+ Konuya Cevap Yaz + Yeni Bir Konu Aç
Sayfa 1 / 3 1 2 3 SonSon
Toplam 40 mesajın 1-15 arasındakiler
Engelli bir erkeğin vefat eden babasından dolayı ölüm aylığı alma şartları nelerdir?
Click here to increase the font size Click here to reduce the font size

biri Engelli bir erkeğin vefat eden babasından dolayı ölüm aylığı alma şartları nelerdir?

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    engelli bir erkek ölen babasının maaşını alabilir mi?
    sgk lı olması veya emekli olması 2022 maaşı alması buna engel mi?
    özetle bu işin prosedürünü bilen var mı.

OturanBoğa

Baba ne zaman öldü?
    1 Ekim 2008'den önce yetim aylığı alınmaya başlanmamışsa, şimdi sigortalı çalışan çocuk babadan yetim aylığı alamaz.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

3. alisveris.engelliler.biz: tekerlekli sandalye, akülü sandalye, ayağa kaldıran sandalye, merdiven çıkma sistemleri vb. tüm ürünleri güvenle satın alabilirsiniz
    alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model manuel tekerlekli sandalye alisveris.engelliler.biz'de onlarca marka ve model akülü sandalye Akülü engelli araçları, scooter seçenekleri alisveris.engelliler.biz'de Tekerlekli sandalye minderleri alisveris.engelliler.biz'de Hasta yatağı, hasta karyolası vb. ürünler alisveris.engelliler.biz'de

biri

baba öleli 10 sene olmuş maaşı da anne ve dul olan abla alıyor buna engelli erkek kardeş te dahil olamaz mı erkek kardeş ssk lı

OturanBoğa

Hayır, yetim aylığından pay alamazsınız sanırım. Ama Tahsin bey bu sorunuza daha net cevap verirse güzel olur.
    - Arkadaşlar, lütfen sorularınızı özel mesajla iletmek yerine ilgili foruma yazarak cevap arayın. Böylece hem soru-cevaplardan herkes yararlanır hem de en doğru cevaba en hızlı şekilde erişmiş olursunuz.
    - Lütfen sorunuza cevap aldıktan, bir sorununuza çözüm bulduktan sonra dönüp gitmeyin. Siz de başkalarına yararlı olmak için bilgilerinizi, tecrübelerinizi, duygularınızı paylaşabilirsiniz. Unutmayın, siz nasıl yana yakıla cevap arıyorduysanız, başkaları da içine düştüğü açmazdan çıkmak için aynı hararetle sorularına cevap arıyor...

hasan tahsin

Bir kere çalışma gücü kaybı oranınız en az %60 rapor alabilmeniz gereklidir, 1 ekimden önce yetim maaşı bağlanmış olsaydı olurdu, yani hem çalışıp hem de yetim aylığını alabilirdiniz, ancak siz daha yeni müracaat edeceksiniz, dolayısı ile yeni kanun hükümlerine tabi olacaksınız, yani hem çalışıp hem de yetim aylığını alamazsınız, ayrıca emekli olmuş olan engellilerde yetim aylığını alamaz, ancak yetim aylığı ile özürlü maaşını dava açmanız sonucunda alabilmeniz mümkündür.

Danua.

Peki 1 Ekim 2008 den önce yetim aylığı almaya hak kazanmış engelli , sigortalı olarak çalışırken prim ve gün sayısı dolunca vergi indirimine başvurursa ;

1-)Başvuru süresince yetim aylığını alıp babanın üstünden sağlık hizmetlerinden faydalanabilir mi ?

2-) Eğer ki vergi indirimi kabul edilmez ise işten çıktıgında bir sorun yaşar mı ?
    Saglık kuruluna yeniden girmeden babadan olan haklarının tümünden (sağlık ve maaş) faydalanır mı ?

DLYG

Merhaba;

benimde benzer bi konuda sorum olacak;

Babam'ın %45 çalışma gücünü kaybettiğine dair Haydarpaşa Numune Hastanesinden alnımış raporu mevcut. Babam SSK'dan emekli. Dedem de (Babamın Babası) emekli sandığından emekliydi. bu durumda Babam vefat eden dedemin de maaşını alabilir mi?
    ya da bu konuda mahkemeye başvurup dava açılarak bu hakka sahip olunabilir mi?

yol gösterebilirseniz sevinirim.

hasan tahsin

hayır yetmez, en az % 60 olacak ve bu da çalışma gücü kaybı oranı olacak.

DLYG %45 engelli SSK emeklisi vefat eden babasının emekli maaşını alabilir mi?

Merhaba;

bu konuyla ilgili daha önce de yazmıştım. %60 çalışma gücü kaybı olmalı denmişti.
    %60 olması durumunda SSK emeklisi olan bir kişi emekli sandığından emekli olmuş vefat eden babasının aylığını almak için başvuruda bulunabilir mi? ya da dava açabilir mi?

şimdiden teşekkürler

OturanBoğa

Evet, %60 ve üzeri olması halinde hak sahibi sayılırsınız.

dalga kıran

ama yeni çıkan konunlada bu oaranların kafayı karıştırdını ibare edip hayatını çalışarak kazanamaz ibaresi isityo 2002 tarihinde alınmış bakıma muhtaç malül çocuk raporuma ragmen yeni çıkan sgk nın bu kanunuyla herşeye el kondu kazanılan hak geri alınamaz dan yola çıkarak hakkımı arıyorum fakat birinin biyerde yaptıgıı yanlışlık bana mal oluyo

DLYG

Bülent Bey , bilgilendirmeniz için teşekkürler.
    konuyla ilgili bir avukatla emekli sandığına başvuracağız.
    tekrar teşekkürler

Hoop

Peki, sadece %60 üzeri özür ve sosyal güvence olmaması şartı mı aranıyor

Tahsin Bey özelden yazacaktım ama buraya yazılsın herkes faydalansın deniliyor, inş görür cevap verirsiniz

Teşekkür ederim

OturanBoğa

Erkekse maluliyet aranıyor, kadınsa ve bekarsa/dulsa bu şart söz konusu değil.

serkan005

İMC Medikal: Akülü Sandalyeler, Manuel Sandalyeler, Akülü Engelli Araçları, Ayağa Kaldıran Sandalyeler, Walker ve Yürüteçler, Koltuk Değneği ve Bastonlar, Klozet Oturakları, Yedek Parça ve Aksesuarlar
    OttoBock
    yüzde 60 ın üzreinde ama evli ise yinede alabilir mi

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1 / 3 1 2 3 SonSon

Mesaj Gönderim Yetkileriniz

• Yeni konu açamazsınız
  • Konuya cevap yazamazsınız
  • Mesajlarınıza dosya ekleyemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  • BB Kod kullanımınıza Açık
  • Efektler kullanımınıza Açık
  • [IMG] kodu kullanımınıza Açık
  • HTML kodları kullanımınıza Kapalı
  • Trackbacks kullanımınıza Açık
  • Pingbacks kullanımınıza Açık
  • Refbacks kullanımınıza Açık

www.tekerleklisandalye.biz | www.akulusandalye.org | alisveris.engelliler.biz: Tekerlekli Sandalye, Akülü Sandalye