşünerek hatırlatmak istedim.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

OturanBoğa

"başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malûl olan sigortalılar için ise sigortalılık süresi aranmaksızın 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi" ile malulen emekli olabilir.
    5 yılı aşmış bir memuriyet söz konusu. Yazdıklarınıza göre, bir "bakıma muhtaçlık" tespiti yapılabilir gibi geliyor bana. Bu da 10 yıl hizmet süresini beklemeksizin malulen emeklilik hakkı getirebilir...
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

YUNUS_34 Emsal oluşturacak bir mahkeme kararı?

öncelikle böyle bir site hazırladığın için sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Oturan boğa

psikyatri hastası bir kardeşim var. Konuyuda anlattım ve cevabında net belirtmemişsin yani olabilirde olmayabilirde benim anlayamadığım aradığı kriterlerde yatağa yada sandalyeye bağımlı yada bir kolu yada bacağı arızalı gibi tek başına yapılamayacak hastalıklardan bahsetmişsin
    acaba daha fazla rapor alabilme imkanı var mı yani 36 aydan fazla rapor alma imkanı varmı?
    Birde değerli kardeşim! Acaba başvuruyu yapmadan evvel hukuki.net diye bir sitede bir öğretmenin yazısını okudum.hastane kendisine kronik şizofreni raporu vermiş ve çalışamaz malülüğü uygun görmüş hastahane ancak verilen kararda toptan ödeme yapılmış. Yani ne maaş bağlanmış nede sağlık karnesi verilmiş. Böyle bir istekleri olmamasına rağmen. Onlarda mahkeme yoluna başvurmuşlar ama sonucun ne olduğunu bilmiyoruz. şimdi değerli kardeşim senden ricam acaba danıştay veya yargıtayın bu konuda verdiği kararlara nasıl ulaşabiliriz veya bir benzeri varsa emsal gösterip emekli sandığına başvurarız toptan ödeme çünkü istemiyoruz sağlık karneside vermiyorlar eee ne anladık dimyada prince giderken evdeki bulgurdan olma durumumuz var. Mahkemelerin danıştay veya yargıtay verdiği psikyatri hastalarının adi malülükleriyle ilgili maaş bağlanması ve sağlık karnesi verilmesiyle ilgili kararlara ulaşabilşek çok sevap işlersin ne yapalım? Emekli sandığı bilgi vermiyor.

Rica ediyorum bize emsal oluşturacak bir iki dava bulabilirmisin.

Saygı ve sevgilerimle

YUNUS_34 yani bendeki hastalık

hastalıklarım kronik yaygın anksiyete 7 yıl
    buna şimdide Borderline hastalığı eklendi. Oturanboğa kardeşim ve siteyi ziyaret edenler ben bu hastalık kavramlarının içine girermiyim.

OturanBoğa

İnanın bilemiyorum. Doktorunuza sormak en iyisi..

YUNUS_34 Adi malülen emeklilik hakkında

Böyle bir siteyi hazırlayan ve tasarımını yapanlara saygı ve sevgilerimi sunarım.
    Benim sorunum: 657 sayılı devlet memuruyum. Psikyatri hastasıyım 8 yıldır, ADİ MALÜLEN emekli olmak istiyorum.
    Çeşitli aralıklarla hastahanelerde yattım ve çeşitli aralıklarlada toplam 33 ay israhat raporuda verdiler. 10 yılımın dolmasına 1.5 ay var.
    5434 sayılı emekli sandığı kanununa göre adi malülen emekli olabilmek için 10 yılını doldurup 36 istirahat raporu verilmesi gerekiyormuş. Yada 5 yılını doldurup doktorun tedavisi imkansız, bakıma muhtaç raporu vermesi gerekiyormuş.
    Doktorumda beni emekli etmek istiyor. Ancak ne şekilde yapacağımı bilemiyorum? 10 yılımı doldurup doktor raporuylamı emekli olayım. Yoksa 36 aylık raporu tamamlayıp kendim mi kuruma dilekçe verip emekli olma isteğini belirteyim bilemiyorum.

AYRICA benim hastanede yattığım günler ve ayların toplamıda; 33 aylık israhat raporumada dahil mi? Çünkü ben daha 10 yılımı doldurmadan hastahanede yattığım ve aldığım raporların toplamı 36 ayı geçmiş olur.
    YANİ DİYORUMKİ BENİM HASTAHANEDE YATTIĞIM AYLAR ; ALDIĞIM HEYET RAPORLARINA DAHİL Mİ? Emekli sandığı böyle bir hakkı var mı yada istekte bulunabilir mi? Çünkü hastahande yattığım aylar ve almış olduğum heyet raporları toplamı 10 yılımı doldurmadan 36 ayı geçiyor. BUNLAR EMEKLİ SANDIĞINDA NASIL DİKKATE ALINIYOR. EMEKLİ MAAŞIM BAĞLANIP , EMEKLİ İKRAMİYEM VERİLİR Mİ?

RİCA EDİYORUM BANA BİR YOL GÖSTERİN.
    SAYGI VE SEVGİLERİMLE

OturanBoğa

Bence 10 yılı tamamladıktan sonra malulen emeklilik talebinde bulunun.

Memur mevzuatına çok hakim değilim. Ama okuduklarımdan anladığım, raporlu sürelerin emeklilik hesabına sayılacağı yöünde (657/105. madde)
    Malulen emekli olursanız, 5400 gün hizmet süresi ile emekli olmuşsunuz gibi hesaplanır emekli aylığınız...

YUNUS_34

evet eksik birşey var oturanboğa kardeşim. şöyle izah edeyim:

şimdi Ben diyorum ki hastahanede 20 ay çeşitli aralıklarla yattım. ve çeşitli aralıklarlada 33 ay heyet raporum var. toplam 53 ay ediyor.
    10 yılımın dolmasına 1.5 ay var. Acaba emekli sandığı 10 yılım dolmadan bu 33 ayın üstüne yatarak tedavi gördüğüm 20 ayıda hesaba katar mı? yada katmaz mı? onu bilemiyorum.
    eğer hesaba katarsa benim 10 yılı doldurup da bana maaş bağlamama ihtimalleri söz konusudur. çünkü diyecekler ki sen 10 yılını doldurmadan 36 ayı aşmışsın diyebilirler. hesaba katmazlarsa yatarak tedavi gördüğüm 20 ayı o zaman sorun olmaz.

bu konu hakkında bilginizi bekliyorum.

OturanBoğa

Bu detayın yanıtını bilmiyorum maalesef. Bilen arkadaşlar varsa yazsın lütfen?

YUNUS_34 S.G.K psikyatri hastalarıına intihar etmek istemiyorsan? seni ben idam edecem diyor

psikyatri hastasıyım. 10 yılımın dolmasına 1 ay var. çeşitli tarihlerde aralıklı olarak toplam 20 aydan fazla hastahanelerde yattım. doktorlar bana çeşitli tarihlerde toplam 33 ay heyet raporu verdiler.
    bundan birbuçuk sene evvel emekli sandığıyla defalarca telefonda konuştum. bana 10 senemi doldurmamı istediler. öyle emekli maaş bağlarız dediler. aksi halde toptan ödeme yapıp, ne sağlık karnesi nede maaş bağlamıyacaklarını söylediler.
    şimdi ben 10 senemin dolmasına az bir süre varken telefon açtım. işlemleri nasıl yapacağım hakkında bilgi almak isterken bana emekli olamayacağımı söylediler. hastanede yatarak tedavi olduğum günlerin toplamı ile aldığım heyet raporlarının toplamı (53 ay) hakkında sorun olabileceği söylenmekte. 10 yılımı doldurmadan 36 aylık heyet raporunu aşmış olacağımı söylüyorlar!
    herkes kafasına göre bir şey diyor. avukatlara danıştım. kim olur diyor kimi olmaz diyor. BEN GÜNDE 22 İLAÇ alıyorum bunların aylık maliyeti 3 milyardan fazla. sağlık karnesi vermeyip maaş bağlamıyacaklarsa idamımı istiyorlar. yada kafana sen sık diyorlar. bir avukatda bana ya tedavisi imkansız bakıma muhtaç tek başına hayatını devam ettiremez raporu al diyorlar. zaten doktor emekli etmek istiyor 2 senedir beni ama bu raporu verirmi bilmiyorum. yada yüzdelik mi verir bilmiyorum. bu rapor birde ankaraya gidecek onlarda bir hakem hastahanesine yollayacaklar beni ya benim 8 yıllık doktorum teşhisi koysa bile 1-2 hafta hakem hastahanesi benim hastalığımdan ne anlayacak.
    ikinci şık olarakda bana gene 10 yılımı doldurduktan sonra 6 aylık dilimler halinde 36 aya kadar rapor al demekteler.

yav ne yapacağımı bilemiyorum.raporlarımda hastalık isimleri şöyle: srasıyla major depresyon, kişilik bozukluğu, yaygın anksiyete, kronikleşmiş yaygın anksiyete,bordline kişilik bozukluğu ve yaygın anksiyete, kendisine ve başkasına zarar verebilir. gibi heyet raporları. şimdi benim derdim bana yeter. zaten yaşayan ölüyüm. ölümümü bekliyorum. 68 kilodan 140 kiloya çıktım.

BEN BU SİTEYİ HAZIRLAYANLARDAN VE BU YAZIYI OKUYANLARDAN ALLAH(C.C) VE PEYGAAMBERİMİZİN SUYU VE HUYU HÜRMETİNE BİR YOL GÖSTERİN.

YUNUS_34 malülen emeklilikte tedavisi imkansız hastalık adları?

Asgari 5 sene emekliliğe esas bir hizmette bulunmak şartiyle tedavisi gayrimümkün bir mâlüliyete düçar olup herhangi bir şekilde kazanç ve başkasının yardımı olmaksızın idameyi hayat imkanı kalmayan adi mâlüllere maaş bağlanır diyorsunuz oturan boğa kardeşim.

HANGİ PSİKYATİK HASTALIKLARDA BU ŞARTLAR ARANILIR. HASTALIKLARINI İSİMLERİNİ SAYAR MISINIZ RİCA EDERİM.

SEVGİ VE SAYGILARIMLA

OturanBoğa

Yukarıda da yazdığım gibi, maluliyet için gerekli şartları belirleyen maluliyet cetveli'nde geçen ibare şu:
    12- PSİKİYATRİK BOZUKLUKLAR:
    hafif işlerde bile çalışmaya olanak vermeyen(sürücü belgesi olmayan), tedavi ile düzelmeyen, kronik nitelik kazanmış, ağır seyirli, organik veya organik olmayan psikotik bozukluklar (demans, şizofreni, bipolar affektif bozukluk, frontal lob sendromu, paranoid vb.)

fayhan

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    Meyra Türkiye: Tekerlekli sandalye vb. tüm ürünler Almanya satış fiyatı ile Türkiye'de.
    Yataklı sağlık kurumlarında yatarak tedavi görülen süreler sağlık raporlarının toplamına ilave edilir. Sağlık raporları bakımından en çok süreleri dolduran kişiler artık ben emekliliği hak ettim diye düşünmemeli. Çünkü, kurumu onu tam teşekküllü bir hastaneye kontrol için sevk edip çalışıp çalışamayacağına dair tekrar bir rapor almasını istiyor. Son olarak torba yasada sağlık raporlarının en çok süreleri değişti. Daha doğrusu düşürüldü. Net bilgi için yasayı inceleyiniz.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 / 3 1 2 3 SonSon

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye